Още от поредицата
- Умора, тежест, световъртеж по време на бременността
- Гадене и повръщане през бременността
По време на бременността тялото на жената създава и износва цял нов човек! Този забележителен процес няма как да не е свързан с някои леки или по-осезаеми неразположения. Хормоните бушуват, органите ни работят като за двама, тялото ни наедрява и променя своя център на тежестта, гръбнакът ни се извива, за да запази баланс. Най-доброто, което можем да направим в тази ситуация е в случай на сериозни оплаквания да се консултираме със своя гинеколог и с хомеопат, а при по-леки неразположения просто да се информираме какво се случва с нас и кое причинява неодобството, което изпитваме, така че с разбиране и балансиране на ритъма ни на живот да посрещнем и облекчим опплакванията си през бременността.
В настоящата статия ще поговорим за умората, тежестта, световъртежът като едни от най-често срещаните неразположения по време на бременността – от какво се предизвикват и как можем да се отървем от тях?
През първите месеци от бременността:
При повечето жени в този период се проявяват и първите макар и малки оплаквания: умора и нарушения в кръвооросяването, проявяващи се като тежест в краката, леко главоболие или виене на свят, поради ниското кръвно налягане, а също и лениви черва. Нормално е поради високото наличие на простероген в организма ви да се изморявате повече от преди. Не се насилвайте да живеете на високи обороти и почивайте винаги, когато чувствате нужда. Ако не издържате на натоварването в работата си, поговорете с началника и колегите си и заедно измислете начин, по който да бъдете полезни за фирмата без да се претоварвате.
За да се чувствате по-добре, трябва да се движите повече и да стимулирате по този начин кръвообращението си. Ходене, гимнастика, плуване – активното движение ще ви е от голяма полза сега. Спортовете свързани с по-сериозно физическо натоварване като каране на колело или тичане също можете да включвате в програмата си на този етап, стига да имате сили за тях и да усещате, че Ви се отразяват благотворно. Забравете обаче за спортове, свързани с подскачане, тръскане, повдигане и преси – напр. езда, джудо, вдигане на тежести и др.
Ако страдате от силно виене на свят, задъхване или други серозни оплаквания и физическата активност е немислима за Вас, консултирайте се с вашия лекар и с класически хомеопат. Честа причина за подобни оплаквания през бременността са ниските нива на хемоглобин и магнезий и ако това е проблемът при Вас, лекарят ще Ви изпише хранителна добавка и подходящи витамини, с помощта на които да възстановите баланса в тялото си и да дишате спокойно. Неразположенията през бременността са добър момента да си напарвите консултация с класически хомеопат. По нежен и щадящ начин хомеопатията помага ефикасно човек да възстанови своя физически, психически и емоционален баланс и е особено полезна по време на бременността.
Ако оплакванията Ви са слаби без определено естество, активното движение ще ви се отрази чудесно. Важно е да не се напрягате повече от възможностите си и ако нямате време за активен спорт, то вървете пеша, вместо да ползвате транспорт, качвайте се пеша по стълбите, вместо асансьор и т.н. Превърнете разходката в част от своето ежедневие и бъдете сигурна, че продължителното ходене на открито ще ви помогне да се справите както с физическите си оплаквания, така и с по-нестабилната си и емоционална психика. Спортът и активното движение помагат срещу мрачни настроения и връщат оптималната издръжливост на тялото.
Сутрешните душове ободряват (но не студените). Не само са добри за кръвооросяването, но и поддържат еластичността на кожата. Това е важно, защото в следващите месеци, кожата ще е подложена на неимоверно разпъване. Полезно е и всеки ден да правите масаж с четка, най-добре сутрин по посока от крайниците към сърцето. Така освен, че ще чувствате по-добър тонус, ще подготвите и кожата си за предстоящите 9 месеца.
Ако лесно ви се завива свят при ставане, преди да станете протегнете напред ръце и крака за няколко секунди. Избягвайте продължителното седене в дълбоки кресла. При продължително седене, променяйте често позата си.
Консумирайте свежи богати на витамини и минарали храни. Балансираното хранене с преобладаващо сурови свежи продукти често е ключ към разрешаването на физическите проблеми. За да имате повече енергия и да помогнете на тялото си да работи с лекота за двама, променете хранителните си навици и ежедневно консумирайте плодове и зеленчуци в големи количества, пълнозърнести храни, ядки.
През втората половина на бременността:
Органите ви работят за двама. Вие самата отделяте много повече въгелроден двуокис, а освен това трябва да елиминирате и въглеродния двуокис, отделян от бебето и да му доставяте кислород. В резултат на това започвате да дишате по-учестено. Усещате се уморена, а някои елементарни физически усилия ви се струват цяло изпитание (като изкачване на стълби например). Трудността на дишането се обяснява и от факта, че като нараства матката изтласква коремната маса нагоре, притиска диафрагмата и съкращава обема на гръдния кош. Мозъкът ви е по-чувствителен към повишеното съдържание на въглероден двуокис в кръвта, което може да предизвика замайване.
За да предотвратите задъхването, което ще се засили още повече през следващите месеци:
- Сведете до минимум физическите усилия. Щадете се.
- Правете упражнения за освобождаване на диафрагмата като застанете права, здраво стъпила на земята и с ръце вдигнати високо над главата и хванати една за друга. Вдишайте дълбоко като оптягате ръцете си колкото можете по-високо и издувате гръдния си кош. След това издишайте бавно като отпускате ръцете си постепенно надолу.
Анемия
Вашето бебе консумира много желязо. Една част от желязото се получава от храната на майката, друга част се взема от майчините запаси. Ако не приемате достатъчно желязо с храната, бебето ще изчерпи всичките ви запаси. Ще вземе това, от което се нуждае от собствените ви кръвни клетки. Резултатът за вас ще бъде анемия в по-лека или по-тежка форма. Анемията в тежка форма може да предизвика хипотрофия на бебето.
Симптоми на анемията са задъхване, умора, бледост, замайване, бучене в ушите. Изследването на хемоглобина ви ще покаже дали наистина става въпрос за някаква форма за анемия и ако е така, ще ви предпишат лекарство съдържащо желязо. Анемията е често срещана в лека форма при бременните жени и повечето лекари дори рутинно заедно с фолиевата киселина предписват таблетки с желязо като добавка към храната. Добре е да увеличите естествения прием на храни богати на желязо, за да се предпазите от анемия.
Психо-соматични причини
Умората, тежестта, световъртежът, анемията, които понякога съпътстват бременността, освен на чисто физически фактори, често се дължат и на по-дълбоки психо-емоционални предпоставки, а тялото е просто проводник на това, което се случва дълбоко вътре в нас. Нормално е понякога човек да се почувства изморен или дори замаян, особено по време на бременността, когато тялото ни е подложено на двойното натоварване, но ако системно страдате от някое от посочените оплаквания или дори развиете анемия, за да се излекувате, ще е нужно да поработите по-дълбоко върху това, което се случва вътре във вас.
От световъртеж страдат хора, които искат да избяга от някого и от нещо, защото ситуацията ги кара да преживява стара незараснала рана. Ако често Ви се вие свят замислете се дали не примате твърде на сериозно това, което се случва с Вас и дали не се тревожите прекалено.
Човек, който страда от хронична умора и е склонен да развие анемия е загубил радостта от живота, не се отдава на желанията и нуждите си, защото е прекалено погълнат от своите грижи и страхове. Трябва да възстановите способността си да се наслаждавате на живота и да не го приемате толкова на сериозно. Направете списък с нещата, които Ви доставят удоволствие и започнете едно по едно да ги осъществявате в живота си.
Често по време на бременността, от страх да не се случи нещо с бебето, бременната жена спира да живее спонтанно и да се радва на живота и започва прекалено много да внимава във всичко, което прави – дали е здравословно, дали е подходящо в нейното състояние, дали по някакъв начин няма да навреди на бебето. Така неусетно бременната жена започва да се чувства като болен и непълноценнен човек. Околните също допринасят за това усещане, третирайки ни като рохко яйце, като инвалиди, който нищо не бива да върши, а трябва само да си почива, да не се вълнува и с нищо да не се натоварва. Бременната жена обаче не е квачка, която мъти, не е болна и за да се избавите от усещания като умора, тежест, световъртеж и анемия е нужно да върнете виталността в живота си, да заживеете пълноценно. Не забравяйте, че милиони жени по света раждат и са раждали векове назад. Тялото Ви е създадено специално така, че да може спокойно да износи и роди дете. Бременността не е повод за тревога, страх и не е причина да се отказвате от нормалния си ритъм на живот. Естестевено, не бива да се подлагате на екстремни натоварвания, които биха Ви дошли в повече дори да не сте бременна, но ритъмът на живот, с който сте свикнала и нещата, които вътрешно желаете, няма да Ви навредят. Ако искате да се избавите от досадните симптоми, които изпитвате, върнете радостта в живота си, бъдете себе си и действайте като здрав човек. Вие не сте болна, а здрава, пълноценна жена, която желае да роди здраво и пълноценно бебе! Живейте живота си!
В статията са използвани материали от книгата на Мари-Клод Дьолае „Аз съм бременна“ и Лиз Бурбо “Твоето тяло казва: Обичай се!”
Повече информация и практическа подготовка за бременността, раждането и здравето на бременната жена можете да получите в Спомнилище за родители.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!