Още от поредицата
- Следродилна депресия (част 1) – как да я избегнем (насоки за бъдещи майки)
- Следродилна депресия – съвети за най-честите проблеми и страхове
- Следродилна депресия (част 3) – Съвети за най-честите проблеми и страхове
В предходната ни статия, посветена на следродилната депресия “Следродилна депресия (част 2)” започнахме изброяването на най-честите проблеми и страхове, с които се сблъскват повечето жени, станали наскоро майки и обясненията и съветите за справяне с подобни ситуации. Настоящата част се явява продължение на предходната и тук ще засегнем по-подробно следните страхове и проблеми на жените, станали наскоро майки:
6. Майка ми и свекърва ми непрекъснато се бъркат в начина, по който гледам детето си. Как да се справя с този проблем?
За съжалене много млади родители не правят нищо, когато изпаднат в такава ситуация. Безропотно приемат нежеланите съвети, дори да нямат намерение да ги последват. Не бива да оствяте друг да определя начина на отглеждане на вашето дете. Всеки има своето време да отглежда деца – тяхното време е било, когато самите те са били родители. Сега е вашето време. Ако си замълчите враждебността нараства и рано или късно обтяга семейните отношения. Неправилно е да си мълчите. Много по-добре е да заявите, че имате ваши принципи и начин да си гледате детето. Това е вашето дете и единствено вие можете да вземате решения относно как да бъде отгледано и възпитано то. Бъдете твърди. Това може да доведе до временни трудности в отношенията ви с вашите и на съпруга ви родители, но ако не го сторите сега, с времето нещата ще се задълбочат.
7. След раждането на бебето отношенията със съпруга ми коренно се промениха. Какво да направя?
Отношенията ви наистина са се променили. Това също е важен факт, за който никой не предупреждава бъдещите родители. Присъствието на бебето изцяло преобразува съпружеските отношения. Ролите на съпруга и майка, на съпруг и баща не са непременно хармонични. Дори до някъде са несъвместими. Всеки от двамата съпрузи ще трябва да се научи да съвместява ролите на брачен партньор и родител. Това отнема време. Трябва да се въоръжите с търпение.
Например съпругът изпитва ревност, защото жената посвещава цялото си внимание на бебето, а преди то да се роди това внимание е било насочено към бащата. Той може да съзнава ревността си или избощо да не си дава сметка за нея. Някои съпрузи реагират като остават да работят до късно или се срещат с приятели да изпият по едно след работа. Това е само един от аспектите, които ще трябва да седнете и преосмислите заедно, така че да се научите да съвместявате новите си роли без никой да се чувства ощетен. Такова преосмисляне се прави след раждането на всяко дете, но след първото несъмнено е най-трудно. Поговорете, споделете тревогите и неудобствата си и намерете заедно компромис, защото ако не го направите сега, с времето нещата вместо да се подобрят все повече ще се влошават.
8. Раждането на бебето промени сексуалните ни отношения. Това нормално ли е и какво да правя?
Обикновено след раждане лекарите препоръчват да се изчака шест седмици преди да се подновят половите контакти. При някои жени обаче дори след изтичане на този период сексът е нежелан и често болезнен. Това води до сериозни притеснения и у двамата партньори дали някога ще могат да възвърнат хармоничните си сексуални контакти или с раждането на бебето нещата са се влошили завинаги. В такава ситуация изпадат доста двойки и повод за притеснене няма. Причините за липса на сексуално желание и за болка и дискомфорт по време на сексуалния акт може да бъдат стресът, физическото изтощение, психическото напрежение, които изпитват повечето жени след раждането, както и чисто физически, ако раждането е протекло с медицински интервенции, възстановяването от които изисква време (като епизиотомията например). Вашето състояние е разбираемо и с времето ще се промени, но какво да правите, ако съпругът ви няма търпението да чака и става все по-недоволен от създалата се ситуация? Преминете към алтернативни методи – ако вечер сте твърде изтощена и нямате никакви сили за секс, започнете да го правите сутрин, когато сте все още свежи или привечер, когато съпругът ви се прибере от работа. Използвайте смазващи гелове, ако усещате болка или дискомфорт, защото е нормално влагалището след раждане през първите месеци да не може да се овлажнява достатъчно. Ако досега сте се ограничавали с проникването, дошъл е момента за нови и чудесни открития. Разширете хоризонта си и проблемът ви ще се реши. Нещата рано или късно ще бъдат по старо му. Уверявам ви познавам много жени, които с месеци след раждането са имали сексуални проблеми, но нито една от тях не страда от подобни притеснения сега.
9. Как да преодолея потиснатото настроение, в което съм изпаднала след раждането?
Изберете едно от следните решения:
- Приемете състоянието си и изчакайте да отминте. Тази лека форма на депресия отминава с времето.
- Поговорете с приятели. Това ще ви помогне по-лесно да понасяте настроението си.
- Когато сте потисната не стойте бездейна – излизайте, срещайте се с хора, направете нещо приятно, ако можете с бебето или като го оставите на някой за малко и излезете да се разсеете.
- Ако депресията ви се задълбочава, обърнете се към психолог. Няколко разговора могат да ви помогнат.
10. Какво да направя, за да поощря съпруга ми повече да се интересува от детето ни?
Деликатен въпрос. При бащите “бащиния инстинкт” понякога се появява по-късно и по-трудно от “майчинския инстинкт”. По природа жената е отговорна за грижите за новото поколение и мъжа някак остава в страни. В днешното общество обаче, в което майката не е само домакиня, но и работеща жена, професионалист и личност е необходимо и бащата да се включи активно в отглеждането на бебето. За да постигнете това в никакъв случай не го карайте направо да нахрани или преоблече бебето. Най-вероятно ще се почувства несръчен и притеснен и тези негативни чувства подсъзнателно ще го карат още по-усърдно да страни от бебето. Вместо това го поканете да ви помогне. Насърчавайте го да присъства и гледа как вие полагате грижи за бебето. Водете интересен разговор, така че да му е приятно да остане във вашата компания и съвсем непринудено го въвеждайте в основните стъпки на родителството. Не трябва да се държите като строг учител и да говорите назидателно: “Ето гледай внимателно, защото следващия път ще трябва да го нарпавиш сам”. Това само ще отблъсне таткото. По-скоро нека сам се учи като бъде с вас и бебето в приятна атмосфера. Не забравяйте, че вие сте денонощно с бебето още от първия му миг, докато таткото по цял ден е на работа и е нормално да се чувства леко по-отчужден и несигурен. Дарявайте го с вашата любов и подкрепа, за да се чувства комфортно до вас и бебето и постепенно той сам ще се почувства уверен да поеме ролята си на баща.
11. Съветват ме бързо да родя, за да може детето ми да си има другарче в игрите. Какво мислите по въпроса?
Родителският ви опит е съвсем малък и за това често околните ще ви съветват как да гледате детето си. Това е един от съветите, които не струват. Наистина, ако детето ви си има братче или сестриче с малка разлика двете деца ще си играят, но и непрекъснато ще се бият и ще ви късат нервите. Породените деца предварително ви обричат на тежко изпитание. Така че премислете много сериозно нещата преди да си причините подобно преживяване. По-добрата разлика между децата е 3-5 години, когато пак могат да играя заедно, но ревността между братята и сестрите ще се проявява по-смекчено. Водещото при избора кога да родите следващо дете според мен е не толкова възрастовата разлика, а кога ви ще се почувствате готови за ново дете. Да забременеете, когато все още страдате от следродилна депресия с първото си дете, когато все още се чувствате несигурна като родител, потисната и изтощена ще бъде огромна грешка, която ще доведе до много мъчително отглеждане и на двете деца.
В статията са използвани материали от д-р Фицхю Додсън – американски психолог и детски психиатър, от книгата му “Как да приучим децата си към дисциплина”.
За повече информация и практическа подготовка по темата посетете курсовете и консултациите на Спомнилище за родители.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!