Още от поредицата
- Край на кърменето – докога да кърмя?
- Край на кърменето (част 2) – Методи за отбиване
- Край на кърменето (част 3) – За отбиването от личен опит
Все повече се говори напоследък за ползите от кърменето и за това как да организираме правилно кърменето на бебето си, така че то да продължи възможно най-дълго. Всяка интересуваща се от темата майка със сигурност е прочела, че за да се радва на дълго и успешно кърмене е добре да закърми бебето още през първите часове след раждането; да кърми на поискване, а не под час; да не храни бебето от шише, а от гърда и да изцежда по малко тогава, когато усеща гърдите напрегнати и препълнени след кърмене. Така дори кърменето в началото да не потръгне лесно и гладко, лактацията постепенно ще се регулира и майка и бебе ще могат да се радват на дълго и безпроблемно кърмене. Дълго, но докога? И как да се справим със следващото предизвикателство наречено отбиване?
До кога е добре да кърмим?
На въпроса „До кога?” може да срещнете най-различни противоречащи си отговори все от хора, които би следвало да са компетентни по темата. Все още в България има педиатри, които най-компетентно обясняват на майките, че кърменето трябва да бъде преустановено, когато бебето навърши 6 месеца, защото кърмата вече не била полезна за бебето. Доста странен аргумент, непридружен от никакви доказателства, даже напротив – доказано грешен. За съжаление много майки се доверяват на педиатрите си и отбиват децата си в доста ранна възраст. А истината е друга – кърмата съдържа много антитела, които помагат на незрялата имунна система на бебето да се преборва с вируси, бактерии и инфекции, с които бебето не е в състояние да се пребори само. Казано с други думи, ако кърмите бебето си, то доказано ще боледува по-малко, отколкото ако не го кърмите. Също така кърмата е богата на съставки от семейството на пробиотиците, които поддържат здрава чревна флора и предпазват детето от чревни инфекции. Затова не се препоръчва отбиване на бебето през лятото – защото именно в топлото време е сезонът на чревните вируси и с прекратяване на кърменето бебешкият стомах остава незащитен от чревни вируси и бебето може да се разболее. Една инфекция с повръщане и разстройство може да доведе до бързо обезводняване на организма на бебето и бързо усложняване на състоянието му. Често в ранна възраст подобни иначе безобидни при възрастните инфекции завършват в инфекциозното отделение на болницата, където бебето остава с дни приковано към системи.
Кърмата съдържа и обезболяващи и успокоителни съставки, които по-бързо от всичко друго успокояват бебето, когато е нервно, неспокойно или разстроено поради някаква причина.
Несериозно е да се твърди, че когато бебето е 5 месеца и половина кърмата съдържа множество полезни съставки за неговото развитие и изведнъж на 6 месеца като с магическа пръчица кърмата вече е безполезна – та нима нейният състав някак по магически начин се променя за една нощ – значи снощи сте кърмили бебето с полезна кърма, но тази сутрин то вече навършва 6 месеца и същата тази кърма, която до преди часове е била полезна за него, изведнъж става безполезна? Та ние сме все пак възрастни хора. Нека мислим с главите си, преди да вярваме в подобни неща!
Световната Здравна Организация препоръчва кърмене на бебето до 1 годинка задължително и при желание и възможност до 2 годинки, като през първата година от живота на бебето според експертите на Световната Здравна Организация кърмата трябва да бъде основна храна на детето, а твърдите храни да се въвеждат по-скоро с опознавателна цел, така че детето да свиква постепенно с нови вкусове и консистенции. Необяснимо как все още доста наши педиатри проповядват ранно отбиване, въпреки докладите на Световната Здравна Организация, която в световен мащаб е най-компетентният орган по отношение на човешкото здраве във всички негови аспекти и разполага с най-вещи специалисти и технологии за провеждане на всички нужни изследвания с цел вземане на адекватни решения.
Да предположим, че като мислещи хора решим да следваме насоките на Световната Здравна Организация и педиатричните асоциации на редица развити страни, които препоръчват кърмене на поискване до възраст минимум 1 годинка и успеем да организираме правилно кърменето и се радваме на едно вече пораснало бебе, което все още суче. Какво следва обаче оттук нататък?
Кога е подходящия момент за отбиване?
Много хора се страхуват от момента на отбиването, защото са били свидетели или са чували за страховити сцени, в които майка иска да отбие вече порасналото си кърмаче, но то не ще и да чуе и изпада в истеричен рев, всеки път, когато поиска да суче, а майката не му даде. Много родители с ужас разказват за невъзможността си да отбият бебето, което е готово да пищи цяла нощ, но не и да заспи без ритуала на кърмене, с който е заспивало през целия си досегашен живот. Някои родители дори отбиват децата си рано, само защото на по-ранна възраст бебето е все още малко и неспособно да се налага така, както би могло да го прави като стане по-голямо и по-лесно ще свикне с шишето, което мама иска да му предложи като заместител на гърдата си. Наистина много родители преживяват кошмарно отбиване, но това се случва само тогава, когато родителите забравят най-важното, а именно, че
КЪРМЕНЕТО Е АКТ НА ВЗАИМНОСТ и то следва да продължи до тогава, докато е приятно и полезно и за двете страни и краят му също трябва да дойде при взаимна готовност и на двете страни.
До кога да кърмя? – никой не може да каже това, освен ти и твоето дете.
След навършване на 1 годинка се предполага, че бебето е вече захранено с всички основни храни, нужни за правилното му развитие и на практика би могло чисто физически да се развива правилно и без да консумира кърма. Естествено антителата в кърмата, пробиотиците, обезболяващите и успокоителни съставки продължават да бъдат изключително ценни за бебето и от полза на майката, особено в моменти, в които бебето е болно, никнат зъбки или е кисело и неразположено поради различни причини.
Ако кърменето Ви тежи
Не се обвинявайте обаче, ако в даден момент почувствате, че кърменето вече не ви носи онова удовлетворение и приятни емоции, които сте изпитвали преди. В културата, в която живеем, майката освен майка се опитва и да бъде пълноценна жена, която се грижи освен за детето си и за своето личностно израстване и професионално развитие и ако попаднете на бебе, което макар вече станало на година и половина продължава да се буди за кърмене по няколко пъти на нощ и да не ви оставя на мира през деня, то близко до ума е в даден момент просто да усетите, че не искате да продължавате по този начин. Да – нуждите на бебето за вас винаги ще са на първо място, но всяко нещо си има разумни граници.
Ако усещате, че кърменето се превръща в тежест за вас, не бива да стискате зъби и да се опитвате да потискате отрицателните си емоции, защото детето много добре усеща това, което чувствате вътре в себе си. Ако детето Ви е вече захранено и не разчита на кърмата като основна храна и усещате умора и изтощение от продължаващото кърмене, това е знак да се замислите за плавно и щадящо отбиване. Да се преструвате пред детето, че сте добре, когато сте напрегната и изтощена не е добър вариант. Майката и детето са като скачени съдове и когато майката не се чувства добре и детето не се чувства добре. Ако детето Ви е вече пораснало и захранено и кърменето Ви тежи и Ви напряга, най-добре е да промените нещата. В този етап от живота си детето Ви има нужда да усеща, че мама е добре и да се учи и то да живее по начин, който го кара да се чувства добре, а не нервна и изтощена майка да му дава кърма.
Кърменето е акт на взаимност и тогава, когато едната страна не е готова да участва повече в процеса е добре да се помисли за начин за реорганизация на кърменето, за да не бъде то в тежест на майката. Ако чувствате, че е дошъл вашият момент за отбиване, не се упреквайте, а направете отбиването по плавен и възможно най-щадящ начин за бебето.
Ако детето проявява поведенчески проблеми
За някои майки продължителното кърмене е приятно и желано. Чрез тази толкова близка интимна връзка с детето си много жени компенсират свои собствени липси от близост и нежност. Ако не сте получавали достатъчно нежност и внимание в детството си или не получавате достатъчно близост и любов от партньора си лесно е да се подхлъзнете да ползате детето за запълване на собствените Ви липси. В такива ситуации детето пораства и вече е добре да се отбие, но майката, която чрез детето си попълва собствените си липси не усеща, че е добре детето да бъде отбито и смята, че за детето е по-добре кърменето да продължи. От своя страна детето усеща, че мама има нужда то да продължава да суче от нея и понеже обича мама повече от всичко на света сърце не му дава да й покаже, че има нужда да се отдели вече от нея и да порасне.
В такива ситуации детето продължава да суче, въпреки вътрешната си нужда от отделяне и отбиване и това, че върви против собствените си здравословни нужди в името на компенсирането на нуждите на майката води до вътрешен конфликт в детето. А вътрешните конфликти в ранна възраст се изразават най-вече през поведението. Такива деца са тревожни, непослушни, лесно изпадат в емоционални кризи, често плачат или се тръшкат или вървят напук, могат да бъдат агресивни и неконтролируеми или обратното да се затворят в себе си, да общуват трудно с връсници, да бъдат плахи и залепени за мама, да се адаптират трудно в ясла/детска градина и т.н. Репертоарът от поведенчески проблеми може да бъде много широк, но винаги в основата на проблемното поведение на детето стои дисбаланс в живота, който води и начинът, по който е отглеждано и понякога проблемът може да се корени в кърмене, което е продължило нездравословно дълго и пречи на детето да развива своята самостоятелност и да се отдели от мама, карайки го да се грижи за нейните нужди, вместо тя да се грижи за неговите.
Какви са различните методи за отбиване и как се отразява всеки един метод на бебето ще можете да прочете в следващата статия посветена на отбиването “Край на кърменето (част 2) – Методи на отбиване”.
За повече информация и практическа подготовка за плавен и спокоен край на кърменето посетете тук.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
миглена
12/02/2015 @ 21:26
Страхотна статия!Много полезна,изчерпателна и вярна……благодаря!
Кристина Иванова
11/06/2015 @ 19:19
Много добре написано. Много изчерпателно. Дано повече хора спрат да слушат бабите, защото светът се развива и няма нищо по-натурално от кърменето. Как може да има хора, които заместват кърмата, която съдържа всички хранителни частици че и повече, със сокчета, каши, вода, които само пълнят малките коремчета-засищат, но не доставят нищо или малко хранителни вещества на бебето. През първата година основната храна е кърмата, да не говорим,че до 6 месеца не се препоръчва нищо друго дори и вода. От личен опит мога да кажа, че едно правилно и на време захранено дете се храни много по-добре от едно ранно захранено дете.