Още от поредицата
- Успешен старт в кърменето
- За кърменето – от личен опит
- Как да разбера дали имам достатъчно кърма?
Като майка на две деца съм се сблъсквала с не един и два проблема, свързани с кърменето и въпреки това, благодарение на силното ми желание и търпение успях щастливо да кърмя първото си дете 1 год. и 3 мес., а второто – 1 год. и 8 мес. Повечето ми приятелки се допитват до мен по въпроси, свързани с кърменето заради моя опит, а и доста теоретични познания, но в началото съвсем не беше така. Бях неопитна, объркана и несигурна. Като родих първото си дете, аз искрено вярвах, че кърмата спира няколко месеца след раждането, защото никой около мен не беше успял да кърми по-дълго бебето си. Нямах никаква представа какво трябва да правя, за да кърмя успешно. Представях си, че лекарите и сестрите в родилното ще ми дадат нужните инструкции, но действителността се оказа различна. Никой не ми обясни как да сложа правилно бебето на гърдата, а съветите които получих наистина щяха да доведат до ранно отбиване, ако ги бях последвала.
Началото
Около 15 часа след раждането на сина ми, рано сутринта, една акушерка ми го донесе и троснато ми каза да му дам да суче, като преди това си измия гърдата със сапун (никога не го правете – сапунът изсушава кожата и спомага за образуването на рагади /малки, цепковидни нарушения на целостта на кожата и лигавиците, обикновено силно болезнени/). Каза ми да дам на бебето да суче от едната гърда и точно след три часа да му дам да суче от другата гърда и така през 3 часа. Благодарна съм, че на съседното легло до мен лежеше опитна кърмачка, която беше родила второто си дете и тя ми даде първите ценни съвети. За щастие бебето ми засука веднага без проблем и занапред сучеше с охота. Започнах да кърмя при поискване като в първите три дни след раждането кърма все още нямаше, а бебето се хранеше с капчиците коластра (първото мляко, което е много богато на хранителни вещества). Въпреки, че в първите дни след раждането в гърдите ми имаше едва по няколко капчици от тази безценна течност, те са напълно достатъчни за нуждите на новороденото и дохранване с адаптирано мляко е ненужно, да не говорим, че е нездравословно и опасно, поради риск от отбиване на бебето и от появата на алергии.
За обилната лактация и нуждата от цедене
Същинската кърма при мен потече на третия ден – при това в големи количества. Отново грешен съвет от страна на медицинския персонал – казаха ми след кърмене да изцеждам цялата останала кърма – ако имате много кърма, никога не правете това – колкото повече мляко излиза от гърдите, толкова повече кърма произвежда организмът. Тялото ви няма как да знае дали произведеното количество кърма е изядено от бебето или изцедено от вас – ако от гърдите излезе мляко, пък било то и чрез цедене, тялото веднага произвежда ново количество мляко и така вие цедите много, тялото ви произвежда много и влизате в омагьосан кръг. За да излезете от омагьосания кръг е нужно след кърмене да цедите само, ако усещате гърдите си препълнени и напрегнати и то цедите съвсем малко количество, колкото да усетите премахване на напрежението в гърдите. Като не изцеждате цялата кърма от гърдата и организмът ви усети, че в продължение на няколко дни произвежда кърма, която си остава в гърдите и следователно не е необходима, започва да привежда по-малко мляко – толкова, колкото е излязло от гърдите. Така по естествен начин лактацията се урегулира – т.е. тялото ви започва да произвежда толкова кърма, колкото е нужна на бебето ви и вие се избавяте от препълнените и напрегнати гърди. Много майки бъркат този момент със спиране на кърмата. Мислят, че след като до сега са усещали осезаемо, че гърдите им са пълни с мляко (били са подути, тежки и напрегнати и като стиснеш зърното е потичало голямо количество мляко), а изведнъж гърдите им са отново меки и леки и като стиснеш зърното потичат едва малки капчици, то това е знак, че кърма няма. Напротив – това е знак единствено, че лактацията ви вече се е регулирала и тялото ви е започнало да произвежда нужното количество мляко в нужното време, без да произвежда излишъци от кърма, които да ви създават дискомфорт. Винаги, когато някоя майка ми посочи като аргумент, че кърмата й е спряла, защото гърдите й вече не са твърди и напрегнати, аз й казвам, че с такива меки гърди кърмих сина си 1 год. и 3 мес., а дъщеря си 1 год. и 8 мес.
Опасност от отбиване след хранене от шише
Когато синът ми беше на 10 дни изведнъж спря да иска да суче. Беше гладен, но когато му предложех гърдата се дърпаше назад и заплакваше ядосан. Тази ситуация се повтори няколкократно. За да успокоя бебето му дадох да пие водичка от шише с биберон и той жадно засука. Поемаше водата толкова лакомо, че очевидно беше много гладен, но като му предложих гърдата отново се дръпна назад и се ядоса. Тогава се сетих за разказа на майка ми, че като бебе аз самата съм се отбила след като само един единствен път майка ми оставила да ме нахранят с изцедена кърма от шише. След това хранене от шише съм отказала да суча и съм настоявала да бъда хранена от шише. Няколко месеца майка ми цедила и ми давала кърма от шише (много трудоемка процедура), докато й омръзнало и решила, че щом не искам да суча, ще ям краве мляко. Реших, че няма да допусна историята да се повтори. Знаех, че ако съм достатъчно настойчива, когато съвсем огладнее синът ми ще засуче от гърдата – все пак инстинктът му за самосъхранение би трябвало да е по-силен от каприза. Знаех, че ако сега се предам пред силния му плач и сигналите му за огромен глад и изцедя кърма и му я дам от шише, това ще е началото на края на нашето кърмене. След почти цял ден, в който аз периодично му предлагах да суче, а той все се дърпаше и пищеше, накрая малкото инатливо мое човече, засука жадно от гърдата и с това нашето кърмене беше възстановено. Махнах шишето и никога повече не му предложих шише с биберон. За сметка на това кърмачето ми се храни с кърма още година и нещо при това от оригиналната опаковка. 🙂
Как да преминем отново на кърма след смесено хранене
Ако по някаква причина сте започнали да дохранвате бебето с адаптирано мляко, знайте че това е началото на отбиването. Всяко бебе при хранене от гърда и от шише, предпочита шишето – защото от шише млякото тече с лекота, а от гърдата бебето трябва да вложи големи усилия, за да тече млякото (особено изморително е, ако бебето е новородено и все още слабо). Така че бебето започва да търси шишето все повече и да суче от гърдата все по-малко. Като суче по-малко от гърдата, това е знак за организма на майката, че е нужно да произвежда все по-малко мляко и накрая наистина кърмата спира и бебето преминава изцяло на адаптирано мляко. За да не се получи това се опитайте от смесено хранене да преминете отново само на кърма. Аз изпаднах в такава ситуация с първото ми дете, когато то беше на 4 месеца. Една лекарка успя да ме убеди, че бебето ми е нервно и не спи добре, защото е гладно и трябва да започна да го дохранвам. Не знам дали беше права, но аз се почувствах толкова отчаяна от усещането, че съм неспособна майка, която не може да нахрани детето си, че от силния стрес, който изживях буквално усетих как само за ден наистина в гърдите ми сякаш не беше останало никакво мляко. Няколко дни по-късно, когато започнах да се поокопитвам осъзнавах, че с дохранването не е дошъл краят на света и зависи изцяло от мен да махна адаптираното мляко и да върна отново изключителното кърмене. На принципа, че колкото по-често бебето бъде слагано на гърдата и насърчавано да суче, толкова повече кърма започва да произвежда организмът на майката, аз започнах да кърмя бебето си на всеки час в продължение на няколко дни, после разредих през около два часа и т.н., а количеството на добавката постепенно намаля, докато накрая съвсем отпадна нуждата от дохранване с адаптирано мляко. Години след това, същата лекарка, която ме убеди да дохранвам направи коментара : „Не мога да повярвам как успя да кърмиш повече от година с тези малки гърди” – не отговорих нищо, но аз си знаех, че кърменето е просто и лесно и не е въпрос на големи и малки гърди. Всяка жена може да кърми успешно, стига да не слуша „доброжелателни” съвети за дохранване, кърмене под час и т.н. Има няколко прости стъпки (вижте “Успешен старт в кърменето”), които ако следва човек няма начин да не успее.
Когато се роди дъщеря ми, вече бях кърмачка с опит. Знаех, че да кърмиш успешно не е някаква философия или въпрос на късмет и нито за миг не се съмнявах дали ще успея да кърмя и второто си дете. Оказа се обаче, че въпреки дългия ми кърмачески опит се сблъсках със ситуации, в които не бях изпадала:
Недостатъчно кърма
След като вече веднъж бях успяла да кърмя първото си дете повече от година, след второто ми раждане бях уверена, че няма да имам никакви проблеми с кърменето, но се оказа че в началото млякото ми беше много малко. В продължение на повече от седмица същинското мляко не потичаше, а бебето, което не хранех с нищо друго освен с кърма (в този случай само коластра), не успяваше да се засити за повече от час и постоянно искаше да суче, гладно и неспокойно. Бях започнала да губя увереност и единственото, което ме спаси, да не посегна към кутията с адаптирано мляко и да сложа край на кърменето на дъщеря ми преди още да е започнало беше силната подкрепа на мъжа ми, който ми повтаряше, че няма как кърмата да не дойде, ако правя правилните стъпки и всичко ще бъде наред. А правилните стъпки в такава ситуация са често кърмене – на всеки час, че дори и по-често, ако бебето иска да суче. Колкото по-често суче бебето, това е знак за организмът, че наличното мляко е недостатъчно и тялото на майката постепенно започва да произвежда повече кърма. При нас това се случи седем дни след раждането. Кърмата най-после беше достатъчно и дъщеря ми започна да прави 2-3 часови паузи между кърменията. На консултацията на 1 месец се оказа, че бебето е наддало 1, 200 кг. за един месец – което показа, че недостатъчното кърмене през първата седмица е било много добре наваксано в последствие и бебето въобще не е гладувало. Ако в началото се бях обезверила и бях захранила детето си с адаптирано мляко без да положа усилия да го кърмя, щях да го лиша от всички предимства на майчината кърма, от които дъщеря ми се възползваше в продължение на повече от година и половина. Ако кърмата ви не е достатъчно – слагайте често бебето на гърдата – само така можете да се справите с този проблем.
Кърменето като прекрасен акт на взаимност между майка и бебе
Като изключим късното идване на кърмата, други проблеми с кърменето на дъщеря ми не сме имали. И двете се наслаждавахме на дълго и приятно кърмене. За разлика от кърменето на първото ми дете, когато все гледах през колко време горе-долу бебето суче (за да преценя дали му стига кърмата и прави достатъчни паузи между храненията), все внимавах коя гърда е наред да дам (за да редувам гърдите в поредните хранения), все се притеснявах дали кърмата е достатъчно, дали ще успея да кърмя до 6 мес., после дали ще успея да кърмя до 1 год. и т.н., с второто ми дете всичко беше различно. Не следях през колко време бебето иска да суче, от коя гърда трябва да яде, колко време яде и въобще не обръщах внимание на нищо, освен на бебето си – прегръщах я, говорех й, пеех й, танцувахме заедно и винаги, когато тя ми дадеше знак, че иска да суче й давах без да ме е грижа през какви интервали от време става това. Нямаше нужда да запомням от коя гърда е яла предишния път, защото само едно докосване на гърдите и беше очевидно коя е пълна и коя празна, а ако бебето изпразни едната гърда и поиска втората, а понякога след това отново първата, въобще не ми хрумваше да се тревожа, че кърмата е недостатъчно или нещо подобно – чувствах се уверена, че мога да дам на детето си всичко, от което то се нуждае и то беше спокойно, усмихнато и лъчезарно бебе, наддаваше добре и изпълваше душата ми с огромна радост и щастие!
До навършване на 6 месеца дъщеря ми не беше вкусвала нищо освен кърма, а кърменето ни продължи до 1 год. и 8 месеца. И до сега и двете си спомняме с умиление за кърмаческия ни период, когато бяхме по-близки от всякога.
Кърмата като лекарство
Освен, че е несравнима по хранителен състав, кърмата притежава и много други безценни качества. Едно от свойствата й е, че през нея преминават антитела от майката в бебето. С прости думи това означава, че при среща с вирус вашето тяло ще произведе нужните антитела и ще ги предаде и на детето ви, за да го предпазите от болести тогава, когато неговата имунна система, още не е в състояние да го защити.
След имунизации нито едно от децата ми не е имало нужда от обезболяващо или температуропонижаващо лекарство – кърмата играеше тази роля – неспокойното дете, сгушено в мама, до гърдите й забравя всяка болка и притеснение.
Освен това кърмата притежава мощни противовъзпалителни и антисептични свойства. При възпаление може да се капе в нослето или в очичките на детето и не само, че лекува бързо, но е и напълно безвредна. Когато дъщеричката ми беше едва на 10 дни се зарази с хрема и кашлица от батко си. Личният лекар предписа дълга рецепта с капки и сиропи. Бях много разстроена – от една страна се тревожех при толкова малко бебе вирусното заболяване да не се задълбочи, а от друга страна цялото ми същество нашепваше, че не бива да давам всичките тези лекарства на тази толкова крехка душица. Допитахме се до втори лекар и тя като видя състоянието на детето каза да капем само кърма в нослето няколко пъти на ден и да й се обадим, ако бебето се влоши. Не само, че не се влоши, но за 5 дни оздравя напълно – без нито едно лекарство. И до момента, вече на 2 години и половина, дъщеря ми не е пила никога лекарства, нито веднъж!
Защо избрах дългото кърмене за мен и децата ми
Кърменето е най-лесният и най-здравословен начин да храним децата си. Не изисква никакви усилия – просто всеки път, когато бебето е неспокойно и отваря устичка го слагате на гърдата си – толкова е лесно! С кърма можем да нахраним бебето навсякъде без да се изисква никаква предварителна подготовка – на разходка, на гости, на почивка. Бебето и майката са по-близки от всякога – трябва да го изживеете, за да разберете какво е усещането да гледаш как малкото човече расте сякаш не с дни, а с часове и то само благодарение на веществата, които организмът на майката му дава. Кърменето е много емоционално, нежно и неповторимо усещане! То е символ на взаимност, на пълна хармония между майка и бебе.
Не винаги хубавите неща стават лесно и от първия път. Ако имате желание да кърмите детето си, обърнете внимание на простите стъпки, които трябва да следвате, за успешно кърмене (вижте “Успешен старт в кърменето”), въоръжете се с търпение и увереност и се наслаждавайте на дълъг и приятен кърмачески период за вас и вашето съкровище!
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
02/09/2010 @ 00:27
Щастлива съм, че кърмя и че съм истинска майка.Това е най-хубавия подарък за малкото.
31/07/2013 @ 12:25
Напълно съм съгласна с всичко. Моят опит беше много подобен на твоя. На 12-тия час след секцио имах кърма и бебето ми не е хапнало и капка сухо мляко.
На втория месец отказа да приема и шише с биберон и, ето, вече осем месеца сме само на кърма и то само от гърда. Даже още не иска да се захрани, толкова й харесва.
Аз също отказвам да приема аргументите на жени, които не кърмят, защото нямали достатъчно, било им трудно и така нататък. Несравнимо е и като удоволствие и за двете страни :), и като ползи.
Чудесен и много положителен текст, благодаря!
31/07/2013 @ 13:05
Чудесна статия! Трябва да достигне до колкото може повече жени!
21/03/2015 @ 11:16
Статията е супер.Браво на майката.
22/04/2016 @ 13:06
Поздравления за статията! Живея я Англия и родих сина си тук, за което съм изключително радостна. Описаното в статията е практика тук. Жените биват поощрявани още преди раждането, както и информирани по най-различни начини с безплатни консултанции, брошури и прочее. Тук не препоръчват да се дава нищо друго освен кърма до 6тият месец на бебето. Всяка жена е свободна да избере къде и по какъв начин на роди дедето си. Кожа до кожа (skin to skin) веднага след раждането е нещо нормално, а не някаква екзотично звучащ лукс. Майката и бебто не се разделят изобщо. Жалко е, че в България информации, като тази се възприемат за изключение, вместо правило. Прави ми впечатление, че в България сякаш времето е спряло и живеем в информационно затъмнение. Това би трябвало да е common sence. Поздрави още веднъж! 🙂
27/09/2016 @ 22:10
А да те попитам вечерта като прави по 6 часа пауса а понякога и 8 да цедя ли или пак гърдите сами си св регулират? Нали няма опастност да намалее като не цедя
28/09/2016 @ 12:17
Когато бебето прави по-дълга пауза през нощта, цедете единствено, ако гърдите се препълват и ги усещате болезнени и напрегнати. Ако бебето спи и не се е будило за хранене, но Вие се събудите от усещането за болка и напрежение в гърдите, това е знак да изцедите малко кърма – не много, за да не давате фалшиви сигнали на организма си, че през нощтта е нужно да произвежда мляко, а изцедете малко, докато напрежението и болката в гърдите изчезнат. Ако изцеждате по малко, с времето организмът Ви ще усети, че произвежда много кърма, а тя не излиза от гърдите (изцеждате само по малко) и ще спре да произвежда толкова много кърма нощем и няма да се будите с напрежение и болка в гърдите. Това не означава, че кърмата ще намалее – просто ще се регулира и тялото Ви ще произвежда повече кърма в часовите интервали, в които бебето суче много и често, а часовите интервали, в които бебето не суче – тялото няма да произвежда излишна кърма.
Ако при такива дълги нощни паузи не усещате гърдите си напрегнати и болезнени и Вие също си спите като бебето спокойно, то не е нужно специално да ставате и да се цедите. Спете си спокойно – явно лактацията се е регулирала според нуждите на бебето и в интервалите, в които то не суче, не се произвежда излишно мляко, което да създава дискомфорт в гърдите.