Веднага след раждането новороденото е поставено пред трудната задача да се адаптира към напълно нова среда на живот, много различна от утробата, с която е свикнало. Важно в периода на адаптация е да предоставим на бебето подходяща среда за оптимално развитие, както и да следим основните му жизнени показатели. Особено важна е тази задача при преждевременно раждане, тъй като недоносените бебета са особено уязвими и все още неподготвени за живот извън утробата. Настоящата статия цели да Ви запознае с метода Кенгуру – естествения начин за бърза и щадяща адаптация на новороденото към живота извън утробата, който спомага за бързо развитие на бебето и бързо стабилизиране на жизнените му показатели.
Автор: д-р Марион Баденох Роуз
До началото на 80те, смъртността сред преждевременно родените бебета в Богота, Колумбия е 70%. Бебетата умирали от инфекции и дихателни проблеми, както и поради липсата на физически и емоционален контакт с родителите им. Методът кенгуру за тези бебета възникна по необходимост. Започнали да оставят такива бебета с майките им като майката носи бебето 24 часа в денонощието плътно до тялото си под дрехите както в джоба на кенгуру. Ако бебето се нуждае от кислород, то го получава от кислородна бутилка, прикрепена под гърдата на майката.
Докторите, провели експеримента на метода кенгуру констатирали рязък спад в смъртността при новородените. Бебетата не само, че оцелявали, но и заяквали и бързо наваксвали в развитието си. Днес в Богота бебета родени 10 седмици преди термина се изписват от болницата и си отиват у дома 24 часа след раждането! Критериите това да се случи са бебето да е живо, да може да диша самостоятелно, да е с нормален розов цвят на кожата и да може да суче. Развитието и теглото им се проследява внимателно след изписване от болницата.
Д-р Сюзън Лудингтън е една от застъпниците на метода кенгуру, донесли го в САЩ. Тя лично е участвала в много изследвания по темата и работата й е допринесла много за положителното развитие на преждевременно родените бебета и техните семейства. В САЩ в болниците, в които се прилага метода кенгуру майката или бащата носят бебето в продължение на два-три часа на ден плътно до тялото си на голо „кожа до кожа”. Бебето е голо, с изключение на памперса и само гръбчето му е покрито или с дрехата на носещия го родител или с пелена или одеалце. Бебето е в максимално изправена позиция срещу гърдите на носещия го родител.
Предимствата на метода кенгуру за новороденото:
- бебето има стабилен сърдечен ритъм (не се наблюдава забавяне на сърдечния пулс);
- по-стабилно дишане (75% спад на моментите на спиране на дишането);
- подобрени нива на кислород;
- по-дълги периоди на сън;
- по-бързо наддаване на тегло;
- по-бързо умствено развитие;
- намаляване на „безцелната” активност;
- по-малко плач;
- по-дълги периоди на спокойно внимание;
- по-успешно кърмене и по-бързо изписване от болницата.
Ползите за родителите включват изграждането на по-дълбока връзка с бебето и навици за по-пълноценно общуване, увереност, че могат да се грижат за детето си – дори по-добре от лекарите специалисти, а също и значително по-ниски разходи за отглеждане на недоносеното бебе.
Защо методът кенгуру спомага за развитието на новороденото?
Защо д-р Лудингтън и други специалист, занимаващи се с този метод отчитат такива феноменални резултати? Какво се случва с бебето и неговата майка при метода кенгуру?
Едно от първите неща, които се случват е, че поддържането на температурата на бебето се регулира от майката и по този начин бебето изразходва по-малко калории в опит да поддържа топлината си. Майките естествено регулират топлината на гърдите си, за да поддържат оптимална температура за бебето си, там, където бебето спи най-добре, има най-високи нива на кислород, най-малък разход на калории и т.н. Температурата в гърдите на майката може да се повиши рязко и да спадне рязко след като бебето е вече затоплено. Когато бебето започне да се охлажда гърдите на майката могат се затоплят отново с 2 градуса само за 2 минути!
До гърдите на мама е оптималното място за бебето също така за регулиране на неговия сърдечен ритъм и режим на дишане. Бебето носено до гърдите не страда от забавяне на сърдечния ритъм. Дихателният ритъм на бебето до гърдите на родителя става по-стабилен. Дълбочината на всяко вдишване се уеднаквява и случаите на апнея (прекъсване на дишането) намаляват четирикратно и често изчезват напълно. В случай че все пак възникне епизод на апеня, то той е много по-кратък и не застрашава живота на бебето.
При метода кенгуру цялостното развитие на бебето се ускорява. От части това се дължи на по-дългите периоди на сън при бебето, носено до тялото на родителя, като по този начин неговата енергия се съхранява и влага в растежа му.
Според д-р Лудингтън през последните шест седмици от бременността бебетата прекарват в сън двадесет до двадесет и два часа от денонощието. При методът кенгуру бебето прекарва средно по-малко от два часа в непрекъснат дълбок сън, а повечето време преминава във фази на повърхностен сън от по 20 секунди. При метода кенгуру бебето се сгушва в гърдите на родителя и заспива дълбоко за няколко минути. Носените бебета наддават по-бързо на тегло, в сравнение с бебетата отглеждани в кувьоз и е интересен фактът, че обикновено те не губят от рожденото си тегло.
Учените са успели да придобият подробна информация относно какво се случва в мозъка на бебето при носене по метода кенгуру. Сърдечният и дихателният ритъм на бебето може да бъде представен графично. Тъй като преждевременно родените бебета нямат способност да регулират сами сърдечния и дихателния си ритъм, графиките на техния сърдечен и дихателен ритъм изглеждат „хаотични”. С прости думи това означава, че дихателният ритъм на бебето може да се учести по време на плач например, а сърдечният ритъм да не се ускори, за да откликне на възниканалата нужда. С израстването на бебето двата ритъма се синхронизират.
При бебета, отглеждани по метода кенгуру, когато бебето е носено в слинг до тялото на родителя си, синхронизирането на сърдечния и дихателния ритъм става само след десетина минути. Този факт изглежда невероятен, тъй като на мозъкът му трябват четири седмици, за да се развие до „нормалното” ниво за износено бебе.
При изследване на мозъчните вълни при бебета, отглеждани по метода кенгуру, учените открили две важни неща. Първото нещо е удвояването на алфа вълните – мозъчните вълни, свързвани със задоволство и блаженство и второ, забелязали появата на делта контури, които се появяват само при формирането на нови синапси в мозъка. Оказва се, че носене на бебето плътно до гърдите „кожа до кожа” позволява на мозъка на бебето да продължи изграждането на нови нервни синапси след раждането.
Представете си резултата, ако всички бебета „в риск” бяха отглеждани по метода кенгуру. Д-р Лудингтън обобщава грижата за бебето при метода кенгуру с думите:
„Отделянето на майката от бебето не е биологично нормално.”
Родителите трябва да бъдат наясно с предимствата и рисковете на метода на кенгуруто както и с останалите алтернативи, в случай че бебето им се роди преждевременно, така че да могат да направят информиран избор. Всички бебета имат нужда от предимствата, които предлага методът кенгуру като близък контакт с майката, кърмене и т.н., но за някои бебета като преждевременно родените, бебетата с увреждания и бебета с трудно наддаване на тегло този начин на отглеждане е не просто полезен и препоръчителен, а животоспасяващ.
В тази статия са използвани материали от:
- Kangaroo Care: The Best You Can Do for Your Premature Infant, New York, Bantam Books;
- Ludington, S.M. (1997), Conference presentation, with mention of research in progress.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!