Още от поредицата
- Митове за кърменето (част 1)
- Митове за кърменето (част 2)
- Митове за кърменето (част 3)
- Митове за кърменето (част 4)
Задължително трябва да се дава вода със захар, иначе бебето ще се обезводни.
Бременната Блага пита в курсовете за бременни, които кара: “Тук по-голямата част от лекарите препоръчват да се дава преварена вода с 5% захар между храненията. Много от приятелките ми, които родиха в чужбина, ми казват, че там е приета обратната практика – до една година вода не се дава и лекарите се изказват против нея, независимо дали бебетата са естествено или изкуствено хранени. Знам, че кърменето е най-добро за детето и с помощта на приятелките си съм сигурна, че ще се справя, но много се колебая за водата – кой начин да избера за бебето си?”
Кърмата съдържа около 90% вода, а бебето приема средно около един литър кърма на ден, така че можете спокойно да не се тревожите и да не му давате вода. Специалистите по кърмене отричат даването на каквото и да е друго освен кърма преди навършване на 6 месеца, тъй като водата и другите течности натоварват излишно незрелите бебешки бъбреци (между другото, същото важи и за изкуствено хранените бебета). Много майки, чиито бебета са само на кърма казват, че бебетата им просто не желаят да пият вода, дори и в горещо време. Това е така, защото кърмата ефективно посреща всички нужди от храна и питие на бебето. Ако все пак решите да давате вода, то нека тя е преварена, но неподсладена, и е препоръчително да я давате след кърмене с малка кафена лъжичка.
На едно хранене трябва да се дава само едната гърда, като се редуват при храненията.
Всъщност ако бебето ви наддава добре, няма никакво значение как сте избрали да го храните – от едната или от двете гърди. Само през ранните седмици след раждането, докато се установи лактацията, е препоръчително да давате и двете гърди на едно кърмене, за да се стимулират добре и да произвеждат повече мляко. След това изборът е изцяло ваш и на бебето. Пробвайте след като е изсукало едната гърда да го оригнете и да му предложите другата. Ако иска да суче, оставете го, ако няма желание да яде повече – също е нормално.
Колкото повече яде и пие кърмачката, толкова повече мляко ще има.
Едно е сигурно – няма нужда да “ядете за двама”, както казват старите баби. Препоръчително е да пиете когато сте жадна, например по чаша вода преди кърмене, или около 2 – 2 ½ литра вода на ден. Вероятно често ще бъдете жадни и ще ви пресъхва устата. Това се дължи на хормона Окситоцин, който се отделя при кърменето, и е начинът на природата да ви накара да пиете достатъчно вода, за да има мляко за бебето. Но не мислете, че ако се наливате с излишни течности, ще имате повече мляко – някои изследвания показват, че прием над 3 ½-4 ½ литра на ден може дори да доведе до отрицателни резултати и млякото ви да намалее. Същото важи и за храната. За производството на мляко всеки ден вашият организъм се нуждае от около 500 до 800 калории повече от обикновено, тоест имате нужда от нормалната си порция храна на ден, както преди да забременеете, плюс тези 500-800 калории повече. Това се равнява приблизително на филия хляб, яйце, чаша мляко, малко сирене и няколко плодове и зеленчуци.
Ако гърдите не се цедят след всяко кърмене, кърмата постепенно намалява и спира.
В ранните дни след раждането, когато лактацията още не се е регулирала и гърдите ви могат да се препълнят с кърма инцидентно, леко изцеждане на ръка или с помпа може да ви облекчи. Няма нужда обаче да изцеждате гърдите докрай, за да не предизвикате свръхлактация и да попаднете в порочен кръг, когато вие постоянно цедите гърдите, защото се препълват, а свръхстимулираните гърди произвеждат все повече мляко. Можете да предпочетете да не цедите гърдите дори в началото. Достатъчно ще е да слагате бебето да суче начесто, и така ще регулирате най-добре производството на кърма. Когато лактацията се установи, няма нужда да се цедите след кърмене. Тогава бебето регулира произведеното количество мляко, а гърдите се цедят само, ако има специална ситуация – например запушен млечен канал, който трябва да се отвори, или ако трябва да оставите изцедено мляко на някого, който да нахрани бебето, докато ви няма. Не трябва да се цедите, ако слагате бебето да суче редовно и по този начин стимулира естествено гърдите ви да правят кърма. Майката на Мая разказва за цеденето: “По препоръка на педиатъра на бебето се цедях след всяко кърмене, за да не ми спре кърмата. Беше много досадно, защото ми отнемаше толкова време, колкото и самото кърмене. Не можех да правя по-дълги разходки с количката, защото винаги трябваше да мисля къде ще се цедя и ще изварявам помпата. Мислех си, колко по-лесно щяхме да се разхождаме, ако не се цедях – само вдигам края на блузата на пейката в парка, за да накърмя бебето и това е всичко. Когато дъщеря ми стана на 4 месеца, реших да престана да се цедя през деня. През следващите седмици спрях да се цедя и сутрин, а накрая и вечер. Оказа се, че кърмата ми нито намалява, нито спира от това. Бебето ме изсукваше ефикасно и докрай и винаги имаше толкова кърмя, колкото й трябваше. Сега се цедя само ако имам проблем, кърмя вече 1 г. и 1 месец.”
Докато кърми, жената не може да си възстанови фигурата.
Много кърмещи майки с приятна изненада установяват, че свалят килограми по-бързо и без усилие, отколкото техните приятелки, които хранят бебетата си изкуствено и се подлагат на диета. Това е така, защото складираните по време на бременността мазнини се използват за направата на кърма. Всеки ден организмът на майката изгаря 500-800 калории за да произведе мляко за бебето. По-голямата част от тези калории са от храната, която поема майката, но една част идва от натрупаните мастни депа. Така, ако кърмачката не яде повече, отколкото е нужно, неусетно започва да сваля килограми и нерядко четири – шест месеца след раждането вече е по-стройна от изкуствено хранещите майки. Все пак не трябва да очаквате чудеса – обикновено фигурата се възстановява за около година след раждането. Периода на кърмене не е подходящ за драстични диети, тъй като при рязко отслабване в организма на майката се освобождават токсини, които преминават в кърмата, но умерено отслабване с 0,5 кг на седмица е съвсем допустимо. Ограничете сладкишите и заменете белия хляб с черен и веднага ще видите първите резултати за по-стройна фигура!
Бебето ми ‘търси’ биберона-залъгалка.
Това, което новороденото бебе най-много иска, е да прекарва неограничено време в сучене. Няма нищо по-приятно за него от това, да е сгушено в топлата гальовна прегръдка на мама и да суче сладко майчино мляко. Нерядко майките заменят това с биберон-залъгалка, без да си дават сметка за евентуалните последствия, които постъпката им може да има. Понякога малкото бебе се обърква от смяната на гърдата с по-твърдия биберон с различна форма от мамината гръд, и не знае кое от двете да предпочете. Такова бебе може дори да предпочете залъгалката пред гърдата. То задоволява нуждите си от сукане, като смуче биберона, и когато дойде време за ядене, суче вяло и неефективно, вече уморено и сънливо. Ако наистина искате да кърмите бебето си, най-добре е да избягвате залъгалки и всякакви изкуствени заместители на гърдата през първите четири до шест седмици. Ако вие не го научите, бебето ви няма да избере само друг заместител на майчината гърда.
Автор: Таня Русева (Бу) – Ла Лече Лига Лидер за България
За повече информация и практическа подготовка, свързана с кърменето и отглеждането на бебето посетете тук.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!