Още от поредицата
- Успешен старт в кърменето
- За кърменето – от личен опит
- Как да разбера дали имам достатъчно кърма?
Почти всички жени имат желание да кърмят децата си и са убедени в ползите от кърменето, но на практика се получава така, че много малка част от бебетата в България имат шанса да се хранят с майчина кърма до навършване на 6 месецa, а броят на кърмените деца на една годинка е минимален. Световната Здравна Организация препоръчва кърменето на децата да продължи поне до навършване на 1 годинка, а и по-дълго при желание на майката и бебето. Пак според изследванията на Световната Здравна Организация едва 2% от жените на планетата имат физиологичен проблем, който им пречи да кърмят децата си, което автоматично значи, че всички останали 98% от жените биха могли успешно да кърмят, ако самите те желаят това. Къде тогава е причината толкова много майки, въпреки желанието си и убедеността си в ползите от кърменето, да не успяват да кърмят дълго децата си?
Причините могат да бъдат много, но най-честата причина за преждевременно спиране на кърмата е погрешно организиране на кърменето, поради липсата на информация относно как най-добре майката да започне и организира кърменето, така че да гарантира успешно кърмене, докато тя и бебето имат желание за това.
Консултанти по кърмене
Само до преди няколко години кърмещите жени, срещнали проблеми с кърменето на практика нямаше към кого да се обърнат за съвет – специалисти по въпроса нямаше, педиатрите, грижещи се за здравето и развитието на бебетата се опитваха да играят ролята и на консултанти по кърмене, въпреки че нито са учили, нито са компетентни по въпроса. Често кърмещата жена се обръщаше за съвет към роднини и познати, които също не са успели да кърмят децата си, но на драго сърце дават погрешни съвети. За щастие ситуацията, макар и бавно, се подобрява. Вече в България има представители на Ла Лече Лига – световна организация за информация и подкрепа в помощ на кърменето, а в София работи и кабинет за консултации на тема кърмене към Майчин Дом, който обучава и майки с опит в кърменето за доброволци консултанти. Така че, ако имате проблеми вече има към кого да се обърнете. Един съвет: по въпросите на кърменето слушайте хора, които самите те са успели да кърмят децата си и не слушайте тези, които са се провалили в кърменето, но се опитват да съветват вас, пък били те и лекари.
Някой ще се запита защо при положение, че кърменето е естествен процес са необходими специални обучения и консултации – нужни са, защото въпреки че е естествен процес, обществото ни го е превърнало в нещо, което се върши скрито и не е за показ и рядко преди да роди жената е виждала на живо как майка кърми бебето си. Така майката няма представа как да сложи бебето на гърдата, как бебето трябва да захапе и т.н. В някои общества, където често човек може да види как майка кърми бебето си, консултации по кърмене не са нужни – там всеки е виждал многократно и знае в каква поза майката държи бебето, как то суче, през колко време суче и т.н.
Майките обаче, които за първи път се сблъскват с кърменето е добре да имат предвид следното:
Правила за успешен старт в кърменето
1. Добре е кърменето да започне веднага след раждането
В повечето държави веднага след раждането бебето се поставя на гърдата на майката и се насърчава да засуче. У нас също това може да стане, стига твърдо и изрично да го поискате, защото официална такава практика няма. Ранното поставяне на бебето на гърдата спомага за развитие на сукателния рефлекс на бебето и за засилване на лактацията (увеличаване на кърмата).
Не се тревожете, ако обаче нямате възможност да сложите бебето скоро след раждането на гърдата. Дори и това да не стане имате голям шанс да кърмите успешно бебето си, ако имате желание, упорство и спазвате следващите прости правила.
2. Изключително кърмене
На новороденото не бива да се дава НИЩО друго освен кърма – една от честите причини за проблеми с кърменето е даването на адаптирано мляко, чайчета и вода на новороденото, което за съжаление започва още от родилния дом. Допълнителни храни и напитки е удачно бъдат предлагани на бебето едва, когато започне захранването му – на ориентировъчна възраст 6 месеца, но не преди 4 навършени месеца. Когато бебето ви се роди стомахчето му е толкова мъничко, че поема едва 25мл. течност. Представете си, колко малко е това – и какво става, която дадете на бебето дори само няколко глътки вода – стомахчето се запълва с течност, която не носи почти никакви хранителни вещества и бебето не може да поеме после мляко, което му е толкова нужно за интензивния разтеж веднага след раждането. Има и друга важна причина за изключително кърмене – бебето се ражда със стерилна стомашна среда. За да запазите „девствения стомах” на бебето си не бива да му давате нищо освен кърма. Всяка друга течност, дори и преварена вода ще наруши баланса в бебешкото стомахче.
3. Кърмене при поискване
Бебето трябва да бъде кърмено винаги, когато то поиска да суче, а не под час. Това е особено важно при новородени и малки бебета. Бебето иска да суче, когато:
- Отваря широко устичка и се опитва да налапа своята ръчичка, одеалце или друг предмет;
- Бебето мрънка, изглежда неспокойно и не се успокоява, когато го вземете на ръце, а плача му постепенно се засилва и ако не му предложите да го накърмите постепенно хленченето прераства в силен пронизителен рев.
Добре е да не чакате бебето да заплаче силно, за да го нахраните. Плачът е късен сигнал за слагане на бебето на гърдата. Предложете на бебето да суче, още при първия или втория от посочените сигнали.
Защо кърменето при поискване е по-добро от кърменето под час?
Колкото по-често кърмите бебето, толкова повече стимулация получават гърдите ви, за да произведат още мляко. Ако кърмите бебето често си гарантирате добра лактация и постепенно, когато млякото му е достатъчно, бебето само си определя ритъм на хранене, а гърдите ви свикват да следват този ритъм и да произвеждат нужното количество мляко, в нужното време.
Погрешна практика е да не се дава на бебето да суче нощем. Препоръчва се при новородени паузата между храненията да не бъде повече от 6 часа. Малкото бебе има малко стомахче и не може да поеме много храна, така че да се засити за цяла нощ.
4. Правилно поставяне на бебето на гърдата
Бебето е обърнато точно срещу майката, така че не само лицето му да е насочено към гърдата, но и коремчето му да се допира до корема на майката. При правилното поемане на зърното бебето е с широко отворена уста. Ако е по-малка, ареолата (тъмния кръг около зърното) е обхваната напълно от устата на кърмачето. Ако ареолата е по-голяма, то тя е почти скрита в уста, но по един несиметричен начин – бебето обхваща отдолу по-голяма част от ареолата, отколкото отгоре. Нослето на бебето трябва да докосва гърдата, но не и да бъде притиснато в гърдата – все пак бебето трябва има от къде да диша. Сигнал, че бебето е захапало неправилно гърдата е усещане за болка, а последиците от неправилното поставяне на бебето на гърдата могат да бъдат сериозни – рагади (разранени зърна), които са много болезнени и бавно лечими и намаляване на кърмата, поради неправилна стимулация на гърдите. Дори и да имате плоски или хлътнали зърна с повече търпение можете да научите бебето си да суче от тях и без да ползвате силиконови накрайници и други приспособления. Ако пък имате издължени зърна, обръщайте внимание бебето да не поема само зърното, а да отваря широко уста и да поема в устата си по-голямата част от ареолата на гърдата.
5. Редуване на гърдите при кърмене
Предложете на бебето едната гърда и след като млякото в нея свърши, предложете на бебето другата гърда, ако не се е нахранило от първата. На следващото хранене предложете гърдите в обратния ред, така че тази, която на предходното хранене е предложена първа, сега ще остане втора. Така едни бебета се хранят само от една гърда на хранене, а на следващото хранене от другата гърда, докато при други бебета и майки на всяко хранене бебето изяжда млякото от едната гърда и продължава да суче от другата гърда – и двата метода са правилни, важното е на всяко хранене да започвате с гърдата, която е била втора при предишното хранене, за да стимулирате равномерно лактацията и от двете гърди. Важно е да изчаквате бебето да изсуче цялото мляко в едната гърда, преди да го прехвърлите на другата, защото именно последното мляко в гърдата, наречено „задно мляко” е най-калорично и богато на хранителни вещества, за разлика от първото мляко, което потича от гърдата, което е с по-голямо съдържание на вода и е предназначено за задоволяване предимно на жажда. Ако често сменявате гърдите, бебето ви ще има възможността да суче единствено първото „предно мляко” и няма да може да достигне до „задното” калорично мляко. За това, при кърмене на новородено, докато свикнете сама да разпознавате кога бебето е изпразнило гърдата следете за следните знаци:
- Оставете новороденото да суче от една гърда поне 15-20 мин. Малките бебета нямат все още силата да сучат бързо и трябва да разполагат с достатъчно време за хранене. Когато бебето порасне ще са му достатъчни вече и 5 минути, за да изпразни съдържанието на една гърда. Ако бебето се изморява и заспива на гърдата, нежно го събуждайте, за да продължи да суче, докато се засити, а след това ще има възможност да поспи на воля;
- Гледайте бебето дали преглъща, за да сте сигурни, че действително се храни, а не ползва гърдата ви само за залъгалка. Често бебето просто е захапало гърдата, без да се храни, докато майката си мисли, че то суче.
6. Бебето да не бъде хранено от шише с биберон
(дори в шишето да има изцедена кърма)
Голяма част от бебетата отказват да сучат от гърда, след като опитат шише с биберон, защото млякото тече много по-лесно през биберона, а от гърдата, за да се нахрани бебето трябва да вложи доста усилия. Има разбира се доста бебета, които без претенции се хранят добре от гърда и след като са били хранени с биберон, но голям е броят и на бебетата, които отказват да сучат от гърда след хранене с биберон, така че по-добре не опитвайте. В родилните домове в България все още хранят новородени от шише с биберон и това е честа причина много новородени да отказват да сучат от гърда. Не допускайте в родилния дом да хранят по този начин детето ви.
7. Кърмене за успокоение и приспиване
Неслучайно повечето бебета заспиват блажено на гърдата след като похапнат. Кърмата съдържа вещества, които действат болкоуспокоително и приспивателно. Възползвайте се от този факт – когато бебето е превъзбудено, нервно, когато изпитва болка – предложете му вашето мляко и ще се удивите колко вълшебна сила крие то – по-добро от всички лекарства и методи за приспиване и успокоение.
8. Спокойствие, достатъчно сън и здравословна храна за кърмещата майка
За да имате достатъчно кърма е необходимо да се пазите от прекомерен стрес и изтощение на организма, както и да се храните със свежа питателна храна. Поставен в състояние на физически или психически стрес, организмът е неспособен да произвежда нужното количество кърма.
9. Вяра в собствените сили
Едно от най-важните правила за успешен старт в кърменето е майката да вярва, че ще успее да кърми детето си, да се научи да разчита правилно сигналите, които праща бебето и да вярва на инстинкта си – кърмете бебето си винаги, когато почувствате, че е необходимо, научете се да го поставяте правилно на гърдата при кърмене и ще се радвате на дълъг и приятен период на кърмене.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
02/11/2013 @ 19:54
Наистина е много важно да се редуват гърдите при кърмене , като това е по-благоприятно за майката. Благодаря за интересната статия!
13/12/2018 @ 21:55
Здравейте, при кърмене на поискване означава ли да не будим бебенцето за хранене, а да чаламе само да се събуди?
Моето бебе е на 40 дни и кърмя през два часа защото то си поспива и ако го оставя, паузите през деня ще са по 4 часа?
14/12/2018 @ 20:39
Ако бебето се буди на разумни интервали от време, не бива да го будим. Има обаче бебета, които са летаргични, поради по-тежка форма на жълтеница или поради други причини и са унесени и не търсят храна – в тези случаи е нужно да будим бебето и да му предлагаме храна. Ориентировачно бебе под 3 месечна възраст при нормален режим на хранене иска само храна на интервали между 1 и 4 часа с една по-дълга пауза на нощен сън от около 6 часа. Ако бебето редовно прави паузи по-дълги от 4 часа е нужно да бъде будено, за да се храни. Ако самичко се буди в оказаните интервали и търси храна на интервали до 4 часа, тогава не бива да го будите и да нарушавате съня му.