Още от поредицата
- Захранване, водено от бебето – BLW (Част 1): Въведение
- Захранване водено от бебето – BLW (част 2): Как да започнем?
- Захранване водено от бебето – практически съвети
През последните години все по-голяма популярност добива захранването по метода на британската акушерка и консултант по кърмене Джил Рапли, наречено Захранване, водено от бебето – baby-led weaning (BLW) или Рапли метод (Rapley weaning).
Захранване водено от бебето представлява предлагане на твърди храни на бебето във форми и консистенции, в която ги ядем ние възрастните,без те да бъдат пасирани на пюре или каша. Поднесената в този вид (на парчета) твърда храна се поставя пред бебето и то самостоятелно избира какви храни и в какви количества ще изяде, като се храни самичко с пръсти, а по-късно и с прибори за хранене. Така не само бебето подбира вида и количеството храна, която да изяде, но и придобива сръчност и умение да се храни само, което му дава увереност и подпомага неговото развитие.
Предимства на захранването водено от бебето
Предимствата на този вид захранване са много:
- Лесно и естествено – бебето приема храната в естествения й вид и форми без допълнителна обработка. Не се налага да приготвяте специална храна за бебето или да закупувате бебешки пюрета и каши.
- Няма опасност от прехранване или недохранване – бебето само избира какво и в какви количества да яде;
- По-малък риск от алергии или недостиг на витамини и минерали в кръвта – бебето инстинктивно усеща храните, към които изпитва непоносимост и ги избягва и усеща инстинктивно от какви вещества най-много се нуждае организмът му и инстинктивно без да познава храните набляга на тези, от които има нужда в този момент;
- Бебето се научава от рано да дъвче, което е изключително здравословно за развитието на челюстта – развива се правилна захапка и прави зъби (по-надолу в статията ще разгледаме как се храни бебето, когато все още няма достатъчно зъби);
- Бебето се научава от рано да се храни самостоятелно – сдобива увереност и развива своята сръчност;
- Бебетата захранени по този начин не са злояди, защото сами избират какво и колко да ядат и се хранят по начин, който им доставя удоволствие и увереност.
Недостатъци на захранване водено от бебето:
- Храненето е свързано с голямо цапане – бебето е все още несръчно, за да се храни чисто, а и желанието му да разучава и изследва храната го подтикват да измисля всевъзможни опити и експерименти с нея. (В следващите части на поредицата ще поговорим как да сведем хаоса около мястото за хранене до минимум и как да въведем добри хранителни навици).
- Да оставяме бебето само да избере с какви от предложените храни и в какви количества да се храни често носи несигурност в майката дали детето не яде твърде много или твърде малко и дали поема всички нужни му вещества за правилно развитие и израстване. В отговор на тези притеснения да обърнем внимание на факта, че всеки организъм се развива индивидуално и има индивидуални хранителни нужди. Вашето бебе най-добре усеща дали в този момент има нужда от месо или от въглехидрати и какви витамини и микроелементи биха му се отразили най-добре в конкретната ситуация. Впечатляващо е как без да знае каквото и да било за хранителните вещества и храните, бебето инстинктивно е привлечено от тези храни, които биха му осигурили най-добър хранителен баланс! Проведени тестове показват, че децата захранвани по метода воден от бебето показват по-добри показатели на кръвни тестове, от децата хранени с добре балансирано богато меню от бебешки пюрета. Нужно да се доверим на здравословния инстинкт на детето и да приемем, че стига да предлагаме достатъчно разнообразие и количество храни, детето ще изяде точно това, от което се нуждае и толкова, колкото му е нужно – ни повече, ни по-малко. Бебето има силен природен инстинкт да се храни с това, което е най-полезно и най-необходимо за неговото развитие.
- Има опасност бебето да се задави с парченце твърда храна – това е едно от най-големите притеснения на родителите по отношение на този вид захранване. В действителност бебето има естествен рефлекс да плюе големи твърди парчета и вероятността за задавяне е минимална ( В следващите части от поредицата ще разгледаме специално въпроса със задавянето с твърди парчета).
Какви храни и по какъв начин приготвени можем да предлагаме на бебето за самостоятелно хранене по метода на захранване водено от бебето?
Храненето по метода на Захранване водено от бебето не се различава много по вид от храненето с бебешки пюрета и каши, различна е само консистенцията и фактът, че детето само избира с какво да се храни и яде самостоятелно. Вместо да пасираме плодовете и зеленчуците под формата на бебешко пюре, при захранване водено от бебето предлагаме плодовете и зеленчуците на парчета, така че детето да може да ги вземе в ръчичка и да ги оближе, да изсмуче сока им и да се учи да гризка от тях. Храните, които позволяват консумация в суров вид се предлагат добре измити и нарязани на парчета, а храните, които имат нужда от термична обработка се предлагат варени или печени, без пикантни подправки и запръжки, на парчета или под формата на манджи с гъста консистенция, която бебето да може да яде първоначално с ръце и по-късно с прибори за хранене без храната да е много течна, за да не се разлива по пътя към устата. (В следващата статия от поредицата ще намерите класификация на храните с примерни срокове за включване в менюто на бебето).
Безопасно ли е наистина да оставим детето да яде колкото си иска?
При захранване водено от бебето детето „води” и то определя какво количество твърда храна ще приеме на един прием. В началото поетата храна едва ли ще е много, тъй като бебето по-скоро ще се учи да яде и само ще разглежда, облизва, лапа и плюе храната в опита си да разучи какво е това ново нещо. В този смисъл много по-лесно е да прехраните бебето с пюре, тъй като с готовите бебешки храни бебето гълта наготово смляната храна и за кратко време поглъща голямо количество. В този смисъл не трябва да се притеснявате, че бебето ще преяде, защото в началото чисто технически ще му е нужно време, за да разбере как да се храни с тези нови храни, които не може да суче като мляко. Така по естествен път захранването ще започне плавно – първо бебето само ще облизва и чак после ще се учи да дъвче и гълта. През първите месеци от захранването бебето няма да има и достатъчно зъби в устата си, така че ще му се налага бавно и продължително да премята храната в устата си, докато тя се разкисне от слюнката и успее да я смачка с венците си. Няма опасност и детето да се храни недостатъчно, тъй като не бива да забравяме, че захранването през първата годинка не цели наяждане, а само запознаване на детето с нови вкусове и консистенции. Основната храна за детето през първата годинка си остава млякото (кърма или адаптирано мляко), което съпътства всяко хранене и представлява най-балансираната и подходяща храна за бебето през първата година. Захранването водено от бебето върши прекрасна работа по лесен и естествен начин бебето да опознае човешките храни, да се учи да дъвче и да се храни самостоятелно.
Как бебето успява да се храни с твърда непасирана храна при положение, че няма зъби?
В началото бебето само облизва храната и изсмуква сока от плодовете и зеленчуците. Първоначално не може да се каже, че бебетата “дъвчат” в истинския смисъл на думата. Учат се, премятат храната с език из устата, смачкват я с венците, изплюват, в един момент може и да се опитат и да глътнат нещо. Не очаквайте бебето още от първия път да отхапе, да сдъвче и да преглътне солидни количества от това, което му предлагате. То просто се запознава с нови вкусове и текстури и се учи да се храни само. Просто му дайте малко време, за да овладее целия процес, за него това са нови и дори трудни умения, досега то само е сучело и преглъщало мляко. Затова и няма опасност бебето да прекали с храни, които опитва за първи път – в стомахчето му попадат незначителни количества от новата храна и така захранването върви постепенно и плавно.
Кога да започнем?
Тук можете да видите критериите, които показват, че бебето вече е готово за захранване. При метода на захранване водено от бебето особено важен критерий е бебето да може да седи и само да взима храната и да я поднася към устата си. Това се случва обикновено на 6-7 месечна възраст. По това време се развиват по-добре и уменията за дъвчене и преглъщане.
Повече за захранване водено от бебето, практически съвети и информация очаквайте в следващите части от поредицата.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!