Още от поредицата
- Край на кърменето – докога да кърмя?
- Край на кърменето (част 2) – Методи за отбиване
- Край на кърменето (част 3) – За отбиването от личен опит
Отбиване – как да взема това трудно решение?
Ако детето ви е вече пораснало и кърмата вече не е основен източник на храна за него, ако поради някаква причина чувствате, че искате да спрете да го кърмите вече, добре е плавно и постепенно да подготвите детето за момента на отбиване. През целия си живот до този момент бебето е било кърмено. За него кърменето е толкова важна част от живота му, колкото е дишането за нас. Чрез кърменето до този момент бебето е получавало храна, нежност, взаимност, утеха и любов. Детето е свикнало да суче, когато е жадно, когато е гладно, когато е изморено, когато е разстроено, когато нещо го боли, когато му е скучно… И изведнъж вие искате да го лишите от единствения инструмент, с който то разполага, за да решава бързо и ефикасно проблемите, с които се сблъсква. Най-вероятно, ако решите да отбиете бебето, преди то самото да пожелае това, то няма с охота да се съгласи. Преди да вземете решение да отбиете бебето, когато то все още не е готово за това, обмислете хубаво нещата: Наистина ли го искате? Защото го искате? С какво ще се промени животът ви в положителен аспект, след като отбиете бебето? А с какво ще се промени в отрицателен аспект животът ви след отбиването? Никое решение не е еднозначно. Винаги има положителни и отрицателни аспекти от отбиването и само вие можете да прецените кои аспекти биха надделели при вас. Помислете на физическо, психическо и емоционално ниво как отбиването би се отразило на вас и на бебето и сами ще стигнете до вярното решение. Ако кърменето вече е повече тежест за Вас, отколкото акт на взаимност, помислете готово ли е бебето да бъде отбито и ако все още не е готово, то как бихте могли да го подготвите за тази важна промяна.
Как безболезнено да прекратим кърменето?
Ако решението Ви е да прекратите кърменето, то важно е да го направите максимално щадящо за бебето, като плавно и постепенно намалявате броя на кърменията до крайно отбиване. Ако бебето постепенно свиква да суче все по-рядко и по-малко, то накрая няма да изживее толкова силен стрес от отбиването, колкото би изживяло, ако изведнъж без каквото и да било предупреждение и подготовка кърменето бъде спряно.
Как да постепенно да сведем броя на кърменията до нула?
1) Предлагаме алтернатива
Можете да разредите кърменията, като вместо част от кърменията предложите алтернативи. През деня, когато детето иска да суче, опитайте да отвлечете вниманието му с игра, предложете му сок или вода, кажете му, че ще му дадете да суче след малко, а сега искате да му покажете нещо интересно… На тази възраст бебето бързо и лесно отвлича вниманието си и можете да измислите много варианти, чрез които да отклоните вниманието му от кърменето и да го замените с други занимания. Този метод има шанса да успее, ако си давате сметка защо бебето иска да суче в конкретния момент. Важно е родителят да си дава сметка каква е реалната нужда на бебето. Ако предполагате, че бебето е жадно и за това иска да суче – предложете му друга течност (вода, чай, сок), с която да утоли жаждата си. Ако е гладно – нахранете го. Ако му е скучно, предложете му интересна игра. Ако е изморено или нервно, гушнете го, помилвайте го и му попейте. Важно е детето да разбере, че има много други начини освен кърменето, с които да преодолява усещанията си за глад, жажда, умора, страх, неразположение.
Обикновено през деня алтернативите на кърменето имат някакъв шанс за успех, но дойде ли време за сън, играта загрубява. Съненото бебе изобщо не иска да се запознава с нови алтернативи. На него му се спи и иска най-лесния и познат начин за приспиване. За това при повечето майки и бебета след постепенно отпадане на кърменията, последните кърмения, които остават са кърменето за заспиване и нощното кърмене (ако бебето се буди нощем). В тази ситуация методите, изпитани от практиката са два:
2) Някой друг да приспива детето вместо Мама
Логиката е проста: порасналото вече бебе много добре разбира, че само мама дава мляко и когато вместо мама се появи татко или баба, то няма толкова упорито да настоява да бъде накърмено. Естествено бебето ще плаче за мама и ще настоява тя да дойде, но в някои семейства таткото, бабата или друг роднина, който се заеме с приспиването, успява да успокои бебето като го гушка, пее му, говори с него или прилага други методи. Често върши работа едно просто обяснение като:
„Искаш ли да поиграем на една игра. Казва се кой може да заспи. Сега е време за сън и ще легнем в креватчето и ще затворим очички и ще стоим със затворени очи, докато дойде Сънчо.” или „Виждам, че вече си изморен и ще се почувстваш много по-добре, ако татко те сложи в креватчето и затвориш очички. Татко ще постои до теб, докато заспиш, никъде няма да мърдам, бъди спокоен. Татко няма мляко и не може да кърми, но много силно те обича и ще стои до теб и всичко ще бъде наред. Виждам, че искаш мама и искаш мляко. Знам, че ти е тъжно сега, но мама много те обича и ще дойде при теб веднага щом се наспиш. Татко ще бъде до теб и всичко ще е наред!”
Постепенно детето свиква с новия метод на приспиване и спира да търси кърменето. Тогава вече може майката за започне да приспива бебето отново, но вече не с кърмене, а с новия метод, с който детето вече е свикнало.
Предимството на този метод е, че когато мама я няма, бебето по-малко ще настоява да бъде кърмено, защото е вече голямо и осъзнава, че татко или баба не могат да кърмят.
Недостатъкът на този метод е в това, че бебето може да реши, че мама го е изоставила и вече не го обича, защото тя не само, че не го кърми, но изцяло го е изоставила и вместо нея други хора се грижат за него. Ако решите да приложите този метод подгответе детето предварително като говорите открито с него и му обяснете колко много го обичате, но вече татко ще го приспива, защото мама трябва през това време да свърши друга работа. Не мислете, че детето няма да разбере! Кажете му как се чувствате и какво престои да се случи. Направете го с прости думи, така че детето да разбере. Например:
„Много те обичам мило мое Злато! Обичам те повече от всичко на този свят. Ти вече се голям(а) и мама няма повече мляко. Млякото е за бебета, ние с теб вече ще се обичаме по друг начин – ще се гушкаме и ще пеем и много весело ще си играем заедно. Искаш ли? Когато си гладен(а) мама ще дава мляко в една красива чашка, която заедно ще изберем и ще те гушкам докато пиеш млякото от чашката. А вечер татко ще те приспива, защото и той те обича най-много на света и много ще се радва да се погушкате тази вечер преди сън. Мама ще те целуне и после татко ще те гушне и ще ти изпее песен/ще поиграете на една игра и т.н. Ще бъде много хубаво.”
Изключително важно е като говорите с детето да бъдете искрени. Ако вътрешно се тревожите, детето ще го усети и ще приеме с тревога случващото се, а разтревоженото бебе плаче и иска мама и иска да суче. То няма да приеме да бъде отбито, ако мама се тревожи от отбиването. Ако мама обаче е спокойна и сигурна, че е взела правилното решение и че ще приложи решението си на практика по начин, който няма да навреди на детето, то и детето ще приеме решението и ще позволи да се случи.
Децата ни не ни слушат какво говорим, а ни усещат как се чувстваме, докато говорим и ако това, което им казваме усетят, че е истина за нас, то и те го приемат за истинско и го правят. Ако това, което говорим, не го вярваме самите ние, няма да го повярват и те и ще се съпротивляват до последно.
Ако самите ние обмислим и приемем отбиването като нещо добро, то и детето ще съдейства в процеса. Ще бъде по-склонно да го приспи татко например и щом детето се наспи, мама отново ще е при него и ще го гушка и му показва обичта си. Не мислете, че детето е твърде малко, за да разбере. Децата разбират много повече, отколкото си мислим!
3) Да изпратим детето за няколко дни при баба
Някои родители решават не просто вечер мама да се скрие от сцената и някой друг да я замества с приспиването, но да пратят детето за седмица при баба и така, като майка и дете са разделени в продължение на дни да се справят с отбиването. Този метод може да бъде много ефективен по отношение на отбиването, но може да бъде и остър нож с две остриета. Да вероятно, макар и не сигурно детето ще се отбие, но вероятно с цената на силна психо-емоционална травма. Ако не бъде предварително подготвено по подходящия начин, детето ще реши, че мама го е изоставила и никога повече няма да я види. Припомнете си, ако ви се е налагало да се сбогувате с близък човек как сте го понесли. Така ще страда и детето, което внезапно се раздели с мама. Ще страда дори повече, защото на този етап в живота му Мама е всичко за него!
За да приложите този метод, без да травмирате силно детето, изключително важно предварително да му говорите за раздялата. Трябва така да представите ситуацията, че то да отиде с желание при баба и да сметне гостуването там като награда, за това, че е пораснало и добро дете, а не като наказание. Важно е също така да има убедителна според детето причина мама да не отива там с него – измислете нещо, което звучи достатъчно правдоподобно и лесно разбираемо за детето – например, че мама ще бъде на работа и като свърши работа, ще дойде да го вземе (ако майката е работеща и детето е свикнало с това, че тя ходи на работа и после се прибира). Важно е детето да тръгне при баба с нагласата, че отиването там е награда за него и ще бъде прекрасно преживяване и че мама ще дойде бързо при него. На тази възраст децата все още нямат представа за времето и понятия като бързо и бавно са доста разтегливи.
При този похват е още по-важно да бъдете искрени, говорейки с детето. Важно е то да ви усеща спокойни и сигурни в това, което казвате. Ако вътрешно се тревожите как ще изкара детето при баба и дали няма да страда, докато ви слуша детето няма да обърне внимание на думите ви, а ще усети, че изпитвате тревога и страдание и престоят му при баба наистина ще бъде тревога и страдание. Първо се изяснете със себе си и само, ако сте сигурна, че вие и детето ви можете да се справите с това изпитание, само тогава преминете към действия и говорете с детето.
4) Мама сама приспива бебето като замества кърменето с други методи на приспиване
Майката продължава да приспива бебето, като през цялото време с думи и дела му показва, че това, че вече не го кърми, не означава, че го обича по-малко. Много майки решават, че могат сами да се справят с процеса на отбиване. При този подход майката преценява, че за нея и нейното дете е по-важно да останат заедно, макар този подход да е най-трудният за майката. Когато мама не дава на детето да суче, а е до него и го гушка, то не може да разбере защо до вчера е общувало с мама добре, а изведнъж днес тя не иска да му даде любимото му нещо. Нормално е в такава ситуация детето да реши, че мама вече не го обича, защото е направило нещо лошо и я е разстроило. Изключително важно е да предотвратите подобни мисли в главата на детето, защото те биха оставили траен отпечатък в психиката му и винаги за в бъдеще в трудни ситуации детето ще се сеща, че не е достатъчно добро и не заслужава може би подкрепата дори на най-близките си. Много възрастни се чудят защо нямат вътрешната сила и кураж да изживеят живота си, както биха искали, а се примиряват и търпят, а отговорът е, че някъде там в ранното им детство някой (най-вероятно родител) ги е накарал да се почувстват недостойни, лоши и малоценни. Така че, когато общувате с малкото си дете, не мислете, че то не разбира и всичко бързо ще бъде забравено. Това, което се случва сега, каквото и да е, оформя бъдещата му личност – достойна или недостойна в собствените му очи. Най-важното в този период е детето да чувства, че Мама го обича, каквото и да се случва. За това ще повторя пак: Говорете искрено с детето. То ще разбере! Разкажете му, че Мама няма вече мляко, но много обича своето дете и заедно двамата (двете) ще измислите нов начин да се обичате. Можете да кажете нещо като:
„Много те обичам мило мое Злато! Обичам те повече от всичко на този свят. Ти вече се голям(а) и мама няма повече мляко. Млякото е за бебета, ние с теб вече ще се обичаме по друг начин – ще се гушкаме и ще пеем и много весело ще си играем заедно. Искаш ли? Когато си гладен(а) мама ще дава мляко в една красива чашка, която заедно ще изберем и ще те гушкам докато пиеш млякото от чашката. Съгласен(а) ли си? Мама вечер ще ти разказва приказка и ще ти пее и ще ни бъде толкова хубаво заедно! Искам винаги да сме заедно. Толкова много те обичам!”
Говорете с детето и нека от думите да лъха цялата безкрайна любов, която изпитвате. Оставете страха, несигурността и опасенията си някъде вън от вас. Вие сте майка и имате толкова много начини да направите детето си щастливо и без да го кърмите. Нека то разбере именно това!
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
Лиляна
29/11/2016 @ 22:40
Благодаря за статията! Чудесна е!