Още от поредицата
- Етапи на бременността: Начало на бременността
- Етапи на бременността – втори месец
- Етапи на бременността – трети месец
- Етапи на бременността – четвърти месец
- Етапи на бременността – пети месец
- Етапи на бременността – шести месец
- Етапи на бременността – седми месец
- Етапи на бременността – осми месец
- Етапи на бременността – девети месец
През този период основната задача на Вашето бебе е да дебелее. За това е изключително важно с какво се храните.Знаете ли кое е любимото меню на Вашето бебе? Калций и желязо!
През този месец, ако не го е сторило вече, Вашето бебе ще се обърне, за да поеме към правилната посока. С главата надолу то още от сега ще заеме правилната позиция за лесно излизане от утробата.
Вашето бебе
В началото на осмия месец от бременността Вашето бебе е дълго 40см. от главата до петите и тежи 1 900кг. Диаметърът на главата му е 8,7см., а в края на този месец дължината му вече достига 45см., тежи 2 400кг и диаметърът на главата му е 9,2см.
Трупа подкожни мазнини
Основната задача на бебето в този период е да трупа подкожни мазнини, като в началото на осмия месец продължава да е сбръчкано на вид, но постепенно се закръгля и повечето бръчки изчезват. Кожата му не е така червена, има по-скоро розов цвят и верниксът, който я покрива и я предпазва от околната среда е много плътен. Ланугото – тънкият пух, който покрива изцяло тялото на бебето, започва да окапва.
Ако не усещате ритането на бебето толкова често, колкото преди, това не е причина да се тревожите – свободата му на движение е вече доста ограничена. Затова пък сега си играе активно с пръстите на ръцете.
Нуждае се от много калций
Съдържанието на калций в кръвта на бебето е по-високо, отколкото при майката в този период. Наричат даже плацентата „помпа за калций”, защото за да се удължат костите на бебето, тя разпределя калция от майката към плода. Костите на Вашето бебе се уплътняват и удължават, но това не бива да става за сметка на собствените Ви кости и зъби. Всекидневно консумирайте продукти богати на калций, за да доставяте на бебето калция от който се нуждае. Внимание – не прекалявайте с прясното мляко, тъй като то е потенциален алерген, а по-скоро включете в менюто си освен млечни храни (сирена, кисело мляко) и разнообразни други храни богати на калций като портокаловият сок, тъмнозелените листни зеленчуци, сусам, зърнени закуски, соя.
Заема поза за раждане
Ако не го е сторило до сега, Вашето бебе се обръща, за да намести главата си в най-тясната част на матката. Най-благоприятната позиция за раждане бебетата заемат съвсем естествено в 95% от случаите като застават с главата на долу и с гръб, обърнат наляво. Ако бебето не се обърне на този етап, то по-късно ще му е по-трудно да го стори, защото ще е наедряло и няма да има достатъчно пространство в утробата, за да се движи и върти. В случай, че в осмия месец бебето все още не се е обърнало в оптимална за раждането позиция, е добре да приложите техники за обръщане на бебето, за да си гарантирате леко и по-безболезнено раждане, така че бебето да бъде в оптимална за раждане позиция и бързо и леко да излезе през родовия канал (Вижте тук).
Бъдещата майка
Отпуск по майчинство
Делят Ви само няколко седмици до термина и вече започва отпускът Ви по майчинство. Отпускът по майчинство не е лукс и е добре да се възползвате максимално от него, за да почивате и да се подготвяте материално и психически за посрещането на бебето.
Вие сте натежала от прекомерно нарасналата матка, затрудненото дишане и кръвообращението Ви изморяват, защото всичките Ви органи са притиснати.
- Почивайте си колкото може повече. Избягвайте всякаква работа и необмислени постъпки, които могат да предизвикат преждевременно раждане. Колкото по-късно се роди Вашето бебе, толкова по-големи са шансовете му за лека и безпроблемна адаптация към външната среда.
- Правете упражнения за релаксация, за дишане, за гъвкавост на перинеума (Вижте тук).
- Излизайте, докато още можете – след няколко седмици животът Ви ще протича в напълно нов ритъм. Затова се наслаждавайте на свободното си време сега без разбира се да прекалявате. Възползвайте се от момента, по начин, който Ви е приятен – разхождайте се, виждайте се с приятели и не забравяйте да си почивате.
- Подгответе стаята на бебето и всичко, от което ще се нуждаете през първите седмици след раждането. Когато бебето се роди няма да имате възможност да излизате да пазарувате, а близките Ви не винаги ще знаят сред изобилието от предлагани стоки какво точно би било най-удобно и предпочитано от Вас, така че сега е момента да изберете собственоръчно всичко необходимо за хранене, сън и хигиена на новороденото.
- Помислете и организирайте кой ще се грижи за другите Ви деца (ако очакваното бебе не е първото Ви детенце) докато сте в болницата и след това, докато се адаптират към новата ситуация в семейството и преодолеят своята ревност и тревога от появата на новия член на семейството. Обмислете заедно с таткото по какъв начин той би могъл да се включи по-пълноценно в грижите за децата, така че докато Вие се занимавате с бебето, таткото да се грижи за по-големите дечица, а също и кой би могъл да поема от време на време бебето, така че Вие да имате време за другите си деца. Бабите и дядовците могат успешно да се включат тук.
- Организирайте кой ще Ви помага за домакинството през първите седмици след раждането. Ще имате нужда от време за почивка и гимнастика. Това изисква от време на време някой да Ви отменя в грижите за бебето и особено в домакинската работа. През първите седмици бебето ще има нужда от често хранене и близост с Вас, така че не си правете илюзии, че ще се справяте с домакинството с лекотата, с която сте се справяли по-рано. Ако таткото има възможност да си вземе отпуск и да бъде до Вас през първите седмици след раждането, това е най-добрия вариант. В този случай бабите може да идват понякога, за да се порадват на новото си внуче и да Ви помогнат в домакинството, но в случай, че таткото е до Вас, бабите най-добре да не остават за дълго в дома Ви, за да имате нужното Ви уединение и възможност заедно с партньора си да изживеете промяната в семейството, да се подкрепяте и да заздравите връзката си, а не да се отчуждите. Помислете как семейството Ви заедно и задружно ще се промени и адаптира към новия си член, така че по-големите Ви дечица да не останат изолирани и да не възниква ревност в тях, а също и Вие и партньора Ви да имате време един за друг – това е изключително важно. Ако няма кой да Ви помага, предварително се оборудвайте със слинг и разучете как да го ползвате, за да можете докато гушкате и кърмите бебето да се грижите и за останалите си дела и все пак, подгответе се психически, че част от домакинските Ви задължения временно ще изостанат, докато се възстановите и адаптирате към новия си начин на живот.
Проблеми със съня
Каквото и да правите, коремът пречи, дори в леглото. Бебето се събужда, когато Вие искате да спите и ту Ви побутва, ту прищипва нещо, точно когато най-много Ви се спи. За това се научете да се отпускате – кратка вечерна разходка, чаша топло мляко с мед или вана с лавандулово масло, нежен масаж от любимия човек, а също и много възглавници в леголото за максимален комфорт ще облекчат състоянието Ви. Капнете няколко капки лавандулово масло във вряща вода,вдишвайте парата дълбоко и ще се почувствате отпуснати и готови за сън, независимо от тежестта и движенията в корема Ви. Най-удобно е да спите на лявата си страна, като използвате възглавници, които удобно да подпират гърба Ви.
Грижи за кожата на корема
Кожата на корема Ви сега се обтяга повече от всякога. За да се предпазите от възникване на стрии, правете ежедневно масаж със специален крем против стрии, който поддържа еластичността на кожата и й помага да се разшири без неприятни последици.
Подгответе гърдите за кърмене
Ежедневно закалявайте гърдите като ги обливате със хладко-студена вода (за не повече от 20-30 сек.) по време на ежедневния си душ, след което обтривайте гърдите енергично с груба хавлиена кърпа. След това хванете зърната между палеца и показалеца си и енергично ги разтъркайте. С нежни масажни движения, масажирайте целите гърди като се движите от периферията към зърната. Хванете гърдата с една ръка, а с другата внимателно и с лек натиск я изтеглете напред, стиснете ареолата около зърното – така млечните пътища се освобождават и се активират. Създайте си навик да правете подготовката на гърдите за кърмене всеки ден за по няколко минути и ще избегнете повечето проблеми при кърменето, свързани с разранени зърна и запушени канали.
Гинекологичен преглед
На този етап е добре да си направите преглед при гинеколог, за да проверите нормалното развитие на бебето, доброто затваряне на шийката на матката и предлежанието на бебето. У нас всеки месец рутинно се извършва гинекологичен преглед на бременната, но ако сте от жените, които не желаят да се подлагат често на медицински прегледи и интервенции и сте пропуснали предходните гинекологични прегледи, на този етап е добре да обмислите да посетите гинеколога си, за да се информирате за това какво раждане да очаквате и да се подготвите максимално добре за него.
Периодични контракции
На този етап от бременността много жени имат периодични контракции. Обикновено чувстват напрежение или втвърдяване в матката, което се простира надолу и след това настъпва отпускане. Някои контракции може да са по-силни, но не са чести и на равни интервали от време и по това се отличават от контракции, предшестващи началото на раждането.
Тежест в таза
Вероятно чувствате ниско в корема си тежест, теглене и приглушена болка. Тези усещания се дължат на отпускане на ставите. Костите на таза, започват да се разтварят, за да се подготвят за предстоящото раждане. Тежестта, която усещате е бебето, което е започнало да се спуска надолу в таза. През последната седмица от осмия месец, бебето вече може безопасно да се роди и има всички шансове да оцелее. Все пак помнете, че колкото по-дълго остане в утробата, толкова по-готово ще бъде то за живота навън, за това избягвайте физически и психологически стресови ситуации, които биха могли да провокират преждевременно раждане.
Подготовка за раждането
През този период е особено важно да практикувате ежедневно упражнения и техники, които ще Ви помогнат да се подготвите за предстоящото раждане и да изживеете раждането без стрес и силна болка. Заложете на отпускането, като овладеете техники за релаксация, визуализация, дишане. В решителния момент, тази подготовка ще се окаже безценна. (За повече информация вижте “Подготовка за леко раждане“).
В статията са използвани материали от книгите на Мари Клод Дьолае “За съм бременна” и Илка фон Гьорне „Красиви и в бременността”.
За всякакви въпроси свързани с бременността и теоретична и практическа подготовка за раждането посетете тук.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
17/04/2013 @ 21:56
кога ще има и за девети месец информация?
18/04/2013 @ 16:25
Следващата седмица 🙂
19/04/2013 @ 20:07
супер…благодаря 🙂
11/08/2015 @ 00:06
zraveire az sam vav 31 i 4 dena dnes bqhme na konsultaciq i moq bebok teji 1 500gr dobre li e i az sam kachila 4 kila samo no se chystvame mnogo dobre samo deto imam bolki na garba
11/08/2015 @ 09:58
Здравейте, развитието на бебето може най-добре да проследи лекарят, който следи бременността Ви. Всичко е индивидуално и не можем само по килограмите да преценим дали едно бебе се развива добре или не. Някои бебета са по-едри, други по-дребни и килограмите не са най-важният показател. Ако според лекарят Ви всичко е наред, то бъдете спокойна. Ако пък той вижда нещо нередно, споделете и ако мога ще Ви насоча.
20/10/2013 @ 21:22
Това с грижата за зърната *груба хавлия и т.н.) не е ли противопоказно и дори опасно в този етап на бременността….? Още е рано за преждевременни контракции, а чрез стимулацията на зърната отделяме окситоцин и това води до контракции.
23/10/2013 @ 11:03
Опасно е, ако жената има проблемна бременност и има опасност от преждевременно раждане. При една номрално протичаща бременност, при която до момента не е имало преждевременни контракции, нужда от процедури за задържане и т.н. няма нужда жената да се пази от действия, водещи до отделяне на окситоцин. Все пак окситоцинът освен хормон на раждането е и хормона на любовта и се отделя по време на секс, а сексът не е противопоказен при една нормално протичаща бременност, както не е и противопоказно да подготвяме зърната си за кърмене. Ако Ви притесняват подобни техники обаче, не ги прилагайте. Въпросът дали е нужно да се подготвят зърната преди кърмене е спорен и много зависи от физиологията на жената – има жени, които предварително тренират зъранта си и въпреки това, при кърменето след това имат проблеми, както и има жени, които не подготвят гърдите си за кърмене и след това всичко е наред, така че има ли нужда от подготовка на зърната не е сигурно и ако Вас Ви притеснява, може да си го спестите.
04/10/2016 @ 21:54
Zdr na 7 mesec şam no dnes imah bolki v Korema. Kato preryazvane a predi edna sedmica byah na kontrol kazaxa mi ce vsicko e nared normalno li e tova preryazvane v korema
18/10/2016 @ 10:30
Здравейте, може и да са контракции – понякога се случват по време на бременността и не винаги са знак, че нещо не е наред. Ако този тип болки продължат, добре е да Ви види проследяващия лекар, за да прецени на какво се дължат болките.
25/07/2018 @ 19:09
Здравейте искам да ви питам на 8 месец раждането има ли опасно нещо бебето тежи 2,200
06/08/2018 @ 16:49
Здравейте, всеки случай е индивидуален. Има бебета, които в края на 8ми месец вече са жизнеспособни и могат да се родят преждевременно, както и бебета, които все още се нуждаят от утробата и ако бъдат родени ще се наложи да престоят дълго в кувьоз, докато станат способни да управляват сами жизнените си функции. Преждевременното раждане в 8ми месец следва да се случва само при нужда – ако раждането спонтанно започне преждевременно или ако има сериозна опасност за живота и здравето на бебето или майката. Ако няма опасност за живота, в никакъв случай не бива да се предизвиква раждане преди 9ти месец.
08/08/2018 @ 15:33
Здравеите в 8 мия месец съм и детето още мърда нормално ли е ?
10/08/2018 @ 08:46
Разбира се. Колкото повече напредва бременността, толкова повече ще усещате да мърда бебето и така до самото раждане. Това, което може би сте прочели и ви е озадачило е, че от осмия месец нататък бебето няма място в корема, за да се върти, но това, че му е трудно да направи пълно завъртане не означава, че мърда, а напротив. Колкото по-тясно му става на бебето, толкова повече то шава и бута корема, сякаш се опитва да си направи място. А нерядко бебета успяват и цялостно да се завъртят в края на бременността, особено ако преди това са били заели неблагоприятна за раждането позиция и подготвяйки се за раждането бебетата инстинктивно се опитват да се наместят в позиция, в която ще им е най-лесно да излязат от утробата.