Още от поредицата
- Етапи на бременността: Начало на бременността
- Етапи на бременността – втори месец
- Етапи на бременността – трети месец
- Етапи на бременността – четвърти месец
- Етапи на бременността – пети месец
- Етапи на бременността – шести месец
- Етапи на бременността – седми месец
- Етапи на бременността – осми месец
- Етапи на бременността – девети месец
Вашето бебе е жизнеспособно! Не бързайте все пак да го видите. Оставете го още малко да порасне! Ако сега се роди, ще бъде недоносено с всички съпътстващи го опасности. Ето защо през този месец не проявявайте прекалено усърдие и трудолюбие. Избягвайте стреса и се наслаждавайте на последните месеци сама. Скоро в обятията ви ще има мъничко човече!
Вашето бебе вече има силно развита възприемчивост. Възприема не само звуци, но и допир, и емоции като реагира с движение, за да покаже, че му е приятно или неприятно. Прави го спонтанно, без мисловен процес, който би му помогнал да осъзнае какво става. Бебето долавя силните емоции, които преживявате, тъй като адреналина, който освобождава тялото Ви преминава през плацентата. Старайте се да избягвате конфликтни и стресови ситуации. НЕ забравяйте, че всяко нещо има и хубавата страна.
Вашето бебе
В началото на 7-мия месец от бременността Вашето бебе е дълго 34см. и тежи 1 кг. В края на месеца бебето ще дълго вече 39см. ще тежи цял 1 700 кг!
Телцето му вече не е толкова сбръчкано, а постепенно започва да се закръгля. Вашето бебе заема все повече място в матката и поради липса на място движенията му стават по-притеснени. В края на седмия месец бебето заема вече цялата матка, но преди движенията му съвсем да се ограничат, то ще направи един последен лупинг и изцяло ще се обърне, заставайки в положението, в което най-вероятно ще се роди.
Очите му са вече напълно отворени. Миглите са се удължили.
Стомахът, червата и бъбреците функционират. Те поемат амниотичната течност, която бебето поглъща. Тази течност променя вкуса си в зависимост от храната на майката. Ето как още в утробата бебето развива още едно ново усещане, което ще доусъвършенства през целия си живот: вкусовото възприятие.
Дихателните движения на бебето вече са ритмични и координирани.
Механизмът на температурно саморегулиране вече е задвижен.
Бъдещата майка
Физически неразположения
Сърдечният Ви ритъм е по-ускорен отпреди: около 12 удара повече в минута. Кръвната Ви плазма нараства по-бързо от скоростта, с която се образуват червените кръвни клетки и може би усещате умора и се задъхвате дори при слабо физическо натоварване. Ако е така споделете усещанията си с лекаря, който проследява бременността, но най-вероятно тялото Ви просто не е свикнало да работи за двама. Поглъщайте много течности, за да захранвате кръвната маса и консумирайте храни, богати на желязо. Следвайте вътрешните си усещания и си давайте почивка всеки път, в който усещате нужда. Когато се чувствате в добра форма се разхождайте и се движете без да се натоварвате прекалено, а само толкова, колкото е нужно, за да се чувствате във форма без да претоварвате и без това натовареното си сърце.
Матката Ви е нарастнала 500 пъти на обем и при това нарастване притиска диафрагмата, която се повдига и стиска гръдния Ви кош. Това неудобство се чувства главно в седнало положение и към края става болезнено. Ако имате подобни оплаквания станете, вдигнете ръце и опънете, вдишвайки. Свалете ръце и издишайте.
Увеличава се пигментацията на кожата и много от жените забелязват вертикална по-тъмна черта, която минава през корема. Малко след раждането тази черта ще избледнее. Може да се появят и пигментни петна по лицето или тялото, които също ще избледнеят след раждането. Промяната в пигментацията се дължи на увеличеното отделяне на един хипофизарен хормон.
Предлежание
Предлежание е позицията, която заема бебето в утробата. Тъй като в края на седмия месец бебето вече заема цялата матка и няма свободно пространство за движения, то през седмия месец обикновено бебето заема окончателната си позиция, в която ще се роди. Възможно е тази позиция да се промени, дори непосредствено преди раждането, но е малко вероятно. Какво можете да направите Вие, за да заеме бебето благоприятна позиция за раждане през настоящия седми месец вижте тук)
Заразни болести
В този етап от бременността една заразна болест на майката може да има тежки последици, тъй като многобройните вируси и бактерии са в състояние да преминат през изтънялата ципа на плацентата и да проникнат в кръвообращението на бебето. Ето защо трябва да обръщате внимание на здравето си и при необичайни симптоми бързо да предприемате лечение. За бебето е важно, особено в периода на напреднала бременност в случай на инфекциозно заболяване на майката, инфекцията бързо да бъде овладяна, преди на доведе до нарушения при плода, особено при повишена температура. Също така обаче изключително важно за бебето е майката да не приема силни лекарства, които макар да се справят със симптомите на болестта, крият рискове от усложнения и при бебето и при майката. При болест потърсете класически хомеопат, който ще Ви помогне да възстановите здравето си по безвреден за бебето начин. ( За повече информация прочетете тук)
Предпазни мерки:
- Мийте старателно ръцете си преди всяко хранене.
- През цялата бременност спазвайте строга хигиена при контакт с животни (кучета, котки).
- Измивайте грижливо плодовете и зеленчуците, които консумирате.
- Консумирайте месо само след добра термична обработка.
- Не консумирайте непастьоризирани млечни продукти.
- За предпочитане е да пиете минерална вода.
- Избягвайте да консумирате стриди, миди и охлюви.
- При покачване на темепратурата, дори да нямате други сериозни оплаквания отидете на преглед.
Подготовка за раждането
Ако до момента не сте започнали с подоготовката за раждане, сега е време да предприемете действия в тази посока. Какъвто и метод на раждане да изберете, във ваш интерес е да се подготвите предварително, ако искате раждането да протече по желания от Вас начин. Повече по темата прочетете тук.
Споделете бременността си
Повечето жени споделят емоциите от бременността си с бащата на детето. Ако мъжът до Вас не Ви подкрепя или сте сама обърнете се към семейството си или към приятели. Ако Ви се струва, че няма никой, към когото да се обърнете, то знайте, че много майки са във вашето положение и са минали по Вашия път и с радост ще откликнат на нуждите Ви. В света на интернет лесно можете да влезете в специализиран форум за майчинство и да намерите съмишленици и сродни души. Не подценявайте обаче и хората около Вас – колеги, съседи, просто познати – ако разкриете пред тях тревогите си, най-вероятно ще се изненадате колко много могат да са Ви полезни, тези не толкова близки хора. Когато се чувствате неспокойна, изморена, разтревожена или разколебана, потърсете морална опора и материална подкрепа във всекидневните задължения. Нормално е да не се чувствате както преди. Вътре в тялото Ви в момента живее още един човек, който скоро ще излезе на бял свят и ще промени изцяло живота Ви. Не крийте емоциите си. Изразете ги и ще се намери кой да Ви подкрепи. В момента имате нужда от някой, който да бъде до Вас. Не е полезно нито за Вас, нито за бебето да се правите на герой и да поемате всички предизвикателства сама. Оставете ролята на Супермен за друг път.
Ехография
32–35 седмица е най-доброто време за третата ехография. Ако бременността протича нормално, не е нужно да правите ехография на този етап, защото множеството ехографии облъчват ненужно бебето и биха могли да навредят. Третата ехография е добре да се направи с случай, че има съмнения за забавено развитие или лечима аномалия на плода; плацентата се намира много близо до вътрешния отвор на шийката (плацента превия); при съмнения за неправилно предлежание. Опитния лекар може да определи с голяма точност важните фактори около предстоящото раждане и без множество ехографии. В случай на притеснения от някакво естество обаче, естествено модерната апаратура, макар и да не е доказано безвредна, може да помогне.
В статията са използвани материали от книгата на Мари-Клод Дьолае “Аз съм бременна”.
Повече информация свързана с бременността и подготовка за раждането можете да получите в Спомнилище за родители.