Още от поредицата
- Водата – кога, колко и каква е полезна за бебето
- Начало на захранването
- Захранване (част 2): Първи храни
- Захранване (част 3): Нови храни в 8-мия месец
- Захранване (част 4): Нови храни в 9-ти и 10-ти месец
- Захранване (част 5): Нови храни в 11-ти – 13-ти месец
- Захранване с кисело мляко
- Вредни храни в бебешка възраст
- Полезни рецепти в периода на захранване
- Захранване на бебето със сок
С тази статия, посветена на водата, започваме една нова поредица статии под надслов „Мамо, нахрани ме правилно!”, в които ще обсъдим кога и с какво е добре да храним малкото си съкровище, в какъв ред да въвеждане твърдите храни в менюто на детето, от какви съставки и в какви количества трябва да бъде изградено менюто на бебето през първата и втората година от живота му, за да му осигурим оптимален хранителен баланс за здравословен разтеж и развитие.
В днешната тема, посветена на водата ще обясним защо не е здравословно на новороденото да се дава вода, както и кога е уместно да въведем водата в менюто на бебето, коя вода е за предпочитане и в какви количества трябва да се приема в зависимост от възрастта и килограмите на бебето.
Без допълнително вода през първите 6 месеца
Има няколко причини да не даваме на новородено бебе вода, а именно:
- Такива са препоръките на Световната Здравна Организация, чиито специалисти съветват през първите 6 месеца от живота на бебето да не се предлага НИЩО друго освен майчина кърма. Всякакви добавки като вода, глюкозен разтвор, чай или други течности не трябва да се дават на кърмени новородени, освен ако не се налага по медицински причини. През първите 6 месеца дори при горещ климат водата и соковете не само, че не са необходими на кърмачето, но могат да доведат до зарази и алергии.
- Кърмените бебета задоволяват изцяло нуждите си от вода чрез кърмата, която е съставена от над 80% вода. Когато бебето започне да суче от гърдата първото мляко, което излиза е именно млякото за задоволяване на жажда – то е с по-високо съдържание на вода и по-ниско съдържание на хранителни вещества. Така, когато бебето е жадно, сложено на гърдата то суче за кратко, колкото да задоволи жаждата си и пуска гърдата преди да премине към същинското „задно” мляко, което е високо калорично и предназначено за засищане на глада.
- Бебето се ражда със стерилна чревна флора и ако бъде хранено единствено с майчина кърма, която също е стерилна по състав, то няма как в стомахчето и червата на бебето да проникнат неблагоприятни бактерии. Ако обаче на бебето се дават и други течности, освен майчината кърма, чрез тях в стомаха на бебето проникват патогенни микроорганизми, които поради ниския имунитет на бебето могат да доведат до стомашно-чревни разстройства, съпроводени с диария, засилено отделяне на газове или колики, в резултат на което бебето ще стане по-неспокойно и раздразнително и може да възникнат смущения в храненето и съня.
- Дори и изкуствено хранените бебета нямат нужда от допълнително приемане на вода, макар че при тях това правило не е нужно да бъде строго спазвано, защото чрез изкуствената храна чревната им флора така или иначе е нарушена и бихте могли да предложите на изкуствено храненото си бебе вода, без да настоявате да я пие, в случай, че то не пожелае.
- Новороденото има много малко стомахче – в началото колкото малко орехче, с капацитет по-малко от 50 грама! Представете си с толкова малко стомахче, ако пийне само 2-3 глътки вода, то половината стомахче ще се запълни и бебето няма да има място за мляко. В първите седмици след раждането бебето расте най-интензивно и има най-голяма нужда от приемане на правилните по състав и количество хранителни съставки. Представете си как ще се развиват правилно всички органи и системи на бебето ви, ако вместо пълна доза кърма, на всяко хранене то приема едва половината от необходимата му доза хранителни вещества, а останалата половина в стомахчето му е запълнена с подсладена вода! Все едно да сипете в резервоара на колата си вода, вместо бензин и да очаквате от нея да се движи – ами няма да се получи! Помогнете на бебето си да получи най-добрия старт в живота, като му подсигурите най-добрата храна за развитието на неговото мозъче, сърчице, дихателна, двигателна и нервна системи!
Предлагане на вода над 6 месечна възраст
Кога трябва да започне даването на вода и какво количество е добре да приема ежедневно детето до 1 годинка?
Всяко дете е индивидуално и не може в тази връзка да се говори за точни цифри, но ориентировъчно въвеждането на вода в менюто на бебето започва заедно със захранването на бебето с твърди храни и дневното количество вода, което е добре детето да изпива до навършване на 1 годинка е около 100мл. на килограм тегло. Над 1 годинка се смята, че на детето са му нужни минимум 1л. течности на денонощие плюс 50мл. за всеки килограм тегло, т.е. ако детето тежи 12кг., то трябва да приема 1л. и 100мл. течности в денонощието. В тези цифри обаче трябва да подчертая влиза не само водата в чист вид, но и всички течности, които бебето приема като кърма, сок, чай, супа и т.н.
Удачно при изключително кърмено бебе, което не е пило течности през биберон през първите си 6 месеца е водата да бъде предложена още от самото начало в чашка с накрайник съобразен с възрастта на бебето. Макар и в началото то да не знае как да пие от чашката с накрайник и само да я ползва за игра през първите дни, ако му дадете възможност да опознае новия предмет и да свикне с него, съвсем скоро ще си имате едно пораснало детенце, което пие от чаша и ще си спестите в последствие драмите по отказването на бебето от биберона. Моята дъщеря е пример за бебе, което никога през живота си не е пило от шише с биберон – в началото ползваше само мамината гърда, а в последствие чашка с неразливаща се клапа. На годинка махнахме и чашката с накрайник и тя съвсем самостоятелно вече пиеше от обикновена чаша.
Коя вода е подходяща за бебета и малки деца?
До навършване на 1 годинка на бебето водата, която приема трябва задължително да бъде преварявана с цел дезинфекция и унищожаване на патогенни за детското стомахче микроорганизми. След 1 годинка можем да предлагаме на бебето и непреварявана вода, но единствено, ако тя е бутилирана изворна вода и в никакъв случай вода от чешмата или минерална вода. Минералната вода не се препоръчва за деца под 3 години, тъй като високото съдържание на минерали товарят прекомерно бъбреците на малкото дете. За това лекарите препоръчват малките деца да пият изворна бутилирана вода с обща минерализация под 120 мг.л и натриеви катиони под 20мг/л. Именно високото съдържание на натриеви катиони е причина за задържане на вода в организма, което може да доведе до проблеми с бъбреците, сърцето, кръвното налягане. За това винаги четете етикета, преди да закупите нов вид вода. На него изрично трябва да е указано, че водата е подходяща за кърмачета и малки деца, както да е указано нивото на минерализация и на натриеви катиони във водата.
По какво да позная, че детето ми е обезводнено?
Ако водата е недостатъчна се нарушава целия воден и минерален баланс в организма, при което съществува риск от обезводняване. Следните признаци ще ви подскажат, че детето не приема достатъчно вода:
- Детето не пишка достатъно често и достатъчно като количество;
- Урината е с по-тъмен цвят и по-плътна на съдържание;
- Кожата на детето е суха и бледа, особено бузките и езикът;
- При предлагане на вода, детето пие жадно;
- Детето е силно неспокойно.
Заключение
Водата е добре да бъде въведена в менюто на бебето едва с началото на захранването на 6 месечна възраст, като преди това най-доброто за здравето на бебето е изключителното кърмене без даване на никакви допълнителни храни и течности. След захранване на бебето с твърди храни до навършване на 1 годинка оптималния баланс се постига като за всеки килограм тегло бебето приема ежедневно по 100мл. течности. Водата до годинката е добре да бъде преварявана, а минерална вода не трябва да се предлага на детето до 3 годишна възраст.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
Пламен
22/06/2018 @ 17:33
Здравейте. Аз съм дядо на едномесечното ми внуче. Не мога да повярвам че има живот без вода. Всички доктори без изключение по целия свят казват че нищо не заменя водата. Тази СЗО отделно ли е от медицинския свят. Не е тайна че човека има стаден инстинкт. Като се прибави и все по-голямото залитане по всякакви моди, колко му е да се пусне мухата на кукичката. Никой не дава вода на детето си преди храна че да се вадят аргументи от сорта че заради водата ще остане гладно детето. Нали се преварява водата. От къде ще дойдат тези микроорганизми. Много измислици има в тази статия. По-правилно би било да се пробва детето дали ще иска вода в по-ранен етап, защото след като е оживяло по неведом начин и само то си знае в какви мъки без вода, то не знае вкуса на водата и е резонно да я отхвърля. И изобщо в България можеш да пуснеш всякаква муха. Риби жадни за мода има много. Жалко че става въпрос за нашите деца и внуци. После ще отмине модата, но последствията ще останат. ХОРА МИСЛЕТЕ. НЯМА ЖИВОТ БЕЗ ВОДА. ВОДАТА НИЩО НЕ Я ЗАМЕСТВА. НЕ БЪДЕТЕ КАТО ЖАБАТА ДЕТО ВИДЯЛА ЧЕ ПОДКОВАВАТ КОНЯ.
Нели Василева-Стефанова
25/06/2018 @ 12:01
Мислите ли, че в предходните поколения, когато майките по цял ден са копали и жънали на на нивата е имало условия за преваряване на вода? Условия за преваряване на вода има едва в последните 2 поколения. Преди това всички бебета, отглеждани хилядолетия назад в историята, стотици поколения не са имали възможност за приемат преварена вода и затова и не са приемали никаква вода – пиели са кърма от майките си, докато не станат на поне 6 месеца и да са годни да пият обикновена питейна вода. Статията пише именно това. Не нова мода, а начинът по който са отглеждани всички човешки деца. Това, че в последните две поколения сме придобили нови битови улеснения, с които можем да преваряваме вода, да цедим сокове, да правим пюрета не е причина да променим глобално начинът, по който се отглеждат човешките бебета, защото още никой не е доказал, че този нов начин, в резултат на новите ни битови удобства е по-добър от естествения, доказан с поколеня начин на отглеждане на бебетата. Бебетата са оцелявали през хилядолетията, защото са били кърмени от майките си. Ние днес си мислим, че можем да надхитрим природата и да сме по-добри от нея. Е, до момента науката доказва, по-мъдро от природата не сме успели да измислим. Това казва и Светованата Здравна Организация – не само, че има лекари в нея, но това са водещите в света лекари в съответните направления и именно те съветват бебето да получава майчина кърма през първите месеци от живота си, а едва след това идва захранването с твърди храни, което върви заедно с прием на вода. Ако майката не кърми, а храни с адаптирано мляко, естствено ще дава и вода, но кърмените бебета всички поколения назад и вие също, щом пишете, че сте дядо – през първите месеци от живота си вие също сте хранен най-вероятно с кърма и никой не ви е давал вода.