Винаги се трогвам от гледката на спящо блажено бебе, сгушено до сърцето на своята майка. Никога няма да забравя как аз си купих първия синг. Бях бременна в петия месец и си взех еластичен слинг-шал от местния пазар.
Вдъхнових се от книгата на Jean Liedloff „The Continuum Concept” от 1992. Написана емоционално, Лийдлоф споделя наблюденията си върху живота на бебетата Йекуана в Амазония:
„Още от раждането си бебетата са носени навсякъде… през повече от времето те спят, но дори докато спят, те свикват с гласовете на близките си, със звуците на обичайните за общността им дейности, с движенията… с промените в температурата на околната среда и със сигурното правилно чувство, че се държиш за живо тяло.”
От тогава с радост си представях как ще нося бебето си близо до мен по този начин.
Еластичен слинг шал за новороденото
От първия път, когато поставих дъщеря си в слинг, когато беше само на няколко дни до сега научих много за най-удобните и сигурни начини за носене на бебе. Открих колко важно е слингът да се носи високо горе и здраво привързан към тялото, така че бебето да бъде носено безопасно, а и опората за носещия да бъде по-стабилна.
Всеки начин за носене на бебе предлага различни нива на комфорт и различна опора за тялото на бебето. Много хора се отказват от слинговете без да знаят, че просто не са попаднали на точния дизайн и материя за тях или са подбрали слинг, който не е подходящ за възрастта на тяхното бебе или не връзват слинга и не поставят бебето вътре по правилен начин. За това препоръчвам, когато търсите слинг да обръщате внимание на модела, материята, позициите за носене, които позволява и инструкциите за ползване, така че да изберете най-добрия метод за носене за вас и вашето бебе. Може и вие като мен да установите, че различни слингове са най-подходящи за различни ситуации и различни фази от развитието на бебето.
Обожавах да нося дъщеря си в силно разтеглив слинг-шал през първите шест месеца от раждането й. Можех лесно да слагам и вадя бебето. Главичката и вратлето на бебето имат добра опора и този тип слинг предпазва бебето от пренасищане с емоции, а аз имах две свободни ръце. Такъв слинг можете да намерите лесно в търговската мрежа, а можете и да си го направите у дома. Материята, която използвате обаче, е от основно значение за комфорта и сигурността при носене.
Май-тай слинг и носене на гръб и за по-голямо бебе
От осмия месец обаче силно разтегливия ми слинг вече не беше толкова удобен и започнах да търся други решения. В този етап много майки започват да носят бебето вместо отпред, отзад на гърба си. Разтегливите слингове могат да се носят на гръб, но плата не трябва да е силно разтеглив, а и често се изисква помощ от някой, който да ви помогне да сложите бебето в слинга, след като сте го вързали. За предпочитане е слабо разтеглива или неразтеглива материя и е добре да овладеете техники, които позволяват да връзвате слинга, качили бебето вече на гърба си, за да не се налага чужда помощ.
На този етап изпробвах и няколко варианта на готови слингове тип кенгуру. Те се различават много от марка до марка. Слагат се и се свалят лесно, но трябва да обърнете внимание дали конкретния модел оказва достатъчна опора на бедрата на бебето. Недостатъчната опора си личи по това, че крачетата на бебето висят прави надолу. За оптимална подкрепа на тазобедрените стави търсете слинг, чийто плат обхваща хълбоците и стига до коленете на бебето, така че крачетата на бебето да са разтворени под ъгъл 90 градуса в страни като жабче. Опората за главата също е важна за малки бебета или по-големи спящи бебета.
Носенето на гръб при нас се оказа най-удобно за вече порасналото бебе. Дъщеря ми обожаваше да я нося на гърба си в обиколките ни по магазините и в края на дълги разходки, когато се умори и така докато стана на три. Можех да я нося с часове и все още да се чувствам комфортно. Продължих да я нося на гърба си, докато не забременях отново.
Тъкан слинг шал
Когато бях бременна със сина ми открих тъканите слингове. Купих няколко различни дължини и материи, за да експериментирам. За да участва и дъщеря ми купих и на нея няколко слинга-шал за кукли от разтегливи и неразтегливи материи. Двете заедно прекарахме няколко вечери в разучаване на техники на връзване, като тя се упражняваше със своята кукла, а аз с бутика с топла вода. Дъщеря ми обожаваше да носи двете си кукли едновременно едната на гърба си, а другата отпред.
Тъканият слинг се оказа добър избор и със синът ми ползвахме много този вариант на носене, като ползвахме и еластичен слинг в някои ситуации.
Ползвахме по-нататък и готови раници на гръб за бебе, както и колан със седалка за бебето, от които също останахме доволни.
Както виждате вариантите за носене са много и всеки може да подбере удобен за него и бебето му вариант и да се радва на близостта и комфорта на удобното носене.
Да си върнем изгубената близост
И да се върнем отново на концепцията за континуума. Бебето е част от своята култура и част от обществото, в което живее и за него е важно да изучава тази култура и живота в това общество от най-ранна възраст, като същевременно бъде близо до някого, на когото вярва.
Ние на Запад сме изгубили този континуум. Често отделяме бебетата от себе си и от естествения ход на живота. Също често „в името на бебето” майката с нерадост се отделя от обичайната си среда и се затваря вкъщи, за да се грижи за бебето си. За щастие с навлизането на много и различни методи за носене на бебето тази картина започва да се променя. Вече можем да се върнем към загубеното изкуство на носене на бебето.
Автор: Марион Баденох Роуз,
Статията е публикувана за първи път в Kindred magazine.
Материали:
Liedloff, J. (1988) The Continuum Concept. Penguin Books, London. (first pub.1975).
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!