Свикнали сме навсякъде около нас да виждаме бебета с биберон залъгалка в устата. Някои намират това за съвсем естествен и необходим аксесоар за бебето, докато други са на мнение, че ползването на залъгалка е вредно за здравословното развитие. Къде е истината и какво казва медицината и психологията по този въпрос?
Медицински и психологически аргументи против залъглаката:
Ранно отбиване, недостатъчно кърма, недостатъчно покачване на тегло
Рутинното използване на биберон залъгалка може да доведе до ранно отбиване и недостатъчно покачване на тегло. Причината е много проста. Ако поставяме желаещото да суче бебе на гърдата, ние стимулираме лактацията и тялото ни произвежда кърма. По същия начин, ако ограничаваме храненията на бебето, особено през първите месеци, като предлагаме биберон залъгалка вместо кърмене, има вероятност бебето да не получава достатъчно храна. През първите седмици след раждането е критично важно бебето да бъде слагано често на гърдата, от една страна, за да стимулира образуването на мляко в организма на майката и от друга страна, за да успява да си набави нужните хранителни вещества за бързото си развитие през първите месеци. Ако смятате да използвате биберон залъгалка, то въведете го след като лактацията се е регулирала и след като кърменето е добре установено. Предлагането на биберон залъгалка на новородено през първите дни след раждането може сериозно да застраши успешното кърмене и да доведе до недостиг на кърма, недостатъчно покачване на тегло при бебето и ранно отбиване.
Изкривяване на захапката
При вече порасналите бебета в периода на зъбоникнене има опасност биберонът залъгалка да доведе до изкривяване на захапката. Естествено това няма да се случи, ако бебето ползва биберон залъгалка рядко и с мярка, но ако бебето свикне биберонът винаги да бъде в устата му, ворятността от изкривяване на зъбките и захапката е реално съществуваща. Някои бебета дори свикват да спят с биберон в устата и се събуждат, ако решим да го извадим и така прекарват по-голямата част от денонощието с биберонът в устата. Ясно е, че при такова положение заплахата от изкривяване на захапката е много голяма. Специалистите съветват, ако предлагате на бебето си биберон залъгалка, това да става с мярка, така че бебето да прекарва по-голямата част от денонощието със свободна устичка.
Липса на физически контакт
Друг аргумент срещу боберона залъгалка е фактът, че биберонът замества естественото сучене на бебето от гърдата на мама, където то е сгушено до сърцето на най-обичаното същество, усеща топлина, любов, нежност, закрила. В противовес на това, бебето със залъгалка в устата обикновено е оставено самичко в креватчето или количката, лишено от толкова нужния му през първите месеци близък контакт. Сученето е най-пряката връзка на малкото бебе с мама и неслучайно сукателният рефлекс е най-силният рефлекс при малкото бебе. Когато иска да суче, бебето не търси залъгалка, то търси мама, защото мама е олицетворение на любов, защита, сигурност, оцеляване – всичко това залъгалката не може да предложи. Затова, в случай, че решите да ползвате биберон залъгалка, правете го пестеливо и помнете, че бебето има нужда да суче от гърдата, защото получва храна, любов, чувство на свързаност, ценни антитела, спокойствие и сигурност, а биберонът следва да се ползва по изключение.
Липса на изразяване
Освен връзка с мама, бебето, което не ползва залъгалка се радва на свободна устичка, с която може да се усмихва, да гука, да се учи да общува и да изразява гласно нуждите си чрез плач, хленчене, смях. Бебето с биберон в устата не може да се усмихне в отговор на нашата усмивка, не може да изрази недоволството си гласно, защото биберонът залъгалка освен друго служи и за “mute” бутон. Ако биберонът залъгалка се ползва рядко, това няма да доведе до сериозни проблеми, но бебета, които израстват с биберон в устата, по-трудно овладяват умението да общуват и да изразяват емоциите си. От психологическа гледна точка това би могло да остави дългосрочни негативни последици.
Забавено развитие
Още в началото споменахме за опасността от забавено физическо развитие, поради недохранване, ако вместо често хранене бебето, особено новороденото, ползва биберон залъгалка. Освен забавено физическо развитие обаче, честото ползване на биберон залъгалка би могло да доведе до забавено интелектуално развитие. Когато бебето суче, то се успокоява и дори да е будно, мозъкът му преминава в състояние на летаргия и отпуснатост. Затова и много майки смятат, че биберонът залъгалка се отазява добре на бебето, тъй като виждат този успокояващ ефект. Бебето плаче по-малко и кротува спокойно. Това, че бебето е спокойно и не плаче от една стана е добре, но от друга страна в такова отпуснато състояние мозъкът свежда обработката на нова информация до минимум и по този начин бебе, което ежедневно е с биберон в устата ще развива мозъка си по-бавно от бебе, чиято умствена дейност не е изместена на заден план от постоянно стимулирания сукателен рефлекс. Някои майки умишлено настояват бебето да суче биберон залъгалка, за да е “заета” устата му, докато играе, за да не пъха в устата си мръсни или опасни предмети. Моят съвет е обезателно да изваждате биберона от устата на бебето, когато играе, защото играта е начинът, по който децата учат и се развиват. За целта в момент на игра, ползването на биберони не бива да се толерира. Вместо това създайте безопасна среда у дома, така че да не се безпокоите, че бебето ще налапа или глътне нещо опасно, а навън наблюдавайте бебето, за да не лапа камъни или други опасни предмети.
При всяко бебе ли залъгалката би довела до проблеми?
Дали всяко бебе, което ползва биберон залъгалка ще страда от недостатъчен прием на кърма, недостатъчен прираст на тегло и ранно отбиване? – разбира се, че не. Опасността от недостатъчно хранене и заместване на храненето със сучене на биберон съществува главно през първите седмици, когато бебето все още не се е адаптирало добре към живот във външната среда и не заявява достатъчно своя глад, както и при бебета, които по природа са отпуснати, апатични и не заявяват категорично нуждата си от храна. Повечето бебета, дори да ползват биберон залъгалка, сучат залъгалката за успокоение и приспиване, но когато са гладни я избутват с езиче, плачат и настояват да получат храна. Ако бебето умее да показва категорично, когато е гладно, опасност от недохранване няма. Все пак, ако решите да ползвате биберон залъгалка, изчакайте първите седмици след раждането да отминат и предложете на бебето залъгалката единствено след като лактацията се е регулирала и кърменето е добре установено. През първите дни след раждането слагайте бебето на гърдата всеки път, когато е будно и иска да суче, за да си гарантирате успешен старт в кърменето. В случай на проблеми с кърменето – недостатъчно кърма, нежелание или трудности на бебето да суче от гърдата, недостатъчен прираст на тегло или трудности в развитието – махнете залъгалката и слагайте бебето често на гърдата.
Не винаги упоритото ползване на залъгалка би довело до изкривяване на захапката, но за да сте спокойни в това отношение, дори да давате залъгалка на бебето, не оставяйт залъгалката постоянно в устата му. Научете го още от първите дни на ползване на залъгалката, че тя се дава само за малко при нужда и я вадете от устата му, когато спи. Ако бебето настоява да ползва залъгалката постоянно, намерете други начини, с които да го успокоявате и приспивате, не разчитайте за всичко на биберона. Когато бебето не може да заспи или е превъзбудено и неспокойно можете да му предложите да суче от гърдата за успокоение и бързо заспиване, можете да го погушкате и да го погалите нежно, да го полюлеете в обятията си, да го поразходите, да облекчите неразположението и болките му с нежна ласка, весела игра или най-старото и ефективно лекарство за бебето – майчиното мляко.
Ако биберонът бъде слаган в устата на бебето всеки път, когато то търси близост, контакт, общуване и нежност, бебето или ще възроптае и ще започне да плюе биберона и да не го иска или ако е по-тих и покорен темепрамент ще приема биберона, но това ще попречи на изграждането вътрешното му усещане за сигурност и любов и на взаимоотношенията му с околните. Ако имате бебе, което кротува самичко в кошарата с биберон в уста и не търси Вашето присъствие, вместо да се радвате на “доброто” си дете, по-добре махнете биберона и започнете да общувате повече с бебето, като го дарявате с ласки и прегръдки и взаимни забавления. Естествено не преминавайте в крайности. Бебето няма нужда да бъде непрекъснато в ръцете Ви и непрекъснато да играете с него, но в ежедневнието ви следва да има и часове на взаимност. Ако биберонът бъде ползван с мярка и бебето получва достатъчно време за близък контакт и общуване с мама и близките си, ползването на залъгалка не би навредило.
Същото важи за способността на бебето да се изразява и за развитието на мозъка. Ако бебето получава биберон по изключение и през повечето време устичката му е свободна, за гримаси, усмивки, възклицания и всякакъв вид вербално общуване ще имаме здраво и пълноценно развиващо се кърмаче.
Кога биберонът е добро решение?
При засилен сукателен рефлекс
Всички бебета имат сукателен рефлекс, но при някои бебета сукателният рефлекс е по-силен, отколкото при други. Има бебета, при които през първите месеци сукателният рефлекс е толкова силен, че ако не ползват залъгалка те буквално не биха пускали гърдата на мама или пък свикват постоянно да сучат ръчичката си. Ако имате такова пристрастено към сученето кърмаче, може би биберонът залъгалка би се оказал полезен, с уговорката, че го ползвате по малко с мярка. Можете да пристъпите към ползването на залъгалка, ако се чувствате изтощена от постоянното висене на бебето на гърдата, стига обаче да сте сигурна, че бебето е добре нахранено и залъгалката не замества хранене. Ако честите и дълги кърмения не Ви тежат, няма причина да въвеждате залъгалка. Няма проблем бебето да суче често или за дълго, ако съумеете да се наслаждавате на времето прекарано заедно и си изберете удобна поза за кърмене и приятно занимание докато кърмите, така че “висенето на гърдата” да не Ви е в тежест. Ако решите да ползвате залъгалка нека това да става само при нужда и с мярка, защото е важно бебето да пучава достатъчно на брой кърмения, както и достатъчно време за близък контакт с мама. Важно е също така обаче и устата на бебето да не бъде постоянно заета, за да може то да се учи да се усмихва, да гука и гласно да изразява нуждите си, да опознава света и да развива малкото си мозъче.
При хрема
Биберонът залъгалка понякога е добро решение, когато кърмачето е с хрема със стичащ се назад към гърлото секрет. В такова състояние бебето обикновено е неспокойно и търси да суче за успокояване. Кърмата е най-доброто лекарство за болното бебе, съдържаща антитела, антисептични и болкоуспокояващи съставки, но има случаи, в които болното бебе е сукало достатъчно мляко, но търси още да суче за успокояване. Ако му дадем да суче от гърдата, тя пуска мляко и понякога комбинацията от стичащ се заден секрет и стичащо се в устичката мляко кара болното бебе да се дави, да плаче, да се дърпа уплашено и пак да търси да суче, тъй като това е единственото му познато средство за успокоение и пак да се дави и да се дърпа уплашено от гърдата. Ако сме сигурни, че бебето е сито и иска да суче само за успокоение, в такива ситуации, можем да му предложим залъгалка, от която не тече мляко и бебето няма да се дави, както при сучене от гърда. Задължително в такива моменти, гушкайте бебето и предлагайте често кърмене – това са най-добрите лекарства за болно бебе. Можете обаче да редувате кърменето от гърдата с биберон залъгалка за успокоение, докато бебето оздравее.
Ако ползваме залъгалка, каква да изберем?
Ако ползвате залъгалка препоръчително е да изберете изцяло силиконова или каучукова, а не латексова, без пластмасов накрайник. Латексът е материал, който често предизвиква алергични реакции, а пластмасата съдържа вредни вещества, които се излъчват от нея при силно нагряване, каквото нагряване се случва при стерилизация.
Съмишленици и подкрепа по пътя на осъзнатото родителство ще намерите в Спомнилище за родители.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!