Много родители се питат кой е най-удобният и за родителя и за бебето метод на носене и се двоумят между кенгуру или слинг за носене на бебе. В настоящата статия ще разгледаме особеностите и на двата метода, техните предимства и недостатъци и ще опишем различните видове слинг за носене на бебе – дълъг слинг-шал, къс слинг-шал, слинг с халки, май тай слинг.
Кенгуру
Кенгуруто е като че ли най-разпространеното пособие за носене на бебе в нашата култура. Кенгура произвеждат всички известни марки за бебешки продукти, като всяка година излизат нови, по-модерни модели с нови фунции и удобства. Слагат се и се свалят лесно, но предимствата им като че ли се изчерпват с това. Кенгуруто може да се ползва през сравнително кратък период. Повечето модели не стават за носене на новородено (а тогава бебето има най-голяма нужда от носене), а също не могат да се носят големи бебета над 9-10 месечна възраст в кенгуру (за сравнение в слинг можете да носите детето до 3-4 годишна възраст). От медицинска гледна точка носенето в кенгуру и особено продължителното носене е вредно за гръбнака и седалището на бебето, тъй като в кенгуруто цялата тежест на бебето пада върху неукрепналия му гръбнак и седалището, а крачетата му оставят да висят без опора. Продължително носене в такава поза е нездравословно!
За родителя тежестта при носене в кенгуру пада върху раменете и тежестта на бебето се усеща болезнено в раменете, особено при продължително носене. Кенгуруто увисва върху раменете на носещия на своите презрамки, които дори да са подплатени, започват да се впиват и да оказват неприятен натиск.
Слинг
Слингът е използван от столетия в много култури по света. В слинг бебето заема естествена поза и продължителното носене на бебе в слинг се препоръчва от ортопедите за здравословно развитие на гръбнака и тазобедрените стави на бебето. В слинга бебето е прилепено плътно до тялото на носещия и по този начин тежестта му се разпределя равномерно и не се натоварва гръбнака на бебето, а също и за носещия е далеч по-удобно ненатоварващо. Краченца в слинга са разтворени в поза жабче и добре поддържани от слинга, така че бебето да се чувства удобно като в хамак, за разлика от кенгуруто, в което крачетата не са поддържани, падат надолу и се поклащат и напрягат при всяко наше движение.
За бебето слингът предлага близост, сигурност и топлина, а за майката – две свободни ръце, докато носи бебето си. Има различни варианти слингове, като предимствата и недостатъците на всеки вид са:
Слинг-Шал
Слингът Шал е най-прост като конструкция и същевременно предлага най-много възможности за носене на бебето и най-голям комфорт за носещия. Той представлява дълго парче плат, което се омотава около тялото на майката по множество различни начини и бебето се поставя в него и се носи по този начин отпред, на гръб или на хълбок в много различни позиции. Този вид слинг е познат в много култури по света в дълъг или къс вариант.
Дълъг Слинг-Шал
Дългият слинг-шал представлява шал с дължина 4,50 – 5,20м. и ширина 0,50 – 0,70м. Основното му предимство пред останалите видове слингове е, че позволява носене на двете рамене, като така тежестта се разпределя равномерно и дори при носене на по-големи дечица (3-4 годишни) предлага комфорт при носене. Освен това по-дългият плат дава възможност за прилагане на двойно кръстосано връзване (вижте тук), при което спокойно можете да носите бебето си с две свободни ръце без да се налага да придържате бебето дори при резки движдения. Дългият Слинг-шал е единственият слинг, който ви дава възможност да носите бебето си с две напълно свободни ръце!
Дългият слинг-шал дава възможност за носене на бебето в най-много позиции в сравнение с другите видове слингове! Предлага се от разтегливи и неразтегливи (тъкани) материи с различна дебелина като разтегливата материя – мека и нежна при допир и особено лесна за пъхане на бебето в слинга е подходяща особено за малки бебета и е много удобна за дискретно кърмене, а неразтегливите слингове се препоръчват при големи деца и за носене на гръб.
Предимства на дългия Слинг-Шал:
- Може да се ползва за носене на бебето от самото раждане до 3-4 годишна възраст;
- Стабилно и сигурно поддържане на бебето без опасност от измъкване от слинга – имате две свободни ръце;
- Комфорт за носещия – тежестта на бебето се разпределя равномерно между двете рамене и гръбнака на носещия;
- Голямо разнообразие от позиции на носене, техники на връзване и материи на плата;
- Бебето в слинга е в естествена здравословна позиция с разкрачени в коленцата крачета като жабче и леко извит гръбнак;
- Удобно за кърмене.
Недостатъци на дългия Слинг-Шал:
- Изисква връзване по определен начин;
- По-бавно се слага и сваля, в сравнение с по-късия вариант;
Различни модели слиг-шал можете да разгледате и поръчате в нашия каталог.
Къс Слинг-Шал
Прилича на дългия, но е по-къс на дължина (2,00 – 3,00м) , известен още като Rebozo. Късият слинг шал има функционалността на слинга с халки, само че вместо затягане на плата чрез халките, се ползва обикновен възел на двата края на плата, което върши същата работа, но е не толкова красиво и е по-трудно за коригиране на дължината (трябва да се развърже и завърже отново, докато с халките само издърпвате края на плата и така затягате или разширявате слинга).
Предимства на Късия Слинг-Шал:
- Лесен за връзване и ползване;
Недостатъци на Късия Слинг-Шал:
- Тежестта пада само върху едното рамо и е по-неудобно в сравнение с носене на двете рамене.
- Повечето начини на връзване не са достатъчно обезопасени и изискват придържане на бебето с една ръка при резки движения.
Слинг с халки
Слингът с халки представлява парче плат, което се премята през едното рамо и срещуположния хълбок на носещия и се затяга с помощта на халки, а не се връзва на възел като късия слинг-шал, от който произлиза. С помощта на слинг с халки бебето може да се носи легнало или изправено отпред, на хълбок или на гръб. Бебето се поставя лесно в слинга и позицията му може да се променя в движение, но имайте предвид, че в слинг с халки бебето трябва да се придържа с едната ръка, тъй като слингът не подкрепя така добре бебето, както дългия слинг-шал. В слинг с халки можете бързо и лесно да сложите бебето, за да го накърмите дискретно на публично място или да го приспите, докато вършите ежедневните си задължения след това да свалите слинга с едно движение, докато бебето е вътре (ако е заспало например и искате да го оставите без да се събуди).
Предимства на Слинг с халки:
- Лесен за слагане и сваляне;
- Удобен за кърмене;
- Лесен за поставяне на бебето вътре;
- Може да се ползва от раждането до 2-3 год.
- Може да променяте позицията на носене с едно движение докато бебето е в слинга;
Недостатъци на Слинг с Халки:
- По-малко комфортни за носещия – тежестта при носене пада само върху едно рамо и го натоварва;
- Необходимо е едната Ви ръка да бъде свободна, за да придържа бебето в случай на резки движения.
Различни модели слиг с халки можете да разгледате и поръчате в нашия каталог.
Май тай слинг
Май тай е източният слинг, който идва при нас от Япония и Корея. По функционалност прилича на слинг шал, в който бебето е поставено изправено опред или на гръб, но за разлика от шала, Май тай слинга се слага много лесно и бързо само с помощта на две вързалки. От гледна точка на своя дизайн можем да кажем, че Май тай слинговете представляват междинното звено между слинг-шал и съвременното кенгуру, като съчетава в себе си предимствата и от двете – ергономична здравословна позиция на бебето, която дава възможност бебето безопасно да бъде носено с часове в здравословна поза на тялото, равномерно разпределяне на тежестта при носене, като в същото време се слага бързо и лесно както кенгуруто. Недостатъкът на май-тай слинга е, че той не е проектиран за носене на бебето легнало, а само изправено отпред или на гръб и не може да се ползва за бебета под 1 месец. В май тай слинг можете да носите бебето от навършване на 1 мес. до 3 -4 годишна възраст, като дизайнът позволява бебето да суче или да спи в слинга, но в изправена позиция, не легнало.
Предимства на Май тай слинг :
- Лесен за слагане и сваляне;
- Ергономична здравословна позиция на бебето в слинга – позволява носене с часове;
- Комфорт за носещия – равномерно разпределяне на тежестта при носене;
- Носене на бебето с две свободни ръце;
- Изключително удобен за носене на пораснало и тежко бебе/дете;
Недостатъци на Май тай слинг:
- Не може да се ползва в легнала позиция;
- Не се препоръчва носене на бебе под 1 месец.
Различни модели слиг Май тай можете да разгледате и поръчате в нашия каталог.
Обобщение:
Носенето на бебе в кенгуру, макар и широко разпространено е некомфортно за носещия и нездравословно за бебето, тъй като се натоварва неговия неукрепнал гръбнак, седалище и крачета. За носене на бебе слингът е по-доброто решение, тъй като в слинг бебето е в здравословна естествена позиция на тялото, а и за носещия слингът е далеч по-комфортен. От различните видове слинг единствено дългият слинг шал и май-тай слинга предлагта носене на бебето на две рамене и две свободни ръце за носещия. Късият слинг шал и слингът с халки натоварват едното рамото на носещия и изискват придържане на бебето с ръка, но пък се слагат и свалят изключително лесно и бързо и предлагат удобство за кърмене и приспиване.
Поръчай своя слинг тук!
Част от фотографиите в статията са предоставени от www.uniquebabysboutique.com и blog.babesinarms.com.au
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
Desislava
12/07/2010 @ 09:50
ot kade moga da si poracham sling mnogo gi haresvam
Владислав
12/07/2010 @ 23:33
Има страница за поръчки –
http://babysling-bg.com/поръчай/
ZorgSitx
02/10/2010 @ 23:44
Несомнено это сейчас актуальная тема и автор попал в точку. Молодец! очень хороший блог из всех подобных которых я встречал в поиске!
Маргарита
30/10/2010 @ 11:22
Поръчах си слинг и още като го получих почнах да разучавам възлите…Въобще не са толкова трудни както изглеждат, просто се иска малко упражняване 🙂 Много съм доволна!!! 🙂 🙂 🙂
Ти
12/02/2011 @ 00:44
Може ли линк за начините на връзване на слинг-шал?
Не мога да открия, а забелязвам, че тук всички снимки показват едно и също положение на носене на слинга, даже в началото мислех, че се продават така – в готово състояние, нещо като блуза… 🙂
pavel.stf
13/02/2011 @ 00:51
Можете да видите подробни илюстрирани инструкции в раздел “Инструкции” на сайта. Линкът към този раздел е тук.
Румен
06/10/2011 @ 17:21
Днес си получихме слинга с халки, много готино, остава да се научим как да слагаме малкия мишок удобно в него:)
А пък и картичката…!!! С удоволствие ще препоръчам на приятели!
София Цотова
18/08/2015 @ 18:50
Статията набляга изключително върху предимствата на носенето на бебето в слинг. Не са описани другите начини, като например ергономичните раници…
Нели Василева-Стефановa
24/08/2015 @ 15:06
Права сте София, ергономичните раници са друг вариант за носене. При тях бебето е здравословна ергономична позиция на тялото и тежестта при носене се разпределя равномерно върху тялото на носещия – както е при слинга. Рзликите между ергономична раница и слинг са: раницата се слага по-бързо – само със щракването на две закопчалки, но пък е многократно по-скъпа като цена (една раница е средно около 4, 5 пъти по-скъпа от слинг).