- Не оставяйте бебето самичко на масата за преобличане или на легло без решетки. Макар да мислите, че бебето още не може да се преобърне, винаги има първи път, който обикновено ще Ви изненада.
- Никога не оставяйте бебето само вкъщи дори за малко – дори да е на безопасно място в кошарата, откъдето не може да излезе, а Вие да искате да отидете само за 5 минути до съседката. Може точно в този момент бебето да се задави или да възникне друга спешна нужда от Вашата намеса.
- Не носете малкото бебе в поза, която не поддържа достатъчно добре гръбнака, седалището и крачетата на бебето, тъй като това може да доведе до изкривявания. Единственият безопасен начин да носите бебето през първите месеци е в слинг, в препоръчителните за носене позиции.
- Не оставяйте бебето гладно и го хранете всеки път, когато показва признаци на глад (отваря устичка, опитва се да налапа ръчичката си или друг предмет, плаче), независимо колко време е минало от предходното хранене.
- Не оставяйте бебето и малкото дете да плаче самичко. Независимо дали на Вас плачът Ви изглежда безпричинен или за дреболия. Щом плаче, значи детето страда – за него причината е сериозна и то има сериозна нужда от Вашата подкрепа в този момент. Прегърнете го и го подръжте в обятията си, докато се успокои или ако не желае да бъде гушкано, постойте в стаята до него.
- Не оставяйте бижута на вратлето на бебето и други предмети, които могат да се увият стегнато около врата или да се закачат за предмети и да предизвикат задушаване.
- Приберете всички малки предмети на недостъпно за бебето място, тъй като може да ги пъхне в устата или носа си и да се задуши. Подобни инциденти могат да възникнат и с храна – не давайте на бебето ядки, фъстъци или малки бонбони.
- Не е безопасно да храните бебето, докато тича и играе, тъй като има опасност да се задави. Хранете бебето единствено седнало спокойно на столчето за хранене. Ако бебето не желае да седне и да се храни, значи не е гладно. Не насилвайте бебето да яде, а го изчакайте да огладнее и тогава то ще е склонно да седи спокойно докато се храни.
- Не оставяйте бебето да играе с найлонови пликове и торби. Макар да издават забавни за бебето шумкащи звуци и да са желани от бебето играчки, пликовете са опасни за здравето и живота на бебето, тъй като могат да прилепнат към носа и устата на бебето и да предизвикат задушаване.
- Никога не носете и не пийте топли напитки, докато бебето е в ръцете Ви или покрай Вас, защото опасността подвижното бебе да бутне чашата и да се изгори е голяма. Изгарянията са сериозни наранявания. Внимавайте също за незащитени печки, нагреватели или други източници на топлина – органичете достъпа на бебето до тях.
- Децата обичат да играят с вода. Не оставяйте детето без надзор край ваната, басейна или дори край леген или купа с вода, тъй като дори в малко количество вода бебето може да се удави.
- Обезопасете прозорците и балконите. Не оставяйте бебето без надзор край отворени прозорци и врати. Ако детето може самичко да отваря прозорците и вратите, поставете райбери в горния им край, където малкото дете не може да достига. Обезопасете и стълбите в началото и в края, ако живеете в дом със стълбища. Най-много травми на бебета в САЩ се получават в резултат на падане с проходилка по необезопасено стълбище.
- Обезопасете всички контакти със специални капачки.
- Не използвайте проходилки, от които бебето лесно изпада като се наклони силно в определена посока. Ако решите да ползвате проходилка, изберете модел, който не се преобръща, независимо от позата и движенията на бебето.
- Дръжте всички лекарства и домакински препарати заключени на сигурно място, извън достъпа на детето. Те са силно токсични и поглъщането им е смъртоносно.
- Отстранете острите и чупливи предмети, които могат да наранят бебето, както и кибрити и запалки на място, недостъпно за детето.
- Често проверявайте играчките и отстранявайте малки части, които могат да бъдат погълнати, както и счупени играчки, които могат да причинят наранявания. Често почиствайте играчките, тъй като децата обичат да ги лапат.
- Возете бебето в кола и на колело само в специално за целта бебешко столче и каска за колело. В кола возенето на бебето без бебешко столче излага на опасност живота му в случай на катастрофа. Статистиката сочи, че най-безопасното място за поставяне на бебешкото столче за кола е средата на задната седалка на колата.
- Никога не оставяйте бебето само в колата дори за малко.
- Децата не бива да играят близо до улица, тъй като при най-малкото наше невнимание детето може да изскочи самичко на платното. Когато слизате от кола дръжте детето за ръка, не го оставяйте да слиза и да се движи самичко. Ако изскочи самичко иззад колата детето няма да бъде забелязано от преминаващите шофьори поради ниския си ръст.
- Наслаждавайте се на всеки миг прекаран с детето Ви, но никога не забравяйте неговата безопасност. Детето не може да се грижи само за себе си, колкото и да му говорим и да го учим да се пази. Безопасността на детето през първите години от живота му е изцяло наша отговорност.
В статията са използвани материали от „Как да се грижим с любов“ на доц. Д-р Евгений Генев, Председател на Българска педиатрична асоциация и д-р Димитър Калайков, Секретар на Българска педиатрична асоциация.
Повече информация и практическа подготовка свързана с грижите за бебето и малкото дете можете да получите в Спомнилище за родители.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!