Още от поредицата
- Нова работа след отпуск по майчинство? (част 1)
- Нова работа след отпуск по майчинство? (част 2)
Автор: Лиляна Георгиева – кариерен консултант (GCDF) и обучител
Периодът на бременността, раждането и майчинството е време на коренна промяна за всяка жена. И тялото, и умът се променят, повлияни от хормоните, новата реалност, появяването на онова малко човече, което осмисля всичко, което сме правили до сега и всичко, с което предстои да се захванем. Въпреки умората, произлизаща от грижите за детето, много майки се чувстват заредени с нов вид енергия, стават по-осъзнати, обръщат се към природата или изпитват нужда да творят.
Някак логично в този период идва и потребност от промяна в професионален план. Ако до този момент много жени са се примирявали с избухливостта на шефа, еднообразните работни задачи или свръхнатоварването, то след раждането на детето това няма как да продължи. Майки, които съм обучавала, споделят, че всъщност никога не са работили нещо, което да ги удовлетворява напълно и имат нужда от пълна промяна, но не знаят към каква дейност да се насочат. Някои обмислят варианта за собствен бизнес, а други искат да бъдат на длъжност, която вече са изпълнявали, но в компания, в която да се впишат като ценности и фирмена култура. Потребността от кариерно пренасочване у много дами идва точно в този момент, защото на преден план излизат желанието за баланс между работа и личен живот, както и необходимостта от себереализация и вършене на смислена и удовлетворяваща работа и то в организация, която да осигурява подходящата среда. Та нали всички работни преживявания се отразяват на физическото и психическото ни състояние и в малка или голяма степен се предават и върху хората, които ни заобикалят.
Ръка за ръка с нуждата от промяна в работен план често вървят страхът и съмнението, че това не е подходящият момент за такава стъпка, че “няма кой да ме вземе на работа като съм била вкъщи две години”, че е криза и по-добре да заложим на сигурното, отколкото да гоним дивото. Е, всяко убеждение може да бъде оборено с факти и конкретни предложения, което и смятам да направя.
Периодът след отпуска по майчинство е много подходящо време за смяна на работата, защото:
- Вие сте готова за тази крачка.
Заради хормоналните промени и пренареждането на приоритетите вие копнеете да откриете работа смислена за вас, която да ви носи удовлетворение и радост. А когато знаете какво искате и сте убедени, че то е добро за вас, ще впрегнете максимални усилия и ще постигнете максимални резултати.
Важно е да отбележим и че по време на отпуска за майчинство (а и преди това) сте имали достатъчно време да обмислите от какво точно имате потребност и да се уверите, че наистина става дума за желание за смяна на работата, а не за настроение породено от неприятна служебна случка, което отминава за един уикенд. - Вашият работодател е готов да се раздели с вас.
Няма незаменими хора – факт. Докато сте в отпуск по майчинство вашите задължения се изпълняват от колега или нов служител по заместване и работата не спира. Освен това за две години могат да се случат много организационни промени, колеги идват и си отиват. Тези, на които им липсвате, намират начин да общуват с вас, а и вие се стараете да поддържате отношенията си. По-коректно и безболезнено за двете страни е да напуснете след отпуска по майчинство, а не да се върнете на работа и колегата, който е бил назначен по заместване евентуално да бъде освободен, а след няколко месеца да затвърдите усещането си, че тази работа или фирма вече не е за вас и да си тръгнете в момент, в който работодателят разчита на вас на 100%. - Придобили сте много нови умения и сте развили свои силни страни след като сте станала майка.
О да, майчинството развива силните страни на всяка майка, особено ако тя умишлено полага усилия в тази насока. Със сигурност грижата за децата Ви прави много по-организирани и ефективни – вършите качествено работа за по-кратко време. Освен това успешно успявате да съвместявате много задължения – незаменимо и не много често срещано качество. Не на последно място, не се размотавате и не губите време, защото просто го нямате. Тези качества със сигурност ще бъдат пренесени и в новата работа, особено ако тя е желана и Ви носи удовлетворение, а не я чувствате като тежест или досадно задължение. - Имате времето да откриете работата, която обичате.
Знам, че по тази точка ще получа най-голям отпор 🙂
„Имам време ли!? А кой ще гледа детето, ще се грижи за домакинството и ще поддържа всичко така че да не се разпадне?”
Вие, до голяма степен, но не ми казвайте, че тези задължения ще отпаднат, когато тръгнете на работа! Представете си (поне) осемчасов работен ден, след това грижа за дома и детето и в цялата схема и търсене на нова работа. Не е невъзможно, но ако всичко това е съчетано и с лошо настроение и апатия от неудовлетворяваща работа, то нещата хич няма да са цветущи… След като детето навърши 6-7 месеца можете да си позволите да отделяте време за занимания свързани с настоящата или бъдещата Ви работа (два-три часа на ден). Естествено в първите си месеци бебчето има постоянна нужда от Вас, а и едва ли ще сте настроени да мислите за нова работа, и това е съвсем нормално. - За някой кризата е период на застой, а за друг – възможност. И добрият работодател ще оцени, ако Вие сте от вторите.
Отвсякъде сме заливани с негативна информация относно това, че сме в криза, че няма работа, че хора ги съкращават и остават без доход. Факт е, че периодът е труден, но не можем да твърдим, че няма никаква работа. Хора се пенсионират, напускат, разболяват, излизат в майчинство… и се освобождават работни места. В някои компании все пак има растеж и се откриват нови отдели или позиции. До голяма степен развитието на нещата е във Ваши ръце и е ключово да сте действащи, инициативни за да откриете работа в най-подходящата среда за Вас. Това обаче става с постоянство и най-вече осъзнатост с какво искате да се занимавате, в какъв вид компания, по какъв начин можете да бъдете полезни точно там на определената длъжност с опита и уменията, които имате.
И все пак, какво да правите за да увеличите шансовете за откриване на мечтаната работа след периода на майчинството? Това ще разгледам във втората част от на тази статия.
Повече за автора:
Лиляна Георгиева е кариерен консултант, обучител и майка на момченце на годинка и четири месеца. Работи основно с жени, майки и бременни.
Сертифицирана е като кариерен консултант (Global Career Development Facilitator) от CCE Europe през 2009г. Има магистърска степен по английска филология от Софийски университет и магистърска степен по Управление на човешките ресурси от Нов български университет и Open University.
Има опит като преподавател по английски език на деца и възрастни, специалист по управление на човешките ресурси в голяма международна компания, кариерен консултант на безработни лица, жени и деца, обучител. Създател и водещ на семинара за настоящи и бъдещи майки „Искам нова, удовлетворяваща и вдъхновяваща работа”, проведен успешно в няколко центъра за родители в София.
Вдъхновява се, когато има възможност да помага на хората да опознаят силните си страни, да станат по-уверени, да намерят себе си и работата, която ги удовлетворява.
Повече информация на тема кариерно консултиране можете да намерите на страницата на Лили Георгиева: www.lilliegeorgieva.com