Бебетата се раждат с изключително нежна и фина кожа, която все още не се е приспособила за живот извън утробата. В резултат на това кожата на бебето може лесно да се разрани от на пръв поглед безобидни за нас възрастните фактори. Често родителите се сблъскват с проблеми като подсичане, зачервяване, лющене, атопичен дерматит. Едни от най-честите причини за разраняване на бебешката кожа са честото къпане и изсушаване на кожата в следствие на мокренето с вода, химикалите в козметиката, с която щедро мажем бебето в желанието си да защитим кожата му, както и химикалите, които влизат в досег с бебето чрез прахове за пране, оцветителите на детските дрешки, памперси, мокри кърпички, храни, лекарства, ваксини. За да запазим бебешката кожа здрава е добре да знаем кои фактори най-често причиняват кожни раздразнения и да сме внимателни с тях, както и да вземем някои превантивни мерки.
Подсичане
Сигурно няма майка, която да не е се сблъсквала поне веднъж с проблема подсичане. А за някои той е утежнил доста отглеждането на бебето. Новородените са с изключително чувствителна кожа и може много лесно да се разрани поради една или друга причина.
Подсичането е точно това – разраняване. Представлява възпаление на кожата, най-често по дупето и гениталиите на бебето. По-леката форма е с червени петънца и пъпчици, на които ако не се обърне внимание се усложняват като се появяват истински рани. Подсичането се причинява от няколко фактора и/или комбинацията помежду им – амоняка в урината, чувствителната бебешка кожа, изпражненията, триенето. При подсичане сменяйте пелените колкото можете по-често, като миете бебето само с вода, измивате хубаво остатъците от крем, урина и изпражнения и го оставяте да изсъхне добре голо на въздух. Не трийте възпалените места, защото така те се раздразват още повече. Преди слагането на пелената намажете кожата с подходящ крем, който ще я предпази от инфектиране.
От подсичане могат да страдат всички гънки по бебешкото телце, тъй като там кожата е изключително чувствителна и нежна, но най-често подсичането се наблюдава на гънките на дупето, в следствие на замърсяването с урина и изпражнения, запарването на кожата от памперса и мазилата, които щедро слагаме на бебешкото дупе. Зачервяванията и раничките са болезнени за бебето и често то става по-кисело и неспокойно от обичайното. Причините за появата на подсичането, както и лечението на това състояние са индивидуални и това което помага при едни деца доста често влошава състоянието при други. Затова трябва да подхождате внимателно и да не превръщате нежното бебешко дупе в тестова зона на всякакви кремове, мазила, пудри и каквото още ви препоръчат по форуми, приятелки, познати и т.н. По този начин вредите на бебето, вредите и на нервите си, защото е възможно проблемът да се задълбочи и да се наложи лечение с медикаменти.
Най-чести причини за подсичането
Бебешката кожа е чувствителна, това е ясно на всички. Тя няма изградена защита като кожата на възрастните и има нужда от време, за да привикне да се справя с околните въздействия. Кожата в гънките и по дупето е по-нежна от тази на другите места. Дупето на бебето рядко остава непокрито, тъй като много майки свикнаха да ползват памперси и кожата на дупето няма възможност да „общува” с външната среда и да се адаптира.
От там идва и втората причина – кожата не може да диша. С памперс, а и дрешки върху него кожата се задушава и претопля.
Амонякът в урината и изпражненията на бебето допълнително дразнят кожата. Когато то се движи, се получава и претъркване точно по гънките.
Някои бебета се изриват, защото не им понася дадена марка памперси, не попива добре урината или има в състава си съставки, които ги дразнят. Не са малко случаите и на подсичане заради мокрите кърпички, някои от които съдържат съставки, дразнещи нежната бебешка кожа (силни изкуствени аромати, химически съставки).
Всеки един от тези фактори е достатъчно агресивен, за да причини възпаление на кожата и тя да пламне в червено.
На пазара се предлагат повече от достатъчно козметични продукти специално за този проблем. Разработени са серии кремчета, олио, пудра и каква ли още не бебешка козметика, предназначена за подсичане. Доколко са добри и помагат всяка майка може да прецени за себе си. Някои майки в желанието си подсичането да изчезне по-бързо ползват крем след крем, без да се замислят, че той може допълнително да задуши кожата или прекалено да я омазни и така вместо да помогне, да попречи на оздравяването й.
Практика е при всяка смяна на памперсите да се маже дупето с крем, който да защитава кожата от урината. Но този крем не позволява на кожата да диша. Реално между дупето на бебето и околния въздух постоянно има някаква преграда – или памперс, или крем, или пудра, или дрехи. Това изнежва кожата и тя не може да се грижи сама за себе си. Добро решение е да ползвате крем, само когато дупето има някакъв проблем и нека той да не е мазен и ароматен и да не съдържа парабени и др. вредни съставки. За предпочитане е да заложите на био козметика, особено за чувствителната бебешка кожа. Добре е да съдържа цинк, който успокоява кожата. Кремът трябва да се измива добре при всяка смяна на памперса, за да не остава върху кожата.
При подсечено дупе:
- не бързайте да се обръщате към бурканчетата и тубичките;
- мийте дупето след всяка смяна на памперса само с вода или най-добре със запарка от смрадлика или лайка;
- не използвайте сапун, дори и бебешки, той дразни кожата;
- не използвайте мокри кърпички;
- подсушавайте кожата и я оставяйте за 10-15 минути да диша без памперс и без дрешки няколко пъти на ден;
- температурата на въздуха не трябва да е много висока, защото това изсушава кожата;
При по-тежко подсичане, ако проблемът е сериозен и посочените по-горе мерки не помогнат:
- намазване с преварен зехтин с накиснат невен вътре – продават се и специални билкови естествени мазила с невен;
- посипването с хума вместо с пудра също ще облекчи положението;
- отварата от лайка действа успокояващо на подобни проблеми и е безвредна;
- ако по дупето има пъпчици с бели връхчета можете да ги мажете със сребърна вода;
Ако състоянието на бебешката кожа се влошава, непременно посетете специалист. Тъй като в подобни случаи педиатрите изписва кремове, съдържащи кортикостероди, в никакъв случай не бързайте да мажете бебето с тях. Кортикостероидите ще скрият обрива и ще премахнат раздразнението само временно, а причината ще остане и обривът ще се появи пак. Честото мазане с кортикостероиди може да доведе до тежки заболявания с необратими усложнения. Препоръчваме ви да се обърнете към класически хомеопат. Хомеопатията е нежна, щадяща медицина, която помага на организма да се възстанови, като излекува причините, довели до възпалението. Напълно безвредно за бебето и със сигурен резултат. Не давайте никога на бебето хомеопатични лекарства, предписани на друго дете. При хомеопатията всеки случай е различен и няма универсална рецепта. Лекарство, което е помогнало на друго детенце да оздравее може да доведе до усложнения при вашето, ако си го самоназначите.
Най-доброто лечение за подсеченото дупе е комбинацията от топла вода, чиста мека кърпа за подсушаване и свеж въздух.
Прекалено суха кожа. Зачервяване и лющене
Искате бебето Ви да има гладка и мека кожа като в списанията и рекламите по телевизията?
За съжаление не е възможно, поне не в началото. Да, кожата на бебето наистина е много мека и нежна, но точно това е основна причина за проблемите, които разглеждаме в тази статия.
Малките човечета са с по-тънка кожа от възрастните и това я прави по-чувствителна и податлива на химични и физични влияния, по-бързо се изсушава и раздразнява. Още като се роди бебето, кожата му е зачервена, има малки пъпчици по лицето и тялото. След това лесно се обрива от непоносимост към химическите съставки в бебешката козметика, от дрехите, от непоносимост към перилен препарат, от слънцето, от вятъра, като цяло от почти всичко.
Не бързайте да третирате бебешката кожа с всевъзможни кремове и мазила. Проблемът не е толкова сериозен и може да се реши като не мокрите често бебешката кожа, оставяте кожата да диша, стараете се да не претопляте бебето и като преминете към перилни препарати, козметика и дрехи с естествени състави и без агресивни химикали. Родители, които не къпят новородените си бебета всеки ден, а два-три пъти седмично само с вода, употребяват бебешка био козметика, при това само в краен случай и избират прахове за пране и облекла, специално създадени за деликатна бебешка кожа, почти никога не срещат проблеми със зачервяване на кожата на бебето и тя изглежда далеч по-спокойна и здрава от кожата на бебетата, къпани всеки ден и мазани щедро бебешка козметика (Вижте статията „Митове при отглеждане на бебето (част 3): Къпане на бебето”). Естествено, всеки случай е индивидуален и има много бебета, чиято кожа се чувства добре, въпреки честото мокрене и химикалите в козметиката, както има и бебета с изключително тънка и нежна кожа, която дори при специални грижи проявява проблеми.
Друг често срещан проблем е лющенето. При него малки частички от кожата падат и остават по дрехите или завивките на бебето. Получава се когато кожата му не е достатъчно хидратирана и затова е много суха. Старайте се вкъщи въздухът да не е прекалено топъл и сух. Не къпете бебето всеки ден, тъй като от мокренето кожата допълнително се изсушава и се лющи много повече. Може да използвате тоалетно мляко за намазване на много сухите места, като отново заложете на натурален продукт без агресивни химикали. Тоалетното мляко е леко като субстанция, попива бързо, защитава кожата и я прави по-мека. Нека да не е ароматизирано и задължително без алкохол, защото това допълнително дразни и изсушава кожата на бебето.
Атопичен Дерматит
Нежната бебешка кожа често става жертва на различни дразнения, които могат да имат и по-сериозни последици. По-горе разгледахме най-честите проблеми с бебешката кожа – зачервяване, лющене и подсичане, както и причините, които водят до тях. Ако бебето ви има подобни обриви, зачервявания, суха кожа и лющене или по-сериозно разраняване и екземи, които обаче не минават със стандартните, описани по-горе средства, то значи страда от заболяване, наречено атопичният дерматит (в превод нетипична кожа). Това е състояние на бебешката кожа, различно от обичайното и здравословно, което не подлежи на стандартно лечение. Атопичният дерматит се проявява доста често при бебета и малки деца. Според официалната статистика в момета всяко четвърто дете под една годинка страда от атопичен дерматит. Неприятното е, че засегнатата кожа е силно сърбяща или боляща и това предизвиква на бебето силен дискомфорт, а в резултат на това и и на майката. Бебето с атопичен дерматит може да бъде силно неспокойно в следствие на сърбежа или болката, да не спи спокойно. Все още не са ясни причините, водещи до атопичен дерматит и при всеки човек са по-скоро индивидуални или кобинация от няколко фактора. В много от случаите те са генетично обусловени – тоест, ако някой от родителите страда от кожни проблеми, много вероятно е такива да се отключат и при детето. Важно е обаче да правим разлика между причини и отключващи фактори. Това, че детето има генетични причини не означава, че ще развие атопичен дерматит, ако успеем да предотвратим отключващите това състояние фактори, а те са същите като описаните и в по-горните точки и можем да ги разделим в няколко основни категории:
Фактори, водещи до атопичен дерматит:
- Химикали, които влизат в досег с бебето чрез козметика, прахове за пране, облекло, храна, лекарства, ваксини – доказано е, че кърменето и естествените натурални съставки на нещата, които използваме ни предпазват от подобен род заболявания. Важно е обаче и кърмещата майка да избягва приема храни с консерванти, оцветители и др. химикали, защото те преминават в кърмата. Избягвайте да давате на бебето лекарства – те съдържат високи концентрации на химикали, които силно увреждат организма. Ако бебето се разболее, обърнете се към класически хомеопат, който ще излекува бебето щадящо, без да нанася вреди. Същото важи и за ваксините. Доказано след прием на лекарства или след ваксинации при доста бебета се отключва заболяването атопичен дерматит като опит на организма да се справи с висококонцентрираните химикали, влезли в тялото.
- Изсушаване и запарване на нежната бебешка кожа чрез често мокрене, памперси и претопляне (подробно разгледахме тези причини по-горе).
- Психо-емоционални фактори като системно излагане на стрес. Бебето оставяно да плаче само в креватчето си или изложено на други форми на стрес като например силна уплаха, стресово раждане, тревожна майка и т.н. може да предизвика подобна реакция, в която бебето изхвърля стреса от организма си чрез най-големия си орган – кожата. Затова не пренебрегвайте плача на бебето като сигнал, че нещо не е наред. Бебето никога не плаче без причина. Откликвайте и дори да не разберете защо бебето плаче. Самият факт, че сте до него и го дарявате с любов ще му помогне да се справя със ситуациите и ще намали стреса.
Полезни съвети за облекчаване на атопичния дерматит при бебета:
- Къпете детето в топла вода (35/36°C) и не всеки ден. Два пъти седмично за малко бебе е напълно достатъчно.
- Не претопляйте стаите (19/20°C). Ако въздухът е сух, проветрявайте често.
- Избягвайте прахове за пране, съдържащи фосфати и омекотители.
- Избягвайте запрашени помещения, килими и плюшени играчки, тъй като задържат прах. Изберете настилка, която се почиства лесно и не задържа прах.
- Избирайте памучно бельо. Задължително избягвайте вълнените материи.
- Избягвайте отглеждането на животни вкъщи.
- Избягвайте задимени помещения.
- Ако кърмите бебето, установете по метода на изключването дали някои от храните изострят симптомите и намалете тяхната консумация до минимум.
- Ако бебето или малкото дете приема твърди храни, информирайте се кои храни най-често предизвикват алергични реакции и бъдете особено внимателни при тяхното въвеждане и предлагане (Вижте статиите посветени на захранването тук.)
- Оставяйте бебешката кожа да диша винаги, когато е възможно. Атопичният дерматит се повлиява много добре от морския климат и морската вода.
Къпане и козметика
За да се въздейства на сухата кожа, е необходимо да се намали къпането, защото след мокрене, кожата изсъхва повече и да се използва подходяща за случая натурална бебешка козметика без консераванти, алкохол и аромати. Можете да не къпете детето всеки ден, освен ако не е изцапано. По-добре измивайте само лицето и ръчичките, краченцата и дупето, когато се налага. Ако миете цялото тяло използвайте сапун само за мръсните участъци и то мек, козметичен, специален, който не дразни и не изсушава кожата. След къпане е задължително да намажете кожата с подходящ лосион или крем с натурални съставки и специално предназначен за суха и възпалена кожа (Вижте статията „Митове при отглеждане на бебето (част 3): Къпане на бебето”).
Все повече фирми за бебешка козметика разработват серии, които са подходящи за деца с такива проблеми, тъй като атопичният дерматит вече е широко разпространено заболяване. Тези продукти са специално насочени към сухата, сърбяща и зачервена кожа и използването им ще облекчи заболяването. Специалната бебешка козметика е без консерванти, алкохол и парфюми, защото те допълнително дразнят кожата. Специално насочени към проблемите на атопичният дерматит са сериите Стелатопия, Атодерм, Екзомега, продукти на Себамед и доктор Тайс. При по-леки и безобидни форми на атопичен дерматит тези козметични продукти може да помогнат, особено ако съчетаете с по-рядко къпане/мокрене на засегнатите части на тялото и спрете да използвате изсушаващи сапуни и дразнещи кожата прахове за пране и дрехи. Имайте предвид, че посочените серии продукти, въпреки че съдържат специално подбрани и предназначени за проблемна кожа съставки не са натурални био продукти и може и да не окажат благоприятно въздействие върху кожата. Всичко е въпрос на индивидуална реакция на организма на детето. Понякога по-благотворно действие имат натурални био продукти, които не залагат на толкова високи технологии в козметиката, но съдържат изцяло естествени био съставки – кокосово масло, продуктите с невен и др. Ако козметичните продукти не помогнат потърсете консултация със специалист.
Традиционната медицина не разполага с лекарство или друг метод, който със сигурност да премахва атопичния дерматит и прилага единствено средства, които облекчават състоянието на бебешката кожа и свеждат заболяването до минимум. Педиатрите в подобни случаи изписват кремове, съдържащи кортикостероди. В никакъв случай не бързайте да мажете бебето с тях. Кортикостероидите ще скрият обрива и ще премахнат раздразнението само временно, а причината ще остане и обривът ще се появи пак. Честото мазане с кортикостероиди може да доведе до тежки заболявания с необратими последици.
Препоръчваме да се обърнете към класически хомеопат
Хомеопатията е нежна, щадяща медицина, която помага на организма да се възстанови, като излекува причините, довели до възпалението. Напълно безвредно е за бебето и със сигурен резултат. Не давайте никога на бебето хомеопатични лекарства, предписани на друго дете. При хомеопатията всеки случай е различен и няма универсална рецепта. Лекарство, което е помогнало на друго детенце да оздравее може да доведе до усложнения при вашето, ако сте си го предписали сами и не е правилно подбрано и давано в нужата честота на приемите. Понякога хомеопатичното лечение дава мигновен резултат. Друг път случаят е по-сложен и е нужно време, за да бъде преодоляно заболяването, но ако проявите търпение, детето ще възвърне здравата си кожа и добро настроение.
Класическата хомеопатия не действа агресивно и потискащо, а подпомага имунната система да се балансира и нежеланите кожни реакции в резултат на това отминават.
В статията са използвани материали от: http://bebeshkakozmetika.com
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
Д
31/01/2012 @ 13:19
Здравейте,
Имам проблем, моля да ми дадете съвет. Дъщеря ми е на почти 7 месеца и от месец има зачервяване което обхваща срамните усни и надолу малка част от бузата на дупето. Използвам многократни пелени от бамбук и органичен памук, имам 15 на брой и понеже зимата съхнат по-трудно понякога комбинирам с еднократни пелени, но ползвам максимум 5 на седмица. Не знам как е станал проблема, уж ползвам само био козметика, къпем я на 3-4 дни. Само на кърма е. Ползвам био прах за пране, първо си мислих, че проблема идва от това, че съм слагала малко повече прах за пране като пера многократните пелени. Тъй като си мисляих, че ще се изперат по-хубаво, но после прочетох, че не трябва, сега ги пера с по-малко и двойно изплакване. Другото в което се съмнявам, че о месец запозна да ака по-рядко, но по обилно, почти всеки път я хващам и я измивам, но когато е акала се цапат и срамните устни от което много почервеняват. Практикуваме и ЕБХ, макар, че последно време съм мн уморена и нямам мн сили да подскачам всеки път, та през деня позанемарих да хващам пишканията, само нощем с всяко ставане за кърме и пишкаме преди това, даже понякога цяла нощ изкарва със суха пелена. Но последно време не знам заради зъбките май се буди по-често и не ставам всеки път само и подавам да посуче и не успявам да я изпишквам. Просто не знам как така след толкова старание е този проблем. Самото зачервяване е като ситни малки пъпки, но по-скоро като петъмца. Сега съм преварила чист био зехтин и я мажа с него и се принудих да купя конвенционална козметика, която всеки хвали, че успешно е помогнала, но като, че ли стана по-добре, но още не се е махнало даже на моменти се влошава пак и после пак се пооправя и не знам, мн съм пртеснена вече. Често я събличам да стои без пелена, лятото седеше с часове, сега по-малко но задължително поне по 15 минути няколко пъти на дем. Понеже я оставям понякога и тя като се обърне и се изпишква и уж съм сложила чиста пелена, но после пак й е зачервено доста и като е гола се чеши милата, направила си е рани, уж я спирам, но не успявам всеки път. Не бързам да ходя на лекар, защото се притеснявам, какви неща може да й изпишат, затова първо се обръщам към съвет тук. Благодаря предварително!
Нели Василева-Стефановa
01/02/2012 @ 21:39
Заведете детето на класически хомеопат.