Още от поредицата
- Тръгване на ясла или детска градина (част 1)
- Тръгване на ясла или детска градина (част 2)
Възрастта на детето не влияе на това колко бързо ще се адаптира то в яслa/детска градина
Много хора вярват, че колкото по-рано тръгне детето на ясла, толкова по-бързо ще свикне и обратното – когато детето е по-голямо и е свикнало да си стои у дома с мама, то ще се адаптира по-трудно в яслата/градината. Това твърдение обаче няма никакви доказателства в практиката. Ако надникнете в една яслена група ще видите малки дечица (на около годинка) част от които безгрижно си играят, а другата част плачат безутешно за мама, както и по-големи каки и батковци (на 2-3 годинки), част от които също си играят спокойни, а другата част плачат за мама. Това колко голямо е детето не играе съществена роля за това колко бързо и успешно ще се адаптира. На 1 годинка детето вече е достатъчно осъзнато, за да разпознава познатите от непознатите физиономии и вече подхожда скептично към непознати лица и места. На 1 годинка детето вече е привързано към мама и семейния уют и е свикнало с начина си на живот достатъчно, че да изживее стрес при промяна на обстановката,освен ако не успеете да го подготвите подобаващо за рязката промяна. Не бива да се тревожите, ако детето ви е на 2 и повече годинки за това, че ще се адаптира по-трудно или ще тъгува повече, както и не бива да пращате детето си рано на ясла с единствен аргумент да свикне по-лесно. Важни за лесната адаптация на детето в ясла са връзката между майката и детето – колко силна е тя, отношението на родителите към яслата, което неминуемо се предава на детето и успешното подготвяне на детето за това, което го очаква. Вижте Тръгване на ясла или детска градина (част 1).
Независимо дали детето е голямо или малко изключително важно е добре да му обясните какво е ясла и какво ще му се случва там. Важно е да наблегнете на това, че там ще му бъде забавно и интересно и мама всеки ден ще идва бързо да го взема и всеки ден ще се прибирате обратно у дома, точно както при разходките навън – излизате, забавлявате се и после се прибирате обратно вкъщи. Важно е детето да запомни, че винаги следобяда ще се прибира вкъщи. Важно е да звучите искрени и спокойни, когато му обяснявате това. Подгответе го, че някои деца в яслата ще плачат, защото се тревождат дали мама ще дойде да ги вземе. Кажете на детето си, че то няма причина да плаче като другите деца, защото вие със сигурност ще дойдете да го вземете, така че вашето дете няма причина да се тревожи. Можете да му обясните, че понякога може да се случи госпожата да се скара на децата, но тя всъщност е добра жена и няма причина да се бои от нея. Обяснете му, че понякога тя ще се кара, защото е изморена, а не защото децата са лоши. Обяснете на детето си, че то е винаги добро и вие безкрайно много го обичате и всеки ден ще бързате да го вземете от яслата, защото много силно се разтъжавате за него и ще бързате да се гушнете и да си отидете у дома. Не мислете, че детето не разбира. Дори детето ви да е по-малко то ще запомни всичко, което му казвате и дори да не осъзнава ясно за какво говорите, в нужния момент вашите думи ще изплуват в съзнанието му и ще му вдъхнат кураж и спокойствие.
Децата не боледуват в яслата/ детската градина, защото са в контакт и се заразяват, а защото са под стрес
Тръгването на ясла неминуемо се свързва с често боледуване. Някои майки разказват направо страховити истории за това как с тръгването на ясла (градина) детето им е започнало непрекъснато да боледува, да пие антибиотици и дори се е наложило да лежи в болница. Подобни истории неминуемо плашат всяка майка, на която престои да прати детето си на ясла. Истината за боледуването обаче е друга и ако вземете адекватни мерки, тези страшни истории няма да се случат на вас.
Не се плашете, че детето ви ще започне да боледува, защото е в контакт с много деца. Причината за болестите е друга. Замислете се, преди да тръгне на ясла детето ви не е ли общувало с други деца? Не е ли играело на площадката, където понякога са се събирали по 10 и повече деца? Ако децата се заразяват от контакт с други деца как тогава детето ви не се разболява като си играе с дечица докато е с вас, а пък в градината ще се заразява? Истината е, че всекидневно различни вируси и бактерии ни атакуват, но организмът ни успява да ги пребори и дори и не разбираме, че сме били на косъм от разболяване. Разболяваме се тогава, когато организмът ни е твърде слаб, за да се справи с вирусите и бактериите, които го нападат, а това се случва, когато организмът ни е под стрес. Стресът може да бъде физически, психически и емоционален. Физически стрес за организма е излагане на силен студ, глад, преумора и др. физически състояния, различни от естественото ни състояние на живот. За това, ако измръзнем настиваме. Не ни разболява самия студ. Студът просто поставя организмът ни в стресово състояние и вирусите и бактериите по-лесно се преборват с организмът ни, когато той е измръзнал и слаб.
По същия начин по-лесно болестите атакуват тялото ни, когато сме под емоционален или психически стрес. Тръгването на ясла често е съпроводено със силен стрес за детето. За първи път то се разделя с мама, за първи път попада в непозната среда, сред непознати хора. Ако детето не е добре подготвено за яслата може да изживее ужаса, че е изоставено и никога повече няма да види близките си – а това е една от най-стресовите ситуации, в които може да попадне човек. Под такъв силен стрес организмът на детето се чувства слаб и няма сили да се бори с вирусите и бактериите, които ежедневно го атакуват и…. детето започва да боледува.
Когато детето се разболее, лекарят му изписва лекарства с химически състав, които допълнително отслабват организма на детето, защото всяка една химия, вкарана в човешкия организъм нанася дългосрочни щети. А случи ли се детето да пие и антибиотик, тогава имунната му система силно пада. Както каза една детска лекарка: „След антибиотик детето е като рохко яйце и трябва много да го пазите, защото антибиотикът срива за дълго имунната система и трябва да мине много време, за да се възстанови тя.” Така след първия антибиотик неминуемо следва бързо ново разболяване, защото детето е с много слаба имунна система, поради лекарствата, които е приемало при предишното си боледуване и емоционалния стрес, който изпитва. При второто разболяване детето пие нов антибиотик или куп други лекарства, които продължават да увреждат крехката детска имунна система. Така се влиза в омагьосания кръг на постоянното боледуване, от което се оплакват повечето родители.
За да не се случи това на вас първо трябва да се погрижите детето да приеме тръгването на ясла с колкото може по-малко стрес. За целта трябва позитивно и спокойно да подготвите детето за раздялата, която предстои, да му обясните подробно какво ще се случи, за да е подготвено и самите вие да вярвате, че всичко ще бъде наред. Така детето ви ще приеме добре яслата и да се адаптира бързо там. Ако обаче детето ви е по-чувствително и въпреки добрата предварителна подготовка страда силно при тръгване на ясла, не бива да чакате да се разболее, за да реагирате. Ако детето плаче безутешно, спре да се храни, затвори се в себе си и стане мълчаливо и потиснато или обратното стане прекалено агресивно и нервно, ако спре да спи спокойно нощем, а започне да се буди, започне да се напишква или нааква или обратното – започне да стиска и отказва да ходи до тоалетна, започне да си гризе ноктите или видите каквито и да било други прояви, които преди не е имало и ви безпокоят, добре е веднага да заведете детето при класически хомеопат. Хомеопатията, за разлика от стандартната медицина не лекува човека само на физическо ниво, а чрез изцяло естествени методи влияе на цялостния организъм – на физическо, психическо и емоционално ниво. Целата на хомеопатията е целият организъм да е в баланс и ако има стрес под някаква форма, с естествени методи да се справи със стреса, така че балансът в организма да се възстанови. С помощта на лекаря хомеопат ще разберете каква е причината за обезпокоителното поведение на детето ви и ще се справите с това, което го тревожи преди още детето да започне да боледува, в следствие на вътрешния си стрес.
Дори и детето да се разболее, ако го лекувате при класически хомеопат, то няма да приема вредни химически лекарства, които подтискат имунитета и с времето организмът му ще заякне и постепенно ще спре да боледува и на вас няма да се случи омагьосаната въртележка с постоянните детски болести.
Моят син в яслата за първи път на няколко пъти пи антибиотик. Тогава все още не знаех почти нищо за хомеопатията, а от малкото, което знаех ми изглежаше несериозно и предпочетох да се доверя на лекаря ни. След 3 антибиотика, детето започна да проявява алергия и започнахме дълъг курс на приемане на противоалергични лекарства. Детето боледуваше често, пиеше много лекарства, а в допълнение се проявяваха и алергични реакции, при които пиеше и допълнителни лекарства. Всичко това спря около половин година след като спряхме да водим детето при личния лекар и започнахме да го лекуваме при класически хомеопат. В момента алергия синът ми няма. Боледува 1-2 пъти годишно, при това леко. По-малкото ми дете никога не е пило лекарства. От бебе я лекуваме единствено с класическа хомеопатия. В резултат на това 2 години ходи на ясла, а в момента посещава детска градина, като отсъства по болест не повече от 5 дни годишно. Никога не се тревожа, че ще се зарази, когато играе с деца, които имат хрема или кашлица, защото имунната й система е силна в следствие на хомеопатията и факта, че никога не е пила химически лекарства.
Детето се адаптира лесно, ако се чувства обичано и подкрепяно от семейството си
Това е най-важното, което винаги трябва да помните. Независимо дали ставата въпрос за тръгване на ясла или друга нова ситуация, с която детето трябва свикне и да се адаптира, децата, които се чувстват обичани, харесвани и подкреяни от семействата си, с всичко се справят без проблеми, докато децата, които страдат от липса на внимание, обич и разбиране, няма на какво да се опрат в трудните за тях моменти и не успяват да се справят сами в стресови ситуации.
Всяка майка се тревожи „Как ще се справи детето САМО в яслата?”. Детето ви обаче никога и при никакви обстоятелства няма да бъде само, ако сте успели да изградите здрава връзка с него, ако то се чувства обичано, желано и подкрепяно от вас, независимо от обстоятелствата. Когато детето вярва, че мама винаги ще го обича и ще бъде до него, то няма да се чувства изоставено в градината. Може да се натъжи или разсърди, че мама си тръгва, а то остава там само, но бързо ще му мине и ще се захване с игри. Детето, което е сигурно в обичта на родителите си ще се храни добре, ще спи спокойно и ще играе, дори при раздялата сутрин да плаче и да не иска да остава в яслата. Това дете на практика не е само. Вътре в себе си, то носи вярата, че мама и татко скоро ще дойдат, защото те за нищо на света не биха допуснали да му се случи нещо лошо.
Детето, което не е сигурно в любовта на родителите си, напротив, ще страда през целия ден. То няма да играе, няма да се храни и няма да спи спокойно. То изживява стреса на изоставянето. Представете си, че в един миг целия ви свят се срути и всичко, на което държите изчезне и може никога повече да не се върне. Как ще се чувствате? Безнадежност… Така се нарича това чувство и точно това изпитва детето, което не знае дали някога отново ще види мама, дали някога отново ще се завърне у дома, дали някога отново ще има кой да го прегърне и целуне…
Какво да направите, че детето ви да е сигурно във вашата любов и да знае, че каквото и да се случва вие винаги ще бъдете до него – много просто – никога не го предавайте! За да ви вярва детето, бива да го предавате. Когато плаче – прегърнете го. Когато иска да бъде до вас – не го оставяйте самичко. Не мислете, че ще се разглези! Утешете го, когато е неспокойно и му покажете, че то е най-важното нещо за вас във всеки един миг! Когато направи беля не го наричайте лошо дете и не го заплашвайте, че ще го оставите, ако не ви слуша. Не бива нито за миг да изричате на глас, че бихте го оставили поради някакви причини. Защото то ще запомни това и ще започне да живее в страх, че някога, ако не постъпи добре, мама може да го изостави. Никога не казвайте на детето, че няма да го обичате, ако не ви слуша! В яслата детето ще си спомни за този страх и ще реши, че именно това му се случва, че не е било послушно и за това мама го е изоставила и повече никога няма да бъде негова майка. Когато детето не слуша, обяснете му, че то е много добро дете и вие безкрайно много го обичате, но тази постъпка не е хубава и добрите деца не правят така. Осъждайте постъпките, но никога не осъждайте детето. Детето трябва да расте с чувството, че е добро и че вие винаги много го обичате. Дори когато не слуша! Ако постигнете това, ще имате едно прекрасно лъчезарно дете, за което не бива да се тревожите. То ще се адаптира лесно във всяка една ситуация. Е, може да му е мъчно за мама, това е нормално! Но няма да страда, нито ще боледува. А вие ще се радвате на порасналото си дете, което все по-малко ще бъде зависимо от вас. Ще бъдете горди с него, а също и със себе си. Защото това е да си родител: „Да се примириш да гледаш как сърцето ти се разхожда извън тялото”.
Успех!
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
11/10/2011 @ 10:20
Здравейте! Моля да ми предоставите координати на хомеопата, с когото контактувате и с когото сте постигнали този невероятен успех с Вашите деца, защото с моите се боря сама с бабини рецепти и билки, но все пак понякога давам някакви лекарства, никога антибиотици. за съжаление обаче малкото ми дете често има хрема и колкото и да си мисля, че му давам всичката си любов, явно е нужна повече. а голямото дете наистина спря да боледува след като спрях да й давам антибиотици. бих искала да опитам хомеопатия и за двете си деца, но за съжаление не откривам човек, с когото да се чувствам добре и на когото да имам доверие. вярвам напълно на Вас, защото отдавна следя всички статии и чак се чувствам като част от Вашето семейство 🙂 Много ще съм благодарна на контакт: email: …, skype: …