Още от поредицата
- Митове за кърменето (част 1)
- Митове за кърменето (част 2)
- Митове за кърменето (част 3)
- Митове за кърменето (част 4)
Ако бебето не се захрани през втория месец със сок и плодово пюре, ще развие анемия и хранителните вещества и витамините само от кърмата няма да са му достатъчни.
Множество изследвания в последните двадесет години показват, че кърмените бебета, които са захранени преди стомашно-чревният им тракт да е достигнал достатъчна зрялост приблизително към шестмесечна възраст, са по-поддатливи на алергии и в детска и зряла възраст страдат по-често от респираторни и стомашни заболявания. Това е силен аргумент в полза на по-късното захранване – след шест месечна възраст. Ранното захранване след четвъртия до шестия месец се препоръчва за изкуствено хранените бебета, които не получават всеички необходими им хранителни вещества от адаптираното мляко. Бебето, което е изцяло на кърма, не е изложено на този риск – то усвоява всички необходими му вещества, включително и желязо, от кърмата. Желязото в кърмата е много по-биоусвоимо от желязото в адаптираното краве мляко, 51% срещу само 12%. Затова кърмените бебета много по-рядко страдат от желязодефицитна анемия в сравнение с изкуствено хранените си връстници. Майчиното мляко осигурява всичко, от което бебето се нуждае докъм шестия месец. След като започнат да карат седмия месец, повечето бебета проявяват признаци на готовност за захранване – нуждите от кърмене нарастват, проявяват интерес към храната на възрастните и др. С късното захранване давате добър страт на здравето на бебето си. Мама Петя, 26 г., решила да отложи захранването на бебето си до шестия месец заради фамилна обремененост с алергии, макар че педиатърката й препоръчвала ранно захранване въпреки това. Петя кърмила бебето изключително и клиничните изследвания след навършване на 6 месеца и 1 година показали, че бебето е здраво, а хемоглобинът в норма. “Бях много доволна, че изчаках със захранването. Много бебета на познати са с различни алергии, но не и моето, поне засега.”
Докато кърми, майката трябва да избягва определени храни и напитки.
“От много познати и роднини чувам, че докато кърмя, трябва да избягвам най-различни храни и напитки, защото бебето щяло да има колики или пък млякото ми да се променя. Ако ги послушам, няма да остане нищо, което да ям, а имам силно желание да кърмя”, оплаква се Гергана, бременна в седмия месец.
Още от утробата бебето ви е свикнало с вашите предпочитания, защото околоплодната вода мени вкуса си в зависимост от това, какво ядете. Това, което яде майката, преминава в малки количества в кърмата, но това не са нови вкусове за бебето, така че няма нужда да избягвате каквито и да е храни или напитки. Действително има храни, които са по-силни алергени и е разумно да ги консумирате умерено, но не и да ги избягвате – ако избягвате всичко, което евентуално би могло да бъде алерген, ще се окаже, че живеете само на варено пиле, царевичен хляб и вода. Такива храни са цитрусовите плодове и сокове, праскови и кайсии, ягоди, риба, твърде много яйца и краве прясно мляко. Можете да пиете кафе, ако имате такъв навик, но го намалете до 1-2 чашки на ден, за предпочитане разредено със сметана или мляко. Ако бебето ви е склонно към колики, вероятно ще продължи да ги има, независимо от това, какво ядете и пиете и колко храни изключите от диетата си. Помнете, че кърмените деца имат по-малко и по-слаби колики и се успокоявайте, че към 3-месечна възраст ще минат сами. Все пак има малък процент бебета, които са свръхчувствителни към храните, които майката консумира. В този случай трябва внимателно да следите коя е храната, която го дразни, за да я извадите от менюто си. Започнете с кравето мляко, което е най-алергизиращата храна за малките. Помнете, че трябва да заместите изключените храни с други, които да ви набавят нужните витамини (в случая на прясното мляко – със сирене и кашкавал).
Кърменето е скъпо, защото майката трябва да се храни по специална диета.
Кърменето може да спести на семейството ви между 650 и 1500 лева за една година в зависимост от това, каква марка адаптирано мляко бихте купували, ако хранехте изкуствено. Добавете към тази сума и стойността на бутилки, биберони, уреди за поддръжка… Всеки би казал, че щом става дума за доброто на детето, парите нямат значение, но в случая именно кърменето е най-доброто за детето – и то е пъти по-евтино, което за немалко млади семейства оказва влияние на избора на хранене. За да си набави нужните допълнителни калории, кърмачката трябва да консумира допълнителна храна на примерна стойност 0,50 ст на ден, или около 180 лв за една година. Разликата е голяма, а защо да не използвате спестените пари, за да отидете на почивка с детето, или да му купите нещо? Майката няма нужда да вкарва нови храни във диетата си, ако се храни балансирано и здравословно, както през бременността си. Помнете, че бебето си набавя всичко необходимо от кърмата, за сметка на вашия организъм. Можете да продължите да пиете редовно или с почивки витаминния комплекс, който сте взимали по време на бременността си, за да сте сигурни, че приемате достатъчно витамини и минерали. Евентуален недостиг на хранителни вещества в майчиното мляко може да се наблюдава само при силно недохранване на майката, което за щастие рядко се среща в цивилизованото общество. Кърменето е евтино, природосъобразно и здравословно както за бебето, така и за майката.
След една годинка в кърмата няма вече нищо полезно и нужно за бебето и то трябва да се отбие.
“Кърмих сина си до годинка и три месеца с удоволствие, разказва Тинка, 29 г. Лекарят ми каза, че е време да го отбия, защото кърмата се вкисвала в гърдите и вече не била полезна. Послушах го, но сега съжалявам. Второто си бебе ще кърмя по-дълго.”
Вашето тяло не знае кога детето навършва годинка и не започва да произвежда мляко второ качество на този ден. Кърмата през втората и третата година от живота на детето пак съдържа всички необходими на детето белтъчини, мазнини, въглеводороди, витамини, микроелементи, хормони, защитни фактори и много други. Когато кърменето приключва естествено, по желание на бебето и майката, майчиното мляко наподобява по състав коластра, и детето не боледува поне половин година след отбиването. Ще оцените защитните свойства на кърмата, когато порастналото ви бебе започне да лази и ходи, и започне да пипа и лапа всякакви гадни неща. Кърмете бебето си, докато и двамата го искате, а не до определен от някого си период. Знайте, че УНИЦЕФ и Световната Здравна Организация препоръчват изключително кърмене без други хранителни добавки през първите шест месеца, постепенно захранване на бебето през следващите шест, и обща продължителност на кърменето поне до двегодишна възраст, за да растат децата здрави.
Кърменето е женска работа и таткото няма какво да прави там.
Много бащи се чувстват изолирани от тесния интимен кръг, в който се намирате двамата с бебето, докато кърмите. За разлика от изкуствено хранещите родители, те не могат да нахранят бебето вместо вас. Затова дайте му възможност да участва другояче в съвместния живот – нека къпе бебето, да го гушка само по памперс до голата си гръд, да го носи и да му пее. Това по-късно ще прерастне в игри за двама, които ще носят много удоволствие и радост. Също така таткото може да носи бебето нощем на майката за кърмене, за да може тя да си почине. Повечето бащи избират да донесат бебето при майката, да се търкулнат да спят отново, и после да станат, за да го отнесат обратно в кошарката му, ако бебето не спи в общото легло. Силните половинки могат и да станат сутрин, за да свършат някоя домакинска работа, докато вие си почивате допълнително. Таткото ще ви бъде незаменим помощник в хода на кърменето, затова помогнете му да се информира максимално по въпросите, свързани с естественото хранене. Нека да се убеди сам, че кърменето е най-доброто за вашето дете. Ако възникне проблем, или чувате противоречиви мнения от роднини и приятели, мъжът ви ще ви защити и ще ви помогне, а може и да си спомни нещо важно, което на вас ви убягва. Таткото е ценен съюзник в кърменето, макар да не участва пряко. “Подкрепих изцяло жена ми, когато избра да кърми сина ни”, казва Лазар, 33 годишен татко на Марин, 11м., “виждам, колко здрав и весел расте, а жена ми е много щастлива, че се справя толкова добре. Можем да ходим където си поискаме с бебето, няма нужда да прибираме безкрайни бутилки, биберони, четки и тем подобни. Млякото е винаги с нас, готово за употреба, топло и в достатъчно количество. Като се сравнявам с колеги-татковци, които по нощите стават да забъркват бутилки и да хранят бебетата си, за да поспят съпругите им, виждам, че и нощните хранения са по-лесни при нас – аз само нося бебето за хранене – и това ме радва още повече.”
Автор: Таня Русева (Бу) – Ла Лече Лига Лидер за България
За повече информация и практическа подготовка, свързана с кърменето и отглеждането на бебето посетете тук.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!