Когато поемеш новородено бебе в ръцете си, чувството е неописуемо. Обхваща те смесица от любов, нежност и удивление, съчетани с малко страх – страхът, породен от това, че държиш нещо удивително крехко и беззащитно в ръцете си и трябва много да внимаваш. Това малко прекрасно същество носи в себе си надеждите ти, бъдещето ти и искаш да му дадеш най-добрия старт в живота, но кое е най-доброто? Теории всякакви и неопитните все още родители често изпитват безпокойство и несигурност по кой път да поемат. Отглеждането на новородено спира да бъде сложно, трудно и притеснително, когато имаш предвид следните пет принципа:
Новороденото има нужда от гушкане
Когато бебето се роди, то попада в изцяло нова и непозната за него среда, към която то тепърва ще се приспособява. За да не преживее адаптацията стресово и травмиращо е нужно тя да става бавно и плавно. Средата, с която бебето е свикнало е майчината утроба. За да се адаптира бебето плавно и спокойно към външната среда и да се радваме на спокойно и кротко бебе е нужно през първите месеци да му предложим среда на живот близка до утробата, в която то постоянно е чувствало близостта на мама, усещало е ритъма на сърцето й, движенията й, топлината на тялото й и това му е създавало усещането, че не е само, че е защитено и обгрижено. Ако успеем след раждането да създадем сходни усещания на детето си, ще си имаме спокойно и дружелюбно бебе, което ще спи и ще се храни добре, ще наддава добре на тегло и тъй като нервната му система е спокойна, а не подложена на стрес, то бързо ще напредне и в своето интелектуално и двигателно развитие. Неслучайно повечето специалисти по неонатално развитие ползват термина четвърти триместър от бременността, с който обозначават първите три месеца след ражаднето. Приемете, че през този период бебето все още има нужда от условия на живот близки на утробата, за да се чувства спокойно и да се адаптира плавно и постепенно към самостоятелен живот.
За целта гушкайте бебето винаги, когато е неспокойно. Не чакайте да се разплаче силно – силният плаче е сигнал, че бебето е под висок стрес. Гушкайте го, като хленчи, като се върти неспокойно, като показва дискомфорт. Сгушено до тялото на мама, бебето ще изпитва усещанията, които е изпитвало в утробата и бързо ще се успокоява. Бебета, които са гушкани винаги, когато са неспокойни, успяват още в бебешка възраст да преодолеят безпокойството и да изразстнат уверени и самостоятелни личности. Някои бебета са по-спокойни и имат нужда от по-малкко гушкане. Други пък, искат постоянно да бъдат в ръцете на мама и като ги оставим дори за малко се разстройват. Каквото и да е бебето обаче, то неминуемо иска доста гушкане през първите месеци. През този период добра работа ще Ви свърши ползването на слинг. В слинга, бебето се чувства точно като в утробата, сгушено на сигурно място до сърцето на мама. В същото време майката е с две свободни ръце, за да свърши работата си, да напазарува, да се отдаде на любими свои занимания. Слингът е много удобен и когато излизате навън за лесно придвижване в магазини, подлези, стълбища, за екскурзии сред природата и въобще за места, които са труднодостъпни с количка. За повече подробности вижте Седем причини да носите бебето.
Постепенно с напредването в своето двигателно и интелектуално развитие бебето ще става все по-самостоятелно. Ще успява само да държи играчки, да се забавлява, да се движи и нуждата от гушкане ще намалява с времето. През първите няколко месеца обаче, ако искате да отгледате здраво и спокойно бебе не си спестявайте гушкането и не оставяйте бебето самичко, когато е неспокойно.
Най-доброто хранене за новороденото е кърменето на поискване
В утробата бебето непрекъснато е получавало хранителни вещества през пъпната връв и на практика не познава усещането за глад, докато не се роди. След раждането, естествено, бебето научава какво е глад, но тъй като не познава това чувство, то е много плашещо за него. Затова новороденото и малко бебе не може да чака, когато огладнее и ако не го нахраним при първи признаци за глад (лакомо отваряне на устичка и въртене на главата в търсене на гърдата и леко промрънкване и сумтене), то започва да плаче все по-силно и нищо не може да го успокои, докато не получи храна. Сами можете да се досетите, че храненето под час не е добра идея за малко бебе – първо, защото ако решим да храним бебето в точно определени часове, а не когато то огладнее, понякога бебето ще огладнява преди уречения час (все пак то не е робот, че да огладнява в точно определено време) и това да го държим гладно, докато дойде часът за хранене за него ще бъде много стресово и мъчително, а също и за близките му, тъй като ще сте принудени да слушате пронизителните му писъци, докато не му предложите храна.
Втората причина да изберем кърменето на поискване е, защото този метод на хранене гарантира дълго и безпроблемно кърмене, тъй като по естествен начин лактацията се регулира и тялото на майката произвежда нужното за бебето количество мляко, така че кърма ще има, докато имате желание да кърмите.
Важно е да имате предвид, че през първите дни след раждането бебето ще търси гърдата средно на всеки половин час, когато е будно. Това ще продължи, докато млякото дойде, тъй като в началото от гърдите ще текат само малко капчици коластра, а и стомахчето на бебето след раждането е с размера на черешка и не може да побере голямо количество мляко. Толкова често кърмене може да Ви умори и да разрани леко нежната кожа на зърната, но ще помогне за по-бързото идване на кърмата, така че е добре да слагате бебето често на гърдата, всеки път, когато отваря устичка и търси храна, за да си гарантирате успешен старт в кърменето. Не е нужно да държите бебето дълго на гърдата, тъй като то бързо се уморява и не суче дълго. Когато бебето спре да суче ефективно, махнете го от гърдата, а когато покаже признаци за глад, предложете му да суче отново.
Дохранване през първите дни след раждането не е необходимо, въпреки че в повечето родилни отделения предлагат адаптирано мляко за дохранване. Адаптираното мляко представлява преработено по химичен път краве мляко и не е добра храна за новородено бебе. От него бебето може да отключи алергии или други здравословни проблеми, а също и при дохранване с адаптирано мляко бебето не суче достатъчно от гърдите на майката и лактацията не се стимулира адекватно. Това води до ранно спиране на кърмата и ранно отбиване. Повече подробности за кърменето можете да научите тук.
Ако кърменето е невъзможно поради здравословни или други важни причини, хранете бебето с адаптирано мляко съобразено с възрастта, като спазвате инструкциите на опаковката. Хранете винаги бебето гушнато в прегръдката ти, а не легнало в креватчето. Дори да не бъде хранено от майчината гърда, бебето има нужда по време на хранене да усеща близостта и ласката на мама. Освен това внимавайте какви шишета и биберони ползвате за хранене, тъй като някои пластмаси са опасни за бебето. Преди да ползвате биберони и шишета винаги ги стерилизирайте и на всяко хранене предлагайте ново количество мляко от изварено шише, а остатъка от предходното хранене изхвърляйте. Новороденото има много капризно стомахче и трябва да бъде хранено само с прасна храна, с подходяща температура и от стерилно шише. Ако кърмите, няма да имате проблем с това – от гърдите млякото винаги е прясно, с точнатата температура и нужда от изваряване на шишета и биберони няма.
Новороденото не бива да бъде оставяно да плаче самичко
Всяко бебе се случва да плаче, дори и най-кроткото. Плачът на бебето е знак, че то изпитва болка, студ, глад, страх или някакъв друг дискомфорт. През миналия век беше популярна теорията на д-р Спок, според която бебето трябва да бъде оставяно самичко в креватчето, когато плаче, за да не се разглези. Проучванията от последните дестилетия обаче сочат, че когато плаче бебето изпитва високи нива на стрес и да бъде оставено само в такъв момент води до вредни последици за неговата нервна система и психика. Оставеното само бебе се чувства изоставено и това чувство, ако не бъде коригирано в годините може да остане за цял живот. Като възрастен такъв човек ще бъде несигурен и по-нестабилен от хората, които са получили родителска обич и подкрепа в ранна възраст. Нелепо е да очакваме новороденото, което дори не може да си координира движенията, да умее да се самоуспокоява, при положение, че дори ние възрастните често имаме нужда от подкрепа и утеха в трудни емоционални моменти.
Знайте, че бебето се влияе от Вашите емоции. Ако Вие сте напрегната, това ще се отразява на бебето и то ще бъде по-неспокойно. Затова, ако имате неспокойно бебе, потърсете начин да успокоите себе си и след това ще Ви бъде по-лесно да успокоите и бебето.
Може да Ви изглежда, че бебето плаче без причина, но през първите месеци, психиката му все още не е достатъчно съзряла, за да може да проявява инат или глезене. През първите месеци от живота си бебето действа изцяло инстинктивно и заложените в него инстинкти му диктуват да търси близостта на родителите си и да не остава само, защото самичко е неспособно да оцелее. Не е сега моментът да възпитавате бебето в самостоятелност. То е твърде незряло, за да бъде възпитавано в тази посока. Постепенното отделяне от мама е редно да започне тогава, когато бебето показва вече признаци на способност да се оправя само – когато може да се придвижва само чрез пълзене/претъркаляне/крачки; когато може да държи предмети в ръцете си и да върши съзнателни движения; когато разпознава хората и предметите от заобикалящата го среда и може съзнателно да общува. Всеки опит за приучване към самостоятелност преди това, в момент, в който бебето е все още напълно безпомощно, е проява на насилие над детето. Вижте Как да откликваме на бебешкия плач и Как да успокоим ревящо бебе .
Спазвайте добра хигиена, но не мокрете често бебешката кожа
Независимо дали решите да ползвате еднократни или многократни пелени, през първите месеци бебето има нужда от често преобуване като при всяко преобуване измивате с вода нежната бебешка кожа и старателно я подсушавате. Ако бебето връща мляко е необходимо и внимателно почивстване и изплакване с вода на засегнатите зони. Останалата част от тялото на бебето не бива да бъде подлагана на често мокрене, тъй като през първите седмици след раждането повръхностния слой на кожата все още не е изградил своите защитни функции и всяко мокрене води до изсушаване, възпаляване и лющене на нежната бебешка кожа. Ако поддържате добра хигиена не е необходимо да къпете новороеното всеки ден. Два до три пъти седмично е напълно достатъчно от хигиенна гледна точка. Ако решите да къпете бебето по-често е необходимо да мажете тялото му след всяко къпане с подхранващ и овлажняващ бебешки крем, за да възстановите баланса на неукрепналата бебешка кожа. При по-рядко и щадящо къпане ползването на козметика няма да е необходимо, освен в зоната на памперса. При новородено ползвайте САМО естествена био козметика с гарантиран произход, тъй като стандартната бебешка козметика съдържа вредни химически съставки, които могат да отключат алергии и заболявания в ранна възраст. Вижте също Митове при отглеждане на бебето – Къпане на бебето, Памперси, многократни пелени, ЕБХ и Проблеми с бебешката кожа – подсичане, зачервяване и лющене, атопичен дерматит .
Пазете бебето от вредни химикали
Химическите съставки са навсякъде около нас – в храната (под формата на оцветители, овкуслители, подобрители), в козметиката, в състава на дрехите, в лекарствата. Част от химикалите вредят на здравето ни като тази вреда може да проличи не веднага, а след години, с натрупване и след бавен процес на увреждане на организма. Изключително важно е да организирате отглеждането на детето си така, че организмът му да не е изложен пряко на въздействието на вредни химикали. За целта:
- Ползвайте само био козметика и естествени почистващи препарати, както и бебешки дрешки, произведени от естествени материали и оцветители.
- Не давайте на бебето лекарства. Ако се разболее, потърсете алтернативни щадящи методи за лечение. Подходящ метод за лечеине на бебета, малки деца и кърмачки е класическата хомеопатия.
- Не хранете бебето с изкуствени храни, освен ако поради заболяване или друга важна причина кърменето е невъзможно. Вие самата докато кърмите приемайте свежи и прясно сготвени храни, а не полуфабрикати богати на химикали. Ограничете до минимум храни с изкуствени подсладители, овкусители и т.н и заложете на истинските хранителни продукти с гарантиран произход.
- Разхождайте бебето по тихи улички, без сериозен трафик от коли, за да му спестите изгорелите газове и шума.
За повече подробности по темата прочетете още:
Развитие на бебето през първите два месеца
Два основни принципа в грижите за новороденото
Митове при отглеждане на бебето – Хранене под час
Митове при отглеждане на бебето – Свикналото с внимание бебе се разглезва
Опасните пластмаси близо до бебето