Още от поредицата
- Как да сложим край на честите болести и да се справим с алергиите и хроничните оплаквания?
В периоди на грипна епидемия, а при някои хора дори целогодишно, тревогите свързани със темата здраве са факт – бебета с атопичен дерматит, вечно кашлящи дечица, алергии, хронични заболявания при по-възрастните… Защо се случва това и има ли начин да го спрем и избегнем?
Кое ни разболява?
Когато някой се разболее, независимо възрастен ли е или дете, най-често приписваме причината на външни фактори. Разболял се е, защото е стоял на течение и е настинал или защото е пипнал вирус, или защото се е заразил от съседчето, а когато болестта е по-сериозна се питаме от къде ни сполетя и не разбираме защо се случи точно на нас. Лесно е да намираме причините вън от нас и да си мислим, че от нас нищо не зависи. На пръв поглед, тази гледна точка е вярна, но само на пръв поглед. Ако се вгледате по-внимателно, ще забележите друго. Представете си ситуация, в която настивате или детето Ви настива и Вие приемате, че причината за болестта е лошото време, причинило настинка. На пръв поглед е така, но ако се замислите по-дълбоко, няма как да не признаете, че не само вие сте били навън в студа и други хора са били без да настинат. Как така студът причинява настинка за едни и не вреди на други? Явно причината не е само студът, явно има и друга причина точно определен човек да се разболее, а друг човек да си остане здрав. Същият пример можем да дадем и с вирусните инфекции, бактериалните инфекции и грипните епидемии. Когато ни хване вирус, смятаме че вирусът е причината за това да сме болни. Често от страх по време на грипна епидемия спираме децата си от градина и ограничаваме контактите с хора само и само да не се заразим, защото вярваме, че ако влезем в контакт с вируса вероятно ще се разболеем. А може и да не се разболеем. Някои хващат вируса, други не го хващат. Някои колкото и да се пазят и да вземат превантивни мерки пак се заразяват, докато други изобщо не се пазят от вируса, общуват с болни и пак си остават здрави. Значи всъщност не вирусът е причината за разболяването. Ако беше вирусът, то всеки който влезе в контакт с вируса, щеше да се разболее, а то не е така. Има дечица, които постоянно си стоят у дома, само и само да не се заразят от нещо, пият витамини, мият си ръцете непрекъснато, за да избегнат зарази и пак си боледуват. Има и дечица, които си ходят всеки ден на градина, играят си с подсмърчащите и кашлящи приятелчета, ядат с мръсни ръце и не се разболяват. И ако се чудите защо е така, то вероятно и сами вече стигнахте до извода, че не се разболяваме, защото сме настинали или защото сме хванали вирус. Мнозина се излагат на студ и вируси ежедневно и не се разболяват. Причината за разболяването е съвсем друга.
Някои го наричат имунна система, други жизнена сила, трети жизнен тонус, но без значение какво име ще й дадете, вътре във Вашето тяло има една сила, която Ви поддържа живи. Тази сила координира дейността на всички органи в тялото, грижи се до всички клетки да достигат нужните вещества, балансира емоциите Ви, така че да не надскочите прага си на силни емоции и сърцето Ви да не спре и или да не получите инсулт, управлява ума Ви, така че да мислите ясно, дори в състояние на силен стрес и изтощение. Тази сила е нещото, което Ви прави човека, който сте. Ако Вашата жизнена сила е здрава, то тя си върши работата и Вие се чувствате здрав и на физическо, и на емоционално, и на умствено ниво – нищо не Ви боли, не настивате лесно, можете свободно да изразявате емоциите си по начин, който Ви разтоварва, а не натоварва и усещате умът си ясен и чист. И ако още се чудите защо едни настиват, когато стоят на течение, а други не, защо едни пипват всеки вирус и после го влачат със седмици, а други или изобщо не се разболяват, въпреки че са били в контакт с вируса, или дори да се разболеят успяват да се излекуват много бързо, то отговорът е, че този, който има по-по-слаба жизнена сила е по-податлив на болести от всякакъв характер. Това важи за всеки човек от раждането му до края на живота му.
Това важи и за всички тежки и хронични заболявания, за заболяванията с фатален край, които могат да бъдат овладяни, ако бъде подкрепена жизнената сила на човека и бъде пренасочена в посока защитаваща човешкото здраве.
Как да се погрижим да бъдем здрави?
Ако се грижим за здравето си като избягваме контакт с вируси и бактерии, постоянно си мием ръцете, не общуваме с хора, които подсмърчат, стоим на топло и не ядем сладолед през зимата, то всъщност не правим почти нищо истински ценно за здравето си, защото както стана ясно не сладоледът или вирусите ни разболяват. Разболява ни слабата ни жизнена сила, която поради слабостта си не успява да се погрижи за нас. Ако успеем да подсилим жизнената си сила, така че тя да ни поддържа в състояние на здраве, то няма да се налага да се изолираме от близките си, когато са болни, нито ще се притесняваме от настинка. Сигурно сте виждали хлапета, които ядат когато и колкото си искат сладолед и никога не ги боли гърлото и ходят без шал и шапка в студа и не се разболяват и общуват с кашлящи и подсмърчащи дечица в детската градина и прихващат техните сополи и кашлици. Тези деца просто имат силна жизнена сила и тя е силна, не поради някаква случайност или защото има свръхестествени сили, а защото живеят по здравословен начин, по начин, който укрепва, а не потиска жизнената сила на организма. Ако трябва да отговорим с едно изречение на въпроса как да се погрижим да бъдем здрави, то отговорът е: „Като се погрижим жизнената ни сила да бъде силна, за да ни пази от всякакви болести.” Това е единственият работещ вариант. Ако се впуснете в това да пазите детето си от вируси, от настинки, от алергизиращи храни, от стрес, от болка и т.н. мислите ли, че сте в състояние да успеете? Как ще предпазите детето си или Вас самите от вирус, при положение, че вирусите са навсякъде около нас и са толкова малки, че дори не можем да ги видим. Не можете да се изолирате в стерилна капсула и да не излизате от там до края на живота си. Ако искате да живеете, а не да вегетирате затворени сам сами в стерилен свят, то ще Ви се наложи да влизате постоянно в досег с микроби, бактерии, вируси, студ, вятър, болка, стрес, колкото и да се опитвате да ги избегнете. Затова вместо да хабите напразни усилия да избегнете това, което е ясно, че е невъзможно да бъде избегнато, много по-ефективно и по-щадящо за Вас би било да насочите усилията си там, където можете да повлияете и да се радвате на живота.
Как да засилим жизнената си сила?
По тази тема може много да се говори, но накратко нещата стоят по следния начин:
Първо, важно е да осмислим факта, че ние хората не представляваме само съвкупност от кокали, кожа, мускули и кръв, т.е ние не сме само едно тяло. Тялото е част от нас, но освен тяло ние имаме и чувства и ум и без тях не бихме били хората, които сме. Важно е да осмислим, че нашата жизнена сила управлява цялото ни Аз и ако някъде имаме слабо място, независимо дали на физическо, емоционално или умствено ниво, това я разбалансира и тя не може да функционира добре. Важно е да се грижим не само какво ядем и как спим и дали си мием ръцете, но е важно и да се погрижим за това как се чувстваме, какви емоции изпитваме, какво мислим, ако искаме да бъдем здрави. Децата, когато тръгнат на ясла или детска градина започват да боледуват не защото са в контакт с други деца и се заразяват от тях. Те и преди да тръгнат на градина са били в контакт с други деца, надали са расли саможиви, а не са се разболявали преди. Като се отделят от мама обаче, започват да боледуват най-вече, защото страдат, тъгуват, страхуват се от промяната, от липсата на сигурност, от усещането за изоставеност и самотност, което кара всички нас хората да изпитваме силен стрес. Ако искаме детето да спре да боледува, е нужно да му помогнем да се адаптира към ситуацията, в която се намира, да се почувства сигурно и спокойно, да не се страхува, да се научи да се сравя и тогава балансът не само в емоциите, но и в тялото му ще се възвърне.
Ако се погрижим тялото ни да се чувства добре (да се храни колкото иска, с каквото има нужда), емоционално сме в баланс и хармония със себе си и умът ни е бистър и незатормозен, то никакви болести няма да ни се стоварват на главата.
Как да постигнем цялостен баланс – и на физическо, и на емоционално, и на умствено ниво най-кратко мога да посъветвам – като сменим изцяло подхода си към здрвето и се обърнем към метод на лечение, насочен към повишаване на жизнената сила на човека. Това може да стане чрез различни методи, но за мен най-прекият път към здравето за западния човек е класическа хомеопатия, защото там медицина и психология намират своята допирна точка по достъпен, лек и щадящ човека начин. Какво е важно да знаете предварително, за да сте сигурни, че вървите по верния път и сте попаднали да добър хомеопат, прочетете подробно в продължението на статията.
Здравето е нашата най-голяма отговорност към нас самите и особено към нашите деца. Да му отдадем нужното внимание.
Повече по темата можете да научите като посетете тук.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!