Още от поредицата
- Как да подготвим детето за появата на бебе в семейството
- Какво се случва с малкия батко или кака след появата на бебето?
Когато в семейството предстои появата на бебе е важно да подходим адекватно към по-голямото дете, така че то да приеме промяната в семейството естествено и без тревога. В поредица от статии ще разгледаме как да подготвим по-голямото дете за появата на бебето,както и кои са най-често срещаните трудности и проблеми след появата на бебето и как можем да ги избегнем.
Как да съобщим на по-голямото си дете новината, че очакваме бебе
Още в началото на бременността кажете на детето, че след известно време ще имате бебе в семейството. Не е уместно да говорите прекалено за бебето пред по-голямото си дете, за да не се породи ревност у него още преди раждането. Детето не бива да остава с усещането, че „мама ще си има друго бебе и вече аз не съм й нужен”. Не бива и да криете от детето бременността си, защото рано или късно някой от околните ще му подметне нещо по темата и детето ще се почувства силно отхвърлено, ако разбере, че мама и татко са съобщили новината на всички, но не и на него. Ще реши, че вече не е част от семейството и не го обичате, затова не сте му казали нещо толкова важно. Кажете на детето простичко и без да влагате патос и силни емоции, че след известно време ще си има братче или сестриче, което в началото ще бъде мъничко бебе и постепенно ще расте. Покажете на детето си снимки на него като бебе, за да си представи как изглеждат бебетата, за да не си представя детето, че ще има от първия ден партньор в игрите и да остане разочаровано след това. Обяснете му, че до идването на бебето има много време, но като дойде моментът, първо на него ще кажете. Това е достатъчно за детето. Избягвайте след това да говорите само за бебето и бременността си в присъствието на детето. Може, разбира се, да Ви чува от време на време да споменавате нещо, но не бива предстоящото бебе да се превръща в център на разговорите. Ако имате нужда да говорите на тази тема, правете го, когато детето не е около Вас.
Избягвайте да използвате бременността си като оправдание пред детето. Ако карате тежка бременност и се налага повече да лежите или Ви се гади и нямате сили да играете с детето, както преди, не обяснявайте, че заради бебето не можете да се занимавате с детето. В подобна ситуация естествено е детето да започне да изпитва неприязън към бебето още преди да се е родило. Намерете кой да Ви замести в грижите за детето, ако са Ви непосилни в този момент, за да не усети детето липса на внимание и грижи. Ако Ви е зле, кажете му простичко, че сте уморена и имате нужда да починете, гушнете го, а татко, баба или леля нека предложат да поиграят с детето или да го изведат на разходка, така че то да получи вниманието, от която има нужда. Удобен момент е таткото да започне по-активно да участва в живота на детето, като таткото обясни на детето, че е вече голямо и затова татко може да го води на игра като големите деца и може двамата да си измислят занимания за големи. Важно е детето да почувства промяната като награда, а не като наказание.
Колко подробно да разкажем за бременността?
Ако детето Ви попита от къде ще дойде бебето, обяснете му, че бебето расте в коремчето на мама и като порасне достатъчно ще излезе от коремчето и ще можете да го гушнете. Не обяснявайте повече, отколкото детето пита. Ако детето не попита, не обяснявайте нищо. Щом не пита, значи не е готово да узнае и ако започнете да му разказвате без да Ви е питало може само да го объркате и притесните. Недейте и да лъжете. Истории от рода на „Ще си купим бебе” са оскърбителни за децата. Та нали и детето Ви е било бебе и искате ли да си помисли, че и него сте купили така, както си купувате прах за пране и дъвки от магазина. Децата не са стока, която се купува! Кажете истината с простички думи, като обясните само това, за което детето Ви пита. Колкото по-голямо е детето, толкова повече подробности ще иска да узнае. Можете да се снабдите и с книжки за целта, където с картинки е показано как расте бебето в корема на мама и как излиза от там. Недейте обаче да говорите по темата и да показвате картинки, ако детето не Ви пита. Ако детето се връща към темата и задава въпроси, говорете с него всеки път, когато то пожелае. Ако обаче детето не говори по темата, не говорете и Вие. Имате достатъчно близки и познати, с които да обсъждате бременността си. Не създавайте у детето усещането, че темата Ви е обсебила и само тя е важна за Вас. Децата не обичат промените и искат животът да си тече така, както са свикнали. Искат повече от всичко на света мама и татко да са си само техни и да са винаги до тях, така че колкото и радостна да е за Вас новината за предстоящото бебе, за детето Ви не е така. То ще се почувства разтревожено и притеснено, независимо дали ще по покаже или не и е много важно да му покажете, че животът му няма да се промени драстично, че Вие продължавате да сте негова майка и отношенията помежду Ви са си същите.
Ако детето приеме негативно новината за бъдещо бебе
Много вероятно е като съобщите на детето, че ще имате бебе, то да отговори, че не желае бебе или да Ви отговори, че иска братче, но не и сестриче или обратното. Може да поиска от Вас да върнете бебето. Може да се опита да Ви убеди, че нямате нужда от бебе и то само ще Ви пречи. Приемете, че такава реакция е нормална и съвсем естествена. Както стана дума по-горе децата не обичат светът, в който живеят да се променя и всяка промяна за детето носи усещане за тревога. Ако детето реагира негативно, кажете му, че не се налага да обича бебето или да се занимава с него. Ако не иска, може да не го обича, да не го харесва и да не общува с него. Естествено, че като се появи бебето, детето ще го обича и ще има желание да се занимава с него. Важно е обаче детето да знае, че нищо няма да се случи насила и против волята му. Детето може дотолкова да се притесни и ядоса на мама, за това, че иска да си има друго дете, че да започне да се държи враждебно – да прави бели, да не Ви слуша, да ходи напук, да Ви удря, хапе, щипе. Това няма да се случи, ако не прекалите с новината за бебето – ако съобщите простичко новината без излишна еуфория и без да говорите само за това, така че да предизвикате страх у детето си. Ако обаче детето се усети дотолкова застрашено, въпреки Вашето старание да подходите внимателно, то не се сърдете на детето. Знайте, че то се държи така, защото се чувства много объркано и уплашено. В такива моменти не му се ядосвайте и не го упреквайте, но недейте и да го оправдавате и да си затваряте очите. Покажете му строго, че поведението му е неприемливо и няма да го позволите. Погрижете се да не продължава с белите и агресията, защото те не само дразнят Вас, но и самото дете чувства угризения, когато се държи така и има нужда да бъде спряно. Бъдете строги, но и любящи и не позволявайте на детето да се държи зле, но му покажете, че не се сърдите, а го обичате с цялото си сърце. Детето реагира негативно от страх и ревност и от нас се иска в тази ситуация да му покажем че сме негови родители и го подкрепяме, независимо от всичко.
Ако детето приема с голямо желание новината за бъдещото бебе
Дори детето да приеме с голямо желание новината за бъдещото бебе не забравяйте, че вътре в себе си детето изпитва несигурност и тревожност от предстоящата промяна в семейството. Ако детето Ви е интуитивно, то най-вероятно е усетило, че Вие се радвате и желаете новото бебе и детето реагира с радост и желание като Вас, за да не Ви разочарова и огорчи. Не използвайте положителната реакция на детето като знак да му говорите още и още за бебето. Детето Ви няма нужда от това. Колкото и положително да реагира на новината, детето има нуждата да знае, че мама си е негова и само негова и мисли за него, а не само за някакво друго бебе и се интересува от него, а не от само от бебето. Когато сте с детето си, обръщайте внимание на него, говорете за нещата, които са важни за него и коментирайте темата за бебето само, ако детето Ви пита и колкото Ви пита. Не повече.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!