Още от поредицата
- Водата – кога, колко и каква е полезна за бебето
- Начало на захранването
- Захранване (част 2): Първи храни
- Захранване (част 3): Нови храни в 8-мия месец
- Захранване (част 4): Нови храни в 9-ти и 10-ти месец
- Захранване (част 5): Нови храни в 11-ти – 13-ти месец
- Захранване с кисело мляко
- Вредни храни в бебешка възраст
- Полезни рецепти в периода на захранване
- Захранване на бебето със сок
„Мамо, нахрани ме правилно” е поредица статии, които целят да отговорят на въпросите, които си задава всяка майка, а именно: кога, с какво и как е добре да храни своето бебе, за да расте то здраво и да получава всички нужни му хранителни вещества.
В днешната статия ще разгледаме кога е добре да започне захранването на бебето с твърди храни, как бебето показва, че е готово за захранване и кои са подходящите първи храни, с които да започнем, както и какво е добре да избягваме и да имаме предвид в този първи етап от захранването. Да започнем по ред:
Какво е захранване?
Захранването е предлагане на бебето на храна/течност различна от кърма (адаптирано мляко). Захранването може да бъде под формата на храна с твърда консистенция, но може да бъде и течност. Плодовият сок, макар мнозина да не възприемат като храна също е захранване, при това не много удачно, тъй като макар и богат на витамини, прясно изцеденият сок е с високо киселинно съдържание и може да дразни сериозно все още крехния бебешки стомах и да доведе до алергии. Въпреки че все още някои педиатри прилагат старата схема на захранване с плодови сокове или пюрета още през втория месец от живота на бебето, вече е доказано, че това е остарял и доста опасен метод ползван в миналото, когато бебетата са били масово хранени с кисело мляко, с цел компенсиране на намаленото количество витамини в кравето мляко и избягване на авитаминоза при бебето. В днешно време, когато бебетата се хранят с кърма или адаптирано мляко (което в голяма степен се доближава до състава на кърмата) нужда от допълнителен прием на витамини не е необходим и не се препоръчва през първите месеци на бебето. Ранното захранване с плодов сок или плодово пюре може да доведе до развитие на алергии и стомашни разстройства.
Кога бебето е готово за захранване?
Световната Здравна Организация препоръчва захранването да започне на 6 навършени месеца. Бебето може да бъде захранено и по-рано, ако това се налага по обективни причини, но не преди навършени 4 месеца, при това този по-ранен срок е оправдан единствено за бебета хранени с адаптирано мляко, а кърмените бебета е желателно да не бъдат захранвани преди 6 месеца, за да може изключителното кърмене да продължи възможно най-дълго. Доказано е, че до тази възраст бебето получава всички необходими му съставки в необходимото количество чрез кърмата и въвеждането на твърди храни и сокове в менюто на бебето в по-ранна възраст е не само ненужно, но може да се окаже и вредно, тъй като ранното захранване е чест причинител не само на стомашни разстройства, но и на алергии, някои от тях за цял живот;
Бебето би могло да бъде захранено и по-късно от 6 месеца, ако на указаната възраст все още не е готово за захранване и отказва да приема твърди храни. Всяко дете се развива индивидуално и не всички бебета на 6 месеца са готови да бъдат захранвани. Важно е, ако захранването бъде отложено за по-късна възраст и бебето след навършени 6 месеца продължи да бъде хранено единствено с кърма, развитието му да бъде наблюдавано и да бъдат следени някои основни параметри, като хемоглобин например, които са явни индикатори за това дали бебето получава нужните му хранителни съставки за правилно развитие. Практиката познава не едно и две бебета захранени на 8, 9 и дори 12 месеца успешно – всеки случай е индивидуален и водещо в този процес е бебето и сигналите, които изпраща то за своите нужди, а именно:
- Детето е удвоило теглото си от раждането;
- Изчезнал е рефлексът на езика да изтласква – чест проблем при захранването е ситуация, при която майката поднася лъжичката към устичката на бебето, а то избутва лъжичката вън от устата с език и не поема храната. В подобна ситуация не се опитвайте да напъхате лъжичката в устата насила или да залъжете и разсеете бебето, така че да не забележи, че се опитвате да вкарате нещо в устата му. Рефлексът на избутване е инстинкт, който новороденото притежава, за да го предпазва от поемане на нежелани твърди предмети в устата, които могат да предизвикат задавяне или задушаване. На възраст около половин годинка този рефлекс изчезва и тогава бебето е готово да се храни освен с течно мляко и с твърди храни. При първите няколко хранения, когато бебето все още не е свикнало с формата на лъжичката в устата си и с консистенцията на твърдите храни е добре да не вкарвате цялата лъжичка в устата на бебето, а само връхчето на лъжичката. Така ще избегнете инстинктивното избутване и плюене. Ако въпреки това бебето ви все още притежава рефлекс за избутване на лъжичката, значи не е готово за захранване. Изчакайте една – две седмици и опитайте да захраните повторно;
- Детето може да седи. В състояние е да се накланя напред към лъжичката или да се дърпа назад в отказ да се храни, както и може контролирано да върти глава, с което да показва иска ли храна или не (като извърта глава в другата посока);
- Ако кърмено бебе изяжда цялото мляко и от двете гърди и все още не се е заситило и търси храна; или бебе, което се храни с адаптирано мляко не му е достатъчен 1 литър адаптирано мляко на ден;
- Ако може да хваща предмети и целенасочено да ги слага в устата си;
- И основното: ако бебето е започнало да проявява интерес към храната на възрастните – следи с интерес, когато се храните вие и иска и то да опита това, което ядете.
Принципи при захранването:
- Уверете се, че бебето е здраво в момента на захранването. Не се въвежда нова храна, когато детето е болно;
- Уверете се, че са на лице сигналите за готовност за захранване, описани по-горе. Всяко дете се развива индивидуално и не при всяко на 6 месеца са налице признаци за готовност за захранване. Изчакайте докато бебето ви е готово, за да не бъде захранването принудително и насилствено и детето да изгради отвращение към храната;
- Спазвайте препоръчаните норми за въвеждане на нови храни според възрастта на бебето. Не въвеждайте трудно смилаеми или алергизиращи храни твърде рано, тъй като това може да увреди здравето на детето ви;
- Според стандартната схема за захранване храните се предлагат на бебето в хомогенна, полутечна консистенция (смлени на пюре и разредени с кърма или вода). Смята се че по този начин бебето, свикнало само с мляко по-лесно ще приеме новата храна.
Според школата на Педагогическото захранване, обаче бебето не бива да получава специално преработена „бебешка храна”, а трябва да започне да се храни направо с храната на възрастните в „микро дози” – в много малки количества, за да привиква постепенно. В този случай липсава моментът със специално адаптираните за бебето храни под формата на пюре или разредени с кърма, а на бебето се дават твърди храни в нормалната им консистенция, но в съвсем малки дози – само по трошица, докато то привикне с новата храна.
Независимо кой от методите ще изберете – класическия или педагогическия, трябва да знаете, че твърдите храни преди навършване на 1 годинка са само с цел запознаване и привикване на бебето с нови вкусове без премахване на кърменето (или адаптираното мляко, ако кърменето е невъзможно). Минимум 50% от хранителния прием до 1 годинка трябва да бъде кърма (или адаптираното мляко, ако кърменето е невъзможно). - Въвеждането на нови храни трябва да става постепенно като започнете с една чаена лъжичка първия ден и постепенно увеличавате дозата без да насилвате детето като достигнете до максималната препоръчителна доза за една седмица. Не принуждавайте детето да яде повече, отколкото желае. Ако отказва твърдата храна, нахранете го с кърма/адаптирано мляко и предложете твърдата храна отново на следващото хранене или на следващия ден.
- Въвеждайте само по един нов продукт, никога два или повече едновременно. Целта на този принцип е да даде възможност на организма на бебето да се адаптира към новите храни една по една, без опасност от претоварване и алергизиране. А и за вас ще бъде много по-ясно в случай, че бебето прояви непоносимост или алергия, да знаете от коя храна са причинени, за да я избягвате вбъдеще. В случай, че сте предложили на бебето пюре от ябъка и тиква например и двете са нови за бебето храни и то получи обрив, колики или диария вие не бихте могли да знаете ябълката ли е причинител или тиквата, или може би комбинацията от двете. За това давайте само една нова храна като постепенно увеличавате дозата и дайте на бебето една седмица време да свикне с новата храна, преди да предложите следващата нова храна. След като бебето свикне с новата храна на следващата седмица може да дадете нова храна или да предложите нови комбинации от вече въведени храни.
- Новата храна се предлага сутрин или на обяд и в никакъв случай вечер, за да може да имате време за реакция, ако бебето покаже непоносимост към храната.
- Важно при захранването е продуктите да бъдат с гарантирано качество. За целта изберете или готови пюрета, чието производство подлежи на строг контрол или ако решите да приготвяте домашни пюрета, то трябва да са направени от домашни продукти, в чийто състав със сигурност липсват нитрати, пестициди и други вредни химически елементи. Имунната система на бебето е силно чувствителна и неспособна да се бори дори с ниски нива на вредни вещества, за това ако предложите на бебето си пюре от моркови, закупени от пазара и бебето получи обрив или стомашно разстройство няма как да разберете от моркови ли е алергично или в морковите е имало нитрати, които са довели до здравословни проблеми.
- Водете си хранителен дневник. Записвайте си кога каква нова храна сте въвели и как сте увеличавали дозата с времето. Така, ако бебето прояви хранителна алергия лесно ще проследите с помощта на вашия лекар кой е причинителят на проблема.
- Постарайте се преди навършване на 1 годинка да не замествате кърмене. Новите твърди храни целят разнообразяване на менюто на бебето и на хранителния му прием, но кърмата (адаптираното мляко) си остава основна храна през първата годинка. Предложете малко количество твърда храна (до 100гр.) след което дохранете бебето с кърма (адаптирано мляко).
- Нека захранването протича плавно и с желание. Не принуждавайте бебето да яде нещо, само защото педиатърът ви настоява или защото смятате вие за редно. Не залъгвайте бебето и не го заигравайте, за да отвлечете вниманието му и да го нахраните без то да иска. Храненето трябва да протича без играчки и театри, в кухнята на маса, за да знае бебето какво се случва и да възприема храненето като нещо важно, а не като игра. А то е наистина важно – храненето, при това правилното хранене ни подържа живи и здрави! Бебето има изключителни инстинкти за самосъхрнение и най-добре усеща нещо добро ли е за него или не – доверете му се! Ако бебето отказва определена храна, то най-вероятно храносмилателната и имунната му система все още не са готови за нея. Не настоявайте и не отвличайте вниманието му докато пъхате лъжицата в устата! Отложете захранването с тази храна за по-късно, а вместо нея предложете друга храна. Ако бебето отказва каквато и да е твърда храна, продължете кърменето и отложете захранването с две седмици или месец. Тогава бебето ще бъде по-готово и вероятно няма да се съпротивлява, а с готовност ще приеме новите вкусове и консистенции!
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
03/05/2011 @ 11:19
Здравейте,
детето ми е на 6м.10дена и проявява доста от признаците за готовност за захранване. Особено е любопитна към нашата храна и ако й подадем нещо пред носа, тя е готова да го лапне. Започнахме да я захранваме (по-скоро да се опитваме) преди 5-6 дена с оризова каша, но само като види лъжицата и си запечатва устата, извърта глава, дори и до плач стига. Какво да правя? Да отложа ли с няколко дни? Или да сменя храната?
04/05/2011 @ 14:44
След като бебето с интерес посяга към вашата храна, но отказва лъжичката с бебешка каша опитайте да предложите на бебето храна от вашата ръка, а не от лъжичка – парченце сварен картоф или леко сварена ябълка, които не слагайте на бебето в устата, за да не се задави, а само доближете до устичката на бебето и го оставете да оближе и ако пожелае да се опита чрез сучене да изцеди течността от парчето храна. Можете и с оризовата каша да опитате да му я предложите от вашата ръка, като я направите по-гъста и вземете малко количество с пръстите си. Ако и по този начин бебето не пожелае да опита храната, не го насилвайте, а изчакайте една седмица и опитайте пак. Причините за отказ от храна може да са няколко – бебето още не е готово за захранване (в този случай изчаквате и захранвате пак след няколко дни), бебето не харесва предложената храна (в този случай предлагате друга храна, а отказаната храна, въвеждате по-късно) или бебето се е уплашило поради някаква причина от лъжичката и я отказва (в този случай предлагате храна с пръсти). Не забравайте, че основната ви задача в този период е не да нахраните детето с твърда храна, а да му помогнете да привикне постепенно към нови вкусове и нови консистенции храни. За това В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ не карайте бебето да яде насила, защото ще го направите злоядо за години напред. Ако отказва една храна, предложете друга, предложете я по друг начин и ако въпреки всичко отказва твърдата храна, оставете го само на кърма още седмица или 10 дни и се опитайте отново да захраните. Ако пак отказва изчакайте още. Важно е бебето да се храни с желание, а не насила. Успех!
03/05/2011 @ 11:21
Забравих да спомена, че детето е на кърма. Изцедена кърма яде в изключително редки случай (когато е много гладна).
26/04/2012 @ 13:17
С интерес следя статийте в сайта и го намирам много за полезен. Искам да ви попитам и сега нещо относно захранването. Ние сме на 10 месеца почти и от 7мия месец започнвахме да се захранваме, като съм следвала основно препоръките от вашите статии за захранването. На изключително кърмене сме и целя с храната разнобразието в менюто на бебето, не заместваме кърмене. Пиша по отношение на 11-тата точка от тази статия за съвет. Тъй като аз също съм на мнение, че не трябва да се насилва бебецето да яде насила, но на моменти и аз се усещам как само ако я залъгвам успявам да вкарам нещо в устата й. Гледам да не я принуждавам и когато не й се яде оставаме за по-късно. Има ли проблем ако по-късно й дам от същата храна. Тъй като е наистина лудост постоянно да приготвяш храни и да хапва две-три лъжички, после да й се стори нещо друго интересно и да не иска повече. Понякога много се ядосвам за всичките ми старания, защото аз я храня със здравословна храна, специално на пара приготвям и прочие .3 месеца от както се захранваме и още не сме достигнали заветната доза да хапва по 100 гр. от храна. Та затова се обръщам с молба дали вече на 10 месеца не трябва да хапва повече, дали това, че се старая да не я насивам пък ще е проблем да прояде повече твърда храна, защото като си говоря с приятелки, за да хапват техните деца осново ги заиграват и отвличат вниманието а аз не искам да правя така, но от друга страна мойто дете основно е само на кърма и не знам кога ще прояде твърда храна.
23/11/2014 @ 23:22
Здравейте, искам да попитам дюля, мушмула, зелен боб, грах кога се въведат, ние започнахме захранване на 6м. до тогава бяхме на изключително кърмене. И от кога мога да давам сурови зеленчуците които вече съм въвела? Благодаря !
24/11/2014 @ 13:42
Здравейте, дюли и мушмули, зелен боб можете да дадете на 8 месеца. Грах – на 11 месеца. Сурови плодове и зеленчуци можете да давате месец след началото на захранването – 7 месеца при вас.
17/05/2015 @ 23:08
Здравейте, бих искала да попитам, тъй като аз давам пюретата на Хип, там има ” нежни зеленчуци”, в които има и грах…а пюрето го дават след 4 месец, грешно ли е са го предложа?
19/05/2015 @ 09:43
Хип, както и повечето производители на бебешки храни следват ранна схема на захранване. Бих ви препоръчала да предлагате храните със закъснение спрямо препоръчаните от тях норми, тъй като храни като грах, бобови, зелеви е добре да не бъдат въвеждани твърде рано. Особено ако в семейството има алергии или автоимунни заболявания е добре захранването да става бавно и постепенно. Успех!
19/06/2015 @ 12:24
Здравейте:) Моят син скоро ще стане на 4 месеца и педиатърката ни каза да почна след четвърти месец да му давам плодово пюре. По 1-2 лъжички между две хранения в 15 и 18 часа, като всеки ден увеличавам с по една, докато стигна цяло малко бурканче или 1/2 голямо от тези на Гербер. Също каза да не замествам хранене. Седмица да давам един плод и след това да въведа друг. Въпросът ми е като започна новия плод пак ли се започва по същия начин с 1-2 лъжички и се увеличава до 1/2 бурканче или се дава по-голямо количество?
24/06/2015 @ 17:53
Винаги, когато давате нова храна започвайте от 1-2 лъжички и постепенно увеличавайте дозата. Така храносмилателната система на бебето постепенно ще привикне към новата храна. Относно началото на захранването – кога и как е добре да започне захранването прочетете: http://babysling-bg.com/2010/11/22/%D0%B7%D0%B0%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82-1/
22/10/2015 @ 14:34
Здравейте 🙂 Синът ми скоро навърши 5 месеца (15.10.2015) и много се колебая дали да започнем с опитването на нови храни. Той е изцяло на кърма, колебанието ми идва от там че всички бебета на неговата възраст около нас са “гиганти”…..той е 6800 гр.. и 65 см. Мамите с които се срещаме по площадките се хвалят с едрите си бебоци- 8 кг. и повече. Известно ми е че кърмените бебета не качват по толкова много, но се запитвам дали кърмата му е малко, последния месец е качил 500 гр,
27/10/2015 @ 09:05
Здравейте,
всяко бебе се развива различно и теглото може да е знак за проблем само, ако заедно с него има и други показатели, които свидетелстват за наличие на проблем. Ако детето Ви спи и се храни нормално и през деня е весело, ако се развива според възрастта и ако на консултациите педиатъра му не забелязва нещо нередно, то значи всичко е наред. 500гр. наддаване в пети месец е много добре. Само първите месеци бебето наддава по много, но с израстването наддаването на тегло става все по-малко (в противен случай, ако всеки месец качваше по килограм на 1 годинка щеше бебето да тежи колко 4 годишно дете 🙂 ) Ако наблюдавате в детето си признаци за готовност за захранване, то опитайте да му предложите твърди храни и наблюдавайте реакцията му. Ако му хареса и се храни с готовност, значи е готов за захранване. Ако подходи с нежелание – дайте му 5 дни, за да свикне (на някои бебета им трябва време да се адаптират към новостите) – всеки ден предлагайте по малко твърда храна и ако и след 5 дни продължава да отказва, то преустановете захранването и пробвайте пак след 2-3 седмици. Успех!
25/02/2018 @ 16:13
Здравейте,
Бих искала да попитам, относно точка 10-та. Започнахме захранване в 6-ти месец, но не се ориентирам в количеството храна, което трябва да достигна за периода. И макар, че знам, че е индивидуално и се водим от бебето, за мен е важно да имам ориентитовъчно количество, защото го обвързвам с кърменето. (на изключително кърмене сме).
Срещам различна информация като – средни стойности за различните периоди:
125 мл./6-8 месец, 190 мл./9-11 месец и 250 мл./12-23 месец. Също до 100мл., както пишете Вие.
Срещам и формулата 30мл. на килограм тегло.
От тук смятам 7кг. на дъщеря ми – 210 мл., което е доста над средните 125 мл. или 100 мл. за периода. Допуска ли се такава разлика?
Препоръчвате заместване на едно млечно хранене след годинка. Педиатърката ни настоява за заместване на едно хранене, две седмици след стартиране на захранването.
Наистина бих искала да се ориентирам правилно в количеството храна, за да не заместя хранене твърде рано от една страна, но и за да не ощетя хранителните нужди на детето си. Защо препоръчвате късно заместване, срещам го и в много други източници?
Също, заместването става с увеличаване на количеството твърда храна и изчакване на отказ от млечно хранене или изобщо в един момент не се предлага млечно хранене?
26/02/2018 @ 11:06
Здравейте,
водещо в захранването трябва да бъде бебето. Описаните количества храни са ориентировачни. Има бебета, които през първите месеци от захранването са склонни да хапват само по няколко лъжички твърда храна, а има бебета, които хапват в големи количества твърди храни с желание. Ако бебето не желае големи количества твърда храна, не го насилвайте – предлагайте различни храни, в различни консистенции и постепенно, когато е готово дететето ще започне да се храни добре. Ако пък бебето с желание хапва големи количества твърди хани, гледайте да не го прехранванете. Ориентир за количеството храна по възраст е: През първите дни от захранването – до 100мл, а след това: 125 мл./6-8 месец, 190 мл./9-11 месец и 250 мл./12-23 месец. Заместването на хранене идва също водено от бебето – ако бебето хапва по малко твърда храна на едно хранене, то нужно ще е да дохраните с мляко. Ако обаче хапва голямо количество твърда храна с желание, то не е добра идеея да дохранвате с мляко, защото детето ще преяде и след това ще му е тежко или ще повръща. Ако бебето хапва много твърда храна, то не давайте мляко след това, а на следващото хранене дайте само мляко.