Още от поредицата
- Водата – кога, колко и каква е полезна за бебето
- Начало на захранването
- Захранване (част 2): Първи храни
- Захранване (част 3): Нови храни в 8-мия месец
- Захранване (част 4): Нови храни в 9-ти и 10-ти месец
- Захранване (част 5): Нови храни в 11-ти – 13-ти месец
- Захранване с кисело мляко
- Вредни храни в бебешка възраст
- Полезни рецепти в периода на захранване
- Захранване на бебето със сок
В настоящата четвърта статия от поредицата “Мамо, нахрани ме правилно” ще продължим схемата за захранване, която започнахме в предходната статия “Захранване (част 2): Първи храни”.
На ориентировъчна възраст 6 месеца вече сме захранили бебето и през първия месец от захранването сме въвели оризова каша, тиква, картоф, круша и ябълка. През втория месец от захранването на ориентировъчна възраст 7 месеца все още трябва да избягваме алергизиращи храни, както и храни съдържащи глутен.
Подходящи нови храни при навършени 7 месеца са:
Каши: от елда, просо – не съдържат глутен и са много богати на въглехидрати, ензими и витамини.
Зеленчуци: тиквички, морков (с внимание, защото е потенциален алерген).
Плодове: Сини сливи, банан.
Мазнини: зехтин
Елдата е безглутенова зърнена култура, изключително богата на въглехидрати, витамини, минерали и ензими. Елдата е много богата на желязо и поради тази причина се преоръчва в периода, в който детето все още не е захранено с месо и яйце, от които да получава допълнително желязо. Можете да предложите на бебето готова бебешка каша от елда (наричана още гречка) или вие да приготвите кашата като сварите елда и я пасирате заедно с водата, в която е вряла или с преварена вода, или с кърма (адаптирано мляко).
Просото също е подходяща каша за този период, защото не съдържа глутен и е богата на въглехидрати, витамини, минерали и ензими. Готовите бебешки каши от просо са рядкост, но можете при желание да приготвите сами кашата, като сварите зърното и го пасирате с водата, в която е вряло или с преварена вода, или с кърма (адаптирано мляко).
Тиквичките са вкусен и лесно усвоим от организма зеленчук. Съдържат 95% вода и малко белтъчини, но за сметка на това са богати на витамини A, E и C и минералите натрий, калий и калций – трите минерала, от които тялото има най-голяма нужда. Те имат противоанемично и противоалергично действие и са подходящ зеленчук ранния етап от захранването.
Морковите съдържат провитамин A, витамини B1 и B2, C, етерични масла, ензими, минералите натрий, калций, фосфор и фолиева киселина. Морковите регулират работата на червата, изчистват организма от токсини и шлаки и регулират работата на вътрешните органи. Имайте предвид, че морковът е възможно да предизвика алергия – въведете го плавно, без да бързате.
Сините сливи съдържат фруктоза, глюкоза, каротин, витамин и B1 и C. Засилват перисталтиката на червата и са добро средство при запек.
Бананите са много богати на калий и магнезий. Съдържат още витамини от група B, както и A и C. Освен това са много калорични. Ако детето ви е злоядо дори с малко банан може да сте сигурни, че се е заситило.
Зехтинът представлява мононенаситени растителни мазнини, които се извличат от маслините. От всички мазнини зехтинът е най-полезен и необходим за правилното функциониране на организма за разлика от слънчогледовото олио или животинските мазнини, които традиционно ползваме в България. Зехтинът се добавя към зеленчуковите пюрета с цел подпомагане развитието на важни тъкани и органи (мозък, ретина, нервна система т.е. мазнините са много важни през първата година), както и да подпомогне ефективното усвояване на мастноразтворимите витамини от зелечуците (важно е да запомните, че при някои от зелечуците без добавяне на мазнина мастноразтворимите витамини не се усвояват от организма). В бебешките зеленчукови пюрета ползвайте няколко капчици студено пресован зехтин (Extra Virgin).
През 8-мия месец ще успеете да въведете едва 4-5 от изброените храни по ваш избор и според сезона. Останалите храни от списъка, които не успеете да въведете този месец ще въведете през следващия.
Как въвеждаме новите храни?
Продължаваме да спазваме принципа на предлагане на само една лъжичка при първи прием на нова храна; на следващия ден пропускаме новата храна и даваме вече въведена храна, третия до седмия ден даваме новата храна през ден като я редуваме с вече въведени храни и постепенно увеличаваме дозата й докато достигнем 100гр. Не заместваме хранене, а даваме твърдата храна веднъж на ден (сутрин или на обяд) и дохранваме с кърма (адаптирано мляко). Можем да предлагаме и второ хранене с твърда храна следобяд – каша или плодово пюре – ако смятаме, че в следобдените часове бебето не се засища само с кърма (адаптирано мляко). Бихме могли обаче и през този месец, на ориентировачна възраст 7 месеца да запазим само едно хранене с твърда храна на ден, а през останалото време да предлагаме единствено кърма (адаптирано мляко), ако бебето все още не възприема добре твърдите храни. След седмия ден би трябвало вече да сме въвели пълна порция (100гр.) от новата храна и е време да започнем със следваща нова храна. Никога не въвеждаме две нови храни едновременно, а изчакваме една седмица с едната храна и чак на следващата седмица следваща. Бихме могли да даваме новата храна самостоятелно или в комбинация с друга вече въведена храна. Например тиквички може да въведем като предложим пюре от тиквички или като предложим пюре от тиквички с ориз или тиквички с картофи. Кашата от елда можем да даваме самостоятелно или в комбинация с ябълка или круша и т.н.
Така в края на 8мия месец бебето вече успешно ще яде 8-10 различни вида плодове, зеленчуци и зърнени храни.
Не забравяйте, че това са само ориентировъчни препоръки, а не задължителна норма. Водете се от сигналите на вашето бебе. То най-добре ще ви покаже коя храна му понася и коя не. Не настоявайте и следвайте неговите инстинкти, относно това кога и от каква храна има нужда организмът му. Основната храна в тази възраст е кърмата (адаптираното мляко), а новите храни целят единствено обогатяване на менюто и запознаване с нови вкусове.
Отново обръщаме внимание да избягвате храни, съдържащи алергени и глутен (очаквайте специална статия за тях), както и ако бебето ви е на кърма, да избягвате готовите каши, съдържащи адаптирано мляко, а особено с внимание да избягвате кашите съдържащи обикновено краве мляко!
Не насилвайте бебето да яде, ако то не желае и не използвйате трикове за отвличане на вниманието, за да го нахраните без да усети. Храненето още от първия миг трябва да бъде приятно и сериозно занимание. Бебето не бива да свързва храненето с принуда и насилие, нито с клоунски игри. Ако бебето не желае да яде, уважете желанието му и предложете друга, по-желана храна или го нахранете с кърма (адаптирано мляко). Насилствено хранените деца в последствие развиват отвръщение към храната и стават злояди за години напред. Нека бебето ви обича храната и я възприема като нещо важно и приятно, а това ще стане ако бъде захранено, когато даде признаци, че е готово за това, не бъде насилвано да яде храни, към които изпитва инстинктивна непоносимост и бъде хранено, когато е спокойно и готово за това без играчки и забавления за отвличане на вниманието.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
24/11/2010 @ 15:01
Тиквичките варят ли се или се пекат, за да се направят на пюре?
24/11/2010 @ 18:25
Може и по двата начина, но по-лесно е да се сварят с малко вода и след това да се пасират заедно с водата, в която са вряли, защото част от витамините преминават във водата. След готвене и пасиране, тиквичките може да се дават самостоятелно или в комбинация с ориз, картоф, морков (като не давате две нови храни наведнъж, а комбинирате нова + вече въведена храна).
24/11/2010 @ 22:36
Твърди храни преди или след кърменето се предлагат?
25/11/2010 @ 16:02
Различните школи са на различно мнение по въпроса – някои твърдят, че първо се кърми, защото кърмата все пак трябва да си остане основна храна през първата годинка и след кърменето се предлага твърда храна; други пък препоръчват първо да се даде определеното количество твърда храна (или колкото бебето пожелае от това количество) и след това да се предложи кърма, докато бебето се засити. Аз лично препоръчвам втория вариант, но може да пробвате и да прецените сама, кое е по-удобно за Вас и Вашето бебе.
25/11/2010 @ 16:04
Според мен първо твърда храна и после кърмене е по-удачно чисто практически, защото бебето получава определено количество твърда храна и после има възможност да суче на воля колкото иска докато се нахрани. Ако първо му се даде възможност да суче и то се засити с кърма предполагам няма да има желание да изяде твърдата храна или ще я изяде и ще преяде. Това са чисто практическите аргументи.
14/12/2010 @ 19:01
Здравейте! Мога ли да въведа 3-то хранене на 8 месеца и какво да бъде то? Благодаря!
15/12/2010 @ 11:25
На 8 месеца можете да въведете три хранения. Вследващата статия на тема захранване подробно е засегнат именно този въпрос: http://babysling-bg.com/2010/12/13/%D0%B7%D0%B0%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82-4/
07/10/2011 @ 20:57
Ечемикът съдържа глутен, моля поправете написаното, защото аз случайно видях в частта за захранване с глутен, че е споменат. Иначе бях го купила и щях да го дам на детето си, което е на седем месеца.
07/10/2011 @ 22:22
Елена, благодаря Ви за уточнението! Поправих грешката си.
07/10/2011 @ 20:58
Иначе статиите са много подробни и много ми помогнаха при захранването.
Благодаря!
30/12/2011 @ 23:59
Моето бебе е на 7 месеца и аз продължавам да кърмя! Въвеждам храните по предложения от вас начин, но не замествам кърмене, а твърдата храна е с по-малък грамаж (например 40-50грама) и после предлагам отново гърда! Давам твърда храна само на обяд! През останалото време, детето е само на кърма! Според Вас грешно ли е това? На 6 месеца и 10 дни, бебето тежеше 9 килограма!
31/12/2011 @ 17:26
През първата година твърдите храни се въвеждат с цел привикване на бебето към нови вкусове, а основната храна е кърма. Справяте се много добре със захранването! Сама ще усетите кога бебето има нужда от повече твърда храна и ще увеличите количеството твърди храни без това да изисква заместване на хранене. Колкото по-често предлагате кърма, толкова повече стимулирате лактацията и си гарантирате дълго и безпроблемно кърмене 🙂 А бебето в един момент само ще си покаже, че иска повече твърда храна. Моята дъщеря в един момент започна сама да протяга ръчички и да отваря устичка като види храна – това си е очеваден знак, че бебето и иска твърда храна. Успех в захранването!
09/11/2012 @ 03:48
Здравейте! Поздравления за прекрасния сайт. Бих искала да добавя в мазнините олиото от ленено семе, давам го на дъщеря си по една бебешка лъжица на ден. Помага и при запек. Само да уточня, че е био, нерафинирано, съхранява се в хладилник и гранясва 6 седмици след като е отворено.
08/05/2013 @ 08:30
Здравейте.Захранвам по вашата схема.Сега предстои да навляза във втория месец от захранването.Имаме 5 кратно хранене за денонощието:
8.00-кърма
11.00-твърда храна + кърма
14.00-кърма
17.00-АМ
20.00-кърма
Въпросът ми е кое хранене трябва да започвам да замествам с твърда храна през новия месец-това в 17.00?И ако всеки месец започвам да замествам ново хранене с твърда храна,това означава ли,че на навършени 10 месеца трябва да имам твърда храна във всяко хранене,освен кърмата?Трябва ли да останат някои хранения само с кърма и кои?
Благодаря.
10/05/2013 @ 13:04
Второто хранене с твърда храна във вашия случай е най-удачно да е храненето в 17ч. Тогава можете да предлагате плодово пюре или каша или комбинация от двете. Следващата стъпка е да започнете да давате закуска с твърда храна – зърнена каша, попара, мляко с овесени ядки и т.н. Тогава малко ще се измести обедното Ви хранене с твърда храна, защото бебето след като е закусило по-солидно, по-късно ще огладнява и обядът ще дойде с час – час и половина по-късно. Така на 10 месеца ще имате закуска, обяд и следобедна закуска с твърда храна, а кърмата ще допълва храненията и между храненията и ще остане лека вечеря с кърма вечер преди заспиване. Това е само примерен вариант на хранене. Най-важното е да се водите от детето – пробвайте различни варианти и вижте кое най-добре се отразява на Вашето дете.
03/06/2013 @ 17:05
Здравейте 🙂
С интерес прочетох всички статии и гледам да спазвам последователността на предлагане на храните.
Моето питане е за цитрусите и мъхестите плодове – кайсии и праскови. На няколко места четох, че след 6тия месец могат да се дават цитруси. По мое наблюдение, децата, на които им дават от по-рано цитруси и след това ги ядат. А на такива, на които са им дадени след годинка, не ядат. Моето дете е на 7 месеца, започнах да го захранвам на 5 и половина. Така ме посъветва доктора. А пък и детето показваше готовност. Понеже навлизаме в сезона и на череши, праскови и кайсии, а пък цитруси има по цяла година, искам да знам кога би било подходящо да му давам 🙂 Всъщност, преди няколко дни му дадох да посмуче червен грейпфрут и даже му хареса (от втория път 🙂 ).
Благодаря Ви предварително!
05/06/2013 @ 12:05
Здравейте,
препоръчвам Ви да наблегнете на сезонните плодове – череши, кайсии, праскови. Цитрусите имат по-високо киселинно съдържание и за това се препоръчват след годинка, да не дразнят стомахчето. Ако обаче дадете на детето да посмуче грейфрут, както пишете, няма проблем – количеството поета храна е малко и е малко вероятно да навреди. Препоръките за изчакване с цитрусите касаят по-скоро даването им в голямо количество – например цяла чаша цитрусов сок.
05/06/2013 @ 15:04
Здравейте,
за цитрусите, имах предвид точно това, което сте написала – давам малко да посмуче (колкото да посвикне с вкуса). Сетих се и за още нещо 🙂 Никъде не видях да се коментира краставицата. Все пак е основно вода, а лятото изобилства от пресни. Предполагам, че щом могат да се дават тиквички, значи и краставици може 🙂
И другото, което ми направи впечатление, е че има пюрета с червени плодове – ягоди, череши, малини. Аз купувам една определена марка Био пюрета, които са без захар, мляко, нишесте и т.н. ненужни добавки. От тях съм много довлна, най вече защото детето ги яде с удоволствие. Мога ли да му давам такъв вид пюрета и от кога? На бурканчето на едното пише, че е след 4м, а на другото е след 6м (два вида са).
Отново благодаря!
06/06/2013 @ 15:56
С ягодите и малините действайте по-внимателно. Препоръчва се въвеждането им след 10-12 месечна възраст, а при алергии в семейството и след 24 месечна възраст.
25/10/2013 @ 16:38
Здравейте. Вече почти месец се водим по вашата схема за захранване и всичко върви по план. След 1 седмица започваме да въвеждаме храните от тази статия и затова имам няколко въпроса.
Обърнали сте специално внимание на това да бъдат избягвани каши с АМ, ако бебето е изцяло на кърма. Моето е такова и въпросът ми е докога в такъв случай трябва да купувам само безмлечни каши?
Другият ми въпрос е кога мога да въведа и пащърнак?
Кога препоръчвате да се въведат и сокчета и изобщо необходими ли са на този етап или е по-добре детето да приема плодове само под формата на пюрета?
Много благодаря.
28/10/2013 @ 13:32
Здравейте, отговорът на всичките Ви въпроси е 8 навършени месеца 🙂 Тогава можете да давате плодов сок от плодовете, които вече сте въвели в менютно на бебето, а също и каши с АМ и пащарнак. Успех в захранването!
18/02/2014 @ 17:41
Здравейте,
Дъщеря ми е на 7м и половина и я захраних в началото на 6 месец по предложената от вас схема. Имам следния въпрос – в случаите, в които отказва след 3-4 лъжичкi да си дояде пюрето или кашата какво количество АМ да и дам при положение, че за нейните килограми и възраст препоръчителното количество не трябва да надвишава 180 мл на хранене 3 пъти дневно?
Имаме следния хранителен режим:
7:30-8:00 – 180гр АМ
11:00 – 180гр АМ
14:00 – зеленчуково пюре – 100 – 120гр – ако е гладна 😉 иначе не повече от 3-4 лъжички
17:30-18:00 – каша оризова/елда с плод круша/ябълка/тиква – 100 – 120гр
20:30-21:00 – 180гр АМ
Тъй като аз съм с хранителни алергии, а дъщеря ми е е с лактозна непоносимост кога най-рано мога да въведа млечните продукти – масло и сирене, както и месо -за сега съм давала описаните от вас в тази статия + морков и пашърнак /от време на време /, магданоз, авокадо, броколи и карфиол. За глутена разбрах, че трябва да го въведа след 9 месец.
Много благодаря. Статиите ви са изключително полезни и интересни, ще продължа да ви чета с голям интерес.
20/02/2014 @ 12:27
Здравейте, когато детето е хапнало само 3-4 лъжички пюре/каша, дохранете с АМ не повече от 150 мл. Относно захранването с млечни храни при положение, че детето има лактозна непоносимост, изчакайте до 10тия месец и се консултирайте с педиатъра или алерголог/диетолог, който следи детето.
09/04/2014 @ 20:52
Здравейте,много харесвам вашите статии и ги следвам стриктно 🙂 въпроса ми е банана нуждае ли се от някаква обработка преди да се даде или е достатъчно да се пасира?
15/04/2014 @ 12:56
Бананът не не нуждае от обработка. Можете да давате банана намачкан с вилица под формата на пюре или да давате на детето мънички парченца, които то да стрива в устичката с венциете си, а може и голямо парче обелен банан да дадете на детето в ръчиката и то с ръчички и устичка самичко ще успее да си похапне, тъй като бананът е мек и лесен за първи опити в самостоятелното хранене.
02/06/2014 @ 11:48
Разбирам, че с ягоди, малини и цитрусови трябва да се внимава не трябва да се бърза, но искам да попитам специално за манго, авокадо и особено за черешите, тъй като ако пропусна да му дам череши сега, това означава да ги опита чак след една година? Сега сме в осмия месец, следвам предложената схема и дотук от плодовете е опитал само круша и ябълка, които не му харесват особено.
02/06/2014 @ 20:30
Череши спокойно можете да дадете. Те не съдържат силни алергени. Разбира се първия път дайте малко количество и изчакайте да видите дали организмът на детето ги приема добре и след това постепенно увеличете количеството. С мангото бих ви посъветвала да изчакате след черешите, тъй като то не е плод, който традиционно вирее по нашите ширини и генетично не сме свикнали с него, така както с черешите. След това може да пробвате авокадо, но предпазливо, тъй като макар да е много полезно е тежка храна.
03/03/2015 @ 12:43
Здравейте, много благодаря за подробната информация.
Моят въпрос е кога се въвеждат яйцата?
Чела съм други статии, където от шестият месец се препоръчва по половин жълтък на ден.
Но искам да знам какво е вашето мнение.
Благодаря предварително.
09/03/2015 @ 09:46
Здравейте, въвеждането на жълтък в миналото е започвало много рано, тъй като децата масово са били кърмени кратко и след това са били хранени с кисело мляко. Тъй като киселото мляко е бедно на много нужни за човешкото развитие витамини и минерали, жълтъкът е целял набавяното на нужните съставки. В днешно време, когато кърмим по-успешно децата си или ги храним с адаптирани млека за кърмачета, в които има всички нужни за здравословното развитие на бебето съставки, ранното даване на жълтък е ненужно, тъй като може да предизвика алергии. Ако в семейството си имате история на алергии или автоимунни заболявания, съветвам Ви да не предлагате жълтък преди 1 годинка. Ако няма в семейството Ви история на подобни заболявания, може да въведете жълтъкът и по-рано, но препоръчително след основните зеленчуци, плодове и месо. Успех!
22/04/2015 @ 23:17
авокадо кога мога да дам много хубава схема
27/04/2015 @ 09:39
Авокадото е много полезна, но тежка храна. Добре е да се изчака с въвеждането му до 10 мес.
22/04/2015 @ 23:21
Страхотни сте, благодаря ви много полезно и лесно и подробно е всичко
29/05/2015 @ 11:19
Здравейте, благодаря ви за съветите, които ни давате за захранването, водя се по вашата схема. Въпросът ми е мога ли да дам в 8-ми месец череши, тъкмо сега им е сезонът, вместо сини сливи. Също така не съм дала круша, всички на пазара са внос, а и не знам сезонни ли са.Затова си помислих, че черешите са и родни плодове а и в сезона. Ние сме на изключително кърмене до края на 6-ти месец и продължаваме.
19/06/2015 @ 10:59
Здравейте, извинявам се за забавянето на отговора, но бях в творчески отпуск 🙂 Относно черешите – можете да дадете в 8ми месец череши. Те не спадат към алергизиращите храни, но не прекалявайте с количествата – черешите в големи количества при някои хора натоварват стомаха. Когато обаче се консумират умерено са чудесна храна.
18/09/2017 @ 18:31
Здравейте, статиите Ви са чудесни, сигурна съм ,че са помогнали и насочили много майки. Моят въпрос е на всяко хранене предлагам и кърма до 1 годинка и след това ли заменям изцяло с твърда храна?
18/09/2017 @ 19:29
Здравейте, може и по двата начина и какъв подход ще изберете зависи главно от бебето. Има бебета, които през първите етапи от захранването хапват по малко твърда храна и не искат повече – в този случай след всяко даване на твърда храна следва храненето да продължи с даване на мляко, за да си дояде детето. Има обаче и друг тип бебета, на кото твърдата храна им се услажда и желаят да хапват в големи количества и се сърдят, ако им дават по малко – в този случай не е удачно след твърдата храна да се дава и мляко, защото бебето ще преяде и в това положение по-добре е да давате само твърда храна, а на следващото хранене само мляко – така сумарно ще запазите баланса до годинката около 50% от храната да бъде мляко. Вижте вашето детенце по колко твърда храна е склонно да хапва и преценете кой от двата модела на хранене ще бъде по-удачен за вас. Важното е да се опитате независимо дали на всяко хранене давате освен твърдата храна и мляко или изберете другия подход да давате само твърда храна при някои хранения и само мляко при други, важно е независимо от подхода да се стремите детето да опознава все повече твърди храни с течение на времето и все пак да приема достатъчно мляко (около 50% от общия прием на храна в денонощието). Успех!
19/12/2018 @ 18:57
Здравейте, готова безмлечба каша от елда се предлага само от Слънчо (поне при нас) . Кое ще ми препоръчате за въвеждането и: да взема нея или да я направя сама от био елда?( Колебая се, че варенето е дълго за по 5 лъжички, но пък качеството на Слънчо не ми е известно.) Поздрави и благодаря!
21/12/2018 @ 19:17
Бих препоръчала да направите домашна каша. Може да сварите в малко вода, съвсем малко количество елда, след което да пасирате. Не е трудоемко и става бързо.
07/01/2019 @ 23:35
Нужно ли е да се дават млечни каши ( с преходно мляко) на бебета под 1 год. или може да се ползват само безмлечни, ако бебето се кърми ? Бебето ми е почти на 8 месеца и кърмя на поискване, не мога да се цедя за да добавям кърма в кашите, удачно ли е, и нужно ли е на бебето, да давам вече от млечните каши ? Досега в захранването съм ползвала само безмлечни каши, които приготвям с вода. И още един въпрос – за пюре от цвекло, трябва ли да е сварено ?