Още от поредицата
- Етапи на бременността: Начало на бременността
- Етапи на бременността – втори месец
- Етапи на бременността – трети месец
- Етапи на бременността – четвърти месец
- Етапи на бременността – пети месец
- Етапи на бременността – шести месец
- Етапи на бременността – седми месец
- Етапи на бременността – осми месец
- Етапи на бременността – девети месец
Бебето през третия месец от бременността
Макар и бебето все още да изглежда малко странно с прекалено голямата си глава (тя заема 1/3 от ръста му), вече чертите на лицето му стават по-фини и от ден на ден то все повече заприличва на истински човек. В края на този месец вече ще може да бъде определен и полът му – момче или момиче. Бебето ви вече има оформени стомах, черен дроб и бъбреци, които вече работят здраво. То може вече да бърчи чело, да извърта глава и дори да свива длан в юмрук!
В началото на 3-тия месец бебето е дълго около 5,5см от главата до петите и тежи около 10гр., а към края на този месец бебето Ви вече е с размери около 12см и тегло около 65гр.
Сърцето му бие вече със 110-160 удара в минута. Трябва да се отбележи, че още от самото начало сърцето на бебето бие самостоятелно от сърцето на майката, въпреки че е подчинено на нервното състояние на майката. Когато тя внезапно изпадне в стрес, изпита силен гняв или преживее силна емоция, съдържанието на адреналин в кръвта й се увеличава, преминава през плацентата и повлиява върху сърдечния ритъм на бебето. Това обяснява голямото значение на спокойната атмосфера за бъдещата майка.
Нещо изключително решаващо се случва в 10та седмица: мозъкът започва своята дейност – измерват се първите биоелектрични импулси. Ако майката изпитва радост или стрес, новороденото вече взема участие в тези чувства. За това съдим по бурните му движения и силното сърцебиене. Затова внимавайте с прекаления стрес и негативните емоции. Емоциите, които изпитва бебето в утробата формират подсъзнателния му модел на реагиране за цял живот. Ако искате да имате спокойно дете, бъдете и вие спокойна. Ако често сте нервна и под стрес, този модел на емоционална реакция ще се предаде и върху бебето и то ще бъде също нервно и неспокойно дете и възрастен след време.
Бременната жена през третия месец
Тялото и душата ви са заети с такъв процес на пренастройване, какъвто не сте преживявали до сега. В този период ви е нужна много нежност, обич и сигурност. Не бъдете прекалено строга към себе си и спокойно си признайте, че сега имате по-голяма нужда от сигурност, отколкото обикновено. Опитайте се да обясните на партньора си как се чувствате. Прекарвайте повече време заедно, правете заедно бъдещите си планове. Колкото по-внимателно и нежно се отнасяте един към друг, толкова по-лесно ще изградите новата си връзка между трима.
Хранете се здравословно
Фигурата Ви вече започва да се променя и бременността постепенно започва да ви личи. Обръщайте специално внимание на това с какво се храните, колко често и в какви количества. Бременната жена в никакъв случай не бива да се храни „за двама”, но трябва да приема достатъчно полезни хранителни вещества – протеини, въглехидрати, мазнини, витамини и минерали, в балансирана комбинация. Ако все още изпитвате силно гадене и непоносимост към повечето храни, то въпреки нежеланието си опитайте да се храните по малко, но начесто с прясна и полезна храна. Витамините и минералите във вид на таблетки са синтезирани по химически път и в никакъв случай не могат да заменят пълноценното хранене, от което в този момент се нуждаете не само Вие, но и малкото човече, което именно сега изгражда всички свои органи и системи. Здравословното хранене ще ви помогне да се справите и с едно от най-често срещаните оплаквания на бременната жена – ленивите черва. (За повече информация вижте Хранене на бременната жена).
Пийте повече течности
Бъбреците ви сега имат повече работа. След като доставите хранителни вещества и кислород на бебето, кръвта отвежда обратно отпадъците и трябва да ги изхвърли. Пийте повече течности, за да помогнете на вашите бъбреци да се справят с токсините, образувани при обмяната на вещества. Повечето течности ще ви помогнат да избегнете честите за бременните жени пикочни възпаления.
Ходете пеш
Трябва да доставяте кислород на бебето и да изхвърляте кислородния му двуокис. Ходете пеш поне половин час дневно като дишате спокойно. Изберете си тихо място за разходка, далеч от изгорелите газове на автомобилите. Ходенето е отлично упражнение за кръвообращението, за перисталтиката и за стресови състояния.
Ако сте свикнали да спортувате, не се отказвайте от спорта, заради бременността си. Все пак съобразявайте се със състоянието си и не се напрягайте твърде много и не се преуморявайте. Избягвайте силовите спортове. Плуването и гимнастиката за бременни са препоръчителни. Не забравяйте, че сърцето Ви сега бие с учестен ритъм, поради увеличаването на кръвната Ви маса. Привеждането в движение на цялата тази кръвна маса, 25% от която отива директно за плацентата, създава много работа за сърцето ви. Последствието за вас може да се изрази в леко задъхване при усилие. Това не бива обаче да ви насърчава да се обездвижвате, напротив – важно е да поддържате мускулния си тонус и да тренирате сърцето си, без обаче да се напрягате и натоварвате повече, отколкото ви е комфортно.
Не водете заседнал живот
Постарайте се да не водите заседнал начин на живот. Позата седнали пред компютъра или телевизора е неблагоприятна позиция за бебето. Създайте си навик, когато ви се налага да седите да не ползвате облегалката на стола или фотьойла, която предразполага накланяне на тялото назад към гърба, а вместо това свикнете да седите наклонение напред, като по този начин изнасяте тежестта върху предната част на тялото си. Ако свикнете да практикувате тази позиция често, в последствие тя ще помогне на бебето да заеме оптимална позиция в тялото ви, така че да не товари гърба и ще си спестите досадните болки в кръста и гръбнака. Още по-важно, когато бебето е в оптимална позиция, то по-бързо и лесно ще премине през родовия канал и ще си осигурите леко и бързо раждане. Затова създайте си навик да сядате по турски с тяло наклонено напред, или на стол с леко разкрачени крака и лакти подпрени отпред на бюрото или на коленете ви. Важно е също ежедневно да се движите, да ходите пеш, да танцувате (вижте “Как да си помогнем за по-леко раждане – оптимална позиция на бебето“).
Инфекции на пикочните пътища
Инфекциите на пикочните пътища се срещат често при бременните жени, в следствие на затруднената дейност на бъбреците по време на бременността и приемането на недостатъчно течности. Ще ги разпознаете по паренето, което чувствате по време на уриниране, вагинално течение или болка по време на полов контакт. Не подценявайте никой от тези симптоми и се консултирайте своевременно с лекар, защото подобни инфекции може да доведат до спонтанен аборт през първите 3 месеца от бременността, преждевременно раждане, ако инфекцията се прояви в по-напреднала бременност или до остра инфекция на майката по време на раждане или инфектиране на детето. За да избегнете появата на инфекции на пикочните пътища пийте много вода и се хранете здравословно. По този начин бъбреците ви въпреки увеличения кръвен поток, ще се справят по-лесно с елиминирането на токсините от организма.
Полови контакти
В случай, че бременността ви протича без усложнения, няма никаква причина да се въздържате от полови контакти. Вашето бебе се намира в надеждно убежище високо във влагалището и нищо не може да достигне до него и да го обезпокои. В случай, че изпитвате болка по време на полов контакт или кървене, консултирайте се незабавно с лекар – това може да е знак за възпаление, което е добре да бъде излекувано преди да доведе до усложнения. Възможно е да нямате желание за секс, поради сериозните хормонални промени, които преживявате. Ако не изпитвате желание, не се насилвайте, а поговорете открито с партньора и му признайте как се чувствате. Най-важното за вас в този момент е да се чувствате спокойна, за да може и бебето вътре във вас да расте спокойно без излишен стрес.
В статията са използвани материали от книгата на Мари-Клод Дьолае “Аз съм бременна”
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!