Факт е, че в България 80% от жените желаят да родят с поставяне на епидурална упойка. Родилните практики и традиции в страната ни са такива, че жените масово отиват да раждат със страх и дори ужас от това, което ги очаква и естествено в такава ситуация са съгласни на всичко, което може да помогне за обезболяване на родилните мъки. Задължително ли обаче раждането протича в непосилни болки или това колко ще ни боли зависи от начина, по който изберем да протече раждането и това до колко сме спокойни и отпуснати по време на раждане? Епидуралната упойка в повечето случаи успява да обезболи раждането, но в същото време крие рискове за здравето на бебето и майката, които в никакъв случай не са за подценяване и преди да направите своя избор относно това как да родите ви съветваме да се информирате относно различните начини за обезболяване на раждането и кой от тези начини крие най-малко рискове за здравето ви, защото най-важно е не да притъпим изцяло болката, а да родим здраво бебе, което ще може да диша самостоятелно и да се храни самостоятелно още веднага след раждането си и майката да бъде здрава и без нужда от дългосрочно възстановяване след раждането, а епидуралната упойка тези неща не ни ги гарантира.
Епидуралата упойка съдържа опиати, които преминават през плацентата и достигат до бебето. От голямо значение е кога в процеса на раждане ще бъде поставена епидурална упойка и какво количество ще бъде инжектирано в тялото на майката. По-голямо количество опиати, както и поставяне на упойката непосредствено преди бебето да се роди крият най-много рискове за здравето на бебето. Ако се консултирате с лекар относно рисковете, които крие поставянето на епидурална упойка, лекарят най-вероятно ще ви отговори, че рискът е минимален и този отговор обикновено успокоява бъдещата майка и тя го приема за положителен. Какво обаче означава минимален риск? „Минимален” не е равнозначно на никакъв. „Минимален” означава, че увреждане на здравето се наблюдава сред по-малко от 1% от случаите. 1% означава 1 на 100 човека. На 101 жени, които решат да раждат с епидурална упойка, при 1 от тях ще има усложнения породени от упойката и тези усложнения са много по-сериозни и опасни от родилните болки, които жената е пожелала да замени с поставянето на упойка. 1 случай на 100 за лекарите е „минимален риск”, но ако това е вашият случай, ако точно вие сте този 1 на 100, дали сте готови да поемете този риск? Казвам всичко това не за да уплаша бъдещите майки, на които предстои раждане или техните близки, а напротив. Казвам всичко това, защото знам и от опит съм изпитала, че има други, естествени методи за обезболяване, които не крият никакви рискове за здравето и така както аз родих детето си без болка и същевременно без опиати, би могла да направи всеки, стига да получи нужната информация, за да вземе най-доброто за себе си и за бебето си решение.
Какви рискове крие поставянето на епидурална упойка?
Поява на силно продължително главоболие след раждането
Един от най-добре познатите странични ефекти на епидуралната упойка е спиналното главоболие. В зависимост от количеството на използваната упойка и това как е поставена упойката, главоболието може да бъде леко или тежко, продължавайки от един ден до десет дни след раждането. Разбира се, никоя жена не би искала да се чувства така през първите дни и часове, прекарани с новороденото. След второто ми ражане в болницата бях настанена в стая с момиче, което изпитваше такова непоносимо главоболие, толкова силно, че вечер се налагаше да й поставят аулин венозно, за да е в състояние да заспи. От тази майка се очакваше да кърми детето си, въпреки постоянните обезболяващи, които приемаше заради болките, породени от упойката. Като я гледах се замислих, ако знаеше колко много ще я боли с дни след раждането дали не би предпочела родилните болки, които траят само няколко часа пред поставянето на упойка, причинила и непосилни болки за дни наред?
Повишена вероятност от секцио, форцепс или вакуум
Еподуралната упойка също се свързва с повишена вероятност от завършване на раждането със секцио, форцепс и вакуумна екстракция. След направено изследване се установява, че процента на секцио раждания се вдига до 50% когато епидуралната упойка се слага при 2см разкритие, 33% при 3см разкритие и 26% при 4см разкритие. (Joseph Gambone, D.O., and Katherine Kahn, M.D., „The Effect of Epidural Analgesia for Labor on the Cesarean Delivery Rate,“ Obstetrics and Gynecology 83, No. 6 (June 1994):1045–1052; Thorp, M.D., et. al., „Epidural Anesthesia and Cesarean Section for Dystocia: Risk Factors in Multiparas,“ American Journal of Perinatology 8, No. 6: 402–410;)
Това се случва, защото през първата фаза на ражането мускулите на таза след поставянето на упойка се отпускат, като по този начин бебето може да смени позицията си и да не може да слезе ниско долу. През втората фаза на раждането, упоената жена често не е в състояние да напъва ефективно, тъй като тя не може да усеща мускулите си. Когато бебето не може да слезе достатъчно или не е в правилната позиция, напредъка на раждането може да се забави или да спре, което води до по-продължително раждане и увеличава вероятността за раждане със секцио, вакуум или форцепс. Тъй като секциото е сериозна операция, то оказва силно влияние върху възстановяването на жената, както и върху започването на кърменето. Разбира се, процентът на следродилни възпаления след секцио е също така по-висок. Всички раждания с вакуум или форцепс увеличават риска от заболявания или наранявания и травми в следствие на раждането.
Потенциални дихателни проблеми при бебето в първите часове след раждането
Друг ефект на епидуралните упойки по време на раждане, е причиняването на хипотония (нисък мускулен тонус) при майката, което може да доведе до брадикардия (отслабване на сърдечните тонове) при бебето. Всички видове упойки, включително и епидуралната, могат да окажат негативно влияние на сърдечния ритъм на бебето, като това в последствие води до изтощаване на плода и налага оперативно раждане. Новороденото може да продължи да страда от затруднено дишане след раждането, което изисква даване на кислород или дори реанимация. В подобна ситуация бебето бива разделено от майката и оставено за наблюдение, което пък забавя изграждането на връзка между майката и бебето и повлиява негативно на кърменето. Ниският мускулен тонус може да засегне способността на бебето да суче ефективно, което на свой ред прави началните опити за кърмене по-трудни.
Повишена температура и антибиотично лечение
Епидуралната упойка може да повиши температурата на майката, в резултат на което бебето се разделя от майката и му се дава пълно лечение за вероятна инфекция. Това може да включва обширни кръвни изследвания и превантивно антибиотично лечение.
Лишаване от положителни психо-емоционални последици от раждането
Жените изживели пълноценно естествено раждане без помощта на медикаменти и медицински интервенции, успели по естествен начин да се преборят с болката и страха и за в бъдеще подсъзнателно се чувстват по-уверени майки, по-силни и вярващи в себе си. Раждането е изпитание, през което ако жената премине естествено и спокойно и за в бъдеще в моменти на изпитание ще вярва, че е способна да се справи, ще слуша повече вътрешния си глас, отколкото да се доверява на съмнителни авторитети и ще бъде по-пълноценна жена и по-добър пример за децата си. В никакъв случай не казвам, че жените раждали с упойка или секцио не биха били добри майки или силни жени. Напротив – много от тях се справят отлично в последствие с майчинската си роля. Но чисто статистически жените родили естествено без медимакентозна намеса страдат по-малко от следродилна депресия, кърмят по-успешно и т.н.
Мнозина ще възразят, че цитираните тук евентуални усложнения се случват рядко и за това не бива да бъдат травмирани бъдещите майки с подобни писания. Рядко, но се случват. Случват се на някого. И не мисля, че някой от нас може да остане безразличен пред възможността да се случат на него или на неговите близки. Проблемът, че толкова масово жените раждат с епидурална упойка е, защото никой не си прави труда да ги информира за евентуалните рискове, а когато рисковете станат факт, майката бива информирана, че е било неизбежно и е нямало как да се предотврати. А да се предотврати може, при това много лесно.
Какви други алтернативи имат жените за облекчаване на родилните болки?
Раждането не е задължително да бъде болезнено. За мнозина в нашата страна това твърдение звучи несериозно и дори абсурдно, защото сме свикнали жените у нас да раждат легнали по гръб с вдигнати крака и система забита във вената – по този начин наистина боли много. Преживяла съм го при първото си раждане. Преживяла съм и обаче едно друго, прекрасно раждане на второто ми дете, в което без никаква медицинска намеса се чувствах щастлива и спокойна и ме болеше не повече, отколкото боли поставянето на пломба при зъболекаря. Не мисля, че някоя трезво мислеща жена би искала да й сложат упойка, която има вероятност да навреди на бъдещото й дете, ако знае, че болката може да бъде точно толкова силна, колкото и болката при пломбиране на зъб. Нужно е обаче да знаем какво и кога да направим, за да ни боли толкова малко. Нужно е първо да се информираме и след това да се подготвим, така че в решителния момент да бъдем спокойни и адекватни на ситуацията.
Активно естествено раждане
На научен език този тип раждане, в което жената е активна и ползва психиката и тялото си като инструмент за обезболване се нарича активно естествено раждане. Нужно е да бъдем активни по време на раждане и когато ни заболи да знаем, че това е знак на тялото, че трябва да направим нещо. Точно както болката, която изпитваме, като докоснем горещ котлон е знак, че трябва бързо да махнем ръката си от котлона, по силата на същия механизъм чрез болката, която изпитваме по време на раждане тялото ни подсказва, че трябва да променим позата, да забавим дишането, да си представим нещо хубаво, за да се отпуснем и т.н.
Всички ние сме гледали по американските филми как всяка бременна жена там заедно със съпруга си посещават курсове за бременни, където се учат какви пози да заема жената по време на раждането, как да диша, как да напъва, кога да напъва, какво да прави съпругът й, за да й помогне максимално да се отпусне и т.н. В България за съжаление подобни курсове се провеждат съвсем от скоро при това само в големите градове и българската жена все още отива да ражда неподготвена и неспособна да се държи адекватно на ситуацията и затова изпитва силна болка и затова е готова да пренебрегне рисковете и да поиска упойка.
За да заменим епидуралната упойка като най-предпочитан вариант за обезболяване и да изберем по-естественият начин, който не крие никакви рискове за здравето и е доказан в световната практика като най-здравословен и криещ най-малко опасности за бебето и майката си струва да отделим известно време през бременността, за да се научим как да дишаме по време на раждане, как да напъваме, какви пози е благоприятно да заема тялото ни и т.н. Аз го направих. При това без да посещавам курсове за бъдещи родители. Направих го сама у дома. Информация по темата има много, стига човек да има желанието да чете и да се подготвя. Ние от babysling-bg.com се старем в статиите ни, посветени на Раждането да обхванем всички важни аспекти на родилния процес, така че да отидете да раждате информирана, подготвена и напълно способна да родите детето си естествено и леко без нужда от медицински интервенции и медикаментозно обезболяване.
Неведнъж съм сравнявала раждането със скачане на овчарски скок. За непрофесионалистът овчарският скок изглежда трудно и много опасно начинание, което може да завърши дори с фатален край, ако при приземяването след скока човек си счупи врата. Ако ми се наложи да скачам по този начин сигурно първо ще умра от ужас и най-вероятно ще съм съгласна на всичко само и само да не скачам (на секцио, упойки и т.н.). За подготвения спортист обаче овчарският скок е нещо съвсем обикновено, което не крие никакви рискове за здравето му – защото спортистът е трениран и знае как да скочи и как да се приземи безопасно. Така е и с раждането, ако се подготвим и знаем как да се движим, дишаме и го приемем спокойни, шансът нещо да се обърка е най-нисък в сравнение с всички други видове раждания.
Желая на всички бъдещи майки да изживеят толкова леко, пълноценно и щастливо раждане, каквото изживях аз с моята дъщеричка. Вие можете да го направите!
За повече информация и практическа подготовка, свързана с раждането, включително овладяване на естествени техники за обезболяване и ускоряване на раждането посетете В очакване на бебето.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
19/05/2011 @ 14:15
Не съм съгласна много с казаното, защото аз раждах в Германия с епидурална упойка и подписвах документ, в който почти нямаше никаква опасност за мен и детето, освен 1 процент, че може да боли глава след раждането. Родих много леко и смятам че няма смисъл да се мъчи жената. Моята акушерка ми каза че в Германия почти няма жена, която ражда сама, без упойка. Преди да я направя се консултирах с няколко лекаря, които ме увериха, че упойката не влияе по никакъв начин да детето, опасно е когато ти я слагат, да не мръднеш, но мен ме държаха добре и такава вероятност нямаше. Упоклата я слагат така, че когато настъпват контракциите, тя вече не действа и ти чустваш напъните, но ми казах че упойки които се бият в ръката са 50 пъти по опасни ,защото тогава детето се ражда и може да бъде сънено от упойката. Лично аз при второ раждане пак ще си направя епидурална упойка. Много съм доволна и раждането за мен беше едно удоволствие, но се възхищавам на жените които могат сами да родят!
19/05/2011 @ 15:34
В статията е посочено, че негативни последици от упойката се наблюдават при под 1% от ражданията. Радвам се, че вашето раждане е било приятно и без негативни последици. Не при всички обаче е така. Фактът, че лично аз познавам две жени, изживели мъчително главоболие, при едната останало дори хронично след епидурална упойка говори, че не са толкова редки случаите на странични ефекти. Важно е всяка жена да е наясно, че може да се обезболи и по естествен начин, без да се нуждае от упойка.
16/12/2018 @ 16:11
Абсолютно съгласна! За първо раждане смятам, че раждането с епидурална упойка е най-разумният вариант в 21 век.
26/01/2015 @ 03:12
Напълно съгласна съм с написаното в тази статия. Аз родих в Англия с тази упойка, но нямах избор. Бях 15 часа на системи и нямах разкритие, болката беше неописуема. Почти загубих съзнание и тогава приех. Много съжалявам за това, защото това е най-лошото нещо, което може да се случи на една жена. В последствие родих с цезарово сечение, а докторите застрашиха живота ми и този на бебето ми. Моят съвет към всички жени е да не се страхуват да родят нормално и да прибягват към тази упойка само, ако наистина имат сериозни усложнения.
13/07/2015 @ 17:16
Аз родих първито си дете в Макединия,сега очаквам второ и отново съм тук! Само защото харесвам доктора и начинът му на работа! Много исках да родя без епидутална упойка,но не успях! Въпреки,че съм спортист и умея да контролирам добре тялото си,не се получи като по книга. Цялото ми тяло се тресеше и изпитвах силни болки. Не съжелявам за епидуралната,мисля че самия риск е много по-голям с цезаровото сечение! Саамото раждане мина точно както ми каза лекарят. След като водите ми изтекоха и лежах в болницата повече от 24 часа,той ми каза ,че ще родя за 5 до 10 мин. Искренно да ви кажа,не му повярвах,след дългото чакане,но всичко мина съвсем бързо и лесно. Не познавам някой с усложнения от епидурална,но за вашата приятелка с хронично хлавоболие бих препоръчала да се обърне към хомеопат! Поздрави