Още от поредицата
- Успешен старт в кърменето
- За кърменето – от личен опит
- Как да разбера дали имам достатъчно кърма?
Всяка кърмеща майка неизменно се тревожи дали кърмата й е достатъчна за нуждите на бебето и дори и очевидно гърдите й да са препълнени, тя продължава да се тревожи дали бебето изсуква достатъчно количество кърма. Понякога е трудно е да се доверим на природата, особено когато няма как да измерим какво количество кърма излиза от гърдите ни на всяко хранене. Някои майки, водени от тези свои тревоги решават да изцеждат кърмата и да я дават на бебето от шише, но това определено е лоша идея! Свикне ли веднъж да се храни от шише бебето почти сигурно ще откаже да се храни от гърда в последствие и ще се обречете на постоянно цедене и хранене от шише, което е некомфортно, трудоемко и много времеемко занимание. Освен това цеденето, независимо дали ръчно или с помпа не е толкова ефективно като бебешкото сучене и има опасност от недостатъчна стимулацията на гърдите и намаляване на кърмата в резултат на това.
Единственото сигурно решение за дълго и безпроблемно кърмене е слагане на бебето на гърдата толкова често, колкото то пожелае (например щом се събуди, щом започне да отваря устичка и да се опита да налапа ръчичките си или близки предмети, щом започне да хленчи). Предлагайте на бебето да суче при всеки негов сигнал, независимо колко често се случва това и ще си гарантирате достатъчна стимулация на гърдите за производство на нужното количество мляко. А и бебето ви няма как да остане гладно, ако получава желаната от него храна всеки път, когато поиска!
Запомнете, че това колко препълнени са гърдите ви не е никакъв критерий за това какво количество изяжда бебето. Гърдите ви могат да са препълнени, но каналите ви да са запушени и млякото да не може да достигне до бебето, както и обратното – гърдите ви може да изглеждат меки и празни, но това не означава, че в тях няма никакво мляко, може млякото да е съвсем достатъчно, а и организмът продължава да произвежда кърма по време на кърмене – така че, дори и в гърдите ви в този момент да няма много мляко, ако бебето започне да суче, мозъкът ви ще даде сигнал на тялото ви, че има нужда от кърма и организмът ви ще я произведе тук и сега специално за нуждите на вашето бебе!
Какво количество кърма е нормално да изяжда новороденото бебе
Добре е да знаете и да се подготвите предварително, за това че през първите няколко седмици след раждането бебето ще има нужда да суче много често, защото стомахчето на новороденото е много малко и не може да поема големи количества храна, така че да се засити за дълги интервали от време. За ориентация ще направим няколко сравнения за размерите и капацитета на стомахчето на новороденото през първия месец:
- Стомахчето на бебе на 1–3 дни има размерите на грахче и капацитетът му е 10-50мл. на денонощие! (Тук е добре да добавим, че малкото капчици коластра, които гърдите Ви произвеждат през първите дни след раждането са напълно достатъчни за хранителните нужди на бебето и изкуствено дохранване е не само ненужно, но и може да се окаже алергизиращо за бебето).
- Стомахчето на бебе на 4–7 дни има размерите на черешка и побира до 200мл. на денонощие!
- Стомахчето на бебе на 8–30 дни има размерите на орех и побира до 800 мл. на денонощие
Като говорим за количеството, което бебето изяжа обърнете внимание, че цифрите са за денонощие, а не за хранене. В тази връзка е важно да подчертаем колко безмислена процедура е така нареченото контролно кърмене, при което бебето се мери на тегло преди хранене и отново се измерва непосредствено след кърменето, за да се види какво количество кърма е изяло за едно хранене. На всяко хранене бебето изяжда различно количество храна – веднъж повече, друг път по-малко, в зависимост от това колко гладно е било, в какво настроение е и т.н. Замислете се вие точно еднако количество храна ли изяждате на всяко хранене? Естествено, че не, та нали сме хора а не роботи! Много лекари обаче прилагат метода на контролното кърмене и чрез него целят да видят колко суче бебето и често единствено на базата на едно контролно кърмене предписват дохранване на бебето! Ако кърмите често и не давате добавка, лактацията ви ще се поддържа и бебето ви ще получава нужното му количество мляко!
За да сме спокойни относно изхранването на новородения ни наследник е добре в първите седмици след раждането да наблюдаваме следното:
Колко дълги паузи между храненията прави бебето?
Нормално през първия месец бебето суче през 1,5 – 3 часа, което прави средно между 8 и 12 кърмения на денонощие. В случай, че бебето иска да суче през по-малко от час и е видимо неспокойно е добре да се посъветвате с консултант по кърмене, както и ако новороденото прави паузи по-дълги от 4 часа през деня и нощта в първите седмици след раждането е добре да бъде прегледано от лекар относно това дали наддава добре и дали жизнените му показатели са в норми.
Колко пълни памперса има за денонощието?
- 1ви ден след раждането – поне 1 напишкан памперс и 1-2 наакани (черни или тъмно зелени)
- 2ри ден след раждането – поне 2 напишкани памперса и 1-2 наакани (черни или тъмно зелени);
- 3ти ден след раждането – поне 3 напишкани памперса и 2-3 наакани (кафяви, зелени или жълти);
- 4ти ден след раждането – поне 4 напишкани памперса и 2-3 наакани (кафяви, зелени или жълти);
- 5ти – 7ми ден след раждането – поне 5 напишкани памперса и 2-3 наакани (кафяви, зелени или жълти);
- от 8ми ден до 30ти ден след раждането – поне 6 обилно напишкани памперса и 1-3 обилно наакани (жълти);
Колко наддава на тегло?
Повечето бебета губят 5% – 7% от първоначалното си тегло през първите 3-4 дни след раждането. 2-3 седмици след раждането е нормално бебето да си е възвърнало теглото от раждането и до навършване на 1 месец средно бебето трябва да наддава с 100 – 250 гр. на седмица. Така средното повишаване на теглото на новороденото е с 450 – 900 гр. на месец през първите три месеца.
Скокове в растежа
Трябва да имате предвид, че в развитието на бебето се наблюдават няколко момента на скок в растежа, когато бебето чувства внезапна нужда от повече калории и иска да суче много често. Тези моменти настъпват обикновено на 2 седмици, 1 месец, 3 месеца и 6 месеца. Често в такъв момент майката решава, че кърмата й е недостатъчна и започва да дохранва бебето. Това не е необходимо. Това, което трябва да направите, ако бебето ви започне да иска да суче през все по-кратки интервали е да му предлагате гърдата всеки път, когато то пожелае, дори това да се случва на всеки час и по този начин честото кърмене ще даде знак на организма ви, че е необходимо да произвежда повече кърма. С такъв режим на по-често кърмене за 2-3 дни организмът ви ще започне да произвежда нужните по-големи количества мляко и кърменията отново ще се разредят.
Изключително кърмене през първите 6 месеца
Световната Здравна Организация и УНИЦЕФ препоръчват изключително кърмене през първите 6 месеца от живота на бебето. Това означава, че най-доброто, което можете да направите за доброто здравословно състояние и развитие на бебето е да го храните единствено с майчина кърма, без допълнителни течности и храни (чайове, вода, сок и т.н.). Захранването на бебето е добре да започне при навършени 6 месеца и когато индивидуалното развитие на детето показва готовност за захранване.
Как да разберем дали бебето суче ефективно
Бебето суче добре и получава достатъчно мляко, когато:
- Бебето суче бавно, силно и с постоянно темпо;
- Виждате, че бебето преглъща;
- В будно състояние бебето е активно, движи ръчички и крачета и плаче силно;
- Устичката на бебето е влажна;
- Очичките на бебето гледат съсредоточено и внимателно;
- След кърмене бебето е спокойно и изглежда доволно;
- След кърмене гърдата ви изглежда по-мека и по-празна;
- Бебето видимо расте и наддава добре.
Заключение
Казано накратко има само едно основно правило, което трябва да следвате и кърменето ви ще продължи дълго и успешно – слагайте бебето на гърдата всеки път, когато то пожелае – независимо колко често се случва това и независимо пълни или празни чувствате гърдите си. Единствено честото кърмене може да гарантира редовно и постоянно количество на произвежданата кърма и сито и доволно бебе, което расте здраво и щастливо. Водете се от майчиния си инстинкт, а не от показанията на кантара и мерителните деления на бебешките шишенца. Всяко бебе се развива със свои индивидуални темпове и това, което трябва да ви води в отглеждането на детето ви е дали то е спокойно, доволно и здраво и ако това е така значи храната, която получава е добра по състав и достатъчна по количество.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
21/11/2010 @ 14:39
Статията е страхотна, но единственото, което разбрах, е че трябва да кърмя. Какви са обаче знаците за липса на кърма, за недоволство на бебето, какви са знаците на детето, че е готово да бъде захранено. Имам нужда от статия за негативните сигнали, които подава бебето, не само относно храненето, а изобщо.
21/11/2010 @ 21:30
Бистра, знаците на бебето, че не получава достатъчно кърма са желание за често хранене, безпокойство и раздразнителност след кърмене, често будене и плач, недостатъчно наддаване на тегло, недостатъчно пълни памперси, но това не задължително са сигнали, че няма кърма. Може причината да е болест при бебето или може майката да има достатъчно кърма, но бебето да не бъде поставяно правилно на гърдата и в следствие на това да не суче ефективно например. За това най-добре е в случай, че са налице някои от тези фактори да се посъветвате с консултант по кърмене (Ла Лече Лига например) и с детски лекар. Само така ще знаете дали причината е недостиг на кърма. Относно готовността за захранване – утре ще пуснем статия по темата 🙂
02/08/2013 @ 16:20
Здравейте момичета! относно статията имам забележки 🙂 съгласна съм че бебетата трябва да се кърмят аз самата кърмя моето малко бебенце на 26 дни сме в момента 🙂 моята дъщеричка хапва доста добре но си спазва часа буди се на всеки 3 часа 🙂 дам ли й на 1.5 следва обилно връщане, става изнервена и наблюдавам засилени колики! да не говорим че детето ми е винаги готово да яде дори и да се е нахранила 🙂 просто е лакома и после я боли много коремчето! за това следвам нейният ритъм когато се събуди и покаже че е гладна давам Ч! 🙂 а тя се събужда на всеки три час така сме от родилното понякога и на 4 часа зависи 🙂 следете цвета на млякото си когато се доизцеждате ако придобие прозрачен отенък много прозрачен като кравето мляко когато има много вода в него посъветвайте се с компетентен човек 🙂 и най важното по спокойно я карайте не съм съгласна че винаги трябва да слагате бебето на гърда то може да плаче и по др причини например да иска просто да бъде подържано 🙂 аз лично опитах метода който съветват тук да я храня когато тя поиска но за жалост засилихме коликите и връщането както и това че детето стана по нервно от преяждане
🙂 само не забравяйте че трябва да сте спокойни и да не се шашкате това е най важно а самото дете показва кога е гладно и кога не е просто си наблюдавайте детето моята маймунка си пъха ръката в устата и връща не защото е чак толкова гладна акогато не съм в стаята например съм в кухнята и върша нещо и тя се събуди мен ме няма и първо лапа ръката за да повърне и да изплаче 🙂 когато видя че е върнала аз я взимам на ръце малко а много хитро 🙂 така че споко нвсяка майка има кърма и аз се притеснявах,че няма да имам. оказа се че просто трябва да сте по- настойчиви и да махнете шишетата за дохранване аз на моето дете давам и малко водичка преварена след всяко кърмене нищо че не я пие мн мн просто да си изплакне устичката 🙂 така че смело мили мами иначе след болката от зърната е забавно да кърмите 🙂 УСПЕХ НА ВСИЧКИ ОТ НАС ЦЕЛУВКИю!