Всяка жена мечтае да роди без болка, без стрес и да запомни раждането на детето си като един от най-прекрасните мигове в живота си. Някои си мислят, че това е невъзможно, но много жени в това число и аз, не само твърдим, че е възможно, не сме го и преживели на практика. Какво е нужно да знае и може жената, за да изживее прекрасно и безболезнено раждане без усложнения? Нужно е да умее няколко простички неща:
1) Отпускане на тялото и ума
Когато сме напрегнати, мускулите на тялото ни се стягат, в това число и мускулите и тъканите в областта на родилния канал и бебето буквално се озовава стиснато като в менгеме в тялото ни и не може да излезе. В тази ситуация, в опит да спаси живота си, бебето се върти и блъска в стените на родовия канал и в опита си да си пробие път навън причинява болка и стрес за себе си и за майка си. За да излезе бебето бързо и безпроблемно е нужно да можем да се отпускаме. Дори, когато ни е страх или изпитваме несигурност, можем да приложим техники, с помощта на които се отпуснем и да разтворим тъканите си, така че бебето да премине лесно и да се роди бързо и безпроблемно.
Техники за отпускане:
Уверена нагласа
При стрес тялото инстинктивно се стяга, за да посрещне идваща опасност. За да се отпуснете по време на раждане е нужно на първо място да не възприемате раждането като надвиснала опасност, а да приемете, че то е естествен процес, за който тялото и психиката Ви са подготвени по природа. За да създадете в себе си тази нагласа, представете си колко много поколения жени са раждали преди нас, как в миналото жените са раждали по над десет деца и на практика са прекарвали по-голямата част от активната си възраст в бременност, раждане и кърмене и това се е считало за естествено състояние на жената. Ако раждането беше опасно и вредно, та нима нас сега щеше да ни има? Нима жените щяха да продължават да раждат, ако това ги убиваше или увреждаше тях или децата им? Нима прабабите ни щяха да раждат по толкова много деца, ако раждането беше толкова тежко и натоварващо изживяване? Всяка жена притежава вроденото умение да ражда. То е като умението да дишаме, да се храним, да спим. Можем го всички, стига да се отпуснем и да се оставим на мъдростта на инстинктите си. Приемете, че независимо какво си мислите Вие, тялото Ви знае как се раждат бебета и има вродени умения да роди леко и естествено. Доверете се на женските си инстинкти, отпуснете се и ще родите бързо и леко.
Бавно и дълбоко дишане
Затворете очи и започнете да дишате бавно и дълбоко, както по време на дълбок сън, като вдишвате бавно през носа и издишвате бавно и шумно през устата. Колкото и обезпокоени или уплашени да сте в момента, колкото и да Ви боли, като вдишате и издишате възможно най-бавно няколко пъти, ще усетите как тялото Ви постепенно се отпуска. Продължете да дишате така, докато се усетите напълно отпуснати и спокойни. Можете да комбинирате дишането за отпускане с визуализация.
Визуализация
Визуализацията представлява процес, в който затваряте очи и си представяте нещо. Колкото по-образно си го представяте, толкова по-реален е образът за мозъка Ви и тялото Ви започва се чувства така, сякаш това, което си представяте, наистина се случва. Ако по време на раждане или в друг момент, в който сте напрегнати или уплашени, започнете да си представяте образи и картини, които предизвикват у Вас усещане за блаженство, спокойствие, сигурност, постепенно ще усетите, как тялото Ви се отпуска, сякаш се пренасяте на мястото, което си представяте и започвате да усещате това, което бихте усещали, ако наистина Ви се случват нещата, които визуализирате в съзнанието си. Подходящо е по време на раждане да си представяте как тялото Ви с лекота се разтваря така, както красиво и нежно се разлиства едно цвете и най-красивото бебе излиза от тялото Ви нежно и леко и Вие го поемате с любов в обятията си. Визуализирайте красиво, нежно, леко раждане. Визуализирайте как бебето Ви преминава през родовия канал като умело плува през кристално бистър поток и стига до устието на красива голяма река. Визуализирайте прекрасното си бебе и разтворете тъканите си, така че то бързо да дойде при Вас. Най-добре е визуализацията да е пряко свързана с раждането и процеса, през който преминавате в момента, но ако Ви е трудно да визуализирате самото раждане по красив и отпускащ начин, то може да си представяте всякакви други картини, които Ви карат да се отпуснете – например как се намирате на прекрасен морски плаж пред изумрудено синьо море с ароматен плодов коктейл в ръка или каквото друго Ви душа иска.
Уютна и приятна обстановка, музика, топъл душ и масаж
За да се отпуснете ще Ви помогне и спокойната домашна атмосфера, масаж, топъл душ, любима нежна музика, прегръдката на любимия човек. Затова не бързайте да отивате в болница веднага щом контракциите започнат, защото неприветливата болнична обстановка, която свързваме с болести и болка ще Ви накара да се стегнете и ще забави и усложни раждането. Лекарите съветват, ако бременността Ви е протекла нормално и нямате заболявания и предпоставки за рисково раждане, да тръгнете към болницата, когато контракциите Ви са редовни на 3-5 минути с продължителност 60 секунди. Това е моментът, в който същинското раждане започва и е добре в близките 30 минути да отидете в родилно отделение, където на разположение е медицински екип в случай на нужда. Преди този момент най-добре останете у дома, като се движите свободно, сменявате позите на тялото си, почивате легнали настрани, слушате музика, танцувате, получавате масаж и ласки от любимия човек и се наслаждавате на отпускащата топла вода на душа в банята.
2) Подходяща поза на тялото на майката и на бебето в утробата
За да родите бързо и леко е важно бебето да е заело удобна за раждане позиция. Най-добрата позиция, която помага на бебето да се роди бързо и леко е надолу с главата от лявата страна на корема Ви с гръбче и дупе обърнато напред и личице обърнато към гърба Ви. Ако бебето Ви е застанало така, то бързо и безпрепятствено ще може да премине през родилния канал, стига да се отпуснете и да позволите на родовия канал да се разшири, така че бебето да мине през него спокойно.
Ако бебето е заело друга позиция на тялото – например седалищно или надолу с главата в дясната страна на корема Ви или в лявата стана на корема, но с лице напред, то за да премине през родовия канал на бебето ще му се наложи преди това да се завърти в ляво и с лице към гърба Ви и това въртене в тясното пространство, в което се намира е трудно и бавно и предизвикващо болки и забавяне на раждането. Това е една от причините някои жени да раждат бързо, а други бавно, някои да ги боли повече, а други – малко. Просто в някои случаи бебето е застанало така, че позицията му пасва идеално на формата на родовия канал и то преминава бързо и безпрепятствено през него, докато в други случаи бебето е застанало така, че позицията му пречи да премине през родовия канал и то започва да се блъска в тъканите и да се опитва да се завърти, причинявайки на себе си и на майка си болка, дискомфорт и забавяне на раждането.
Как да помогнем на бебето да заеме оптимална за раждане позиция?
По време на бременността:
За да заеме бебето оптимална за раждане позиция е важно още от средата на бременността да ползвате силата на гравитацията така, че да подпомага бебето да застане в лявата страна на корема Ви с гръбче напред и лице към гърба Ви. Това става като във всяка позиция, която заемате се стремите да бъдете наклонени напред, а като лежите – наляво:
- Спете на лявата си страна. Ако спите по гръб или надясно тласкате бебето да се намести откъм гърба Ви или отдясно, а тези позиции по време на раждане вещаят бавно и болезнено раждане.
- Седете наклонени напред, а не облегнати назад – отново, ако се облягате назад на облегалката на стола или дивана, тласкате бебето да се намести назад, а това вещае по-трудно раждане. Създайте си навика да седите по турски или на родилна топка, на която тежестта на тялото е напред и можете да правите и въртеливи движения в таза за масажиране и отпускане или се научете да седите на стол обърнат с облегалката напред – така вместо да се облягате назад на облегалката, ще се облягате напред с лактите си на облегалката.
По време на раждането:
- Разхождайте се и се движете изправени – особено през началните етапи на раждането – вертикалната позиция подпомага слизането на бебето надолу.
- Почивайте между контракциите легнали на лявата си страна;
- По време на силните контракции най-удобно и благоприятно за бързото и леко раждане е ако клекнете с разтворени колене като може да се облегнете напред на леглото, на стол или на стена или застанете на колене и се облегнете напред на ръцете си или на стол, легло, родилна топка.
Запомнете, че ако Ви боли силно по време на раждането, то или силно сте стегнали тялото си или сте заели неподходяща поза на тялото. Най-доброто, което можете да направите в тази ситуация е да се раздвижите и да промените позата на тялото Ви като сменявате позите, докато усетите облекчение на болката. Съчетайте този процес със затваряне на очите, отпускащо дишане и визуализация и ще постигнете облекчение.
Кое води до усложнения при раждане?
В миналото усложненията и дори смъртните случаи по време на раждане са били причинявани предимно от инфекции в следствие на лошите хигиенно-битови условия, при които жените са раждали, както и поради липсата на модерни технологии в случаите, в които жената не може да се отпусне или нещо друго в процеса на раждането се обърква и раждащата жена има нужда от външна намеса и помощ, за да роди.
В днешно време усложненията и проблемите по време на раждане се дължат главно на две причини:
Първо: Невъзможността на жената да се отпусне, поради страх и неувереност е сред водещите проблеми при раждане. Както стана дума по-горе, ако не се отпусне жената, бебето не може да излезе от тялото й бързо и лесно и често в такива ситуации лекарите са принудени да прибягват до форцепс, вакуум или секцио. Също така сме свикнали да седим пред комютъра или телевизора облегнати назад, движим се малко и често бебето ни не може да заеме оптимална позиция за раждане.
Второ: Медицинските интервенции, прилагани рутинно по време на раждането без необходимост от тях. В момента в нашите болници, за да ускорят и обезболят раждането, лекарите прилагат медикаменти, които наред с ползите си, причиняват и много вреди, като объркват естествения ход на родилния процес и често водят до усложнения. Изкуствено предизвиканите и ускорени раждания често завършват със секцио, тъй като раждане, което не е започнало естествено и не е протекло по естествения си ход, трудно би могло да завърши естествено. Масово прилаганата епидурална упойка, ако не се сложи в подходящ момент, може да доведе до спиране прогреса на родилния процес и принудително вадене на бебето с форцепс или секцио, тъй като жената не усеща сигналите на тялото си.
Има, разбира се, медицински показания раждането да протече с помощта на високите достижения на медицината днес, но това е оправдано само при заболяване на майката, което й пречи да роди нормално. Много здрави жени днес избират да родят със секцио, като си мислят, че така ще си спестят болката от раждането и стреса за бебето при излизането през родовия канал. По време на самото секцио наистина жената лежи упоена и не усеща болка, но ако вземем предвид дългия възстановителен период след секциото (все пак това си е коремна операция с всички усложнения, които крие такава операция) – реанимация, раздвижване, заздравяване на раната, дълго отделяне на новороденото от майката, закъснял старт в кърменето, на практика ще видите, че естественото раждане, без прилагане на медикаменти и интервенции е много по-леко и безболезнено от раждането със секцио. Естественото раждане без медицински интервенции и вмешателства (наричано още активно раждане) е доказано в световен мащаб най-бързото, лесно и безболезнено раждане, което продължава кратко и не изисква период на възстановяване след това за майката и за бебето. Нужно е единствено да се научите да се отпускате като си създадете уверена нагласа, да дишате дълбоко, да визуализирате успешното си раждане и да заемате правилна позиция на тялото. Това е всичко. Нужна е малко предварителна тренировка, за да сте спокойни, че владеете нужните техники, а по време на самото раждане просто се отпуснете, доверете се на тялото си и то ще Ви подари най-прекрасното изживяване в живота Ви! Успех!
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!
16/10/2018 @ 14:32
Отвратително е ,нищо хубаво няма в раждането ,на мен ми остави психическа травма за цял живот,никога не пожелах второ дете, и сега сънуувам кошмарът от преживяното
18/10/2018 @ 16:45
Това, че за вас е било отвратително, не означава, че за всички е така. Нужна е психическа нагласа, емоционална стабилност и физическа готовност, за да роди човек леко и щастливо. И затова подготовката за раждането не е някаква приумица или мода, а обективна нужда, ако човек няма вътрешната готовност за това.