Още от поредицата
- Активно раждане (част 1): Техники за дишане, движение и отпускане на тялото за леко и бързо естествено раждане
- Пози за раждане
- Водно раждане
В статията „За раждането с любов” накратко описах различните видове раждане, предимствата и недостатъците на всеки вид и защо активното естествено раждане е най-добрият избор според мен, и за майката, и за бебето.
Какво представлява активното раждане?
Активното раждане е раждане, в което активната, водещата страна е родилката, а не лекарският екип.
С напредването на медицината лекарският екип и медицинската апаратура като че ли иззеха функциите на майката при раждането – те определят кога родилката да напъва, казват й как да диша, настояват да легне по гръб и да не мърда, третират я като пациент, сякаш не е здрава и силна жена, на която предстои да изживее един от най-вълнуващите и щастливи мигове в живота си, а е тежко болна, чийто живот е изцяло в техни ръце.
Практиката сочи, че в страните по света, където се насърчава и практикува активно естествено раждане адаптацията на новороденото и възстановяването на родилката е много по-бързо, бебетата се раждат със стабилни жизнени показатели, способни са да засучат веднага след раждането, не спадат драстично на тегло след раждането и цялостното им физическо и психическо състояние е отлично. Майките от своя страна след активно раждане още на следващия ден са готови да се върнат към нормалния си ритъм на живот, не страдат от следродилна депресия, чувстват се уверени и спокойни в отглеждането на децата си и пазят прекрасен спомен от раждането.
Ако се чудите защо това е така ще кажа само накратко, че природата е замислила раждането така, че в процеса на раждане в организма на майката и бебето да се случват в синхрон определени промени, които да спомогнат за по-бързата адаптация на бебето след раждането, за по-бързото възстановяване на родилката и за изграждането на стабилна и хармонична връзка между майка и бебе. Всяко изкуствено вмешателство, особено с медикаменти, нарушава тази хармония и води след себе си до дисбаланс в здравословно и емоционално отношение и при бебето и при майката. Откакто медицината ни напредна родилките започнаха да страдат от следродилна депресия, започнаха да имат проблеми с кърменето, започнаха да раждат нервни, хиперкативни бебета със смущения в съня и в храненето… нищо на този свят не е случайно и вмешателството в един толкова сложен и фин процес не може да не донесе последствия след себе си.
Как да родим по естествен начин без болка?
Раждането е напълно естествен процес, за който тялото на всяка жена е природно подготвено. За да родите обаче по-бързо и по-безболезнено можете да помогнете на тялото и съзнанието си като овладеете няколко прости техники, които ще ви помогнат да опознаете по-добре тялото си и да се научите да го контролирате както и да разберете какво всъщност се случва с вас и вашето бебе във всеки етап от раждането и как е най-уместно да действате във всеки един момент.
Винаги когато говоря за раждане давам пример със скачането на овчарски скок – за зрителя изглежда ужасно трудно да скочи толкова високо, да се опре на този толкова дълъг прът и после да се приземи без каквото и да е нараняване. Ако някой случаен човек се наложи да направи това упражнение вероятно няма да може изобщо да скочи или ще скочи, но ще се пребие, вероятно с фатален край, ако си счупи гръбнака при приземяването. За спортиста обаче, който е трениран овчарският скок не е опасен – защото тялото и съзнанието на спортиста са преминали нужната подготовка, така че да извършат това сложно упражнение по напълно безопасен начин. При раждането е дори по-лесно – всяка жена е създадена, за да дари живот и може да го направи лесно и безопасно, ако както спортиста и тя се е подготвила и тялото й е готово за това предизвикателство. Спортистите не оставят резултата от състезанието в ръцете на съдбата или на треньора си. Те се подготвят и успяват да постигнат неща, които за обикновения човек са извън границите на възможностите. Истината е, че телата ни и съзнанието ни са способни на много повече, от това което подозираме – позволете на съзнанието си и на тялото си да ви покаже своята женска сила, своята мъдрост и съвършенство като го подготвите и повярвате в себе си. Вие сте по-силни от лекари, лекарства и всички изкуствени методи. В България за съжаление родилката е лекоатлет, който отива на състезание и скача овчарски скок без никаква теоретична и практическа подготовка – разчита, че треньорът ще скочи вместо нея – и пада и се пребива – и мисли, че скачането е непосилно. Раждането не е непосилно, то е във вашите ръце, във вашите възможности!
Ако искате да родите здраво дете без страх и болка, ако искате да посрещнете детето си на този свят с отворена душа, в пълно съзнание и да не се нуждаете от възстановяване след раждането, а да сте готова да се грижите сама за бебето си от първия му миг, няколко са основните техники и методи, с които е добре да се запознаете:
Три са основните правила, които ще ви помогнат да родите бързо и безболезнено:
- Положението на тялото трябва да бъде максимално вертикално (т.е. майката трябва да е изправена, а не легнала), за да може по естествен начин (с помощта на гравитацията) бебето по-бързо да се придвижи надолу по родилния канал. Естествено, ако раждането се проточи, изправената позиция е уморителна, така че вместо права, можете да ползвате други по-щадящи положения като например позиция на колене и др., на които ще се спрем специално по-нататък. Раждане легнала по гръб с вдигнати нагоре крака е една от най-болезнените пози за раждане – и за майката и за бебето, най-удобна обаче за лекарския екип, който в тази поза има най-добра видимост и възможност за намеса в родилния процес.
- Движение – движението ускорява раждането. Ако искате да родите по-бързо вместо да лежите станете и се разхождайте. Танците помагат удивително, стига контракциите ви да не са твърде изтощителни и да имате сили да танцувате. Особено подходящи са полюшващите движения на ханша и движенията тип „кючек” с въртене на ханша, което помага за отпускането на тъканите в тази област и за достигане до по-бързо разкритие. В много курсове за бъдещи родители в САЩ в момента „belly dancing”(или в превод „кючек”) е широко прилагана техника. Ако не ви се танцува, поне се разхождайте и не забравяйте да бъдете прави.
- Отпускане на тялото – това е едно от най-важните умения по време на раждане. В стресови ситуации мускулите ни инстинктивно се стягат и при раждането това пречи на разширяването на таза и води до бавно и болезнено раждане. Бебето се опитва да излезе, но стегнатите ни мускули създават непреодолима преграда, в която то болезнено се притиска и преодоляването на тази преграда води до болка и изтощение и за бебето и за майката. Ако се научите да се отпускате, така че бебето ви с лекота да си проправи път през родилния канал, ще се насладите на безболезнено, бързо и приятно раждане. Как да постигнете това?
Техники за активно раждане
Искам само да спомена, че не е необходимо да овладявате и използвате всички от описаните по-долу техники. Изберете тези, които ви изглеждат най-естествени и близки до вас, тренирайте ги и ги овладейте напълно, така че в решителния момент да могат да ви послужат максимално.
Релаксация
Тук на помощ идват някои техники от йога, които помагат на тялото да се отпусне напълно (сякаш сте легнали да подремнете, а не сте отишли да раждате). Релаксацията от една страна елиминира чувството на страх и преумора и от друга страна повишава прага на болка при родилката, тъй като в състояние на релаксация организмът ни произвежда повече ендорфин – наричан още хормон на щастието. Именно високите нива на ендорфин карат организма да преодолее негативните усещания като болка, изтощение, страх и несигурност.
За да доведете тялото си до пълна релаксация по време на раждане (или ако не успеете до пълна, то и частичната релаксация ще ви помогне) трябва известно време преди раждането да започнете да се упражнявате.
Единият от методите е като легнете по гръб и започнете бавно да броите наум от 1 до 10, като при споменаването на всяк0 число мислено си представяте как една част от тялото ви се отпуска напълно. Например казвате 1 и си представяте как главата ви е напълно отпусната, все едно че спите дълбоко, казвате 2 и си представяте, че дясната ви ръка е напълно отпусната – представете си как на заспал човек ако му повдигнете ръката, тя сама се отпуска тежно долу сякаш тялото е тежко като олово и безжизнено. Това е усещането, което трябва да получите – сякаш спите дълбоко, сякаш усещате тялото си тежко като олово. Така продължавате да броите до 10 и преминавате през всяка една част на тялото като завършвате с краката. Приложете тази техника, когато контракциите ви се засилят и болката започне да ви създава дискомфорт, за да може тялото ви да се отпусне и спокойно да приложите някои от следващите техники за по-бързо и безболезнено раждане.
Визуализация
Това е една техника, за която напоследък много се говори и която намира приложение в различни сфери на нашия живот. Визуализацията е метод, при който чрез извикване в съзнанието ни на определени образи спомагаме това, което извикваме в съзнанието си да се случи. При раждането визуализацията означава да си представим образи, които целят да ни накарат да се отпуснем. Това може да стане по няколко начина:
- По образен път да си представим как „изхвърляме” болката – например представете си как болката ви е лист хартия и вие смачквате този лист на топка и го хвърляте в коша. Можете да си приставите как „изхвърляте” болката по какъвто вие искате начин, стига да е достатъчно образно и да убедите съзнанието си, че вие владеете болката, а не тя вас. Помислете предварително преди раждането как бихте могли да си представите това и тренирайте съзнателно да извиквате този образ в съзнанието си, така че когато в процеса на раждане започне наистина да ви боли с лекота да извикате в съзнанието си този предварително обмислен от вас образ.
- Представете си образно как бебето излиза бързо и лесно – можете да си представите как тялото ви е пъпка на цвете и това цвете се разлиства, за да се покаже прекрасния му цвят или си преставете родилния канал като магистрала без ограничение на скоростта, по която бебето ви като супер бърза кола профучава и достига бързо до целта… Преставете си как бебето ви излиза от тялото ви по начинът, който е най-приятен за вас, запомнете този образ и го тренирайте, така че в необходимия миг да можете с лекота да го извикате в съзнанието си.
- Представете си „хепи енд” – представете си как раждането е приключило и гушкате най-прекрасното бебе в ръцете си, как се чувствате отлично и вие и бебето и не можете да се нарадвате един на друг. Представете си перфектното раждане, такова каквото изглежда то във вашето съзнание. Когато се фокусираме върху крайната цел и успешния резултат по-лесно мотивираме съзнанието си да достигне до тази цел. Отново тренирайте предварително какъв образ бихте искали да си представите, за да можете в желания миг бързо да извикате образа в съзнанието си.
- Ако посочените по-горе техники за визуализация ви се струват сложни и не можете да си ги представите, то представете си нещо приятно – каквото и е да е то – представете си, че сте на морския бряг, че ядете най-вкусната торта на света и какво ще ви направи щастливи – важното е в мига на болката съзнанието да избяга от нея и да се почувствате щастливи, защото чувството за щастие ще освободи в организмът ви огромен прилив на ендорфини – а именно тези хормони по-добре от всяка упойка ще ви помогнат да преодолеете болката по естествен път. Недостатъкът на този последен тип визуализация е, че според някои специалисти по-добрият подход е не да си представяте образи, които да ви карат да се пренесете извън случващото се в момента, а да си представяте образи, свързани с раждането (като всички методи на визуализация без последния), защото така подсъзнанието ви остава фокусирано върху това, което се случва в момента и помага на организма ви да реагира по най-добрия начин.
Дишане
Овладяването на различни техники за дишане е безспорно едно от важните неща в подготовката за раждането. Основните техники за дишане са следните:
- Дълбоко бавно дишане (като при дълбок сън) – спомага за отпускане на тялото и помага на стегнатите мускули да се отпуснат и да се намали болката;
- По време на контракциите – дълбоко вдишване през носа и бавно издишване през устата;
- По време на напъните – вдишвате дълбоко, задържате за кратко дъха си (но съвсем за кратко – не повече от 5 сек.) и след това издишвате.
В следващата част на статията ще се спра по-подробно на вариантите на дишане, но тези три вида дишане са основните, които ще ви трябват по време на раждане.
В следващата част на статията ще опиша различните пози за раждане, масажни техники, ароматерапия и др. полезни естествени техники за обезболяване при раждане.
Основното обаче, което трябва да запомните по време на цялото раждане е да не оставяте болката и страха да ви обземат. Запомнете добре следната мисъл и не спирайте да си я повтаряте:
„Боли ме – следователно тялото ми има нужда да направя нещо, за да намаля болката – знам какво да направя и ще се почувствам по-добре”.
Болката не трябва да бъде знак за паника и стягане на мускулите. Болката се появява единствено, за да ви даде знак, че не правите най-доброто, което може да се направи в дадената ситуация и трябва да промените нещо ( в позата си, в дишането, да смените техниката за отпускане). Болката ви помага да постигнете оптималната поза, оптималния ритъм на дишане и да се отпуснете максимално. Сменяйте позите, ритъма на дишане, техниките за отпускане, докато не спре да ви боли – толкова е просто. А спре ли да боли, значи сте уцелили верния път и съвсем скоро ще гушкате малкото си съкровище в обятията си! На практика, ако подходите към раждането с увереност, със спокойствие и положително мислене няма и да се наложи да променяте техники и методи – тялото само инстинктивно усеща коя поза да заеме, как да диша и какво да прави. Ако успеете да се преборите с лекарския екип да не се бъркат грубо в хода на раждането ви и да ви оставят вие да бъдете водещата страна, организмът ви сам ще намери верния път, ако го освободите от сковаващия страх и паника, които обземат повечето родилки.
Аз се подготвях много усърдно за раждането си, научих и овладях множество техники, но реално в момента на раждане това, което направих е просто да бъда спокойна и сигурна, че всичко ще протече добре, че мога сама да родя детето си без болка и усложнения. Вярвах в себе си, вярвах в женската си сила и всичко останало само си дойде на мястото – тялото ми като че ли само усещаше каква поза да заеме, усещах кога да почивам, кога да напъвам, колко силно да напъвам, как да се отпусна… усещах как тялото ми носи безкрайната мъдрост на хиляди поколения жени, раждали преди мен и се чувствах, че всичко е под контрол, че бебето ми е добре, че и то като мен е спокойно и щастливо в този миг… Подарете си това неописуемо женско усещане – почувствайте се повече от всякога жени! Всички ние можем да го направим, стига да повярваме в себе си! За да повярваме и за да разберем как точно функционира тялото ни и какво се случва с нас по време на раждането е добре да овладеем поне няколко от описаните тук техники.
Част от фотографиите в статията са предоставени от www.sxc.hu.
Ако търсите подкрепа в подготовката си за раждането и желаете да изживеете прекрасно активно леко и щастливо раждане информация, насоки и подкрепа ще получите тук: В очакване на бебето – статии, онлайн семинари, курс за бременни и индивидуални консултации.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
Отпечатъкът на раждането: Перинатални матрици | Stаrsееd's Blog
11/09/2014 @ 03:48
[…] на родилния процес вижте статиите, посветени на Активното раждане). Лесно или трудно, бързо или бавно, бебето накрая ще […]