Още от поредицата
- Развитие на бебето от 0 до 2 месеца
- Развитие на бебето от 3 до 6 месеца
- Развитие на бебето от 7 до 12 месеца
Когато бебето влезе в седмия месец неговите активности и интереси се развиват с дни. То започва да забелязва и по-далечни обекти и се опитва да стигне до тях с пълзене (в началото може да започне да пълзи назад).
На 7-8 месечна възраст бебето вече:
- Може да седи стабилно, да се накланя напред и да се връща в седнало положение;
- Крачетата му вече са достатъчно стабилни и бебето обича да подскача хванато под мишници;
- Може да държи различна играчка във всяка ръка и все по-умело хваща фини предмети;
- Общува все по-добре с околните и вниманието и играта с възрастните значат много за него;
- Повтаря съчетания от звуци и се опитва да имитира звуците, които чува;
- Реагира, когато го извикат по име;
- Осъзнава, че предметите не „изчезват”, когато се скрият от поглед и настойчиво ги търси;
- Тревожи се, когато майка му излезе – първи наченки на страх от изоставяне;
- Поникват първите зъбчета (двата долни резци).
Подходящи игри и занимания, които спомагат за развитието на бебето в тази възраст са:
Играчки, които реагират на движението на бебето
С всеки изминал ден вашето бебе разбира, че може да влияе на света около себе си. Предложете му такива играчки, които “реагират” в следствие на негово действие (разтягат се, издават звуци).
Игра с голяма топка
Предложете на бебето голяма топка. То ще се радва да я бута и да наблюдава къде отива.
Кой как говори
Девет месечното ви бебе ще започне да проявява интерес към животните. Покажете му как “говорят” те. Кучето лае, котето мяука, кравата, телето, кончето, жабка …
Скрита играчка
Покажете на бебето малка играчка и после я скрийте под одеалцето например. Нека то се опита да я намери.
В коя ръка?
Покажете на бебето малка играчка и я скрийте в ръка. Покажете му бавно упражнението. Целта на задачата е да разбере че макар и ръката ви да се затворена, играчката е все още вътре и не е изчезнала.
Криеница
Игра, в която скривате предмет зад гърба си и после рязко го показвате на бебето, после пак го скривате и отново го показвате, като при всяко показване бебето изпада в смях и възторг. Целта на играта е бебето да осъзнае, че нещата не изчезват, когато се скрият от поглед и с времето то само започва да наднича зад гърба ви, за да види къде е отишла играчката.
Пълзене
Постелете на пода одеало и наредете различни играчки в различните краища на одеалото. Поставете бебето на одеалото и го оставете самостоятелно да се движи и търкаля в опита си да достигне до желаните играчки. В тази възраст игрите на пода са от особено значение – така детето научава какво е да има твърда опора под краката си и достатъчно пространство за движение. Оставеното на пода дете бързо се научава да пълзи (макар, че не всички деца пълзят) и по-лесно се научава да ходи. Не поставяйте бебето в проходилка, защото тя не помага, а напротив пречи на естествения ход на прохождане – детето трябва самостоятелно да започне да се изправя, хванато за мебелите и да прави само първите си крачки – да се учи да балансира тялото си, да пази равновесие и да пада безопасно – като сяда на дупе. В проходилката бебето е наклонено напред и стъпва на пръсти и тази неправилна стойка се запазва в последствие и поради това такива деца трудно пазят равновесие и често падат, при това с контузии.
На 9-10 месечна възраст бебето вече:
- Седи без никаква помощ, ляга и пълзи самостоятелно (последното не е задължително – някои деца започват да пълзят по-късно);
- Бебето може да се изправи на крака, като се държи за опора и може да направи първите си стъпки, хванато за опора;
- Може да казва първите си думички, свързани с назоваване на близките хора: мама, тате, баба, както и думи изразяващи желание: не, дай и т.н.;
- Пляска с ръце, за да изрази ентусиазма си;
- Маха с ръка за довиждане;
- Може да държи сръчно в ръка малки предмети и да ги прехвърля от една ръка в друга;
- Може да поема и да подава предмети;
- Може да държи два предмета в една ръка.
Подходящи игри и занимания, които спомагат за развитието на бебето в тази възраст са:
Звуците около нас
Обяснявайте на бебето звуците, които чувате в ежедневния си живот – телефон, звънец на външна врата, стъпки, дъжд, капещи капки, кучешки лай. Детето се учи да слуша, а това е много важно за по нататъшното му развитие на речта.
Игра с шапка
Дайте на бебето вашата шапка, като предварително сте му показали как се носи. Нека то пробва само да я сложи на главата си. Обезателно му покажете как изглежда в огледалото, след като е успяло да си сложи шапката.
Фалшива криеница
Децата обичат игрите на криеница. Опитайте да се “скриете” под масата и бебето пълзейки да ви намери. Така развива двигателните си способности. Може да си смените ролите и вие да го търсите.
Папагал
Правете действия и движения, който детето ви лесно може да повтори – пляскайте с ръце, “бийте” барабан, махайте в такт.
Игра с кутия
Голяма кутия или купа може да внесе разнообразие в детските игри. Децата обичат да “събират” разни неща на едно място. Вероятно с едната ръчичка ще държи купата, а с другата – ще слага дребни играчки в нея. Възползвайте се от желанието на бебето да събира неща и го насърчавайте да събира разхвърляните си играчки в кутия. Не забравяйте да го възнаграждавате с Браво и пляскане на ръце за добре свършена работа.
Осезателна игра
Дайте на вашето бебе кутия (купа) с различни видове тъкани. Може да сложите груби и меки, гладки материали. В комплекта може да добавите парче балатум, карта, корк, кадифе, сатен, коприна, гъба.
На 11- 12 месечна възраст бебето вече:
- Може да ходи с помощ или самостоятелно;
- Може да казва около 10 думи и разбира значението им;
- Проявява инициатива да се облича и храни самичко, но все още не се справя само;
- Няма доверие на непознати;
- Може да изпълнява елементарни команди (например: „Подай ми чорапчето”);
- Може да рисува с моливи всякакви драсканици;
- На 1 годинка повечето бебета вече имат 6 – 8 зъба и все по-успешно дъвчат твърда храна.
Подходящи игри и занимания, които спомагат за развитието на бебето в тази възраст са:
Дай ми играчката
Сложете до детето три играчки. Поискайте да ви даде една от тях. Ако то направи верния избор, силно и възторжено го похвалете.
Изпълняване на команди
Давайте на детето прости команди, които изискват извършване на едно действие и силно го аплодирайте, когато ги изпълнява вярно. Например: „Остави топката на земята”, „Дай ми кубчето”, „Покажи котето”, „Отиди при тате” и т.н.
Ходене с опора
Това е подходяща игра за деца, които имат желание да ходят, но ги е страх да се отпуснат самостоятелно и имат нужда от опора. Предложете на детето стол, който да бута напред и хванато за стола детето ще прави уверени крачки. Когато се почувства уверено детето само ще пусне стола. Предлагат се много играчки за бутане, специално предназначени за прохождащи деца. В случай, че решите да ползвате, уверете се, че играчката е стабилна и няма опасност детето да падне с нея. Преди да я закупите проверете детето дали проявява интерес към подобни играчки, защото може и да не й обърне внимание.
Прохождане
Важно в периода на прохождане е детето да не бъде принуждавано да ходи, а да изчакате само да прояви желание за това. Освен това използването на проходилки и каишки за прохождане е нежелателно, защото подобни пособия пречат на бебето да придобие правилна стойка и здрава опора при ходене и често при деца, ползвали проходилка и каишки центърът на тежестта е изместен – детето е наклонено напред и стъпва на пръсти и ако се озове без опора ще падне по лице и ще се контузи, за разлика от децата, оставени да прохождат естествено и самостоятелно. Естествено прохождащите деца имат стабилна стойка, стъпват на цяло ходило и като се почувстват нестабилни сядат на дупе, а не падат никога напред по лице. Дайте нужното време на детето си да се научи да пази равновесие и да ходи естествено – така бебето може да проходи по-късно, но ще бъде стабилно и няма да се притеснявате от контузии.
Самостоятелност
Относно желанието на едногодишните да бъдат самостоятелни и сами да правят всичко, нужно е да се въоръжите с търпение и да дадете известна свобода на детето – да му позволите да се облича и храни самичко, стига да желае това и да приемете философски петната от храна и наобратно обутите панталонки 🙂 Все пак никой не се е родил научен и ако не позволявате на детето да се научи, то скоро ще загуби интерес, ще спре да проявява желание към самостоятелност и трудно след това ще можете да го приучите да се обслужва само.
Изпитване на чуждия авторитет и желание за независимост
Обикновено в тази възраст се проявяват първите по-остри сблъсъци между вашия авторитет и свободолюбието на детето ви. На 1 годинка бебето вече добре разбира значението на думата НЕ, но често пренебрегва поставените му забрани нарочно, от една страна водено от любопитството какво би станало, ако не се подчини, от друга – от желанието да се наложи. В подобни ситуации, а имайте предвид, че през следващата година тези ситуации ще стават все повече и по-трудно овладяеми, не трябва да се карате и наказвате детето. То все още не осъзнава напълно значението на случващото се. Важно е да запазите спокойствие и сериозно да повторите забраната, която то нарушава. Опитайте се да обясните накратко на детето защо му забранявате конкретното нещо като не изпадате в дълги проповеди. Вероятно бебето няма да се вслуша в думите ви и ще продължи да настоява за своето. Тогава отдалечете бебето мястото на извършваната беля и отвлечете вниманието му с нещо друго, докато забрави и спре да настоява. Важно е ясно и категорично да заявявате какво е разрешено и какво не и да обяснявате на достъпен за бебето език защо слагате тези забрани. Детето трябва да свикне с това, че се обосновавате и гледате на него като на разумно същество. В никакъв случай не крещете и не наказвайте детето на толкова малка възраст – няма да има никаква полза от това. Най-доброто средство при непослушание на една годинка е отвличането на вниманието.
Не забравяйте, че всяко бебе е неповторимо и достига различните етапи на физическото си развитие със своя собствена скорост. Този преглед цели само да ви ориентира за уменията, които вашето бебе има потенциал да развие ако не сега, то в скоро време.
А ако бебето ви е преждевременно родено, вероятно ще мине известно време, преди то да започне да прави същите неща като другите деца на неговата възраст. Не се притеснявайте. Бъдете близо до бебето, общувайте с него и под формата на игри и забавления му помагайте да придобива нови умения, да опознава себе си и света, да се радва и усмихва.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!