Още от поредицата
- Митове при отглеждане на бебето (част 1): Хранене под час
- Митове при отглеждане на бебето (част 2): Свикналото с внимание бебе се разглезва
- Митове при отглеждане на бебето (част 3): Къпане на бебето
- Митове при отглеждане на бебето (част 4): Децата трябва да са послушни
Практика в България е новороденото да бъде къпано всяка вечер. Къпането е превърнато в ритуал и на него се гледа като неизменно задължение, неспазването на което може да навреди на бебето. Често дори се случва спящото бебе да бъде събудено, специално, за да бъде изкъпано, вместо да бъде оставено блажено да спи, след като му се спи. Ритъмът на живот на цялото семейство вечер се върти около къпането и нерядко, когато децата ми бяха малки ми се е случвало да ме питат познати, с които предстои да се виждаме: „А бебето в колко часа го къпете?”
Когато стане въпрос за къпане на новородено, често питам: „А с какво се е изцапало бебето, че се налага да го къпете?” – обикновено този мой въпрос среща почуда и отговор, че с нищо не се е изцапало, но просто така се прави. Естествено, че с нищо не се е изцапало – как би могло да се изцапа едно новородено, като не може да се движи се допира до изцяло стерилни предмети.
При това къпането не е само ежедневен ангажиращ времето ритуал. То е и причина за въвеждането на множество различни козметични продукти в досег с нежната бебешка кожа. Бебешка козметика, която колкото и да се твърди, че е безвредна и натурална, в по-голямата си част съдържа множество химични съставки, които най-добре да бъдат избягвани, особено в толкова ранна възраст. Всъщност, в това се крие проблемът с ежедневното къпане.
Бебетата се раждат с много нежна и чувствителна кожа. Кожата на възрастния човек е обвита в специален фин слой повърхностна тъкан, която предпазва кожата от въздействието на околната среда – от студ, горещина, вятър, прах и всякакви други нежелани съставки, които не бива да влизат в досег с кожата ни. Този повърхностен слой липсва при бебетата и тяхната кожа е лесно ранима и незащитена от вредни влияния.
Всяка домакиня знае какво се случва с ръцете й през зимата, когато времето е студено, а тя е у дома и ежедневно й се налага да мокри ръцете си – докато мие, пере, чисти. Кожата на ръцете се напуква и зачервява и проблемът е не само естетически, но често подложената на често мокрене в съчетание със студ кожа е болезнена и раздразнена. Какво е решението – подходящ крем за ръце, който да неутрализира вредното въздействие на водата и студа върху кожата и лекува напуканата и раздразнена кожа. Нещо подобно се наблюдава и при новороденото. Повърхностният слой на кожата му все още липсва и кожата му е много чувствителна на всякакви външни въздействия – влага, студ, топлина, химикали.
Какво става, когато къпем ежедневно нежната и незащитена бебешка кожа?
Докато за един възрастен човек вземането на душ всеки ден е нещо нормално и здравословно, то за бебешката кожа ежедневното мокрене води до прекалено изсушаване на кожата и кожни раздразнения (както в примера с домакинята, която често си мокри ръцете). За да неутрализираме вредното въздействие на влагата върху бебешката кожа задължително третираме след баня бебето със специална бебешка козметика, чиято цел е именно да поправи щети, които нанасяме с къпането и да възвърне здравия вид на бебешката кожа. Тъй като къпането изсушава бебешката кожа, използваме продукти, които целят овлажняване и омазняване на кожата. Трябва изрично да добавим, че използването на измиващи препарати на основата на сапун е вредно за кожата въобще, а особено за бебешката кожа, но дори и съвременните измиващи препарати с формула „сапун без сапун”, че дори и измиването без каквито и да било препарати само с вода, също води до изсушаване на бебешката кожа. За това педиатрите наблягат на важността след баня бебето да бъде мазано със специално бебешко тоалетно мляко или олио. Тези млека и лосиони съдържат нужните на бебешката кожа овлажнители и масла, за да бъде тя здрава и еластична. Същите тези бебешки козметични продукти, обаче съдържат и голям брой съпътстващи вредни химически съставки, някои от които доказано причиняват алергии и са чест причинител на атопичен дерматит сред бебетата.
Какво можем да направим?
С първото ми дете имахме проблеми с атопичен дерматит и знам колко неприятен и тревожен и за бебето и за околните може да бъде един кожен проблем в такава ранна възраст, а също и факта, че и двамата с мъжа ми имаме алергии, ме накараха още докато бях бременна с второто ми дете, да започна да проучвам каква козметика да избера за бебето, така че да бъде максимално щадяща и подходяща за деца, предразположени към атопичен дерматит. Съветвах се и с педиатри и алерголози дали още от раждането да къпя и мажа малката с медицинска козметика или все пак да ползвам обикновена козметика и да прибягна към медицинска, само ако се появи проблем. Всички ме съветваха да кърмя бебето и да не давам адаптирано мляко, тъй като храната е основен източник на алерии в ранна възраст, но не предлагаха ползването на специална козметика още от самото начало. Четох много на тема бебешка козметика и какво в нея може да бъде причинител на алергии и от различните изчетени източници осъзнах, че козметиката е колкото полезна, толкова и вредна – има много полезни за кожата съставки, но има и много съпътстващи химикали, които в никакъв случай не бива да допускаме близо до бебето. Тогава разбрах колко вредни за кожата и здравето въобще са сулфатите, съединения които присъстват в почти всички измиващи продукти, включително и в бебешките, както и парабените – силно алергизиращи съставки, използвани като консерванти в почти всички бебешки козметични продукти. От всичко, което научих достигнах до един извод – бебешката козметика е всичко друго, но не и безвредна. Съществуват в момента козметични марки, които твърдят, че са изцяло натурални и не съдържат никаква химия – дано да е така, макар че няма как да проверим. Наложили се на пазара марки обаче като Мустела и Клоран например, предлагащи скъпи продукти, съдържат съставки, които трябва да бъдат избягвани. След като научих това, първоначално взех решение, че след баня ще мажа бебето със зехтин, вместо с козметични продукти – зехтинът поне е натурален и не съдържа химикали. След консултация със специалист обаче разбрах, че зехтинът има добри омазняващи свойства, но няма овлажняващи свойства и мазането само с масла (зехтин, мас и т.н.) без комбинация с овлажняващи съставки не е добро за кожата – омазнената, но неовлажнена кожа не може да диша. Отказах се от зехтина.
Тогава говорих с моя близка, която отглежда децата си в Германия и потърсих от нея съвет. Беше ми любопитно каква бебешка козметика ползват в Германия и как решават проблема с вредните съставки в бебешката козметика. Бях много учудена, когато научих от моята близка, че според германските педиатри новороденото не бива да се къпе повече от 2 пъти седмично, като през първата седмица след раждането бебето не се къпе изобщо, тъй като кожата му все още е изключително чувствителна и лесно ранима и не бива да бъде подлагана на влага и каквито и да било препарати. Направих проучване и установих, че в повечето западно европейски страни ежедневното къпане на новороденото се забранява и след като бебето бъде почистено добре след раждането, в първите седмици от живота си се къпе рядко, докато повърхностния слой на кожата му се изгради напълно, така че мокренето да не води до прекомерно изсушаване. Един германски педиатър дори се накарал на една майка българка, след като тя му споделила, че къпе всяка вечер бебето си (по български обичай) и въпросният лекар й обяснил, че това е вредно за бебешката кожа и може да доведе до изсушаване, лющене на кожата и появата на кожни раздразнения. Чудя се с какво българските бебета са по-различни от германчетата например, че се налага да ги къпем често, въпреки нежната им кожа?
Решението е много просто
Честото къпане на бебето води до изсушаване и лющене на кожата му и това налага ползването на бебешка козметика, която пък съдържа химикали и може да предизвика атопичен дерматит и други видове алергии.
А какво ще стане, ако не къпем бебето всеки ден – то очевидно не е мръсно и не се нуждае от ежедневно къпане – едно новородено не се движи и не пипа нищо, лежи само върху чисти постелки, изпрани и дезинфекцирани грижливо, носи само прани и дезинфекцирани дрешки и го гушкат само хора с предварително измити и чисти ръце – на практика няма как нещо да го изцапа. Такова бебе, живеещо в чиста и дезинфекцирана среда спокойно може да бъде къпано веднъж на няколко дни без това по никакъв начин да му се отрази негативно, даже обратното. Освен това при новороденото потните жлези още не функционират и то дори не може да се поти, така че още една причина за баня отпада. Ако бебето не бъде къпано всеки ден, тогава ще отпадне и необходимостта да бъде мазано с бебешка козметика, за неутрализиране на вредното въздействие на къпането. Няма къпане, няма и мазане след това. Бебето е със здрава кожа, без сухи и лющещи се участъци, без зачервявания и нужда от каквито и да било мазила и лосиони. Изпитах този ефект с дъщеря си – взехме решение да я къпем два пъти седмично и се радвахме на едно прекрасно бебе със здрава кожа без каквато и да е козметика. Измивахме бебето само с вода два пъти седмично, без шампоани и сапуни и след това не мажехме с абсолютно нищо бебешката кожа. На консултацията на 1 месец педиатърът ни отбеляза каква гладка и хубава кожа има това бебе и питаше с какво я мажем. Не можа да повярва на отговора ми. Каза, че обикновено на 1 месец бебетата са със суха, лющеща се кожа и единствено добрата бебешка козметика помага кожата им да бъде здрава. Да, ама не. Няма ежедневно мокрене през първия месец – няма нужда от химия под формата на козметика, а има здраво бебе с естествено хубава кожа.
Изключение разбира се прави областта на памперса, която няма как да остане чиста и се нуждае от измиване при всяка смяна на пелените и след това мазане с подходящо за целта кремче, но дори и в зоната на памперса крем против подсичане е уместен само през първия месец. След това, бебето вече има достатъчно здрава кожа, така че при редовна смяна на пелените да не се нуждае от мазане с крем.
Има бебета, които често връщат мляко след кърмене през първите месеци – при тях също изцапаното личице и вратле трябва да бъдат внимателно почиствани от киселините, съдържащи се във върнатото мляко, но това е добре да става с местно измиване – само на засегнатите участъци с памуче с преварена вода, не чрез къпане на цялото бебе.
Докато познатите ни с малки деца вечер отделяха по цял час в затопляне на помещението за къпане, приготвяне на бебешката вана, къпане на бебето, след това мазане с бебешки лосиони и т.н., нашето семейство се наслаждаваше на същото това време вечер заедно – в разговори и семейна почивка – в гушкане на бебето и игра с баткото и по този начин успяхме да отгледаме едно прекрасно момиченце, с прекрасна здрава и гладка кожа, което премина през целия си бебешки период без нито една пъпчица или зачервено петънце със суха кожа и нещо, което дори не съм очаквала – оказа се през лятото, че моето бебе няма никакви проблеми със слънчеви изгаряния, за разлика от съседчетата, с които играе. Поставени при еднакви условия другите деца въпреки опитите на майките им да ги предпазят от слънцето, страдаха от слънчеви изгаряния, а моето дете беше със съвсем спокойна здрава кожа. Като споделих за това с хомеопата ни, тя ми каза: „Как ще изгаря детето ти като има здрава кожа, която не мажеш с разни боклуци.” Оказа се, че терминът „чувствителна кожа” означава всъщност нездрава кожа в голяма част, благодарение на химикалите, с които е била мазана.
Съветът ми към всички родители на малки деца е особено в първите месеци след раждането да се въздържат от мазане на бебешката кожа с каквото и да било. За да отгледаме здрави деца трябва да ги поставим в условия колкото можем по-близки до естествената природна среда, за която човекът е създаден.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
19/03/2013 @ 18:38
Подкрепям напълно и благодаря за добрите съвети. Прочетох повечето коментари и съм възмутена, но не и изненадана от безумната неграмотност на някои от майките с отрицателен коментар. Важно е, как гледаме практически деца, но не по-малко е важно, те да станат грамотни и да умеят да пишат на роден български език.
Дъщеричката ми е на 5 месеца и половина. Предразположена е към кожни проблеми, затова я къпем през ден или два. В резултат на това кожата е добре, гладка и мекичка. Смятам, че честото мокрене, особено през зимата, би довело до изсушаване.
14/12/2013 @ 21:18
Страхотно написано! Само ще добавя: Когато все пак мажем беба с нещо, единственото мазило, което ползваме е кокосовото масло – студенопресовано, 100% натурално. Омекотява и овлажнява кожата на бебето по същия прекрасен начин, както действаше и на корема на жена ми по време и след бременността – (корем без никакви стрии и други проблеми!) Кокосовото масло освен това е богато на витамини и микроелементи, попива бързо и лесно и мирише страхотно 🙂
06/01/2014 @ 10:13
Абсолютно съгласна съм с написаното. Аз живея в Дания и родих преди 2 месеца. Когато попитах в болницата колко често да къpя бебето и с kакво да го мажа бях изключително учудена от отговора – може да не го къпя въобще докато не му падне пъпчето (което се случва на 10 – 12 ден след раждането) и да не го мажа с нищо.
31/01/2014 @ 20:37
Като специалист по какво се изказва авторката? Написаното е много подвеждащо и объркващо като информация. В ежедневието стерилност не може да се постигне. Как стерилни стават дрехите на бебето??? За да се постигне това трябват над 100 градуса, а ютията не глади с толкова! Аз не гладя дрехите на бебето ми и не е имало нито суха кожа, нито атопичен дерматит. Всяко дете е индивидуално и няма общо правило, всяка майка най-добре знае кое е хубаво за бебчето и. А къпането е за да се отмият мъртвите клетки от кожата на детето, тъй като както всеки интелигентен човек знае кожата се обновява всеки ден (за това си и тупаме чаршафите например). Освен това е една много хубава емоция, която спомага за добрия нощен сън на бебето. То е било във водна среда 9 месеца в корема на майка си и това му припомня най-хубавото чувство. Не случайно е и израза “спи като къпано бебе”. И въобще не е толкова сложно въпросното къпане. Много е досадно да се дават примери с тук и там как ги гледали бебетата. Ами американците пък ги отделят в друга стая от раждането и за това имат най-висока смъртност на деца до 6 месеца. Явно и родителите не са фенове на къпането, та отказват децата от малки, че е сложно.
03/02/2014 @ 13:51
Разбира се, че всяка майка гледа бебето си според собствените си разбирания. Родителите са тези, които избират как да гледат детето си. Има много бебета, които са къпани не само всеки ден, но и по няколко пъти на ден – лично познавам такова бебе – и няма проблеми с кожата. Всичко е индивидуално. Факт е обаче, че всяко четвърто дете под една годинка страда от атопичен дерматит и също така е факт, че ежедневното къпане изсушава кожата, премахва защитния й слой и я прави по-податлива на разраняване. Като прибавим към това и химикалите в козметиката, с която мажем бебето след къпане става лесно да си обясним защо като разредим къпанията, кожата на бебето се облекчава. Тук изобщо не става въпрос за това кой го мързи и кой не да си къпе бебето. След като пишете по този начин, явно нямате никаква представа какво е бебето ти да е с разранена кожа и да пищи от болка и сърбеж. Всеки четвърти родител обаче има представа и хората изпитават истинско облекчение, когато разберат, че толкова просто нещо, като разреждането на къпането, може да е от такава помощ при запазването на здравето на бебешката кожа. И още нещо много масово спрягано да коригирам – бебето в утробата наистина е във водна среда, но кожата му няма пряк достъп до водата, защото бебешката кожа в утробата е покрита изцяло с верникс – мазен слой, който цели да предпази нежната кожа от воданта среда. Ако видите снимки на новородено, ще преди да бъде изкъпано, ще разберете какво е верниксът – бебето изглежда като намазано с нещо бяло като дебел слой крем. Неслучайно природата е създала естествен слой, който да предпазва бебето от водната среда – именно, защото честото мокрене води до изсушаване на кожата, набръчване, белене на кожата и разранявания. В случай, че човек реши да къпе често бебето е задължително след къпане да го маже с овлажняващ и подхранващ бебешки крем или лосион, защото бебешката кожа не може да понесе често мокрене без да се разрани и има нужда да бъде овлажнена и подхранвана, ако се излага на често мокрене и е много важно какви мазила избираме за бебето, защото всички бебешки мазила, с изключение на био козметиката, съдържат вредни химически съставки, които водят до алергии в ранна възраст.
06/02/2014 @ 21:33
Така е, на някои места даже съветват бебето да се намаже с aqueous cream преди къпане.
24/07/2014 @ 12:33
Истината е някъде посредата! Всяка крайност е грешна. Вечерното къпане не е толкова за чистота, колкото ритуал за успокояване преди сън, за закаляване и за удоволствие. Да, за удоволствие – и най-ревливото бебе се успокоява по време на банята, за бебетата това е много приятно. Дрешките на бебето, дори да са от органичен памук – за нежната му кожа са жулещи и изсушаващи, освен това в гънките му често се събират мъхчета. Водата хидратира кожата, а чрез кожата и целия организъм на детето се хидратира. Ако банята продължи повече от 5 минути, наистина това е вредно за кожата, изсушава я. Използваната козметика също му вреди, така че не ползвайте измиващи средства. Изводът е кратка баня и малко козметика. Никакъв сапун, само вода. Единственото, което аз лично ползвам е душолио на Нахткерцен във водата, но спокойно може и без него. То прави водата леко мазна. След къпане, следва намазване на цялото бебе /без лицето и косата/, най вече на гънките му, само с бебешко олио, никаква друга козметика. Докато го мажем, правим масаж, това е много здравословно за мускулите, лимфните течности /не съм сигурна дали се изразявам правилно/ и кръвообръщението. Нежната милувка на водата и после на масажа допринасят за здравето на бебето.
06/10/2014 @ 13:04
Много ви благодаря за хубавата статия. Моето бебе е на 10 месеца и не ми се вярва чак, че негови връстници НЕ са къпани едва няколко пъти от раждането, които се броят на пръстите на едната ръка. Аз също съм на мнение, че цялата процедура по приготовление може да бъде заменена с гушкане и игри, защото и на зимата мен ми отнемаше повече от половин час, който страшно много ме уморява.
Поздрави
25/11/2014 @ 10:03
Аз подкрепям къпането всяка вечер,но не и мазането с козметични препарати.Естествено когато има нужда,при раздразнена кожа на дупето и т.н.,може да го намажем,но иначе е напълно излишно.Моя приятелка роди в Германия и аз така научих,че новородените там не ги къпят.Учудих се.Бях сигурна,че има причина да е така и реших да проверя каква е,защото тя не можа да ми обясни.Разбирам напълно мотивите.Но според мен къпането вечер е едно приятно и отпускащо занимание.Когато детето си поиграе в топлата вода със сигурност после се чувства по-добре.Ние възрастните знаем,че като влезе човек да си вземе един душ и после му е по леко,по-приятно.Нашето 11 месечно дете го къпем всяка вечен,но използваме сапунче 1 път в седмицата и го мажа само ако му се е зачервило дупенцето(например когато има разстройство и ака по-често заради зъбките).Така реших да процедирам без да знам западните практики,поради същите причини-да не третираме излишно бебешката кожа.Но дори когато са спрели водата,пак го къпем.Топлим вода и го слагаме да си пошляпа 15 мин.Само чиста вода.Косата я мием също 1 път седмично.А масаж на децата не правят ли?Как става на суха кожа?Аз не правя,защото сина ми е малко буен,не седи мирен изобщо,едвам го обличам,камоли масаж….По начало нашите български майки прекаляват с мазането и обличането,също и с храненето..За бабите да не говорим….Поздрави на всички!
01/12/2014 @ 11:04
Аз къпех моят син всяка вечер и установих няколко полезни факта. Първо той се роди много малък(2кг) и обратно на всички убеждения в момента, в който го къпех с по-топла вода( не вряла) той се чувстваше мн добре и започна да харесва къпането. Въпреки че свекърва ми първоначално настояваше да го къпем с хладка вода,при което той ревеше всяка вечер. С по-топлата вода започна са се отпуска и забавлява и до ден днешен къпането е голяма емоция за него. Второ не съм използвала никаква козметика а разтопена и добре прецедена мас. Това обогатява кожата и я прави като кадифе. Нито е имал засичания, нито зачервявания. Когато маста ми свърши и използвах за кратко бебешки лосион -веднага започна да се зачервява. Така че къпането може да е и удоволствие и приятно съставяне на навици. Ако използвате мас ще видите колко добре се чувства детето и кожата му особенно през зимният период
08/04/2016 @ 11:49
Благодаря за статията.
Имам въпрос, относно слънцезащитното действие на кожата. Аз все още не съм мазала с нищо. Харесах рецепта с комбинация от масла,но все още се колебая.
Благодаря предварително.
15/04/2016 @ 16:59
При съвсем малко бебе най-добрия вариант е да избягвате излагането на пряка слънчева светлина, когато слънцето е силно – бебето да бъде под чадър например и тогава не е нужно да мажете с нищо. Сега през пролетта, когато слънцето не е много силно, ако бебето не е с много светла и силно чувствителна към слънцето кожа можете да не мажете нищо – слънцето не е толкова силно все още, че да доведе до изгаряне. Ако бебето е с много светла и силно чувствителна кожа, тогава е добре да се замислите за натурални средства, с които да мажете.
23/04/2016 @ 00:31
Здравейте, напълно подкрепям статията. Бебето ми вече е почти на 7 месеца. Къпана е досега през ден или два, дори се е случвало и през три, като не винаги използвам бебешка козметика. Редувам чиста вода с козметика на Веледа. Мажа кожата 1 седмично с малко масло от моринга. Често мия дупето и мажа с крем само при зачервяване (изключително рядко се налага). нямаме никакъв проблем засега. Не мога да разбера тази мания да се омазва бебето с всякакви козметики. Най-логичното е, че ако непрекъснато мажеш с разни кремове, кожата не може да изгради собствени защити.
21/09/2017 @ 11:44
Здравейте! Искам да Ви поздравя за събраната информация! Би била поезна на много хора! 🙂
08/06/2018 @ 12:14
Здравейте, Нели.
Благодаря за този така полезен и добре обоснован текст. Искам да попитам нещо.. Дъщеря ми е на 45 дни, къпем я 2 пъти седмично и нистина се радва на хубава кожа, без употреба на излишна козметика. Чудя се обаче какво бихте ме посъветвала за режима на къпане в летните месеци, защото настъпват горещини и макар бебето да не се поти, както възрастните, трябва ли да зачестя къпането с оглед на някакво разхлаждане. Ако да – колко често би било добре, и да въведа ли използването на козметика за след баня, ако къпането е по-често?
Също така споменавате в коментарите измиване на косата на бебето с жълтък – с памуче се маже косата и после се изплаква или го нанасяте по друг начин? Колко често препоръчвате да се прави?
Благодаря предварително!
Мария
25/06/2018 @ 11:38
Здравейте, при малко бебе (под 3 месечна възраст) желателно е разхлаждането да става по друг начин, а не непременно чрез мокрене, тъй като вредата за кожата при често мокрене ще надхврли ползата от разхлаждането. По-често къпане има нужда да се прилага, когато бебето стане по-голямо и започне да пълзи и да се движи по пода и съответно с това започва и да се цапа и когато започне да се поти. Когато започне по-честото къпане, нужно е мазане на кожата след къпане единствено, ако кожата е суха. При балансирана кожа няма нужда да мажем, дори е вредно, защото свикваме кожата да подържа баланс само с помощта на мазила и а не в естественото си състояние. Добре, ако трябва да мажем кожата, да ползваме естествени масла – добро е кокосовото масло например, което хидратира и подхранва кожата добре и не съдържа химикали. Измиването на косата със жълтък има смисъл при по-големи деца, които имат вече дълга и гъста коса, която има нужда от специална подръжка. При бебетата достатъчно е да измиваме косата с вода.
12/06/2018 @ 20:55
Здравейте.
Дъщеря ми е вече на месец и половина и я къпем два пъти седмично, всичко написано от вас резонира и с моето мнение по въпроса, но се чудя нещо и реших да попитам – с отрастване на бебето и с особено с оглед на летните горещини, какво е мнението ви за зачестяване на къпането?
Благодаря предварително! 🙂
15/07/2018 @ 11:14
Здравейте, Нели! Благодаря за чудесната статия. В очакване съм на първото си дете и се интересувам относно тоалета на седалището на бебето. В тази връзка бих искала да Ви попитам дали при всяка смяна на пелените е необходимо изплакване на дупето под течаща вода или само при голяма нужда, в останалите случаи какво се прави? Не съм привърженик на мокрите кърпи. Другият ми въпрос е относно крема против подсичане – превантивно ли се нанася при всяка смяна на пелените или само когато има нужда, т.е. при появило се вече зачервяване, обрив или подсичане. Благодаря предварително! Поздрави.
17/07/2018 @ 11:15
Здравейте! Препоръчително е при всяка смяна на пелени да плаквате зоната на памперса с вода. Дори да решите да ползвате мокри кърпи, след като почистите с мокрите кърпи е добре да изплакнете с вода. Не е нужно и не е здравословно при всяко измиване да ползвате сапун или друг почистващ препарат, защото този тип продукти при честа употрежа уверждат кожата. Достатъчно е да обливате с чиста вода.
Относно кремовете против подсичане през първите 3 месеца е добре да мажете при всяка смяна на памперса кожата с овлажняващ и подхранващ бебешки крем или естествено масло – кокосово, какаово. След 3 месечна възраст може да спрете да мажете при всяка смяна на памперса, защото кожата е вече укрепнала и тогава мажем само при нужда. При избора на продукт, с който да мажете бебешката кожа най-добре е да заложите на био продукти без изкуствени съставки. На пазара вече има достатъчен избор. Друго важно нещо е да избягвате белите кремове – а точно такива са кремовете, които се препоръчват за зоната на памперса стандартно в бебешките серии за козметика. Това са белите кремове, които като марка може да са най-различни, но ще ги познаете по това, че напомнят на някогашния крем “Здраве” – бели на цвят и като намажете върху кожата оставят бяла следа, която бавно и трудно попива. Този тип кремове съдържат цинк, а цинкът действа потискащо и не е добре да се ползва ежедневно и превантивно, а само в случай на по-тежко подсичане или екзема.
13/12/2018 @ 01:39
Чудесна статия за майки, които вярват на очите си, логиката си и природата, а не на държавата, институциите, учените, лекарите и индустрията.
Нели, благодаря ти за това, че имаш смелостта да кажеш истината, и нервите да спориш със заблудените, и най-вече с лекарите, които имат толкова голяма самоувереност, уви без основание.
13/12/2018 @ 08:12
Защо вместо с тоалетно мляко, бебето не се маже с най-обикновено мляко (например кисело), няма ли да е в пъти по-добре?
13/12/2018 @ 08:17
Едно време, като са кажели “олио” или “мляко”, са имали предвид истинско олио и мляко, а днес всичко истинско се замества с някакви фалшиви неща, всичко е фалшиво. И лекарите, учените и индустрията ни внушават чрез рекламите, че фалшивото е нормалното, а истинското е опасно и вредно.
Дори да си намажеш бебето с овесено мляко или с бадемово мляко, вместо с купешки продукти, в които има синтетични съставки, които причиняват увреждания, алергии и рак, ми се струва, че е по-добре.
13/12/2018 @ 17:46
Да, естествените масла са за предпочитане.
13/12/2018 @ 17:45
Доказано полезно е мазането с естествени масла като кокосовото масло например. Без вредни химикали, консерванти и т.н и с чудесни овлажняващи, подхранващи и защитни свойства.
26/12/2018 @ 15:59
А какво ще кажеш вместо да се маже бебето с тоалетно мляко, да се маже с друго мляко (краве кисело, овесено, бадемово)?
27/12/2018 @ 09:50
При нужда може бебето да бъде мазано с естествени масла – много подходящо е кокосовото масло. Ако кожата на бебето е добре, няма нужда да се маже с нищо.
27/12/2018 @ 10:47
Много ти благодаря за отговора!