Още от поредицата
- Водата – кога, колко и каква е полезна за бебето
- Начало на захранването
- Захранване (част 2): Първи храни
- Захранване (част 3): Нови храни в 8-мия месец
- Захранване (част 4): Нови храни в 9-ти и 10-ти месец
- Захранване (част 5): Нови храни в 11-ти – 13-ти месец
- Захранване с кисело мляко
- Вредни храни в бебешка възраст
- Полезни рецепти в периода на захранване
- Захранване на бебето със сок
В предходните статии на тема захранване проследихме началото на захранването на ориентировъчна възраст 6 месеца “Захранване (част 1): Начало на захранването” и храните подходящи за 2-ра стъпка в захранването на ориентировъчна възраст 7 месеца “Захранване (част 2): Първи храни”. С настоящата статия ще продължим поредицата като дадем отговор на въпроса кога да въведем месото, зърнените и млечните храни в менюто на бебето и кои зеленчуци и плодове е удачно да даваме на 8 – 10 месечна възраст.
Ако следвате посочената в настоящата поредица статии схема за захранване на 8 навършени месеца вашето бебе вече ще е опитало: ориз, картоф, тиква, тиквички, морков, круша, ябълка, сини сливи, банан и елда.
Следващата стъпка в захранването (на ориентировъчна възраст 8 месеца и 9 месеца) е:
Да разширим асортимента от предлагани плодове и зеленчуци, като подходящи за целта са:
- Нови зеленчуци на 8 – 9 месеца: броколи, чушки, карфиол, спанак;
- Да включим в менюто на бебето месо, като подходящи за целта са: пуешко и заешко месо за начало, а след тях и пилешко месо;
- Да започнем въвеждането на млечни продукти, като първи от тях са краве масло и сирене;
- Да въведем зърнени храни, съдържащи глутен;
- Да въведем някои подправки в менюто на бебето.
Какви полезни съставки съдържат предложените нови храни и защо е уместно да ги въведем в менюто на бебето именно в този период:
Броколи: Броколите съдържат два пъти повече витамин С от портокала. Освен това са богати на калций – колкото в пълномасленото мляко, с тази разлика, че в броколите е във вид много по-лесно усвоим от организма. Съдържат полезния минерал селен, както и фибри за добро храносмилане. Може да бъдат въведени в менюто на бебето на 8 месеца.
Чушки: Чушките са богати на витамин С, витамин А и ниацин. Имат силно изразени бактерицидни свойства и могат да запазят ястието по-дълго без да се развали, ако са сложени в него. Люспите им трябва да се отстраняват преди да бъдат дадени на бебето. Може да бъдат въведени в менюто на бебето на 8 месеца.
Карфиол: Карфиолът съдържа вода, белтъчини, въглехидрати и минерални соли. От всички видове зеле той най-лесно се усвоява от организма. Съдържанието на целулоза е малко и не образува стомашни газове. Карфиолът е богат и на витамини – провитамин А, витамини от група В, витамин С, витамин К, фолиева киселина, както и множество минерали – калий, калций, магнезий, желязо и др. Съдържа също пектинови вещества. За да се ограничи разграждането на част от минералите му е най-добре да се приготвя на пара или в съвсем мъничко вода. Може да бъдат въведени в менюто на бебето на 8 месеца.
Спанак:Спанакът е много богат на желязо, а също съдържа и голям брой витамини и минерали, което го прави изключително препоръчителен за здравословно хранене. Имайте предвид, че не е сред най-лесно смилаемите храни, за това не е удачно да бъде въведен в менюто на бебето преди 8 навършени месеца.
Праскова: Прасковата е богата на витамини А, В1 и В2, както и на каротин, желязо, калций, натрий и фосфор. Може да бъде въведена в менюто на бебето на 8–9 месечна възраст, като задължително отстанявате предварително мъхестата кора.
Пъпеш: Пъпешът е богат на захари, витамини и минерали. Съдържа голямо количество вода. Може да бъде даван под формата на сок, пасиран или на малки парченца на 8 месечна възраст.
Диня: Динята съдържа голямо количество вода, а също и захари, пектинови вещества, целулоза и витамините В1, В2, В6, С и фолиева киселина. Действа диуретично и е добро средство против запек.
Подправки: Като начало прибявяйте малко количество подправки, прибавени 2-3 мин. преди края на готвенето, така че да бъдат леко задушени. Сурови подправки можете да предлагате едва след като сте ги въвели термично обработени. Подходящи първи подправки са: магданоз, босилек, риган, копър, мащерка, червен пипер.
Захранване с месо
Кога да въведем месо в менюто на бебето?
Месото е добре да бъде въведено в меюто на бебето след като то вече се е запознало с плодови и зеленчукови пюрета, около 2 месеца след началото на захранването. Ако приемем за ориентировъчна възраст на захранване навършването на 6 месеца, то месото би следвало да се въведе при навършване на ориентировъчна възраст 8 месеца.
С какъв вид меса да започнем?
Първите меса в менюто на бебето трябва да са максимално леки и нетлъсти и най-подходящи за целта са пуешко и заешко месо. След като въведем тях можем да предложим пилешко, което също се смята за леко месо, но бъдете внимателни, защото в редки случаи пилешкото предизвиква алергии в бебешка възраст.
Как да приготвим месото за бебето?
За захранване с месно пюре може да ползвате готово бебешко пюре с месо или ако искате да приготвите сами пюрето трябва да ползвате месо с проверен произход, да го сварите във вода (за бебе месото никога не се пече или задушава, а трябва задължително да бъде добре сварено!), след което да го пасирате с част от водата, в която е вряло до получаване на гладка кашеста смес, след което да го добавите към вече познато на бебето зеленчуково пюре. Ако разполагате с домашно месо с гарантирано качество можете спокойно да го сварите и пасирате, след което да добавите мъничко към обедното меню на бебето, а останалото да замразите във формички за лед във фризера и за всяко следващо хранене с месно пюре да разразявате по едно кубче с пасирано месо и да го добавяте към зеленчуковото пюре.
С какво количество да започнем?
Първия път дайте на бебето половин чаена лъжичка, като внимателно следите за неговата реакция. Ако всичко е наред на следващия ден дайте една чаена лъжичка, т.е. 5 гр. като всеки следващ ден увеличавате постепенно количеството и след седмица трябва да достигнете количество от 5-6 чаени лъжички или 25-30гр. месо на порция.
В какъв вид да въведем месото в менюто на бебето?
Добре е месото да не бъде давано чисто, а в комбинация с вече въведени зеленчуци, защото така се усвоява по-лесно. Също така в началото е добре месото да бъде пасирано, заедно с част от водата, в която е вряло до получаване на гладка хомогенна смес.
Въвеждане на зърнени храни със съдържание на глутен в менюто на бебето
Глутенът е съставка на зърнените храни, която е трудно усвоима, която понякога предизвиква алергии и хранителна непоносимост у част от хората, особено в бебешка възраст. За това е добре храните, съдържащи глутен да бъдат въведени в менюто на бебето на 8 и половина – 9 месечна възраст, когато храносмилателната и имунната система на бебето са вече поукрепнали и могат да приемат добре глутен. Добре е да започнем с овесена каша, защото овесът съдържа съвсем малко количество глутен и е лесно усвоим, приятен на вкус и полезен за бебето. След овесената каша можем да въведем постепенно всякакви други зърнени храни под формата на каша или сухари и бисквитки за гризкане.
Зърнените каши (от пшеница, овес и ечемик) са богати на въглехидрати, растителни влакна, витамини и минерали. Наблягайте на пълнозърнестите култури, а не на рафинираните, защото те съдържат много повече полезни вещества. Добавете към зърнената каша плодово или зеленчуково пюре и ще получите хранително, полезно и приятно за бебето ястие.
Зърнените храни може да се дават на бебето и под формата на коричка хляб, сухар или бисквитка, като по този начин стимулирате бебето да се учи да дъвче. Този тип храни са много приятни за бебетата, защото са твърди и помагат на бебето да масажира венците си в периода на никнене на зъби, а имат и приятен вкус и всички бебета ги харесват. Избирайте винаги пълнозърнест хляб и бисквити, а не от бяло брашно, защото пълнозърнестите продукти са много по-богати на полезни съставки. Този тип храни може да давате между храненията, но не прекалявайте, защото те са много калорични и бързо засищат и след обилно похапване с хляб или бисквити бебето ви ще откаже приготвената порция зеленчуци, месо или плодове.
Как да приготвим зърнена каша?
На пазара се предлагат много видове готови бебешки каши – млечни и безмлечни (обръщайте изрично внимание при млечните каши дали съдържат адаптирано мляко или обикновено краве мляко и не ползвайте втория вид!).
Ако решите да приготвите сами зърнена каша можете да закупите овесени ядки, жито или ечемик, да ги сварите добре в повечко вода и след това да пасирате заедно с водата, в която са варени до получаване на хомогенна смес с желаната консистенция. Към така получената каша може да прибавите по избор кърма или адаптирано мляко, плодово пюре, зеленчуково пюре (без картоф, карфиол или морков, които самите те съдържат много въглехидрати) или сирене (когато въведете сиренето) и да получите разнообразни и приятни за бебето ястия.
Млечни храни:
Краве масло – въвежда се в периода 8-9 месеца. Първоначално прибавяйте малко количество с максимален размер колкото лешник към зърнените каши или зеленчукови пюрета, а след въвеждането на сиренето можете да предлагате масло и като част от традиционната българска попара. Маслото е традиционно използвана мазиниа в нашата кухня, но дори след като го въведете в менюто на бебето, имайте предвид, че стедонопресования захтин е за предпочитане в приготвянето на повечето бебешки храни. Важно е да отбележим, че маргаринът е вредна за бебето храна и не бива да се ползва в храненето на малки деца.
Сирене – на 9 – 10 месечна възраст може да въведете в менюто на бебето сиренето. От всички млечни продукти (прясно и кисело мляко, извара, сирене, кашкавал) сиренето е най-лесно усвоимо и именно за това се препоръчва като първа млечна храна след маслото. Сиренето, което давате на бебето трябва да бъде добре обезсолено (чрез изкисване във вода в продължение на 2-3 денонощия) и може да бъде краве или козе (При деца с алергия към белтъка на кравето мляко, атопичен дерматит или алергия с неустановен произход млечните продукти се въвеждат по-късно след консултация с лекар).
Сиренето се дава на бебето натрошено и прибавено към зеленчуково пюре на обяд или зърнена каша/попара на закуска. В началото започвате с половин чаена лъжичка и постепенно увеличавате дозата за седмица като максималната доза, която е добре да приема детето до 1 годинка е парче сирене с размера на кибритена кутийка.
Попара: С въвеждането на сиренето и глутена в менюто на бебето можете да му приготвяте за закуска една много разпространена в България бебешка закуска – попарата. За целта сварявате чай (от липа, шипка, лайка или друг чай, който давате на бебето) и накисвате в още горещия чай пълнозърнест сухар (или препечен пълнозърнест хляб) на много малки парченца, натрошено сирене и малко парченце масло. Не добавяйте захар! Тя не съдържа нищо полезно за бебето и ако му предлагате кашите и пюретата без захар, то ще свикне да ги яде така и ще му харесват. Ако го научите да яде сладко и в по-късна възраст ще настоява да яде сладки храни за сметка на полезните храни.
Традиционната попара може да замените с пълнозърнеста каша (най-добрре овесена) с натрошено в нея сирене.
Броят на храненията с твърда храна на 8 – 9 месечна възраст са 2 – 3 на ден:
- Сутрин – каша/попара 100 – 150 гр. или плодово пюре/сок (можем да пропуснем кашата сутрин, ако бебето се засища само с кърма и да предложим само плод),
- На обяд – зеленчуково или месно-зеленчуково пюре 100 – 150 гр.
- Следобяд или привечер – плодово- зърнена каша 100 – 150мг.
Принципи на захранване
Продължаваме да спазваме принципите на захранване, описани в предходните статии от поредицата “Захранване”, а именно:
- Даваме по една нова храна седмично като започваме от една лъжичка и увеличаваме постепенно дозата в продължение на една седмица до достигане на пълна порция за съответната възраст;
- Даваме новата храна или самостоятелно или в комбинация с други въведени вече храни. Никога не даваме две нови храни заедно;
- Даваме новата храна сутрин или на обяд, но никога вечер;
- Следим реакциите на детето след прием на нова храна и при проблем (обрив, диария, повръщане, спазми и др.) спираме новата храна и отлагаме въвеждането и до по-късен етап след консултация с лекар;
- Не въвеждаме нови храни, когато детето е болно или неразположено;
- Не настояваме детето да яде новата храна насила или след отвличане на вниманието. Ако бебето не я иска не настояваме, а пробваме пак на следващия ден. Ако няколко дни детето продължава да отказва новата храна отлагаме въвеждането й за по-късен етап и вместо нея предлагаме друга нова храна.
Вие сами избирате реда, в който ще въвеждате новите храни като се съобразявате с изискванията за съответната възраст. Важно е да предадете на детето си посланието, че храненето е приятен и важен за здравето процес, за това нека то се случва с желание.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
08/01/2017 @ 12:10
Здравейте, моето бебе е осем месеца и съм захранила с 20 гр. глутен добавен към плодово пюре което му правя и допълнено с АМ до 180 мл. Глутена го давам като овесена каша и съответно го разтварям както е описано на кашата. Според педиатърката трябва да увелича глутена до 50 мл от храненето /180 мл./. Питането ми е увеличавайки глутена, трябва да увелича пропорционално и плодовото пюре и млякото и вече от готовото количество да си добавям към това което трябва да изяде или да добавям в количество което трябва да изяде допълнително,,последователно по лъжичка глутен?
09/01/2017 @ 16:09
Здравейте,
Разтваряйте кашата, както е описано в инструкциите й (в зависимост от това каква глутенова каша давате). След като детето е на 8 мес. и вече е захраненено без да прояви алергия или непоносимост към глутена, добре е да увеличите количеството каша от 20гр, до достигане на 50 гр., както Ви съветва педиатърката. Разтворете кашата според инстукциите й и по Ваша преценка може да добавите повече или по-малко плод в зависимост от това дали в друга част на деня давате плод или разчитате на това хранене детето да приеме нужните му за деня плодове (ако е така, то ще сложите повече плодово пюре), в зависимост и от това на детенцето как повече му харесва кашата – по-млечна с малко плод или по-плодова с повече плод – няма точна рецепта как да подходите. Увеличете количеството каша и пробвайте с повече мляко и по-малко плод или с повече плод и вижте как ще е по-добре за детето. Успех!
10/01/2017 @ 13:42
Здравейте, имам такова питане към Вас. Моят син е на 8 месеца и давам глутенова каша /овес / от месец, като последователно съм добавяла към плодовото пюре което сама правя по с.л. до количеството което е описано на кашата. Останалата част от храненето до 180 мл. съм допълвала с АМ. Педиатърката ми каза че трябва да увелича количеството до 50 мл в хранене, което ме обърка тотално. Според Вас как да процедирам, да добавям към тези 20гр. още за сметка на останалите продукти или да си разтворя кашата отделно и да добавям към пюрето по с.л. Аз разтварям 20 гр. а не мл. в 100 гр. плодово пюре и добавям АМ до 180.
14/02/2019 @ 10:32
Здравейте, може спокойно да давате безмлечни каши, ако бебето се кърми. Няма нужда да цедите кърма и да слагате в кашите, както и няма нужда да давате каши с адаптирано мляко. Детето щом приема кърма директно, към твърдите храни няма нужда да се добавя мляко. Червеното цвекло е добре първоначално да бъде леко сварено, а след 1-2 седмици може да давате и сурово, но цвеклото като кореноплоден зеленчук имайте предвид, че приема всякакви химикали от почвата и затова е важно да бъде домашно отгледано или био продукт. Киснете го първо във вода за поне 30 мин, преди да го приготвяте.
10/01/2017 @ 13:45
Извинявам се за повторението, едва сега ми излезе отговора. Безкрайно Ви Благодаря!
28/04/2017 @ 20:34
Здравейте!
Страхотен сайт, схемата за захранване също е чудесна, придържаме се към нея и за сега всичко върви много добре!
Бебето ми е почти на 10 месеца. Въпросът ми е след като захраня с овесени ядки, ечемик, пшеница, масло и сирене мога ли да давам домашен хляб на попара примерно? В хляба има мая, квас и вероятно други съставки, които бебето не е опитвало (хляба не го правя аз- от пекарна е). Сухари и бисквити, честно казано, за сега, не мисля да давам зареди солта и захарта в тях. И също кога е подходящо да въведа ръж, тъй като и ръжен хляб хапваме доста?
04/05/2017 @ 18:38
На 10 мес. можете да давате спокойно вече хляб – маята и квасът не са тръгноусвоими и стомахчето на бебето може да ги преработи без да създават проблем. Ръжен хляб също можете да въведете, но не го правете едновременно – дайте първо хляб от култури, които детето вече е усвоило – пшеничен например и след това може да въведете и ръжен хляб. Успех!
16/08/2017 @ 00:52
Здравейте! След като трябва да се въвежда само по една храна на седмица, как се случва въвеждането на 3 вида меса, 4 вида глутенови култури, масло, сирене и няколко зеленчука, в рамките ма месец – два? Обмислям да дам в 3 поредни седмици пилешко, пуешко и заешко, а след това 4 седмици глутен. Паралелно с тях /не в първи или втори ден от новата храна/ да добавям плодове и зеленчуци. Правилно ли се ориентирам? Къде да вместя сиренцето и маслото?
Благодаря предварително!
16/08/2017 @ 10:08
Здравейте, в началото на захранването е важно да въвеждате с по-големи паузи една от друга новите храни, докато стомахчето на бебето се научи да усвоява твърди храни. В следващите етапи от захранването не е нужно да въвеждате по една храна на седмица. Ако детето не проявява алергии или храносмилателни проблеми, то достатъчно е да минат 3 до 5 дни след една нова храна и можете да предложите друга. Когато въвеждате месо – заешко и пуешко са близки от гледна точка храносмилане и можете като въведете заешко, след 3-4 дни да предложите и пуешко или обратното. В рамките на два месеца може да въведете най-щадящите меса + глутен + масло и сирене. Ако имате въпроси, пишете!
21/09/2017 @ 08:37
Здравейте! На каква възраст е нормално да има заместени хранения и колко? Бебето ми е на 6++ и нямаме заместено хранене.
21/09/2017 @ 13:34
Здравейте,
на каква възраст ще заместите хранения, зависи от ритъма на хранене на детето. Има дечица, които още в началото на захранването, твърдите храни им се услаждат и хапват с желание големи количества – при тази ситуация, още в началото на захранването може да заместите хранене. Важното е само да спазвате баланс и около 50% от храненето за денонощие до 1 годинка да бъде мляко (кърма или адаптирано). Ако заместите хранения от рано, то стремете се да има и достатъчно на брой хранения с мляко, така че да уравновесяват менюто. Ако детето хапва достатъчно твърда храна, така че да се засити и да няма нужда от дохранване с мляко, още в началото на захранването може постепенно да заместите 1 хранене, след месец още едно и на 8 месечна възраст може да стигнете до 3 заместени хранения, като на останалите хранения давате мляко, за да поема детето достатъчно количество мляко.
Има и дечица, които не хапват големи количества твърда храна през първите периоди от захранването и в този случай, дори и да искаме не можем да заменим хранене. Детето хапва малко твърда храна и за да се засити, нужно е да предложим и мляко на същото хранене.
Затова преценете как се развиват нещата при вашето детенце и кой тип е. Като ориентир, нужно е след 1 годинка вече детето да може да се нахрани и само с твърда храна и да няма нужда от дохранване с мляко. Ако детето ви е от хранещите се по малко, то след 1 годинка може плавно да започнете да разреждате кърменията и да не предлагате толкова мляко, за да бъде стимулирано детето да прояде повече твърди храни и постепенно да премине на обща храна.
21/09/2017 @ 17:56
Благодаря за бързия отговор 🙂 Ако мога да задам още няколко въпроса. Зехтина като нов продукт ли го въвеждам? Дадоха ми домашни праз и пъпеш. Рано ли е да ги дам и възможно ли е и как да ги запазя за по-нататък? Пъпеша сигурно се дава суров?
25/09/2017 @ 15:21
Здравейте, зехтинът въведете като нова храна, като не изчаквайте 5-7 дни време за въвеждане, преди да предложите следваща храна, а е достатъчно да внимавате първото даване на зехтин да не съвпадне със въвеждането на друга нова храна – тоест добавете го към вече въведени храни и изчакайте 3 дни време, в което добавяте по малко зехтин към храната и ако няма нежелани реакции, можете да продължите с въвеждането на следваща нова храна.
Относно пъпеша – можете спокойно да дадете суров, дори още в началния етап от захранването. Относно праза – въведете го, след като сте въвели основните зеленчуци – картоф, морков, тиква/тиквичка като добавите съвсем малко количество сварен праз към вече познати зеленчуци.
Можете да съхраните домашните продукти, с които сте се сдобили като ги пасирате и замразите във формички за лед в суров или сварен вид – в зависимост от това как ще ги консумира детето. Например за пъпеша оставете в пресен вид количеството, което детето може да изяде за 2-3 дни, а останалата част пасирайте с пасатор, насипете в кубчета за лед и замразете. След това в продължение на 6 месеца ще можете да вадите, когато решите по няколко кубчета, да размразите и да си имате готово пюре от пъпеш за следобедна закуска или за добавка към зърнена каша, така че да получите плодова каша. Празът пасирайте, след като е сварен и добавяйте по едно кубче към зеленчуковите пюрета, които предлагате.
29/11/2017 @ 08:25
Здравейте. Някъде прочетох, че глутен се въвежда или до 9м., или след 2г. Вярно ли е това? Бебо след 2-3 дни става на 9м. Мислех сега да захраня с глутен. Закъснели ли сме? И каква схема е подходяща в нашия случай – овес, ръж, ечемик, пшеница или нещо по-бързо? Благодаря 🙂
04/12/2017 @ 14:37
Няма изрично правило да се захрани с глутен до 9 мес., но в практиката се наблюдава в действителност трудност в усвояването на глутена, ако бъде въведен твърде рано или твърде късно. Затова не е добре да отлагате още. На възрастта на детенцето ви – 8 навършени месеца е добре да започнете с овесена каша и ако реагира добре към нея, директно можете да включите пшеница – под формата на сухар в попарката, коричка хляб, пшеничени каши, бебешки бисквити.
06/04/2018 @ 11:27
Здравейте Нели!
Бих искала да попитам, след въвеждане на месо, предлагаме ли кърма след хранене? (Комбинацията е зеленчук с месо). Логично при положение, че на този етап няма заместено хранене да се дава кърма, но на много места чета, че млякото пречи на усвояването на желязото от месото или се има предвид АМ/краве мляко?
Предварително благодаря!
10/04/2018 @ 15:24
Здравейте, има се предвид краве мляко. Ако детето не се е заситило с местното хранене, можете да дохраните спокойно с кърма.
05/01/2019 @ 13:28
Здравей Нели, кое е по-добре да се въведе първо: глутена или месото? И относно месото – непосредствено след него въвежда ли се жълтък и как (правилно ли е 5 дни пуешко, 3 заешко, 3 пилешко и тогава 1/8, 1/4,…жълтък последователно всеки ден и после се редуват месо и жълтък)?
Поздрави, Ели
07/01/2019 @ 13:23
Здравейте, по-добре е първо да въведете месо и след това глутен. Давайте по 5 дни всяко от леките меса (заешко, пуешко, пилешко), като може да редувате нови и вече въведени меса и след това може да включите жълтък като редувайте ден с месо, ден с жълтък и ден без месо и жълтък, а само със зеленчукова храна на обяд.
21/01/2019 @ 12:54
Здравей Нели, копърът като самостоятелна храна ли се въвежда?Или може с месото (готово меню заешко, картофи, копър)?
Поздрави,