Още от поредицата
- Митове за кърменето (част 1)
- Митове за кърменето (част 2)
- Митове за кърменето (част 3)
- Митове за кърменето (част 4)
В родилния дом е добре бебето да се захрани на 6 (или 12) час след раждането, за да си почине майката, а то да се “изчисти”.
“Родих дъщеря си лесно и исках да й дам да суче веднага”, разказва Невена, 31 г., “но макар че и двете бяхме добре, ни разделиха за наблюдение и пренебрегнаха молбите ми. Чудя се защо, позната в САЩ започна да кърми бебето си на 10-тата минута след раждането, а на мен ми отказаха.”
В някои родилни домове в България все още се практикува именно така. Многобройни изследвания, както и дългогодишния опит на клиники по света показват, че нито бебето, нито майката имат нужда от тази почивка. Ако на бебетата се даде шанс и бъдат оставени на майчиния корем след раждане, голяма част от тях успяват да достигнат до гърдата съвсем самостоятелно, където засукват блажено. На друга част трябва да се помогне, за да засучат, но при всички случаи ползата от ранното закърмяне е голяма. Сукателният рефлекс в първият час след раждане е най-силен, и ако бебето засуче през това време, се повишава шансът за успешно кърмене по-късно. Ранното поставяне на гърдата помага на матката да се контрахира и плацентата се ражда по-лесно, а рискът от кръвоизливи е многократно по-нисък. И накрая – когато бебето се гушне в топлата прегръдка на мама и засуче, то се успокоява и се адаптира по-лесно в новата непозната среда, в която е попаднало. Ако чуете доводи от болничния персонал, че сте потна и мръсна от раждането, помолете ги да ви изтрият гърдите със стерилна вода – това е достатъчно, за да почисти зърната ви. Знайте, че някои акушерки практикуват ранното поставяне на гърдата само по изрично желание на майката, така че бъдете сигурна да ги уведомите, че искате да кърмите възможно най-скоро след раждането.
Кърменето е трудно и времеемко.
Когато бебето се роди, то не знае как да суче – също, както и вие не знаете как всъщност протича кърменето, колкото и книги да сте изчели. И двамата трябва да се научите на този процес. След като минат първите седмици, през които и майката и бебето свикват с кърменето и установяват свой индивидуален ритъм, естественото хранене става лесно и бързо. С времето ще установите, че кърменето ви отнема много по-малко време, отколкото в началото, защото бебето ще започне да суче много по-бързо и ефективно и ще изпразва гърдите ви за по-кратко време. Ако сравните начините на хранене с приятелка, която храни изкуствено бебето си само няколко месеца след началото на кърменето, ще се убедите колко по-лесно и бързо е кърменето. Няма изваряване на шишета и преваряване на вода, няма притеснения дали бебето ще хареса новата марка мляко, дали има достатъчно останало в кутията, няма ставане посред нощ, за да разбъркате нова порция храна… само повдигате блузата си, и бебето ви суче най-подходящото за него мляко, с подходяща температура, в достатъчно количество, винаги прясно и стерилно.
Кърменето разваля формата на гърдите.
“Мисля да кърмя само първите 3 месеца – споделя бременната в 35 г. Диана – знам, какви са ползите от кърменето и много ми се иска да кърмя по-дълго, но се притеснявам от чисто естетическата гледна точка как то ще се отрази на бюста ми.”
Всъщност не-кърменето разваля бюста. Цели 9 месеца тялото ви се подготвя за кърменето на бебето, през които гърдите ви увеличават размера си, млечните канали нарастват и от жлезите се отделя коластра. Всички тези приготовления са, за да се осигури прехраната на новороденото бебе. Ако решите да не кърмите, или рязко отбиете бебето, гърдите ви не успяват да се адаптират. За няколко дена до няколко седмици те спират да произвеждат мляко, но жлезистата тъкан е принудена да се свие твърде бързо, кожата губи своята еластичност и бюстът разваля линията си. Много изследвания доказват, че жени, кърмили децата си продължително време, не отбелязват никакви или почти никакви промени в гърдите си след края на кърменето. Когато детето се отбие по взаимно съгласие, отбиването протича постепенно и сравнително бавно, което дава време на гърдите да реагират адекватно. Количеството на произвежданото мляко намалява постепенно, обемът на гърдите също намалява с времето и кожата малко по малко възвръща предишната си еластичност. Когато кърменето приключи, гърдите са имали достатъчно време да възвърнат предишната си форма и линия.
Нито майка ми, нито някоя от приятелките ми са могли да кърмят, и аз също няма да успея.
Това, че никой около вас не кърми или не е успял да кърми съвсем не означава, че и вие ще се провалите. Изследванията показват, че добрата мотивация, силното желание да храните естествено бебето си, както и добрата подготовка са почти сигурна гаранция, че действително ще успеете да кърмите. Потърсете подкрепа у баба или друга ваша роднина или позната, която е кърмила. Не се настройвайте предварително, че няма да успеете, защото и други не са успели. Напротив, мислете положително и винаги си казвайте, че на вас кърменето ще ви се удаде. Нека таткото на бебето също да бъде информиран по въпросите, свързани с кърменето, защото той може да бъде най-голямата ви подкрепа през това време.
Кърменето разранява зърната на гърдите и е неприятно и болезнено.
“Чувам страховити истории от някои приятелки колко болезнено е кърменето, а други разказват обратното – че е много приятно и пълноценно усещане. Кое е вярното?” – пита Ралица, бременна в 8 месец.
Зърната на гърдите се разраняват само, ако нещо в процеса на кърмене не е както трябва. Може би бебето не захапва гърдата правилно, и вместо да суче и ареолата, само зърното попада в устата му. То дърпа зърното в напразен опит да получи мляко и го разранява. Корекция на положението за кърмене често разрешава проблема веднага. Може би се е промъкнала гъбична инфекция, която прави ккърменето болезнено и трябва да бъде третирана. Кърменето не бива да бъде болезнено! Ако това е така, трябва да търсите къде е проблема и да го разрешите, за да стане кърменето отново приятно както за бебето, така и за вас.
С плоски или вдлъбнати зърна е невъзможно да се кърми.
Плоските зърна често изскачат от самосебе си към края на бременността или в началото на кърменето и остават така за постоянно. Ако това все пак не стане, корекцията, която можете да им направите сами е лесна и отнема само няколко седмици – с гръдни щитове, изрязан сутиен или мануална терапия. Зърното помага на бебето да засуче по-добре, но ако то не е достатъчно изразено, това съвсем не означава, че няма да можете да кърмите бебето си.
Бебето се държи на гърдата не повече от 10 – 20 минути.
“Когато родих дъщеря си, в родилния дом ми казаха да кърмя по 5 минути на всяка гърда” – Мила, 26 г. – “но тя постоянно искаше да суче и беше неспокойна, когато я махах от зърното. Много ми се искаше да я оставям по-дълго на гърдата, защото виждах колко е доволна, но заради получения съвет не смеех. Дали постъпих правилно?”
В първите дни и седмици след раждането бебетата често искат да прекарват много време на гърдата. Те сучат не само за храна, но и за комфорт и успокоение. За тях няма нищо по-приятно от това, да са сгушени на топло в прегръдката на мама, където могат да правят любимото си нещо – да сучат. Те са се упражнявали да смучат палчето си в утробата ви още от петия месец на бременността ви, и ако им дадете възможност, ще го правят и сега – на гърдите ви. Продължителното кърмене е начинът, по който природата кара родилката да си почине след раждането. Дайте шанс на бебето си да суче толкова дълго, колкото иска, дори в началото да имате чувството, че по цял ден кърмите. Така то се чувства уверено във вас и в себе си, знае, че е защитено и обичано. Скоро бебето ви ще започне да проявява интерес към заобикалящите го неща и ще започне да прекарва все по-мако време в сучене. Вместо да броите минутите, се насладете на тези интимни мигове на близост, която споделяте само двамата.
Автор: Таня Русева
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!