Още от поредицата
- Водата – кога, колко и каква е полезна за бебето
- Начало на захранването
- Захранване (част 2): Първи храни
- Захранване (част 3): Нови храни в 8-мия месец
- Захранване (част 4): Нови храни в 9-ти и 10-ти месец
- Захранване (част 5): Нови храни в 11-ти – 13-ти месец
- Захранване с кисело мляко
- Вредни храни в бебешка възраст
- Полезни рецепти в периода на захранване
- Захранване на бебето със сок
В поредицата от статии на тема Захранване разглеждаме с кои храни е подходящо да захраним бебето във всеки месец от неговото развитие. Естествено всяко бебе има свои индивидуални вкусови предпочитания, а и всяко семейство набляга на едни храни за сметка на други и схемите на захранване са винаги строго индивидуални. Има обаче храни, които не бива да бъдат въвеждани в ранна възраст, тъй като са трудно усвоими или съдържат алергени и могат да навредят сериозно на здравето на бебето. В тази статия ще се спрем подробно на една от тези храни – кравето мляко. Ще започнем поредицата с вредните в ранна възраст храни именно с него от една страна, поради честата практика в миналото кърменето да се заменя със захранване с кисело мляко, която все още някои прилагат и днес и от друга страна, защото кравето мляко е най-честият причинител на алергии в бебешка възраст. В момента 1/3 от всички бебета страдат от различни форми на алергия към белтъка на кравето мляко – породени от директна консумация на млечни храни или индиректно, през кърмата, след като майката е консумирала млечни продукти.
За да избегнем развиването на алергия към белтъка на кравето мляко трябва да въведем кравето мляко и продуктите от краве мляко късно и плавно в менюто на детето, а и кърмещата майка трябва да приема прясно краве мляко в крайно ограничени количества (не повече от 100гр. дневно). За съжаление митовете, че кърмачката трябва да пие мляко, за да има кърма са довели до множество алегични бебета, които още преди навършване на един месец страдат от сърбящи и болезнени обриви, силни стомашни колики, нервност и безпокойство. Често съм чувала майки да казват, че в тяхното семейство няма алергии, затова не се притесняват да захранват рано бебето, но както се казва “За всяко нещо си има първи път”. Погрижете се вашето бебе да не бъде първия член на семейството ви, страдащ от алергии.
Кога и как да захраним с краве мляко?
Млечните продукти е добре да въведем в следния ред:
1. Сирене – на 9 месеца
От млечните продукти най-щадящо е сиренето и именно с него е добре да започнем запознаването на бебето с млечни продукти. Сирене можем да предложим на бебето на ориентировъчна възраст 9 месеца (Виж статията Захранване (част 4): Нови храни в 9-ти и 10-ти месец). Сиренето трябва да бъде добре обезсолено (изкиснато във вода), зряло (в никакъв случай НЕ прясно!) и с дневна дажба парче с размера на кибритена кутийка. Натрошено сирене можем да добавим към пълнозърнеста каша, зеленчуково пюре или попара.
2. Извара – на 10-11 месеца
Изварата е следващият млечен продукт, който можем да въведем в менюто на бебето на ориентировъчна възраст 10 – 11 месеца. С извара можем да приготвим чудесни млечно плодови десерти за бебето като я съчетаем с плодово пюре и бисквитка, а също може да добавим изварата и към зеленчуково пюре. До навършване на 1 годинка предлаганата доза извара трябва да бъде не повече от 40гр.
3. Кисело мляко – на 11 – 12 месеца
Киселото мляко, което в миналото широко е ползвано за захранване още в ранните месеци на бебето в последните десетилетия се сочи за един от най-честите причинители на алергии в бебешка възраст. Поради тази причина, аргументи от сорта „Аз на времето като съм ял кисело мляко, та да не ми е било лошо. И моето дете ще яде кисело мляко!” са не само неправилни, но може да се окажат и опасни. В миналото алергии нямаше или поне не бяха толкова разпространени. Сега, когато всяко трето дете страда от алергия, да даваш на малко бебе силно алергизираща храна е като да си играеш на руска рулетка при това със залог здравето на собственото си дете! Никой не би го причинил съзнателно на детето си! Лично познавам дете, което и до днес страда от астма и ежедневно приема силни лекарства и живее с инхалатор, защото на 3 месечна възраст родителите му решиха да заменят кърмата с кисело мляко. Подобните примери за съжаление са много. Кравето мляко е с много трудно разградим белтък, който се явява причинител на широкоразпространени и сериозни алергии, някои от които за цял живот.
Киселото мляко освен това не съдържа нужните за развитието на бебето вещества, защото кравето мляко е предназначено за телета и съдържа нужните на едно теле хранителни съставки за правилно развитие на неговия мозък, мускулатура и скелет. Човешкото дете има структура твърде различна от кравешката, за да очакваме да получава от кравето мляко всички нужни му хранителни съставки за правилен растеж и развитие. За това природата е отредила човешките бебета през първата година от живота си да се хранят с човешко мляко (кърма), което съдържа съставки в специално съчетание и пропорции, така че да покрият всички хранителни нужди на бебето. В случай, че поради някаква причина кърменето е невъзможно, то алтернативата е адаптирано мляко. Адаптираните млека също се правят от краве мляко, но млечният белтък при тях е предварително разграден, така че да не доведе до хранителна непоносимост или алергии, а и съдържат добавени множество витамини, минерали и ензими, нужни за правилния растеж на бебето.
Ако киселото мляко бъде въведено на достатъчно късна възраст, когато детския организъм е вече в състояние да го преработи без странични отрицателни реакции, то не само няма да бъде вредно, но е един полезен богат на множество хранителни съставки продукт за деца над 1 годинка. Киселото мляко може след отбиването на бебето да се превърне в лека и питателна вечеря, както и да бъде предлагано за закуска с предварително омекнали във вряла вода овесени ядки или натрошени бискити, а също и с плодово пюре по желание. Давайте на детето пълномаслено мляко (3-4%) с гарантиран произход. От предлаганите марки на пазара можем да препоръчаме био млеката, киселото мляко по БДС („На баба”), ЕлБи и Верея. За предпочитане са натуралните млека. Избягвайте млечни продукти с добавени оцветители, аромати и т.н. Подобни продукти макар да се рекламират като “създадени специално за деца” почти винаги съдържат вредни химически съставки. Ако искате да дадете на детето си плодово мляко най-добре не купувайте готово плодово мляко, а смесете натурално мляко с пасирани плодове или плодово пюре. Така ще сте сигурни, че няма добавена захар, изкуствени аромати, изкуствени оцветители и овкусители.
4. Прясно мляко – на 18 месеца
Прясното мляко е най-трудно усвоимият от всички млечни продукти и за това се въвежда най-късно в менюто на бебето. Според изследванията прясното краве мляко е трудно усвоим продукт дори и за възрастни и не бива да се консумира в големи количества. При хора, които пият прясно мляко в големи количества се наблюдава нетипична слузеста субстанция в стомаха, която липсва у хората, които предпочитат киселото мляко. Прясното мляко при бебетата трябва да бъде въведено първоначално като съставна част на кремчета, грис, мляко с ориз, тестени десерти на възраст над 12 месеца и след захранване с кисело мляко и чак след навършени година и половина да бъде предлагано самостоятелно.
Дори след навършване на една годинка кърмата си остава най-добрата млечна храна за бебето. Ако поради някаква причина кърменето е невъзможно алтернативата е адаптирано мляко и кисело мляко, след въвеждането му, а прясното мляко при малките децата трябва да бъде предлагано предпазливо и в малки количества.
5. Кашкавал – на 18 месеца
Кашкавалът както и жълтото сирене, синьото сирене и други деликатесни сирена се препоръчват след навършване на 18 месеца тъй като съдържат високо съдържание на сол и за разлика от бялото саламурено сирене, което може да се обезсоли във вода, кашкавалът и деликатесните сирена не могат да бъдат обезсолени. Ако обаче намерите традиционен кашкавал с ниско съдържание на сол няма никакви пречки да го предложите на детето след навършване на една годинка.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
Таня
18/04/2015 @ 07:39
Здравейте, моята дъщеря е на 10 месеца, до 3-ти месец беше само на кърма, но за минахме за щатите и внезапно ми спря кърмата, нито капка. От тогава сме на АМ, от 5 месец е захранена и вече хапва доста неща. АМ пие само вечер когато е сънена иначе отказва категорично. От 1 седмица давам по една две лъжички кисело мляко но не знам дали може, защото вечер пак си пие АМ. Та въпроса ми е дали може да давам кисело мляко през деня а вечер да си е на АМ, защото тя отказва да пие от шише иска с лъжичка?
Нели Василева-Стефановa
27/04/2015 @ 09:42
Разбира се! Можете спокойно да давате в тази възраст кисело мляко и сама да прецените дали ще преминете изцяло на кисело мляко или ще комбинирате кислео и адаптирано мляко. Няма проблем през деня детето да хапва кисело мляко, а вечер преди заспиване да хапва адаптирано мляко.
Венета
22/08/2017 @ 21:05
Здравейте, а козе кисело мляко може ли да даваме и по-рано?
Нели Василева-Стефанова
23/08/2017 @ 18:45
Здравейте, козето мляко е най-близко по състав до човешкото и съответно доста по-лесно за преработване и усвояване от кравето. Затова можете да давате и по-рано, но не преди първите храни за захранване. Най-добре е в началото на захранването да започнете с основните лесно усвоими зеленчуци и плодове, безглутенови каши и като следваща стъпка можете да предложите и козе кисело мляко.
Венета
24/08/2017 @ 13:25
Благодаря за отговора, Нели! Козето кисело мляко много добре го приема сина ми, който е на седем месеца. А по въпроса за кравето кисело мляко – млечният протеин в киселото мляко не е ли всъщност преработен от процеса на ферментация и по-лесен за усвояване?
Нели Василева-Стефанова
04/09/2017 @ 12:59
Да, в киселото мляко млечният протеин е преработен, но въпреки това не е изцяло разграден и при някои бебета предизвиква проблеми. Затова не се препоръчва да се дава краве кисело мляко на деца под 8 месечна възраст, а ако в семейството има проявени алергии или автоимунни заболявания е добре краве мляко да не се дава до минимум 10 месеца.
Боряна
27/11/2017 @ 00:50
Здравейте! За каква доза става въпрос, която може да предизвика АБКМ? Още нямаме диагноза, но имаме всички признаци- обриви и т.н. Въпросът ми конкретно е: не помня кога, но да речем, че ок. 6-7 месец дадох на детето да си близне кисело мляко и тя пищя поне час. В следващата 1 година прие само малко кашкавал и сирене в баница (което не забеляза), защото ги отстраняваше от храната си. Възможно ли е с половин чаена лъжичка кисело мляко да съм предизвикала алергията й, или причината е другаде и къде…
Нели Василева-Стефанова
27/11/2017 @ 15:45
Здравейте, достатъчно е съвсем малко количество, за да се отключи алергия. Не сте предизвикали алергията вие, но е възможно да сте я отключили. Можете да проверите дали все още детето има АБКМ като известен период от време изключите от менюто на детето всички млечни храни и видите дали симптомите ще се изчистят. След това започнете да въвеждате постепенно в съвсем малки количества млечни храни и следете за реакции. Ако детето пряви нежелани реакции, спрете с млечните храни и потърсете лечение. Добри резултати в преодоляване на алергиите дава хомеопатичното лечение.
Михаела
22/02/2018 @ 13:32
Здравейте 🙂 Синът ми скоро става на годинка. Все още пие сутрин и вечер АМ. Захранен е с кисело мляко отскоро, но все още само му добавям по два-три лъжички към нещо друго. Мъжът ми днес ме пита той докога ще пие АМ и аз се замислих, че не знам. Какво всъщност е препоръчително за след годинка? Благодаря Ви предварително 🙂
Нели Василева-Стефанова
22/02/2018 @ 17:32
Здравейте,
след 1 годинка, ако детето се храни добре и разнообразно с твърди храни и няма алергия към кравето мляко, може спокойно адаптираното мляко да бъде заменено с киселко мляко. Ако детето не се храни пълноценно с твърди храни (все още хапва по малко, злоядо е или придирчиво и не харесва различни видове храни, а само ограничен брой), то желателно е приемът на АМ да продължи, за да получава детето през АМ нужните му за здравословно развитие хранителни вещества.
Виолета
05/03/2018 @ 18:16
Здравейте,
Бебето ми е на 7 навършени месеца. Поради постепенно намаляване на кърмата се наложи захранване на 4 месеца и 10 дни (първо с каши – оризова, царевична, овесена) и постепенно пюрета. В началото не съм захранвала с много различни неща, по-скоро дохранвах. Първите 10 дни след раждането дохранвах с адаптирано мляко, след това до 4 месеца и 10 дни е било само на кърма. След като забелязах намаляването на кърмата дадохме за дохранване адаптирано мляко, което бебето повърна след 2 ч. на фонтан. От тогава насетне с почивки между опитите и в малки количества съм пробвала да давам адаптирано мляко на четири от най-известните марки, бяха отказани. Сега мешам малки количества адаптирано мляко с каши и пюрета, но пак го усеща и или отказва да го яде, или повръща след известно време. Всичко това е консултирано с педиатъра ни и по негова препоръка започнахме ранно захранване/дохранване. Не знам какво да правя вече, защото количеството кърма, което изпива на ден, вече е под 500 мл. Аз самата пия какво ли не за стимулиране на кърмата, но резултатът не е много добър – просто се крепи положението. Налага се да го дохранвам постоянно, но не с мляко, защото той просто отказва адапртирано. Ще се радвам за някакъв съвет или мнение. Благодаря предварително!
Нели Василева-Стефанова
06/03/2018 @ 18:44
Здравейте, на 7 месечна възраст най-удачно е да храните бебето с твърди храни и да дохранвате с кърма, колкото имате. Няма нужда да давате адаптирано мляко, щом бебето не го иска. Продължете да въвеждате нови храни, а вече въведените храни давайте в количества, които бебето е склонно да приема. Когато има нужда дохранвайте с кърма. Дори и кърмата ви да е малко, ако давате на бебето редовно да суче като добавка към твърдите храни, които приема, това ще стимулира лактацията и макар да хапва малки количества кърма, сумарно за денонощието ще успява да вземе нужната си доза мляко. И ако давате разнообразни твърди храни и детето ги хапва в добри за възрастта си количества, то нужда от АМ няма.
Нела Георгиева
20/06/2018 @ 09:57
Не знам как ще Ви прозвучи, но дъщеря ми, която сега е на 26 години е захранена с кисело мляко от третия месец, /поради липса на кърма/ и си го ядеше с огромно удоволствие, както и и до ден днешен го консумира. Почти не се е разболявала и е пила еди единствен път антибиотик, когато й извадиха мъдрец. Така че нямам никакви оплаквания от киселото мляко, но от истинското.
Нели Василева-Стефанова
25/06/2018 @ 11:53
И аз съм захранена на 3 месеца с кисело мляко на времето и повечето хора от моето поколение също. Аз нямах добрата съдба на дъщеря ви – цялото ми детство премина в упорита алергия, която успях да преодолея едва преди 10 години с хомеопатия.Не всеки човек, който е захранен рано с кисело мляко развива алергии, но мнозина го правят. И причината за алергиите не е само в киселото мляко, напротив – причините са много и комплексни и млякото не е сред водещите причини, но “Страх лозе пази”. Днешната статистика е кошмарна – всяко четвърто дете под 1 годинка има алергия към белтъка на кравето мляко. Голяма част от тези алергични бебета ще преодолеят алергията си с израстването, но една значителна част от тях ще останат алергични цял живот, ако не се подложат на адекватно лечение, а някои ще развият и астма. Затова в днешно време, за разлика от преди, се препоръчва захранване с кисело мляко след 10 месечна възраст. Сериозен фактор е и това, което казвате, че млякото преди е било истински, а сега не е – едно е дадаваш на детето мляко от свободно отглеждана крава, която се храни с чист фураж, а съвсем друго е детето да яде млякото, което се продава днес в магазина . Защото заедно с млякото днес даваме на децата и всички хормони, с които е тъпкана кравата, за да дава повече мляко и всички антибиотици, които е поела кравата, в резултат от възпаленията, които е развила в слествие на свръх лактацията, която насилствено й е причинена с изкуствени хормони. Така че с млякото днес децата ни приемат хормони и антибиотици и това е сериозен проблем.