В поредицата “Мамо, нахрани ме правилно” посветена на захранването подробно описахме стъпките на захранване и подходящите храни и техните количества за всеки етап от развитието на бебето. Описвайки всяка нова храна, посочихме нейните основни хранителни предимства и конкретно какви хранителни съставки съдържа, които да я правят подходяща и полезна за детето. В настоящата статия ще научим малко повече за витамините и минералите, които би трябвало да присъстват в ежедневното ни меню. Освен основните въглехидрати, протеини и малко мазнини, пълноценната храна на всеки човек и особено на малките деца трябва да бъде богата на витамини и минерали. Каква е тяхната роля за човешкия организъм и от къде можем да ги набавим?
Витамини
Витамин А (ретинол)
Намалява податливостта на организма към инфекции, силен антиоксидант. Поддържа кожата здрава. Важен е и за зрението. Най-добри източници са моркови, спанак, манго, тиква, масло, мляко, риба и др.
Витамин D
Подпомага абсорбирането на калция и фосфора от организма и ето защо от него зависи растежът на костите и зъбите. Най-добри източници са рибено масло, мляко, соя, жълтък.
Витамин С
Силен антиоксидант, необходим за здрава кожа. Засилва съпротивителните сили на организма при борба с инфекции. Подпомага усвояването на желязото. Най-добри източници са портокали, киви, лимони, домати, пъпеш и др. плодове и зеленчуци.
Витамин Е
Силен антиоксидант. Защитава червените кръвни телца, естествен диоритик. Подпомага усвояването на витамин А от организма. Най-добри източници са бадеми, слънчогледови семки, растителни мазнини, овесени ядки, житни зародиши и др.
Витамин К
Важен витамин за съсирването на кръвта. Инжектира се, за да се избегне кървене. Най-добри източници са брюкселско зеле, зелен фасул, броколи, зеле, аспержи.
Витамин В1 (тиамин)
Необходим е за нормалното функциониране на нервната система. Най-добри източници на витамин В1 са слънчогледовите семки, житни зародиши, бирена мая, фъсътци, сусам.
Витамин В2 (рибофлавин)
Подпомага зрението, важен е за ускоряването на метаболизма. Най-добри източници на витамин В2 са бирената мая, житни зародиши, бадеми, соя, мляко и др.
Витамин В3 (ниацин)
Стабилизира нивото на кръвната захар. Участва в много процеси в човешкото тяло. Най-добри източници на витамин В3 са фъстъците, бирена мая, сусам, слънчогледови семки, кафяв ориз, пълнозърнест хляб и др.
Витамин В6 (пиридоксин)
Стимулира правилната асимилация на мазнини и белтъчини в организма. Наличността му е необходима за образуване на антитела и червени кръвни клетки. Други полезни ефекти са облекчаването на гаденето и редуцирането на проблеми, свързани със сухотата на устата и уринирането. Най-добри източници на витамин В6 са бирената мая, ориза, слънчогледовото семе, пшеничените трици и зародиши, месата, черния дроб, авокадото и бананите.
Минерали
Калций
Важен за зъбите и костите, а също и за съкращаването на мускулите, особено на сърдечния мускул. Най-добри източници на калций са млякото и млечните продукти, риба, соя, бадеми, ленено семе.
Фосфор
Част от структурата на всички меки тъкани в организма (мозък, бъбреци, черен дроб, мускули и др.). Заедно с калция участва във формирането на зъбите и костите. Най-добри източници на фосфор са тиквените и слънчогледовите семки, житни зародиши, мляко, бирена мая, соя, бадеми, месо, риба.
Магнезий
Активира ензимите, които помагат на организма да използва енергията от храната. Подпомага контролирането на кръвното налягане, активира движението на червата и помага при запек, като действа като естествено слабително средство. Най-добри източници на магнезий са тиквените и слънчогледовите семки, овесени ядки, жито, царевица, варива, ядкови плодове.
Желязо
Основната функция на желязото е да пренася вдишания кислород от белите дробове през кръвта до всички клетки. Подпомага организма да се справя с настинки и инфекции като засилва имунната система. Съдържа се най-много в черен дроб, червено месо, ленено семе, соя, леща.
Цинк
Играе важна роля за растежа и обновлението на тъканите, както и за имунната защита на организма. Най-добри източници на цинк са животински белтъчни храни като месо, риба, яйца, черен дроб, зърнени храни, житни зародиши, тиквени и слънчогледови семки, фъсътци.
Единствено пълноценното разнообразно хранене и приемането на достатъчно количество пресни плодове и зеленчуци може да подсигури нужните за правилен разтеж, развитие и функциониране плодове и зеленчуци. Приемът на витамини и минерали под формата на хранителни добавки във вид на хапчета и сиропи не са добър вариант, защото те са изкуствено синтезирани, преминали химическа обработка и наред с полезните за организма качества носят и вредата на изкуствените химически синтезирани съставки. Термично обратотените храни също съдържат по-малко количество витамини и минерали, в сравнение със същите храни в суров вариант. За това консумирайте самите вие и научете и децата си от ранна възраст да консумират сурови плодове и зеленчуци по възможност с гарантиран произход за добро развите и здраве.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
boian
04/03/2013 @ 20:52
Много ми помогнахте.