В ранна възраст кърменето е най-важното нещо за бебето. Чрез кърменето бебето получава най-здравословната за него храна, а също и нежност, топлина и обич от близкия контакт с мама. Почти всяка жена има желание да кърми бебето си, но не всички успяват. За това в настоящата статия ще разгледаме най-често срещаните грешки, които допускат младите майки в кърменето и които могат да доведат до намаляване на кърмата или отказ на бебето да суче.
Кърмене на поискване вместо кърмене под час
В нашата страна все още доста педиатри и доста родилни отделения препоръчват кърмене в строго определени часове. Този метод на организиране на кърменето е отречен още преди години от Световната Здравна Организация и водещи педиатрични асоциации в развитите страни, тъй като в най-ранна възраст бебето има нужда да се храни винаги щом огладнее, за да се развива добре и да се чувства спокойно и щастливо. Това важи особено за новородените и недоносените бебета, които дори в още по-голяма степен имат нужда от често кърмене. Всяко бебе е различно и докато едни бебета издържат по 4 часа от едно хранене до следващото, други бебета огладняват през 2 часа, че дори и през час и половина. Когато бебето огладнее то недвусмислено подава сигнали, че е гладно. Следете за тези сигнали и хранете бебето всеки път, когато то даде сигнал, че има нужда от хранене. Сигналите за глад са:
- широко отваряне на устичка и въртене на главичката в търсене на храна;
- лапане на ръчичките, одеалцето и въобще всичко, което доближите до устата на детето;
- неспокойно поведение и хленчене;
- плач, който започва с тихо хленчене и постепенно се усилва до силен плач. Не чакайте този последен сигнал, за да нахраните бебето. Силният рев е твърде късен сигнал, който означава, че бебето вече умира от глад и е изпаднало в паника от това си състояние. Лесно можете да различите плача от глад от плача от болка, защото плачът от болка започва с внезапен силен рев, докато плачът от глад винаги започва с хленчене, което постепенно прераства в силен рев.
Това колко често ще се храни бебето ви зависи от множество фактори и от индивидуалните особености на бебето, като най-вече зависи от това колко голямо е бебето и колко ефективно може да суче. Ако бебето е голямо (родено е едро или е вече на няколко месеца) то ще има силите да суче бързо и ефективно и ще поеме на едно хранене достатъчно кърма, така че да го държи сито в продължение на няколко часа. Ако обаче бебето е новородено или още повече недоносено, то е твърде слабо, за да суче продължително време и най-вероятно ще суче за кратко и ще се измори и ще заспи. В този случай бебето няма да се е нахранило добре и скоро ще огладнее пак и отново ще има нужда да суче. Добрата новина е, че с времето с израстването и укрепването на бебето то ще суче все по-добре и интервалите между кърменията ще стават все по-големи.
Хранене на поискване е терминът възприет на български за модела на хранене, в който бебето суче всеки път, когато е гладно без спазване на определен режим. Този модел на хранене освен по-здравословен за бебето е и единственият метод на кърмене, който гарантира, че кърмата ви няма да намалее и ще имате мляко до тогава, докато имате желание да кърмите бебето си. Тялото на майката така е устроено, че да произвежда мляко единствено тогава, когато от гърдите на жената излиза мляко. Когато бебето суче, в тялото на майката се отделят хормони, които служат като сигнал за задействане процеса на образуване на нова кърма. Така че, колкото по-често кърмите бебето си, толкова по-често ще се образува кърма в тялото ви и така при често кърмене, винаги ще имате нужните за бебето ви количества кърма.
Нощно кърмене
Нощното кърмене е част от кърменето на поискване. Ако кърмите бебето, когато то дава сигнали за глад това ще включва кърмене през цялото денонощие в моментите, в които бебето проявява признаци на глад. Обръщаме специално внимание на нощното кърмене, защото все още битува схващането, че нощното хранене на бебето е вредно и „стомахчето трябва да си почива”. Стомахчето е създадено да обработва храна и „почивката на стомахчето” на нормален език се нарича глад. Гладът е неприятно усещане за нас възрастните, а за бебето гладът е многократно по-страшен. Инстинктивно бебето свързва гладът с предстояща смърт и изпитва смъртен страх от това усещане. За това повечето бебета, оставени гладни пищят до прегракване – те се чувстват в смъртна опасност в подобни моменти. Доказано е, че през първите месеци след раждането си, бебето има нужда от храна както през деня, така и през нощта, за да се развива правилно и да расте с бързите темпове, с които се очаква да се развива на тази възраст. Да давате на бебето вода или да го люлеете до припадък в момент, в който то има нужда от храна е нездравословно и стресиращо за бебето, а също и една от честите причини за намаляване на кърмата. Помнете, че за да произвежда организмът ви нужните количества кърма е необходимо бебето да суче често. Само тогава организмът произвежда нови количества кърма. Започнете ли да правите изкуствено дълги паузи между кърменията като вместо да кърмите давате вода или адаптирано мляко, знайте че правите стъпки към намаляване на кърмата си и отбиване на бебето. Ако не желаете това, то кърмете често и не давайте други течности, освен кърма на бебето. Някои бебета не се будят нощем за хранене – не ги будете и вие за хранене. Ако са гладни, сами ще се събудят и ще дадат сигнал, че са гладни. Ако обаче бебето ви се буди твърде често нощем и не ви оставя да се наспите помислете за варианта съвместен сън, при който ще можете да кърмите бебето си, колкото пъти е необходимо, без да ставате от леглото и без да се разсънвате. (Вижте статията “Проблеми със съня при бебето. Съвместен сън.”)
Изключително кърмене
Изключително кърмене наричаме метод на отглеждане на бебето, при който бебето до 5-6 месечна възраст приема единствено кърма, без вода, сокове, чайове или пюрета. Майчиното мляко е единствената естествена храна подходяща за нежния бебешки стомах. Тя съдържа всички нужни вещества за правилно развитие на бебето и опитът да давате на бебето други храни или напитки може да доведе до раздразване на стомаха и засилване на коликите, преждевременно отбиване на бебето, алергии или други здравословни проблеми. Бебешкият стомах е създаден от природата да приема единствено кърма, докато бебето не стане годно да се храни с храната на големите. В миналото не е имало сокоизтисквачки, блендери и пасатори, така че храната на големите да бъде смилана на течност и давана на бебетата. В миналото бебето се е хранело единствено с майчиното си мляко в ранна възраст и в резултат на това бебетата не са страдали от хранителни и каквито и да било други алергии. Сега масово храним децата си с адаптирани млека – които представляват обработено по химически начин краве мляко, захранваме рано децата си с уж специално приготвени бебешки храни и резултатът е, че според официалната статистика всяко четвърто бебе в момента е с алергия към белтъка на кравето мляко и множество съпътстващи други алергии. Световната Здравна Организация препоръчва изключително кърмене до 6 месечна възраст за здравословно развитие на бебето.
Имам ли достатъчно кърма?
Всяка майка си задава този въпрос и се тревожи дали детето й се храни достатъчно. Нормално е да си задавате този въпрос и да се притеснявате, но знайте, че ако спазвате принципите на изключителното кърмене на поискване няма начин тялото ви да не образува достатъчно кърма, за да задоволи нуждите на вашето дете. Така че, кърмете всеки път, когато бебето даде признаци за глад, дори когато от предходното кърмене е минал само час, не правете дълги нощни паузи, освен, ако самото дете не направи самичко нощна пауза и не давайте на бебето никакви други храни и напитки през първите месеци от живота му и със сигурност ще имате толкова кърма, колкото ще ви е нужна.
Препълнени напрегнати гърди или меки гърди – кое е нормалното?
Обикновено в началото на кърменето гърдите често се препълват и тялото произвежда повече кърма, отколкото е необходимо. Това се случва при повечето жени, макар и не при всички. Майките обикновено свикват с това положение и си мислят, че е нормално гърдите да са твърди и препълнени и да преливат от кърма и когато лактацията се урегулира и тялото спре да произвежда излишества от кърма, майката си мисли, че кърмата й е спряла, защото гърдите изглеждат отново меки и празни. Това не е така. Не е нормално гърдите ви да са издути до пръсване и да преливат от кърма. В началото на кърменето докато се ориентира колко кърма трябва да произвежда, организмът ви най-вероятно ще прозивежда излишества от кърма, но скоро, стига да не цедите гърдите, организмът ви ще установи какви количества изяжда бебето и ще произвежда точно толкова мляко, колкото е необходимо без излишества. Когато този момент настъпи гърдите вече няма да са надути и препълнени, но това не означава, че няма кърма. Точно обратното. Означава, че най-после кърмата е достатъчно, а не в повече. Ако бебето се храни добре и спи спокойно след кърмене, значи кърмата, която получава е точно, колкото му трябва.
Стъпки за успешно кърмене
Ако имате желание да кърмите бебето си, организирайте кърмете си така:
- Следете за сигнали за глад и предлагайте на бебето да суче всеки път, когато даде признаци че е гладно.
- Оставете бебето на гърдата докато то суче ефективно – докато засмуква и преглъща, а когато самò пусне гърдата или спре да суче ефективно му предложете другата гърда – ако не се е заситило от първата, да продължи храненето си с втората. По-големите и по-силни бебета се хранят бързо, за по-малките и слабички храненето коства големи усилия и те се справят бавно с тази трудна за тях задача. Имайте търпение и изчакайте бебето да се нахрани със собственото си темпо.
- Не цедете гърдите след кърмене. Цеденето ще доведе до свръх производство на кърма. Спомнете си, че колкото мляко излезе от гърдите, толкова мляко организмът ще произведе – колкото повече цедите, толкова повече кърма ще имате. Цедете единствено, ако след кърмене, гърдите ви са все още препълнени и напрегнати, като изцедите съвсем малко мляко, колкото напрежението в гърдите да се махне. В никакъв случай не изцеждайте цялото мляко от гърдите.
- Научете се да слагате бебето правилно на гърдата – помолете някой да ви покаже как да правите това или ако нямате към кого да се обърнете намерете в интернет снимки с подробни обяснения относно правилното поставяне на бебето на гърдата. Ако бебето не захапва правилно има опасност да не суче пълноценно, както и да образува рагади (много болезнени рани) на зърната ви. Рагадите почти винаги са сигнал, че бебето не суче правилно – ако се случи при вас, вземете спешни мерки. В България вече има представители на Ла Лече Лига – консултанти по кърмене, които могат да ви помогнат при такъв или други проблеми.
- Не предлагайте на бебето никаква друга храна през първата половин година от развитието му.
- Не се притеснявайте да кърмите, където и когато бебето има нужда да от това, включително навън и на обществени места. Ако сте облечени с подходящи дрехи ще можете да предложите на бебето си да суче без да разголвате тялото си и дори хората в непосредствена близост до вас трудно биха познали, че в момента кърмите, така че поводи за притеснение няма. Освен това кърменето е естествен здравословен процес и най-важното нещо за развитието на вашето дете. Затова правете го с радост и увереност, а не с притеснение и неудобство.
- Изключителното кърмене на поискване е най-приятното нещо, което можете да подарите на себе си и детето си през първите месеци от развитието му – представете си само щастливото бебе, сгушено до вас и вие свободни да отидете където си искате и да правите каквото си искате с него – на разходка, на гости, по магазините из града, на почивка, излет и екскурзии – нищо не ви спира! Не е нужно да мислите за шишета, за това къде и как ще стоплите храната или как да я предпазите да не прокисне в жегите или пък къде ще изварите бибероните – в гърдите ви всичко си е с нужната температура и шишета и биберони не са необходими! Бебето се храни, когато поиска, спокойно и доволно е, а вие сте сигурна, че докато имате желание, в гърдите ви ще се образува нужното мляко за вашето бебе, защото храненето на поискване гарантира регулиране на лактацията и млякото ви винаги е в нужните количества, в нужното време. Детето ви е здраво, не страда от алергии, защото кърмата му доставя всички нужни антитела, ензими и вещества за правилно развитие. Какво по-хубаво от това!
Други статии с полезна информация за успешно кърмене:
“За кърменето – от личен опит“
“Митове при отглеждане на бебето (част 1): Хранене под час“
“Как да разбера дали имам достатъчно кърма?“
“Водата – кога, колко и каква е полезна за бебето“
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
nigi
13/04/2013 @ 19:41
Здравейте,останах между чука и наковалнята,педи-то ни каза да го храним през 3 часа и след 00:00 никакво кърмене,за да си почине стомахчето до 06:00 сутринта,обаче мъника се събужда в 03:00 през нощта и иска да суче,но ние му даваме водичка и така до 06:00 сутринта.Кое е правилно,да се кърми и през нощта или да се почива,моля за мнения.Благодаря предварително
Нели Василева-Стефановa
16/04/2013 @ 09:58
Не бива малко бебе да бъде лишавано от мляко и да бъде залъгвано с вода, защото има опасност да остава недохранено, а също най-вероятно и кърмата ще намалее, защото не се стимулират гърдите през цялото денонощие. Стомахчето на бебе на 1 месец е голямо, колкото орехче – представете си на вечерното хранене колко мляко може да поеме бебето при положение, че стомахът му е колкото орех – ясно е, че бързо ще огладнее. Бебето най-добре усеща кога е гладно, а не часовника. Представете си как се чувствате, когато сте гладна, а някой Ви казва: “Пий водичка, ще ядеш чак след 3 часа”. Всеки сам решава как ще отглежда детето си – можете да решите да храните бебето под час и то пак ще порасне и няма да умре от глад, но най-вероятно няма да успеете да кърмите дълго по тази схема. Процесът кърмене е устроен така, че да се случва успешно, когато гърдите се стимулират често и бебето се храни само с кърма, а не с вода. Ако гърдите не бъдат стимулирани, млякото ще намалее и скоро ще се наложи дохранване. Попитайте педиатъра си, който съветва хранене под час и нощна пауза по колко време средно кърмят майките, които следват съвета му – ще видите, че повечето от тях рано преминават на дохранване с АМ.
Nadejda Petkova
09/09/2013 @ 16:56
Здравейте!Аз искам да попитам”как да имам повече кърма”,при положение,че имам близнаци,които се родиха в седмия месец и в момента са в кувьозчета?Аз се изцеждам с помпа,но забелязвам,че колкото повече време сме разделени с тях,толкова повече кърмата изчезва.Страхувам се,че докато дойде време да са при мен,кърмата ще е спряла напълно.Как да я запазя,докато си дойдат?Благодаря предварително!
Нели Василева-Стефановa
11/09/2013 @ 11:40
Здряавейте,
Единственото, което можете да правите в тази ситуация е да цедите редовно. Намерете си добра помпа, защото и това е от значение за стимулирането на лактацията. Ако цедите редовно, дори да ви се струва, че млякото е намаляло, то няма да изчзне и когато бебетата дойдат при Вас и започнат да сучат от гърдите за няколко дни организмът Ви ще се адаптира и ще започне да произвежда повече мляко, толкова, колкото бебетата изяждат. Женското тяло така е устроено, че при редовно кърмене (цедене във вашия случай) лактацията се подържа. И да, помпата не може да изцеди толкова, колкото две бебета биха изяли и за това Ви се струва, че млякото нямалява, но започнат ли да се хранят бебетата от гърдите Ви, бързо лактацията ще се засили от редовното стимулиране по време на кърмене. Успех!