Докато ние наследниците на западната цивилизация разглеждаме човека като съвкупност от тяло, емоции, ум и дух, философията на изтока разглежда цялата Вселена като енергия, която постоянно се движи в стремежа си да постигне баланс. Човекът, като част от Вселената също представлява енергийна система, която ако функционира добре, човекът е здрав, щастлив и успешен, но ако има недостиг или излишество на енергия някъде в тялото на човека, ако на някои места енергийният поток е блокиран и енергията не може да тече свободно, това води до психо-емоционални и физически проблеми. Тази енергийна система представлява добре организирана мрежа от енергийни центрове и канали, през които протича енергията в организма ни, така че да достигне до всяка клетка. Центровете на енергийната система в йога се наричат чакри и всяка чакра има определени функции и отговаря за определени аспекти от човека. Както всеки друг аспект от човека, така и енергийната му система се сформира и изгражда най-вече през първите години от живота. Кога и как се развиват чакрите на Вашето дете и каква е Вашата роля в този процес ще разгледаме в поредица от статии, като в настоящата статия ще поговорим за ролята на първа чакра и нейното формиране и балансиране.
За какво отговаря първа чакра?
Първа чакра се намира в зоната на седалището в основата на гръбначния стълб. Тя е свързана с материалните аспекти от човека и отговаря за физическия растеж, двигателното развитие, храненето и способността ни да се свързваме с хората и света, който ни заобикаля.
Ако човек има балансирана първа чакра, той се радва на добро здраве, жизненост, веселост, чувства се удобно в тялото си, изпитва доверие в света, чувства се сигурен и защитен и може да се отпусне.
Първа чакра определя способността на човека да изпитва доверие, сигурност и правото да бъде тук и сега такъв, какъвто е. Тези вътрешни усещания, които бележат всеки момент от живота на човека, се формират в утробата и непосредствено след раждането през първите месеци от живота на детето с основното участие на родителите по следния начин:
Формиране на първа чакра и ролята на майката и близките в този процес
Първа чакра се формира от утробата до 12 месечна възраст, като променя в зависимост от начина ни на живот до края на живота ни.
Когато бебето се роди, в началото то е напълно безпомощно. То не може да управлява своето тяло, не може да общува с околните и на практика е изцяло зависимо от своята майка, от нейния начин на живот и от начина, по който тя общува с него.
Бебето ще изгради балансирана първа чакра и усещане за сигурност, приемане и здрава почва под краката си, ако:
- По време на бременността майката е уравновесена от емоционална гледна точка, приема здравословна храна, почива, не е подложена на стрес и не приема опиати и стимуланти (алкохол, цигари, дрога, лекарства).
- Раждането протече без травми и усложнения;
- Бебето не бъде отделено от майка си след раждането, а веднага след раждането бъде прегърнато от мама и сложено на гърдата да суче, така че да усети, че макар познатата утроба да я няма вече, то е на сигурно място, където е топло, уютно и има храна, любов и близост.
- През първите месеци от живота на детето, когато то е съвсем безпомощно, майката е до него и го дарява с любов и ласки, винаги, когато е неспокойно, храни го всеки път, когато бебето желае храна, а не под час, гушка го всеки път, когато то плаче и е разстроено и не го оставят да плаче самичко от страх, че ще го разглезят.
Дисбаланс на първа чакра: Страх
Ако първа чакра не е в баланс, човек изпитва страх – страха да действа, страха да се довери, страха да повярва в себе си и бъде такъв, какъвто е.
Ако майката е подложена на силен емоционален стрес по време на бременността или след раждането, този стрес се отразява и на бебето и отключва в него усещане за страх и несигурност.
Ако майката приема алкохол, цигари, опиати или стимуланти по време на бременността или докато кърми детето си, то вредните вещества преминават в организма на бебето и вредят на неговото здраве и усещане за сигурност.
Ако бебето изживее тежко раждане и/или бъде разделено от майката след раждането, тези преживявания отключват в него страха от изоставяне (който в по-късна детска възраст може да намери израз във всевъзможни страхове – от тъмното, от непознати, от животни и т.н.), тревожност, несигурност и липса на доверие.
Ако майката не храни бебето, когато е гладно и не го гушка, когато плаче, то изгражда в себе си усещането, че светът, в който живее е изпълнен с глад и опасности и не може да разчита на никого за подкрепа и закрила. Това усещане води до тревожност, нервност, проблеми с храненето и съня.
Дисбаланс в първа чакра може да се получи след тежко боледуване, физическо насилие или тежка раздяла, преживяна от човека като изоставяне. Ако обаче през първата година от живота си бебето изгради здрава първа чакра, то дори в по-късна възраст да възникнат в живота му тежки събития, то ще има енергията и способността да ги понесе леко и да се възстанови бързо от тях.
С две думи стресовият живот, който води майката и собствените й страхове се пренасят и върху бебето и нарушават неговия енергиен баланс; ранното разделяне на майка и бебе още в родилния дом, както и схващане, че бебето оставено да плаче само в креватчето си се приучава към самостоятелност и независимост води до дисбаланс в основата на енергийната система на детето, което причинява нарушения в храненето и теглото, нарушения в съня, слаба имунна система, нервност, тревожност, страхове и липса на доверие и увереност в собствената същност в по-късна възраст.
Възстановяване баланса на първа чакра
Ако детето Ви изпитва стахове, тревожно и несамостоятелно е, страда от недоверие и трудно общува с околните, има смущения в съня или храненето (злоядо е или яде прекалено много), страда от проблеми в теглото (наднормено тегло или под нормата) или има слаба имунна система и често боледува, това със сигурност е свързано с дисбаланс на първа чакра. За да помогнете на детето си в тази ситуация, най-важно е да му показвате колко много го обичате по начин, който то ще разбере, да бъдете до него и да не го оставяте да се справя само със ситуации, в които се чувства несигурно, да му помагате, докато се почувства уверено, че може да се справи само, да му казвате колко много го обичате такова, каквото е, вместо да имате претенции към него. Да го обсипвате с ласки и целувки, да го гушкате и да му дадете усещане за сиугрност, обич и близост. Всеки родител обича детето си, но не всеки родител показва любовта си по начин, който детето може да усети и разбере. Ако детето Ви не усеща Вашата любов, а вместо нея получава само строгост, изисквания и оценки, то със сигурност ще започне да проявява някои от проблемите на първа чакра. Да се научим да обичаме и приемаме децата си такива, каквито са е единственият начин да им помогнем да изградят здрава и стабилна основа в живота си. Често проявата на обич и подкрепа е достатъчна, за да излекува детето от проблеми, които дълго време са ни изглеждали сериозни и непоправими. Понякога обаче е трудно да се справим сами и е нужно да потърсим помощта на специалист.
Развитие на първа чакра
Както вече видяхме първа чакра започва да се развива още в утробата и зависи много от начина, по който живее майката и начина, по който общува с детето. Най-характерните особености на развитието на детето през първата година са всъщност особености на развитието на първа чакра – увеличаването на телесното тегло, развитието на двигателната координация и пълзене, прохождане. Когато трансформацията от безпомощно малко вързопче, до ходещо човече бъде завършена и детето е готово да изследва света чрез своите сетива и движение, детето се пренася във вълнуващото царство на втора чакра.
Повече информация по темата можете да научите на: http://chakra.newage.bg
Повече информация и практическа подготовка свързана с общуването с бебето и малкото дете можете да получите в Спомнилище за родители.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!