Още от поредицата
- За раждането с любов
- Моето раждане – едно сбъднато чудо
В представите на всички раждането е изключително болезнено, опасно и неприятно преживяване. Може би за това напоследък много жени се насочиха към раждането със секцио като алтернатива на „родилните мъки”. Наистина ли обаче раждането е толкова ужасно преживяване и ако е така, има ли начин да се избавим от родилните болки и страдание и да дарим живот на децата си по един приятен и по-безболезнен начин?
Със сигурност секци по желание не е най-добрата алтернатива!
Ще спомена само няколко неосоприми факта:
- Секциото е средна по сложност коремна операция от медицинска гледна точка с всички рискове и усложнения, които крие една средна по сложност операция. Да се подлага здрав човек на операция по желание е най-малкото неразумно.
- дълъг период на възстановяване;
- безболезнено раждане под упойка, но мъчителни болки в продължение на дни след излизане от упойката;
- по-трудна адаптация на бебето след раждането;
- по-труден старт в кърменето.
Наистина има случаи, когато оперативното изваждане на бебето е наложително, но да се прави по желание без обективна медицинска причина е меко казано неоправдано.
Какви са, обаче другите алтернативи? От опит мога да разкажа за две:
“Стандартното” раждане в българските болници
Първото си дете родих така. Сигурна съм, че повечето раждали българки ще разпознаят своите истории в разказа ми.
Отидох да раждам без никаква представа какво ме очаква. Бях леко притеснена, но не и уплашена, а по-скоро нетърпелива да видя най-после малкото човече, което 9 месеца носих под сърцето си. Успокояваше ме мисълта, че лекарският екип ще ме насочва и ще ми помогне да родя по най-добрия начин, а най-много сили ми даваше присъствието на мъжа ми, който реши да бъде с мен в този съдбоносен момент.
Това, което преживях беше естествено раждане, без упойка (въпреки че си поисках, но ме убедиха, че нямам нужда), с епизиотомия (за всеки случай, не че беше необходимо). Не мога да разкажа подробности, защото от силната болка и обзелия ме в последствие страх не помня почти нищо. Помня само, че самата кулминация на раждането имаше няколко лекари и акушери около мен и някой крещеше кога да напъвам и че не напъвам както трябва (а откъде да знам как трябва да напъвам като никога до сега не съм го правила?), помня силната болка и изтощението ми и моментът в който се предадох и реших, че повече не мога да издържа, че спирам да се опитвам да напъвам и да участвам… „Не мога повече, да вадят бебето както искат, аз повече не мога да издържа…”
В този момент мъжът ми, усетил че се отпускам и спирам да участвам каза нещо, което няма да забравя никога: „Хайде Мише, само още веднъж опитай, виждам му главичката, има като моята коса!” Тези думи ми подействаха като мощен допинг и вложих цялото си същество в два последни напъна, за да видя и аз тази малка главица, за да мога най-после да подържа в прегръдките си най-любимото бебе на света! Така се роди синът ми. Според лекарите раждането беше минало леко и бързо. Аз обаче едва бях на себе си от преживяната болка и изтощение, тресях се цялата от следродилна треска (която пак според лекарите била нормална), повече от 12 часа не бях яла и не бях пила вода (защото било забранено да се яде и пие по време на раждане) и в продължение на седмица след това не можех да седна, заради разреза и конците от епизиотомията.
Не препоръчвам на никой подобно раждане! Благодарна съм само, че и аз и бебето бързо се възстановихме и бяхме добре.
Активно естествено раждане – едно прекрасно раждане!
С второто си дете реших, че няма да повтарям тази грешка. Още от самото начало на бременността посветих време и усилия да се информирам относно различни методи на раждане и различни техники, които се прилагат по света, така че раждането от мъчително преживяване да се превърне в един съкровен миг за майката и бебето. Особено ми помогна книгата на Сиърс за раждането (Sears, The Birth Book), от където научих за естествени техники за обезболяване като различни пози на тялото по време на раждане, масаж, техники на дишане, техники за отпускане на тялото чрез релаксация и визуализация. Разбрах, че системите с Окситоцин, които вливат на всяка родилка, освен че правят контракциите по силни, така че бебето да се роди по-бързо, правят контракциите и многократно по-болезнени. Изберете сами по-кратко, но нечовешки болезнено раждане ли искате или малко по-дълго, но комфортно раждане. Разбрах защо упойките по време на раждане са опасни за бебето и трябва да се прилагат само в краен случай. Разбрах защо раждането легнала по гръб е най-болезнено за майката (но най-удобно за лекарския екип)…
Основният принцип на активното раждане е, че майката участва активно в процеса на раждане и тя е водещата фигура, а не лекарският екип. За разлика от раждане, при което майката лежи по гръб и лекарят и апаратурата за следене на контракции й казват кога да напъва и какво да прави без право да става от леглото, при активното раждане родилката е предимно права, защото именно това е позата, в която по естествен начин бебето най-лесно и бързо слиза надолу по родилния канал. Болката се възприема като сигнал, че майката не се намира в най-добрата поза и тя има правото да се движи, докато „си намери удобна позиция”, в която не я боли. Болката не е сигнал за паника, а знак, че трябва да промените нещо в позата си, в дишането. Другият основен принцип е, че човек го боли повече, когато се е стегнал и по-малко, когато се отпусне. Инстинктивно обаче при болка ние се стягаме и така стягаме всичките си мускули и бебето по-трудно и болезнено си проправя път по родилния канал. Важно е да се научите да се отпускате. (Това между другото е умение, което помага изключително много не само по време на раждане, а и в много други ситуации в живота). За отпускане помага нежен масаж, ароматерапия, съсредоточаване върху мисли, които ви карат да се чувствате приятно, техники за дишане и не на последно място техники за визуализация (представяте си как бебето излиза с лекота, как тялото ви се разтваря като цвете, за излезе малкото човече и др.).
Спрях се на варианта за раждане във вода. От една страна, защото много обичам водата и защото тя допринася допълнително за отпускането на тялото на родилката. Другата ми основна причина да избера водното раждане беше, защото във вода родилката има нужната свобода да се движи и да заема желаната от нея поза на тялото, за което знаех че трудно ще се преборя с лекарите, ако избера традиционното раждане. Уговорих се за раждането с лекар, привърженик на естественото активно раждане (д-р Григорова от Тина Киркова) и се разбрахме, че тя ще присъства на раждането само за всеки случай и ще ми остави свободата да се вслушвам в сигналите на тялото си и да родя детето си така, както усещам за добре. Така и стана. Ще публикувам като отделна тема разказа, който написах няколко дни след раждането на малката ми дъщеричка, защото е доста дълъг, но тук ще кажа само, че родих така леко и приятно както не съм си и мислела, че е възможно. Цялото раждане продължи един час. Усещах болка, но не силна. Чувствах се уверена и сигурна в себе си. Обгърната от топлата вода се движех така, както ми беше удобно. Усмихвах се на мъжа ми, който стискаше едната ми ръка и усещах, че всичко е под контрол. Не бързах за никъде, бях спокойна. Усещах как Тя излиза и тръпнех от радост да я прегърна! Беше най-невероятното преживяване в живота ми. Дъщеричката ми се роди без болка и страх, а аз почувствах Чудото на сътворението, почувствах се Жена, повече Жена от всякога – Аз притежавах дарбата да дарявам Живот, да го правя с любов, с открита душа и усмивка! Почувствах се БЛАГОСЛОВЕНА!!!
Веднага след раждането се чувствах готова да скачам от радост и да танцувам. Нямаше болка, умора, страх. Беше съвършено. Бях готова още веднага след раждането да се грижа за бебето си, нямах нужда от възстановяване. Малката ми дъщеричка също се различаваше доста от повечето бебета в родилното. Неоноатологът няколко часа след раждането направи коментар, че отдавна не е виждала толкова спокойно бебе с такива стабилни реакции, сякаш е на един месец. Да, това беше бебе родено без стрес, спокойно и напълно естествено!
Не оставяйте да ви убедят, че раждането неизбежно e мъчително и болезнено преживяване! Отстоявайте правото си да изживеете пълноценно и прекрасно един от най-важните мигове в живота ви!
Полезна информация, която ще Ви помогне да изживеете щастливо активно естествено раждане можете да намерите тук – как да се подготвим за него, техники и методи за бързо, безболезнено и приятно раждане. Можете да прочетете и разказа за моето прекрасно раждане, написан няколко дни след раждането тук.
Ако желаете да поговорите на живо с някой с опит в активното раждане, ако имате нужда от повече информация, насоки и подкрепа в подготовката Ви за раждането, свържете с мен на: info@babysling-bg.com и тел: 0882597485, Нели Василева-Стефанова.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!