Живеем в свят изпълнен със синтетични вещества и химикали, които са навсякъде около нас, но също и вътре в нас, а като добавим и по-разпространените упойващи вещества като никотин, кофеин и алкохол, които под всевъзможни форми присъстват в най-прякото ни обкръжение, можем със сериозно основание да кажем, че поради толкова много смущения в околната среда, безопасността и безметежността на майчината утроба са под заплаха както никога до сега.
През последните двайсетина години бурно се развива цял нов дял от медицината, изследващ влиянието на различни фактори върху развитието на човека по време на вътреутробния период. Оказва се, че огромна част от бъдещите характеристики на детето, в това число и здравословни проблеми, с които ще се сблъска, са зависими от определени фактори, на които е изложена майката по време на бременността. До скоро се смяташе, че физиологичните ни особености и дори чертите на характера ни са генетично обусловени и според това схващане се е вярвало, че отглеждането на плода в майчината утроба се свежда единствено до нужда от подходяща температура и определени хранителни вещества, които да постъпват към плода от майчиния организъм.
Тази традиционна догма, която не отдава особено значение на въздействието на предродилната и родилната среда върху развитието на човека е поставена много сериозно под въпрос от клетъчните изследвания през последните десетилетия. Гените наистина стоят в основата на физическите белези и поведението, но вече се признава, че механизмът, който кара едни гени да се проявяват, а други не се контролира от сигнали от заобикалящата среда (Nijhout, H.F. “Metaphors and the role of genes in development”, Bioessays 1990 Sep, 12(9): 441-6).
Оказва се, че именно утробата е ключовото място, където генетичните фактори и средата си взаимодействат нй-интензивно. Според Мишел Оден, прочутият френски акушер-гинеколог, въвел водното раждане и разработил методи за болнично раждане с минимални медицински интервенции:
Гените имат своето огромно значение, но вътреутробният период е определящ за начина, по който ще се проявят.
По време на развитието на плода се извършват изключително сложни процеси на химическо взаимодействие между отделните клетки. Под влияние на това взаимодействие определени гени стават активни за определени периоди от време. Механизмът е безкрайно фин и различни вещества от околната среда, попаднали в организма на майката дори в минимални концентрации са способни да му повлияят.
Химикалите в организма на майката вредят на бебето
Работата е там, че всички ние имаме в телата си огромен брой синтетични химикали, натрупани в мастните ни тъкани – химикали, които в голямата си част дори не са съществували преди 50-60 години. Много от тях не могат да се елиминират от организма с помощта на бъбреците и просто се складират вътре в нас и вече са там, когато решим да имаме дете.
При изследвания на кръв от пъпната връв на новородени бебета в САЩ през 2005г. са открити 287 различни токсични вещества. От тях 180 са доказани канцерогени, 217 са токсични за мозъка и нервната система, а 208 предизвикват увреждания на плода при тестове с животни (изследване на Environmental Working Group).
Голяма част от химикалите, на които сме изложени имат свойството да възпрепятстват обмена между отделните клетки, органи и системи, осъществяван чрез хормоните. А когато става дума за развитието на човешкия ембрион, тези нарушители на хормоналните функции може да са в толкова ниска степен, че да не се отразят на функционирането на майчиния организъм и дори да нямат видим ефект върху новороденото бебе, но въпреки това да са в достатъчни количества, за да се отразят върху формирането на плода в утробата.
Все повече изследвания, провеждани през последните години откриват връзката между определени химикали, които попадат в организма ни от околната среда и увеличения брой заболявания, непознати в миналото като рак, диабет, алергии, както и за нарастващата тенденция на затлъстяване на населението още от най-ранна възраст, която води след себе си редица рискове като високо кръвно налягане, диабет и други свързани с теглото ни заболявания.
Според специалистите промените в моделите на хранене не са достатъчни, за да обяснят епидемията от затлъстяване на населението, а самите гени на човека просто не е възможно да са се променили толкова много за толкова кратко време. Според статия, публикувана в Економист (Enter the Obesogen, The Economist, 22.02.2007) химикалите имитатори на естрогена, въздействащи върху плода по време на вътреутробното му развитие са едни от най-сериозните заподозрени за проблема със затлъстяването. Според изследователите, които ги наричат „тлъстогени”, това тяхно действие не е било открито по-рано, защото изследванията за токсичността им обикновено се концентрират върху ефектите от високите дози, докато именно изключително ниските дози са тези, които оказват влияние върху вътреутробното развитие. Често срещани естрогено имитиращи химикали са бисфенол А и трибутилкалай, които се откриват в пластмасите и козметиката.
Как да очистим организма си от токсини?
Как обаче да се опазим от тези вещества, поне в периода, когато очакваме дете, при положение, че те са навсякъде около нас, в домовете ни, в храната, която поемаме всеки ден и в козметичните средства, които използваме? Заплахите около нас са толкова много, че започваме да ги приемаме за неизбежни, свиваме рамене и смятаме, че не можем да се предпазим.
Едно от логичните неща, които можем да направим обаче, е да се информираме кои са най-често срещаните опасни токсини и да избягваме продукти, които ги съдържат. За щастие информираните потребители са все повече и предлагането на чисти продукти, насочени към тях все повече се увеличава. За повече информация относно пласмасите, които трябва да избягвате, вижте статията „Опасните пластмаси близо до бебето”. По отношение на храните наблегнете на био продукти, с гарантиран произход и без опасност от завишени норми на пестициди и други видове химикали. Ползвайте био козметика (очаквайте скоро специална статия, посветена на козметиката).
Другото, което можем да направим, ако планираме бременност е да опитаме да се освободим поне от част от токсините, натрупани в телата ни с годините. Мишел Оден и учените от неговия Център за пренатални изследвания съветват бъдещите родители да създадат оптимална утробна среда за планираното си дете, като предварително се очистят от мастните натрупвания в организма си, в които се складират вредните химикали. Програмата им се базира на шест тридневни цикъла на гладуване, което води до отслабване и възвръщане на нормалното тегло след всеки цикъл на гладуване. По този начин се метаболизират натрупаните мастни депа и голяма част от токсичните натрупвания в тях се елиминират от организма. Други процедури, които подпомагат този процес са спортът, сауната и парните бани. Препоръчва се също по време на очистването да се приемат храни богати на фибри или фибри като хранителни добавки, защото поемат освободените мастноразтворими химикали и подпомагат изхвърлянето им.
Съществуват разбира се и други начини за очистване на организма от токсини. Важно е обаче по време на очистителните процедури и веднага след тях да не се забременява, защото в организма на жената ще има завишено съдържание на вредни вещества в процес на изхвърляне. След зачеването на бебето бременната жена е хубаво да продължи да се храни здравословно – предимно с прясна и жива био храна, за да намали вредните вещества, на които е изложено бебето (вижте статията Хранене на бремената жена).
В статията са използвание материали от книгата на Василена Доткова „Близо до бебето”, издателство Сиела 2008г.
Очаквайте скоро статия, насочена към влиянието на емоционалната среда върху вътреутробното развитие на бебето или как емоциите, които изпитва майката виляят на плода и как да създадем благоприятна емоционална среда за развитие на бъдещото си бебе.
За повече информация и практическа подготовка за бременността, раждането и отглеждането на бебето посетете тук.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
21/09/2012 @ 11:20
Страхотна статия и сайт.Има всичко по важно като информация,благодаря ви не спирайте да публикувате за нас.Съгласна съм, че в последните години бурно се развива цял нов дял от медицината, изследващ влиянието на различни фактори върху развитието на човека по време на вътреутробния период. Оказва се, че огромна част от бъдещите характеристики на детето, в това число и здравословни проблеми, с които ще се сблъска, са зависими от определени фактори, на които е изложена майката по време на бременността.Важно е в този момент и педи бременността да се информираме кои са най-често срещаните опасни токсини и да избягваме продукти, които ги съдържа.