Още от поредицата
- Етапи на бременността: Начало на бременността
- Етапи на бременността – втори месец
- Етапи на бременността – трети месец
- Етапи на бременността – четвърти месец
- Етапи на бременността – пети месец
- Етапи на бременността – шести месец
- Етапи на бременността – седми месец
- Етапи на бременността – осми месец
- Етапи на бременността – девети месец
През четвъртия месец от бременността Вашето бебе ще порасне страшно много и скоростта на растежа му ще достигне своя максимум, но то няма да се ограничи само с това – вече всички главни органи са на мястото си и са започнали да функционират. Досега органите на бебето действаха отделно един от друг, от този месец нататък обаче организмът ще се учи да функционира като едно цяло и всеки орган ще реагира в зависимост от нуждите на тялото в хармония с останалите органи.
Бъдещата майка през четвъртия месец от бременността навлиза в прекрасен период, в който се чувства добре, тъй като гаденето и умората от първите месеци вече са изчезнали и вместо тях на преден план излиза въодушевлението от новия живот, който носи под сърцето си. През този месец за първи път ще почувствате внезапно лекичко движение вътре във вас. За първи път ще го усетите, че е вътре във вас, че е живо!
Вашето бебе
В началото на четвъртия месец от бременността бебето ви е дълго 14см. и тежи 110 гр. От този етап бебето става по-активно. Освен неволните движения на ръцете и краката, то може да отваря уста, да върти очи и да присвива вежди! Главата му е вече съвсем изправена, а краката са по-дълги от ръцете. Сърцето прави по 110-120 удара в минута. Щитовидната жлеза започва да функционира и освен другите си функции тя осигурява и растежа на детето. За правилното си действие се нуждае от йод, който се набавя чрез храната. Редовната консумация на морска сол осигурява достатъчно количество йод за организма.
Ако вече сте раждали, още в началото на четвъртия месец ще почувствате движенията на бебето. Ако това е първата Ви бременност обаче, най-вероятно ще можете да ги усетите в средата или края на този месец. Първото усещане на бебето е специален момент за всяка майка. Най-после усещате, че във Вас расте нов живот! За сега движенията са съвсем леки, напомнят пърхане на крилца на пеперуда. Почакайте и ще видите след време какво ще стане!
През този период тялото на бебето е покрито с много фин, мек като коприна пух, наричан лануго. Кожата на бебето е прозрачна. Появяват се ноктите и малко коса. Сърцето е вече достатъчно голямо, за да се чуе само с помощта на слушалка, допряна до корема на бъдещата майка. Размножаването на нервните клетки вече е приключило. Окончателният им брой – между 12 и 14 милиарда- веднъж завинаги е придобит. Постепенно след пълното съзряване на мозъка (към 18-годишна възраст) той ще започне да намалява. Мускулите заякват и през 18 седмица движенията на бебето стават по-силни. Започвате да ги чувствате много по-ясно.
През 4тия месец от бременността, ако бебето е заело благоприятна позиция, полът му може да бъде разпознат при ултразвуков преглед. Вече ще знаете, този който потропва в корема ви бъдещ мъж ли е или девойка!
В края на 4тия месец бебето вече е дълго 20см. от главата до петите и тежи 240 грама. Само за 1 месец е станало точно 2 пъти по-тежко!
Бъдещата майка
Рискова бременност и изследвания
Ако сте на възраст над 35 години или спадате към така наречената рискова група бременни през този период предстои да ви бъдат направени някои прегледи и изследвания, които целят да проверят дали всичко с бебето се развива нормално. Дори лекарите да са ви поставили в така наречената „рискова група”, място за притеснения няма. Щом веднъж вече в утробата Ви е започнал да расте нов живот, то с малко търпение и внимание от Ваша страна, желаната Ви рожба скоро ще лежи в обятията Ви! Информирайте се за мерките, които е добре да вземете и различните изследвания, които лекарите Ви предлагат. Научете подробно каква е целта на всяко едно изследване, какви са ползите от него и какви рискове крие. Цялата тази информация е важна за Вас, за да решите на кои изследвания е разумно да се подложите и с каква цел. (Очаквайте скоро подробна статия, посветена на рисковата бременност и на различните изследвания, които се правят по време на бременността – биохимичен скрининг, фетална морфология, амниоцентеза).
Ленив стомах
Голямото количество прогестерон, което произвеждате, действа отпускащо на цялата ви гладка мускулатура. Нежеланото странично явление от това е забавянето на стомашните функции. Не оставяйте запекът да ви се наложи. Избягвайте много сладките храни. Консумирайте естествени, богати на целулоза храни. Не вземайте лекарства, особено без да се консултирате с лекар. (Вижте статията “Хранене на бременната жена“)
Потене
Подобно на всичките ви органи, щитовидната ви жлеза става по-активна. Резултатът от това е повишаване на телесната температура. Започва да Ви става много топло и започвате повече да се потите. Чрез изпотяването организмът Ви се освобождава от токсините, които е произвел самият той и организмът на бебето. Ако сезонът е летен и Ви предстои почивка, по-добре изберете някое по-прохладно място. Обличайте се с по-леки дрехи, които при нужда да можете да свалите.
Физическа активност
През този етап от бременността гаденето и неразположенията са вече отминали, а коремът Ви още не е много голям и не Ви тежи. Чувствате се отлично и имате желание да се движите и да действате. Освен това бебето вече здраво се е закрепило и опасност от аборт вече няма. Сега е моментът да свършите онези уморителни неща, които няма да можете да вършите, когато бременността Ви напредне и особено след 6тия месец. Сега е удобен момент за ремонт или пътуване. Бъдете благоразумни обаче и дори да се чувствате отлично, давайте го по-кротко и не се излагайте на големи физически или психически натоварвания и силни емоции. Всеки стрес и всяка силна емоция, дори и положителна, може да се отрази неблагоприятно на бебето. Живейте активно, но умерено.
Пътуване
Макар, сегаПреди да планирате пътуване съгласувайте го с наблюдаващия Ви лекар. От гледна точка на място за почивка, както вече стана дума, изберете си прохладно местенце, а що се отнася до видовете транспорт, с които можете да се придвижвате имайте предвид, че:
Повечето самолетни компании не издават билети на бременни в 8мия месец;
Автомобилът е най-неподходящия транспорт – от една страна заради постоянните тръскания, които могат да причинят контракции, а от друга заради високия риск от катастрофа. Всеки удар в настоящия момент може да има тежки последствия. Когато пътувате с кола, винаги слагайте предпазния колан, като го нагласявате така, че да минава над и под корема Ви. Никога не го оставяйте да мине през корема, защото при евентуален удар може опасно да притисне матката. Не правете дълги пътувания. Спирайте, за да почивате и да се раздвижите.
Шофиране
Нищо не пречи да шофирате сама, но бъдете много внимателна. Шофирайте бавно, за да избегнете нуждата от внезапно спиране. Не забравяйте, че и най-малката емоция предизвиква хормонален удар в кръвта ви, способен да причини контракции на матката. Хормоналните промени през бременността, водят и до забавяне на рефлексите ви. Така че, не предприемайте необмислени маневри и твърдо избягвайте високите скорости.
В статията са използвани материали от книгата на Мари-Клод Дьолае “Аз съм бременна”
За повече информация и практическа подготовка, свързана с бременността, раждането и отглеждането на бебето посетете Спомниище за родители.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
26/09/2013 @ 13:47
otkoia sedmiza moje dase 4ye srde4na deinost na bliznazi