Кои съставки от храната, питиетата и лекарства, които приема кърмещата жена преминават в кърмата? Нужно ли е наистина да спазваме спартански режим докато кърмим или можем да си позволим по малко от радостите на живота, макар да не са полезни за бебето? Какво да правим, когато се разболеем и наистина се налага приемането на лекарства – нужно ли е да спрем да кърмим? Това са въпроси, които много от кърмещите майки си задават и изпитват тревога дали докато кърмят дават наистина най-доброто на бебето си или наред с полезните съставки в кърмата преминават и вредни вещества, които майката е приела в организма си поради ред причини. Други майки пък решават да бъдат стриктни докрай и не близват и капчица алкохол и отказват да пият каквито и да било лекарства, дори когато боледуват, само за да не навредят на бебето. Какво можем и какво не бива да си позволяваме докато кърмим?
Лекарства и кърмене
Повечето лекарства, които приемаме преминават в кърмата в известна степен. Дори лекарствата, в чиито листовки пише, че могат да се приемат по време на бременност и кърмене съдържат химически съставки, които е желателно да не влизат в бебешкия организъм, освен в краен случай. Докато сте бременна или кърмите е добър момент да се обърнете към хомеопатията като алтернативен метод на лечение, който не използва химически лекарства, а само естествени природни вещества при това в изключително малки дози. Хомеопатичните лекарства не вредят на организма ви, нито увреждат по какъвто и да било начин организма на бебето. За да поддържате здравето си с хомеопатия обаче е нужно да се лекувате при квалифициран класически хомеопат, а не при личния си лекар, изкарал едномесечен курс по хомеопатия. За съжаление като всяко успешно средство, хомепатията в момента се радва на голяма популярност, което кара мнозина да се обявят за хомеопати без да имат нужната квалификация, за да ви лекуват успешно. Хомеопатията освен това следва индивидуален подход при лечението, затова ако определено хомеопатично лекарство е помогнало на вашата приятелка, не бързайте да си го предпишете сами, защото не само, че може да не помогне на вас, но може и ефектът да е обратен. Квалифицираният хомеопат успешно ще помогне за всичките ви болежки от стандартни вирусни инфекции до хронични заболявания. Повече информация за хомеопатията като метод на лечение, особено за бременни, кърмачки и бебета вижте статията “Хомеопатия за бременни, бебета и деца“.
Ако все пак решите да се лекувате с традиционна медицина, трябва винаги да се консултирате с лекар и да чете листовките на лекарствата, в които пише допуска ли се приемът на лекарството по време на кърмене. Повечето лекарства преминават в малки количества в кърмата, но има и такива, които преминават в кърмата в по-големи и застрашаващи здравето дози. Избягвайте приемането на успокоителни и хормонални медикаменти, особено продължително време, тъй като ще се отразят на бебето. В никакъв случай не бива да приемате антибиотици, лекарства съдържащи литий, вещества потискащи имунната система или химиотерапия.
При грип, настинка или други безобидни болести най-добре заложете на изпитаните бабини лекове или се консултирайте с хомеопат. Много майки се притесняват да кърмят бебето, когато са с темепратура или други симптоми на вирусна инфекция и преустановяват кърменето от страх да не заразят бебето. Точно по време на грип обаче бебето има най-голяма нужда от кърмата ви, дори когато сте болна. Именно, когато бебето ви е в контакт с вируси е особено важно кърменето да продължи, особено ако самата вие сте заразена. Когато тялото ви е в контакт с вируса, то произвежда антитела, с които се бори с болестта и чрез кърменето тези антитела преминават и в организма на бебето и го предпазват от разболяване. Бебето ви има нужда от вашата кърма, за да не се раболее.
Ако страдате от тежко или хронично заболяване, което изисква поддържащо лечение, задължително потърсете квалифициран класически хоемопат с опит, който ще помогне да поддържате здравето си без употреба на тежки химически лекарства. Не бързайте да се откажете от кърменето, заради здравословен проблем, който изисква лечение. Почти всички заболявания могат да бъдат лекувани и без конвенционалните химически лекарста. Потърсете информация и опитайте. Детето ви заслужава да откриете начина да продължите да го кърмите, дори когато се налага да се лекувате!
Алкохол и кърмене
Промилите алкохол в млякото са толкова, колкото и в кръвта на майката. Кърмачето обаче поема скромно количество мляко с ниско съдържание на алкохол, защото алкохолът се разпределя в целия организъм на майката и само част от него отива в кърмата. Въпреки малкото количество алкохол, което кърмачето поема, ако го кърмите след употреба на алкохол, имайте предвид, че бебето не може да разгражда алкохола така, както ние възрастните. Бебето реагира дори на кърма с ниско съдържание на алкохол като суче по-малко и след това спи по-неспокойно. В случай че майката поеме голямо количество алкохол, бебето може да се отрови и да бъде сънливо и отпуснато дни наред.
Никакъв алкохол ли не мога да пия докато кърмя?
Няма нужда да минавате на спартански режим, докато кърмите. Можете спокойно от време на време да си позволите една чаша вино или една малка бира. Такова малко количество слаб алкохол се разгражда от организма ви за 2 -3 часа и ако изчакате 2-3 часа преди да предложите на бебето да суче, в кърмата ви няма да има следи от алкохол. Имайте предвид, че новородените бебета са незрели и не могат да разградят дори минимални количества алкохол. За това изчакайте поне шест седмици след раждането като се въздържате дори от слабо алкохолни питиета.
Ако кърмачето ви е вече голямо и захрането с твърди храни (над 6 месеца) можете да си позволите и малко по-волна програма, ако много страдате по отминалите времена със щури партита, придружени с коктейли 🙂 За целта вечерта накърмете бебето преди партито и не го кърмете до другия ден, когато промилите ще са изчезнали вече от кръвта. След приемане на твърд алкохол, особено в немалки дози задължително трябва да минат 12 часа преди да предложите на бебето гърдата. Ако гърдите ви не са свикнали на толкова дълги паузи и се препълнят, изцедете известно количество мляко, за да намалите дискомфорта и да се предпазите от препълване и запушване на каналите.
Цигари и кърмене
Пушенето по време на кърмене може лесно да намали количеството и качеството на майчината кърма. Една от причините е по-малките количества на хормона пролактин в организма на пушачките, хормонът отговорен за количеството мляко. В млякото преминават токсични вещества от цигарите като карбон моноксид, цианди, катран, никотин, като концентрацията на никотинът в кърмата е дори по-висок, отколкото в кръвта на майката. Кърмачетата на майки пушачки са по-неспокойни, често наддават по-малко на тегло и страдат от по-силни колики. Тези деца са изложени на по-висок риск от развиване на инфекции на дихателните пътища, алергии и астма.
Ако не успеете да спрете цигарите не бързайте да преустановите кърменето. Намалете цигарите до минимум и ако не можете да издържите съвсем без цигара, то първо накърмете бебето и след това изпушете цигара, по-възможност не цяла и не пушете няколко часа до следващото кърмене. Така вредата върху бебето ще е най-малка.
Колкото и да ви се струва, че не можете без цигара, помислете кое е най-важно за вас и бъдете твърда – струва си да проявите воля и упорство. Ще се изненадате колко силна е волята на майката, решена да даде най-доброто за детето си – Вие можете да го направите!
На пазара се предлагат различни никотинови продукти, заместители на пушенето, но те не са подходящи за кърмачки. Никотинът от тях също преминава в кърмата.
Дори вие да не пушите, ако бащата или друг член на семейството пуши в помещението, в което живеете или пребивавате продължително време вредата върху кърмата и бебето е същата, както ако пушите вие. Дори да сте само пасивен пушач, никотинът и другите вредни съставки от цигарите преминават в организма ви и от там в кърмата, макар и в по-малки количества. В никакъв случай не излагайте бебето на тютюнев дим, а също не излагайте и себе си, особено ако кърмите. Другите трябва да се съобразят с вас и да пушат на места, където няма да ви вредят.
Очаквайте продължение на статията, в което ще говорим за билките, алергизиращите и трудно смилаеми храни, които е добре кърмещата жена да избягва от менюто си.
В статията са използвани материали от книгата „Азбука на кърменето” от Гру Нюландер
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!