Още от поредицата
- Захранване, водено от бебето – BLW (Част 1): Въведение
- Захранване водено от бебето – BLW (част 2): Как да започнем?
- Захранване водено от бебето – практически съвети
Какво е Захранване водено от бебето и как се случва то на практика можете да прочетете в първите две статии от поредицата (Вижте Захранване водено от бебето (част 1) и Захранване водено от бебето (част 2). В настоящата статия ще разгледаме някои чисто практически аспекти на този вид захранване, с които вероятно ще се сблъскате.
Задавяне
Понякога при захранване водено от бебето се случва бебето да се закашля и да изплюе парченце не сдъвкана храна. Ако видите детето да се закашля, това не е признак за истинско задавяне, защото щом може да кашля, значи то е в състояние да поема достатъчно въздух и да диша добре. В такива ситуации основно правило е да не потупваме детето по гърба, да не го обръщаме надолу с главата и да не го разтръскваме. Ако детето се закашля, правилната реакция е да запазим спокойствие и да го оставим да изкашля само парченцето, което го е задавило. Потупването по гърба, обръщането надолу с главата и разтръскването могат само да изпратя заседналото парченце твърда храна още по-надолу в трахеята. Ако родителят иска да извади по-голямо парче от устата на детето, това се прави с един пръст, пъхнат навътре покрай вътрешната стена на бузката като пръстът се свива зад парчето и го избутва напред, за да го измъкне от устата. С това се цели да не се избута храната надолу в гърлото. Това умение ще Ви бъде полезно и в случаите, в които бебето налапа малка играчка или друг предмет, който искате да извадите от устата, преди да реши да го гълта.
Бебето плюе храната
Случва се бебетата да изплюват храната и това съвсем не означава, че тя не им харесва! Понякога мъничетата са толкова любопитни, че просто искат да видят това, което е в устата им – да го извадят и отново да го разгледат, след което може да пожелаят да го лапнат отново.
Парченца храна в памперса
Всички родители откриват с изненада в началото парченца от предложените храни и в памперса. Това е съвсем нормално и не е нищо нередно или опасно. Храносмилателната система на бебето все още не работи толкова добре, както при възрастните и понякога не успява да обработи добре някои храни. Това е нормално при положение, че бебето тепърва преминава от кърма ( или АМ) към храна за възрастни. Непреработена храна се среща и в памперса на бебетата хранени с бебешки пюрета и каши в началото, когато храносмилателната система все още не е свикнала с храни, различни от млякото. С времето бебешкото стомахче ще се научи да работи все по-добре и ще преработва все по-качествено приетата храна.
Бебето играе с храната и се цапа
За бебето всичко, което прави е игра и повод за забавление и изследване на света. За това се подгответе психически, че мъничето ще играе с храната, ще се цапа и ще цапа и всичко наоколо. Практично би било да се снабдите с гумирана престилка, която да обичате на детето, когато се храни, за да не се налага да перете постоянно дрешки с петна от храна, да застелете масичката, на която се храни детето с лесна за почистване мушама, както и да постилате мушана на пода, за може лесно да съберете разпиляната по пода храна. Колкото и да обясняваме на бебето, че с храна не се играе, то просто е твърде малко, за да разбере тази концепция. Едва в по-късна възраст можем да очакваме детето да седи спокойно, докато се нахрани. Сега за бебето е твърде примамливо да мачка храната с ръчика и да види как тя оставя следи по плота, да размята спагетите като малки гъсенички, да подхвърля картофчетата – свикнете с идеята, ако искате да научите детето да се храни само в ранна възраст.
Бебето изхвърля храна извън таблата за хранене и я пуска на пода
Много дечица в един определен момент просто откриват умението на „пускат“ нещо и за тях е много забавно да наблюдават как това, което държат в ръката си пада на пода. Това е любима игра за повечето бебета към края на първата годинка. Веднага щом бебето се озове на масичката за хранене с предмети пред себе си, първото нещо, което то прави с удоволствие е да изхвърли всички предмети на пода, след което надава вой някой да му ги подаде, за да може то да ги пусне отново на пода. Това е любима детска игра и бебето не прави разлика между това дали предметите, които пуска са играчки или храна, дали са чупливи или не – то още не разбира това. Ако бебето Ви открие тази игра и започне да хвърля храната си на пода, обяснете му, че така не се прави и лично му покажете как храната се слага в устата, не на пода. Някои дечица, когато се нахранят обичат да „разчистят” останалата излишна храна, като я изхвърлят от масичката. Така символично показват, че повече нямат нужда от храна. Отново обяснете, че храната не се хвърля на пода и се разберете с детето да Ви вика, когато приключи с храненето и Вие ще приберете остатъците. Добра идея е да постелите нещо чисто под столчето, за да не се налага да изхвърляте изпуснатите неща. Ако виждате, че бебето предимно се заиграва с храната, вместо да се опитва да я яде, добро решение е да предлагате малко количество храна пред бебето и да добавяте още, чак когато храната пред бебето бъде изядена. Така рискът много храна да замине на пода се свежда до минимум.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!