Още от поредицата
- Какво е леко раждане и защо подготовката за раждане е важна?
- Подготовка за леко раждане
Раждането е едно от най-важните неща, които ще се случат през целия Ви живот и може би най-голямото изпитание за организма Ви. Твърди се, че родилната болка била най-силната болка и макар това твърдение да не е доказано, то всява страх и ужас у бъдещите майки. Всяка жена смята раждането за важен момент и изключително сериозно изпитание, но малко са жените, които се подготвят за него. Защо отиваме да раждаме без предварителна подготовка? Защо оставяме съдбата си изцяло в ръцете на късмета, при положение че животът и здравето на нас самите и на детето, което носим в утробата си зависи от това какво раждане ще изживеем?
Защо повечето бъдещи родители не се подготвят за предстоящото раждане?
Бременността поглъща цялото Ви внимание
Когато в утробата Ви расте човек, вие усещате, че вече не сте същата и промяната, физическа и психическа, понякога заема цялото Ви внимание и сякаш не оставя свободно пространство за други мисли. От разговорите с бъдещи майки ми прави впечатление, че една голяма част от тях са толкова погълнати от своята бременност, че не мислят за раждането и грижите за бебето – все изключително важни неща, които предстои да им се случат в най-скоро време. Често бъдещите родители казват:
„Ох, да мине бременността първо, че много ми тежи, пък тогава ще му мислим за раждане, за грижи за бебето – всяко нещо с времето си.”
Разбираемо е да не мислиш за раждането, когато повръщаш, пада ти кръвното или се задъхваш като стар астматик. Как да мислиш за нещо, което предстои като това, което ти се случва в момента си е сериозно изпитание и мисълта за още по-сериозно изпитание може само да те демобилизира и разтревожи допълнително? Колкото и далечен да Ви се струва моментът, когато малкото растящо в тялото Ви човече ще реши да излезе и колкото и плашеща да Ви изглежда мисълта за раждането не се заблуждавайте, че като не мислите за раждането то просто няма да Ви се случи. То ще стане факт и от това с каква предварителна подготовка и нагласа влезете в родилната зала зависи какво ще се случи там. Така че въпреки настоящите си несгоди, положете усилия да се информирате и да помислите какво раждане искате да имате и се подгответе за него.
Мисълта за раждането всява страх
Каквото и да си говорим, в представите на хората раждането е страшно и ужасно изпитание, което протича със силна болка и може да доведе до тежки усложнения. Няма как да изтрием от съзнанието си всички ужасяващи истории, свързани с раждане, които сме чували от познати или гледали по филми. Жените крещят, има кръв, лекарите режат и шият и накрая жената е толкова изтощена, че не може да стане от леглото и възстановяването й често трае дни и седмици. Как да мислим за раждането, ако само думата раждане предизвиква у нас подобни асоциации? Нормално е да си забраняваме дори да мислим по темата с цел да не се тревожим, но дали мислим или не, ако свързваме раждането с подобни страховити асоциации, то тревогата вътре в нас набъбва и с наближаването на момента става все по-голяма и неконтролируема. Приемете, че независимо мислите ли за раждането или не, то е нещо, което Ви предстои и дори да не мислите съзнателно за него, подсъзнанието Ви е фокусирано върху тази тема, защото тя е Ваша тема и Ви касае лично. По-добре вместо да бягаме от проблема, да се изправим лице в лице с него и да преодолеем страховете си много преди моментът за раждане да е настъпил, вместо да оставим страхът да ни води и да допринесе наистина да ни се случи именно това, от което се боим. Защото основното, от което зависи раждането е психологическата нагласа на родилката и способността й да се отпусне по време на самото раждане. Ако от страх предпочетете да не мислите предварително за раждането и не преодолеете страховете си и не се подготвите за раждането, то си гарантирате, че най-вероятно ще имате именно болезнено, неприятно и страшно раждане. От Вас зависи дали ще се срещнете със страха сега и ще се справите с него или ще оставите той да Ви води.
Раждането е медицински въпрос, който касае лекарите, а не самата родилка
Много жени мислят, че единствената им задача, свързана с подготовката за раждане е да изберат клиника и лекар при когото да родят. Оттук нататък мислят, че всичко е в ръцете на лекаря и от тях нищо повече не зависи. В днешното общество, в което всички задължително раждаме в болница е нормално да свързвате раждането с медицината, а медицината с лекарите и да мислите, че вие нямате нищо общо с това и не разбирате от тези работи, че да се бъркате.
Работата е там обаче, че раждането всъщност има много малко общо с медицината. Раждането допира до медицина, единствено ако настъпят усложнения. Само при усложнения имате нужда от медицинска намеса и квалифициран специалист, който да поеме нещата. В случай, че няма усложнения, какъвто всъщност е случаят с повечето раждания, за да протече добре раждането не се нуждаете от добър лекар, а от умението да се отпускате и да дишате и напъвате адекватно – а за да имате тези умения е добре да сте се подготвили предварително за раждането, защото и най-добрият лекар няма как да ви отпусне, нито може да диша или напъва вместо вас. Това, което може да направи лекарят е да пристъпи към медицински интервенции, ако раждането не протича добре по естествен път, а именно тези интервенции предизвикват болка и водят до тежък следродилен процес на възстановяване.
Как да протече раждането леко и успешно?
Нека първо обясна какво за мен значи леко раждане, защото съм сигурна, че всеки влага различен смисъл в тези думи. За едни леко раждане е раждане, в което майката не усеща болка и затова много жени прибягват към епидурална упойка при естествено раждане, за да се предпазят от болка, а други избират направо секциото като вариант за раждане, в който те ще бъдат упоени и нищо няма да правят, а медицинският екип ще извади бебето от тялото им без каквито и да било усилия от тяхна страна.
Аз обаче влагам в понятието леко раждане много повече от това бебето да се роди без усложнения и силни болки. За мен успешно и леко раждане е това, в което майката и бебето се чувстват комфортно по време на самото раждане и след раждането бебето е адекватно и диша самостоятелно и може да засуче, майката е здрава и в състояние да се грижи сама за себе си и за детето си – няма болки, няма шевове и кръвоизливи, а е нормален здрав човек, който се е поуморил и има нужда от няколко часа сън, но няма нужда от обезболяващи, реанимация, раздвижване, промивки на рани, сваляне на конци, антибиотици. Искате ли за себе си и детето си след раждането да бъдете адекватни, здрави и изпълнени с енергия? Това наричам аз леко раждане.
Започнахме с това, че много бъдещи майки свързват лекото раждане с епидурална упойка или със секцио, но след като дадох своето определение за леко раждане, то упойките и оперативното раждане вече изпадат от категорията леко раждане. Защо ли? Защото след епидурална упойка някои бебета имат затруднени реакции в първите часове след раждането, докато упойващите вещества не се изчистят от кръвта им, а майките често страдат от силно главоболие, виене на свят, гадене и болки в гръбнака, понякога толкова силни, че без обезболяващи не могат да заспят нощем. Ако се стремите към леко раждане дали силните следродилни болки, гаденето и замайкването имат място в плановете ви?
Секциото – раждане при което бебето се ражда без да усетите, но след това си носите последиците от 24 часа реанимация, раздвижване и дълго следоперативно възстановяване. Матката Ви е срязана и зашита и никога повече няма да бъде както преди. Винаги при силни усилия или последваща бременност ще съществува рискът от руптура на матката на мястото на предходния шев, седмици след раждането Вие ще бъдете не здрава жена, а оперирана жена със всички последици от една операция. А това не е просто операция, а както каза преди време един хирург:
„Секциото е средна по сложност коремна операция с всички рискове, което крие една подобна операция.”
Бебето родено не по естествен път, а оперативно често има затруднено дишане и се налага поставянето му под кислородна маска в първите часове след раждането му. Реакциите му в първите часове доста се различават от реакциите на здравороденото по естествен път бебе. Със сигурност за едно такова бебе раждането е минало далеч не леко и далеч не успешно след като дори не може да диша самостоятелно. След секцио бебето няма възможност и да засуче в първите часове след раждането, защото майка му е в реанимация и вместо майчино мляко получава формула. Все още ли смятате, че това е най-доброто, което можете да предложите на себе си и детето си?
Лекото раждане е по презумпция естествено раждане, в което жената и бебето се обезболяват по естествен начин, така че да преминат през родилния процес леко и комфортно и след раждането да се чувстват жизнени, здрави и щастливи.
За целта вместо медицински интервенции, свързани неизбежно с игли, скалпели и ножици, които носят болка и страдание се обръщаме към други методи за раждане, в които няма рани, а има подпомагане на родилния процес такъв, какъвто физиологически е заложен у жената да бъде – без скалпел, без шевове, без кървене и без онази прословута родилна болка, защото ако жената роди по начинът, по който тялото й е устроено да ражда я боли не повече, отколкото при пломбиране на малък кариес. Изпитано от личен опит!
Кои са методите за естествено обезболяване, как протича естествения родилен процес, какво е нужно предварително да знаем и как да се подготвим за раждането ще представим във втората част на статията, посветена на Подготовка за раждането. Много информация по темата можете да намерите и в останалите ни статии, посветени на раждането тук.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
15/03/2016 @ 17:26
Na men mi se nalaga s sekcio kvo da se pr
17/03/2016 @ 09:55
Има ситуаци, в които поради здравословни проблеми на родилката или напречно предлежание на плода се налага разждането да протече със секцио. В такива ситауции сме благодарни на съвременната медицина за възможността при сложни от медицинска гледна точка обстоятелства и бебето и майката да преживеят успешно раждането. Важно е обаче да имате предвид, че у нас много пъти лекарите препоръчват секцио без да има реална медицинск предпоставка за това. Затова, когато лекарят препоръча секцио, преди бъдещата родилка да се съгласи е важно да проучи въпроса и да чуе и други мнения, за да се информира наистина ли в този случай раждането е препоръчително да протече със секцио.