„Кой слинг е най-удобен?” – това е въпросът, който най-често задават майките, чудейки се кой модел слинг да изберат.Тъй като еднозначен отговор на този въпрос няма и всеки модел слинг има своите предимства и недостатъци, предлагам на вашето внимание сравнение на отделните модели слингове по различни критерии, преставени за улеснение в таблици, с помощта на които само с един поглед можете да изберете в зависимост от възрастта и теглото на бебето, сезона, начина на слагане, позицията на носене и множество други критерии кой слинг е най-подходящ за Вас и Вашето бебе.
Видове слингове:
При избора на слинг трябва да вземете под внимание следните фактори:
Възраст на детето
0 – 6 месеца
За да носите новородено в легнала позиция (поза Люлка) най-удобен ще Ви бъде слигнът шал и до известна степен слингът с халки. Май Тай слингът по принцип не е създаден за носене на легнало бебе. Легналата позиция освен за носене на новородено е предпочитана и за кърмене – за целта най-удобни ще Ви бъдат слингът шал и слингът с халки. За носене на новородено в изправена позиция най-удобен е слингът шал. Едно от основните предимства на шала при носене на новородено е че този вид слинг най-добре поддържа главичката на бебето в сравнение с другите модели слингове. В слинг с халки можете да носите новородено във вертикална позиция, но ще Ви се наложи по-скоро да придържате главичката с ръка, а в Май Тай е препоръчително да слагате бебето след навършване на 1 месец.
Трикотажния слинг шал е удобен за носене на бебето от раждането до 8-9 месечна възраст, а при по-голямо бебе, ако трикото е по-разтегливо ще започне да провисва. Ако платът провисне, центърът на тежестта се измества и носенето става по-неудобно и тежестта на бебето се усеща повече. Трикотажните шалове, които се разтягат само по ширината на плата, а са неразтегливи по дължина са удобни за носене до по-голяма възраст на детето. Тъканият слинг шал е удобен за носене на голямо и тежко бебе, но не е толкова удобен за носене на новородено и малко бебе, колкото трикотажния, тъй като платът на трикотажния слинг е изключително мек, не образува гънки и приляга плътно до тялото на бебето. Май Тай слингът прилича по функционалност на слинга шал, но в него препоръчително е да носите бебе над един месец, а най-удобен е за бебета над 3-4 месеца, когато бебето вече успява да разтвори добре крачетата си.
6 – 10 месеца
В междинния период, в който бебето вече не лежи неподвижно като новородено, но и все още не е проходило, а вече е натежало, а и не стои спокойно в слинга, а подскача, най-удобният вариант за носене е слингът шал, тъй като в него тежестта на бебето се разпределя равномерно между двете рамене на носещия, а също и защото в слинга шал бебето е добре обезопасено, за разлика от слинга с халки, при който тежестта на бебето пада само върху едното рамо на носещия и също така трябва да придържаме бебето с една ръка, тъй като при рязко движение не е толкова добре обезопасено. Май Тай слингът също е изключително удобен през този период, защото също както при слинга шал тежестта е равномерно разпределена между двете рамене на носещия и подвижното бебето е добре обезопасено.
Над 1 годинка
Когато обаче бебето започне да се учи да ходи и особено, когато вече проходи, слингът с халки отново влиза в играта: тогава бебето иска да ходи, но бързо се изморява и се налага да го поносим малко, след което отново иска да ходи и т.н. За този период на проходило бебе, когато се налага често да слагаме и вадим бебето от слинга, слингът с халки е по-удобен, защото се слага много бързо и лесно и лесно слагаме и вадим бебето от него, а и лесно променяме позицията на носене на бебето.
Предлагаме Ви таблица с цветни кодове, която нагледно илюстрира степента на удобство на всеки тип слинг през различните периоди от раждането до над 1 годинка.
Легенда:
Тегло на детето
Когато гледаме не възрастта, а килограмите на детето, трябва да имаме предвид, че слингът с халки е най-удобен за носене на по-леко бебе или при тежко бебе за носене на кратки разстояния, тъй като тежестта пада само върху едното рамо на носещия и продължителното носене на тежко бебе ще натовари прекалено много рамото на носещия. За носене на тежко бебе (над 10-12кг) идеални са тъканият слинг шал и Май Тай слингът, като при носене на тежко бебе най-удобна е позицията, в която бебето е на гърба на носещия.
Ползване в различни условия
След възрастта на бебето и неговото тегло, друг фактор, който трябва да имате предвид, когато си избирате слинг е сезонът и мястото, където най-често ще ползвате слинг. У дома, когато бебето иска да бъде носено, най-удобен е слингът с халки, в който удобно можете да кърмите и приспивате бебето и после лесно да го свалите и оставите в легълцето му без да се събуди в следствие на ваденето от слинга. Слингът шал и Май Tай слингът са много удобни, ако имате да вършите домакинска работа и поставите бебето на гърба си, като Май Tай слингът се слага по-бързо и лесно от слинга шал. Ако бебето Ви обича да бъде носено постоянно, то дори у дома удобен ще Ви бъде слингът шал, където можете да поставите мъничето и то да прекара сгушено в прегръдките ви часове в удобна поза. Слингът шал е подходящ за дълги разходки навън, когато ще носите бебето продължително време, особено в по-прохладно време, докато слингът с халки е по-удобен, когато ще Ви се налага често да слагате и вадите бебето от слинга. Слингът с халки е за препоръчване в горещо време пред слингa шал и Май Тай слинга, тъй като слингът с халки има само един слой плат, който покрива бебето. В хладно време всички слингове Ви вършат еднаква работа, така че изберете модел според личните си предпочитания. В зимни условия, когато бебето е облечено в грейка слингът с халки може да не Ви е много удобен, тъй като материята на грейката е хлъзгава и бебето може да се пързаля и да се налага често да го намествате. В този случай в слинг шал или Май Тай слинг бебето ще стои по-стабилно.
Други фактори влияещи на избора на слинг
- Лесно слагане. Слингът с халки и Май Тай слингът са по-бързи и лесни за слагане в сравнение със слинга шал, въпреки че при добри инструкции слагането на слинг шал се овладява с няколко опита и не е проблем. При сравнение между трикотажен слинг шал и тъкан слинг шал трикотажният слинг шал се слага по-лесно от тъкания, тъй като платът е по-мек и еластичен и удобно приляга към тялото на носещия без да се налага специално да го нагласявате. Въпреки, че слингът с халки се слага много лесно, за повечето майки на новородено бебе слингът шал е по-удобен за слагане, защото в слинга шал бебето е добре фиксирано в слинга от три слоя плат и майката е по-спокойна, че е сложила слинга правилно и позицията на бебето е здравословна, в сравнение със слинга с халки, където позицията е фиксирана само от един слой плат и у майките, които отскоро ползват слинг често остава усещането, че бебето не е поставено добре и може да се изхлузи.
- Регулиране на тежестта. Регулирането на тежестта става най-лесно при слинга с халки, където е необходимо само да отпуснете или да затегнете халките. При слинга шал или слинга с халки е необходимо да развържете възела и да отпуснете или затегнете допълнително презрамките. Важно е във всеки един момент да носите бебето в препоръчителна позиция и то да не нито твърде високо, нито да е провиснало, защото само при подходящо разположение на бебето, тежестта му е равномерно разпределена върху тялото на носещия и е гарантиран максимален комфорт при носене.
- Бързо слагане. На пръв поглед слингът с халки се слага най-бързо и лесно, но за начинаещия може да отнеме време докато нагласи бебето в слинга и затегне халките точно толкова, колкото е необходимо. Слингът шал на пръв поглед се слага трудно, но само след няколко тренировки ще започнте да го слагате толкова бързо, колкото и слинга с халки. Май Тай слингът също се слага бързо, след като овладеете техниката за слагане.
- Смяна на позицията в слинга. Слингът с халки е водещ в тази категория. В слинг с халки бързо и лесно можете да промените позията на бебето (изправено – легнало – на гръб) без да се налага да вадите бебето от слинга. За да промените позицията на бебето в слинг шал трябва да извадите бебето от слинга и да го поставите в новата желана позиция.
- Често слагане и вадене от слинга. При ползване у дома или когато детето прохожда и често иска да слиза на пода и после отново да бъде носено се налага често да вадим и слагаме детето в слинга. В този случай слингът с халки е най-удобен, защото в него бързо и лесно можем да поставим или извадим бебето. В слинга шал също можем бързо и лесно да вадим и слагаме бебето, стига да не развръзваме слинга от тялото си. Май Тай слингът не е толкова удобен в случаите на често вадене и слагане на бебето в слинга.
- Къремене. В слинга можете удобно да кърмите дори на обществено място, тъй като бебето и гърдите ви са дискретно прибрани в слинга. Най-удобно това може да стане в слинг с халки или в слинг шал. Май тай слингът не толкова удобен за кърмене, въпреки, че и в него бебето може да суче.
Положение на бебето в слинга
Да видим кой слинг е най-удобен за различните положения на носене:
Хоризонтално положение
В хоризонотално положение най-удобен е слингът с халки. Подходящ е и слингът шал, особено при новородени, защото предлага възможност за добро поддържане на главичката, за разлика от слигна с халки. Май Тай слингът не е предвиден за носене в хоризонтална позиция.
Вертикално положение отпред
Най-удобни са слингът шал и Май Тай слингът.
Вертикално положение на гръб
За носене на гръб най-удобни са Май Тай слингът и тъкания слинг шал. Трикотажният слинг шал и слингът с халки могат също да се ползват за носене на гръб, но са по-малко удобни.
Носене на хълбок
За носене на хълбок най-удобни са слингът с халки и тъканият слинг шал.
В статията са използвани материали от: http://garmonia.org
Различните модели слингове можете да разгледате тук.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!