Още от поредицата
- Етапи на бременността: Начало на бременността
- Етапи на бременността – втори месец
- Етапи на бременността – трети месец
- Етапи на бременността – четвърти месец
- Етапи на бременността – пети месец
- Етапи на бременността – шести месец
- Етапи на бременността – седми месец
- Етапи на бременността – осми месец
- Етапи на бременността – девети месец
През петия месец от бременността малкото човече вече осезаемо подскача и подритва корема ви. Това е един прекрасен месец и за бебето и за бъдещата майка 😉
Бъдещото бебе през 5ия месец от бременността
Настъпилият 5ти месец е един чудесен месец за бебето, защото то притежава вече основата, върху която ще се развие човешката мисъл! Нервните клетки, наброяващи около 10-ина милиарда вече са заели своето място в мозъка му! Те ще започнат да се свързват помежду си, за да опашат като със „жици” сложният компютър, наречен „човешки мозък.
В началото на петия месец бебето ви е дълго 21см. от главата до петите и тежи около 335гр. Диаметърът на главата му е около 5,1см. В края на 5тия месец размерите на бебето са вече 28см от главата до петите и 560гр. тегло. Диаметърът на главата му е 6,4см. В този период бебето расте основно на дължина. То е много слабичко. Кожата му вече се е уплътнила и не е толкова прозрачна. Гъстата мрежа от вени вече не се вижда. Очите на бебето са все още затворени, покрити от клепачи, които вече си имат мигли. Веждите са добре очертани. Очите продължават да се развиват – ирисът вече пигментира и очите на бебето ви вече имат определен цвят – кафяв, зелен или син?
Ноктите на бебето вече растат, а косата му започва да покрива главичката. Тя е все още тънка като копринени нишки. Пъпките на зъбките произвеждат вече слонова кост, необходима за бъдещите млечни зъби.
Половите органи са вече напълно диференциирани и полът на бебето в края на 5-ия месец може да бъде определен вече с голяма точност.
Бебето вече извършва сукателни движения и успява да налапа и да смуче палеца си! Така то ще се упражнява в усъвършенстване на сукателния рефлекс, който ще му е нужен, за да се храни след раждането.
Бебето вече е изключително активно. Движи ръце и крака и дори хвърля къчове. Върти се във всички посоки и подскача безспир. Не обича да се заседява в едно положение и като се обръща насам натам протяга крака и стига до стената на матката ви! На корема ви изведнъж изниква подутина – това е вашето бебе! Тази подвижна изпъкналост може да е краче, ръчичка или главичка – погалете лекичко изпъкналата бабунка, за да покажете на бебето, че го усещате и общувате с него.
Бебето прекарва в сън между 16 и 20 часа на денонощие. Започва вече да редува периоди на дълбок и лек сън. Когато спи леко е достатъчно само едно потупване по корема ви, за да се стресне. Периодите на сън и бодърстване на бебето не съвпадат с тези на майката. Това обяснява защо можете да бъдете събудена посред нощ от вашето бебе. Точно тогава, то е решило да будува и се върти и подскача в корема ви. Погалете лекичко корема си. Ще се успокои, а вие може би ще успеете да заспите отново.
Бъдещата майка през 5-ия месец от бременността
Бързо се задъхвате
Органите ви работят за двама. Вие самата отделяте много повече въгелроден двуокис, а освен това трябва да елиминирате и въглеродния двуокис, отделян от бебето и да му доставяте кислород. В резултат на това започвате да дишате по-учестено. Усещате се уморена, а някои елементарни физически усилия ви се струват цяло изпитание (като изкачване на стълби например). Трудността на дишането се обяснява и от факта, че като нараства матката изтласква коремната маса нагоре, притиска диафрагмата и съкращава обема на гръдния кош. Мозъкът ви е по-чувствителен към повишеното съдържание на въглероден двуокис в кръвта, което може да предизвика замайване.
За да предотвратите задъхването, което ще се засили още повече през следващите месеци:
- Сведете до минимум физическите усилия. Щадете се.
- Правете упражнения за освобождаване на диафрагмата като застанете права, здраво стъпила на земята и с ръце вдигнати високо над главата и хванати една за друга. Вдишайте дълбоко като оптягате ръцете си колкото можете по-високо и издувате гръдния си кош. След това издишайте бавно като отпускате ръцете си постепенно надолу.
Повишен апетит
Както се казва, отворил ви се е апетитът! Хранете се докато се заситите, още повече че сега чувствате повишен глад, но не прекалявайте и не се отдавайте на лакомия. Връщането на апетитът ви е естествен отклик на промяната, която става в метаболизма ви. Консумирайте дневно 500-600 калории повече за задоволяване нуждите на организма си. Следете теглото си всяка седмица. Нормално е всяка седмица да наддавате по 300-500гр. Ако в някоя седмица кантарът показва двойно повече, няма причини за притеснения – в следващата седмица това обикновено се изравнява. Ако обаче забележите, че всяка седмица качвате по повече от половин килограм, това вече е сигнал, че тялото ви трупа прекалено много вода или мазнини. Консултирайте се е с лекар и също така наблегнете на свежата витаминозна храна в менюто си (Вижте статията „Хранене на бременната жена”).
Обърнете внимание на пиринеума
Пиринеумът е комплекс от мускули и връзки, разположени между влагалището и правото черво. Те поддържат матката и пикочния мехур, както и коремното съдържимо и затварят напълно малкия таз. Тези мускули и връзки са подложени на силен натиск по време на бременността и раждането. Ако не са достатъчно гъвкави могат да се разтегнат толкова силно, че да загубят напълно тонуса си и да се скъсат. Резултатът е пролапс, наречен в разговорната реч „смъкване”.
Ако някой път при усилие, смях или кашлица през първите 6 месеца от бременността изпуснете урина, имате нужда от заздравяване на пиринеума. В противен случай през първите седмици след раждането ще имате проблеми с незадържане на урина. Дори и да нямате проблеми с незадържане на урина по време на бременността е добре да заздравите пиринеума си и да подобрите мускулния му тонус, за да успеете да отпуснете добре пиринеума по време на ражането, което ще помогне при изгонването на бебето да избегнете епизиотомия или разкъсване. Ако редовно тренирате пиринеума си по време на бременността, ще запазите влагалищния си тонус, необходим за нормален полов живот.
За да осъзнаете пиринеума си стиснете, както правите, когато стискате при малка и голяма нужда. Комплексът от мускули, които усещате да се свиват първо отпред, а после и отзад съставляват принеума. За да подсилите пиринеума си правете следното упражнение:
Седнете по турски и с напълно отпуснати коремни мускули и започнете да свивате и отпускате пиринеума, като започнете отзад и продължите напред към влагалището. Правете го постепенно като в най-стиснатото положение задръжте за малко, след това бавно отпуснете. Сложете ръка на пиринеума, за да проследите дали правите правилно упражнението – ще усетите как тъканите се свиват при стискане и отварят при отпускане. Като се научите да свивате, задържате и отпускате пиринеума, съчетайте упражнението с дишане – вдишайте, докато пиринеумът ви е свит и бавно издишайте докато отпускате пиринеума. Създайте си навика да правите това упражнение по 3 пъти на ден, всеки път по 10 повторения. След раждането, ако имате проблеми с тонуса на влагалищните стени, същото това упражнение ще ви помогне бързо да се възстановите.
Гимнастика за бременни
Добре е, ако вече не сте започнали сега да започнете всекидневно да правите гимнастика за бременни. Важно е да укрепите коремната си мускулатура, да поддържате тонуса и еластичността на мускулите си. Така не само, че ще се уморявате по-малко през последните месеци от бременността, но и след като родите много по-бързо ще си възвърнете предишната фигура. Правете ежедневно упражнения, без обаче да се претоварвате. По малко, но всеки ден. В началото правете всяко движение по 1- 2 пъти. Важно е да не се претоварвате. Като свикнете и упражненията ви се струват лесни ще можете да правите и по повече повторения. Редувайте упражнения за дишане с упражнения за заздравяване на мускулатурата. Освен гиманастиката у дома, много полезно през бременността е посещаването на курсове по йога за бременни, плуване и водна аеробика за бременни. Избягвайте силови упражнения и спортове. Важно е да поддържате тонуса си, но да се щадите. Очаквайте скоро специална статия, посветена на подходящи упражнения и спорт по време на бременността.
Обемът на кръвната Ви маса е силно нараснал
Вашето бебе расте и трябва да го храните повече. Ето защо 25% от кръвната маса отива директно към плацентата. Поради затрудненото изкачване на кръвта към сърцето, това нарастване на кръвната маса може да ви причини някое от следните смущения:
- Леко кървене от носа и венците в резултат от налягането на кръвната маса върху капилярите.
- Изтръпване на крайниците, тежест в краката, разширени вени. За да го предотвратите винаги, когато е възможно вдигайте краката си на високо, за да не се засяда кръвта във вените ви и да ги разширява допълнително. Вдигнете крака към стената и ги облегнете на нея. За препоръчване е да спите на лявата страна, за да освободите големите кръвоносни съдове от натиска, който матката упражнява върху тях. Не стойте права дълго време. Пазете краката си от загряване – не ги мийте продължително време с топла вода, не правете слънчеви бани, не си махайте космите с кола маска. Ходете пеш всеки ден, за да заздравите мускулите, които помагат на кръвта да циркулира. Ако проблемът с разширените вени се окаже по-сложен, лекарят ви ще изпише специални чорапи, които стимулират венозния тонус и не позволяват по-нататъшно разширяване на вените.
- Хемороиди. Това са разширени вени, които се появяват около ануса. При бременните се случват често поради неправилно кръвообращение или поради притискане на тазовите вени от матката. Консумирайте храни, които не предизвикват запек – храни богати на баластни вещества и витамини (Вижте статията „Хранене на бременната жена”)
- Падане на кръвното налягане. Това води до усещане за слабост и виене на свят. Почивайте повече и ако кръвното ви не е в норми, консултирайте се с вашия лекар.
Бъбреци
С нарастването на бебето се увеличава и работата на вашите бъбреци, които вече трябва да обработват отпадните вещества не само на вашия организъм, но и тези на бебето. В резултат на това бъбреците ви работят на изключително високи обороти. За да им помогнете е важно да приемате много течности, за да помогнете на бъбреците да отделят. Така ще избегнете много инфекции. Ако нямате навика да пиете достатъчно вода, сутрин напълнете една двулитрова бутилка и се контролирайте да я изпитете до вечерта. Консумирането на достатъчно вода е важно за нашето здраве, но във вашия случай е дори двойно по-важно!
Следете редовно урината си. Това ще помогне за навременно откриване на всякакви бъбречни проблеми и тяхното навременно отстраняване преди да са навредили на вас или бебето. Ако крайниците ви започнат да отичат проблемът може да е отново бъбречен – консултирайте се с лекаря си.
Анемия
Вашето бебе консумира много желязо. Една част от желязото се получава от храната на майката, друга част се взема от майчините запаси. Ако не приемате достатъчно желязо с храната, бебето ще изчерпи всичките ви запаси. Ще вземе това, от което се нуждае от собствените ви кръвни клетки. Резултатът за вас ще бъде анемия в по-лека или по-тежка форма. Анемията в тежка форма може да предизвика хипотрофия на бебето.
Симптоми на анемията са задъхване, умора, бледост, замайване, бучене в ушите. Изследването на хемоглобина ви ще покаже дали наистина става въпрос за някаква форма за анемия и ако е така, ще ви предпишат лекарство съдържащо желязо. Анемията е често срещана в лека форма при бременните жени и повечето лекари дори рутинно заедно с фолиевата киселина предписват таблетки с желязо като добавка към храната. Добре е да увеличите естествения прием на храни богати на желязо, за да се предпазите от анемия.
В статията са използвани материали от книгата на Мари-Клод Дьолае “Аз съм бременна”
За повече информация и практическа подготовка за щастлива бременност и леко раждане, успешен старт в кърменето и грижи за новороденото посетете Спомнилище за родители.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!