Често бременните жени се оплакват от задъхване, недостиг на кислород, особено при физически натоварвания, повишена умора, понижено настроение, обща слабост. Обикновено причината за това е анемия – често поставяна диагноза по време на бременността. За щастие това състояние може бързо да бъде коригирано чрез подходящ хранителен режим и при необходимост с желязосъдържащи хранителни добавки, а също и когато човек осъзнае по-дълбоките причини, водещи до анемия и промени начина си на живот в по-здравословна посока. Но да започнем по ред:
Как се диагностицира анемията?
Наред с всички регулярни изследвания по време на 9-те месеца, лекарите често вперват очи в резултатите от кръвните тестове. Най-често следено е нивото на хемоглобина. То е важен показател за насищането на кръвта с кислород. Червените кръвни телца го доставят в целия организъм. А сега кислородът е още по-необходим и за майката, и за бебето… Понижените нива на хемоглобин са индикация за анемия.
Първо нека уточним, че понижаването на стойностите на хемоглобина е нормално по време на бременност. Обемът на кръвта се увеличава, в тялото се задържат повече течности и така тя се разрежда. Ако нормалните стойности са около 120-160 г/л, то за гранична при бременност се счита стойност около 100 г/л. В случай, че паднат надолу (под 100), е добре да се направи специализирана консултация с хематолог, за да бъдат проследени нивата на други два важни показатели – серумното желязо и нивата на витамин B12. Серумното желязо показва концентрацията на желязо в кръвта, а стойностите на витамин В12 са важни, защото тялото се нуждае от него за производството на червени кръвни телца. Тоест едно по-задълбочено изследване, дава възможност на специалистите да преценят на какво се дължи анемичното състояние и как то да бъде лекувано.
Но преди това…
Прочетохте за какво да гледате, когато получавате листа с вашите изследвания. Но целта на тези редове е въобще да не се стига до анемия. Можете да помислите за начините да се предпазите още в началните месеци на бременността.
Храната като лекарство
Макар че често сочат вегетарианците като най-предразположени към такива състояния, ниският хемоглобин може да бъде факт при всяка бременна. Важно е да се стимулират всички механизми на тялото за добро усвояване от храните. Дали ще изберете богатите на желязо цвекло, елда, леща, коприва, ядки, пълнозърнести храни или червеното месо ще бъде ваше решение.
Важното е в организма да постъпва достатъчно количество витамин C, за да може желязото да бъде усвоено. В това отношение могат да помогнат пресните плодове и зеленчуци като портокали, ягоди, броколи и много други.
От значения са и храните, съдържащи витамин В12, тъй като той не може да бъде синтезиран от организма, а трябва да постъпи чрез това, което консумираме. После при определени условия се образува от бактерии в червата. Морските дарове (сьомгата), сиренето и яйцата го съдържат.
Понякога изглеждащ като В12 дефицит е всъщност недостиг на фолиева киселина. За да предотвратите това състояние, включете в дневното си меню храни, които са богати на фолиева киселина (или витамин В9) като леща, боб и грах; зеленолистни зеленчуци като спанак, аспержи и царевица, пшеничен зародиш. Така че приемайте я не само като профилактика на Спина Бифида и малформации на плода, но и за предпазване от анемия.
Ефикасно и безопасно лечение на анемия през бременността
Ако не успеете да преодолеете състоянието на анемия с богати на желязо храни най-сигурния и безопасен начин за лечение на анемия при бременни е с класическа хомеопатия. Добрият хомеопат след като се запознае със случая Ви ще може да Ви предпише подходящо хомеопатично лекарство, с помощта на което да възвърнете баланса в тялото си и да излекувате анемията. Хомеопатичните лекарства за разлика от химическтие такива при адекватно предписание са напълно безопасни за бременната жена и бъдещото бебе, тъй като не съдържат вредни химически съставки.
Причини за възникване на анемия
От холистична гледна точка, човек изпада в състояние на анемия тогава, когато спре да живее активно и да си доставя удоволствия на макс и приеме пасивна роля в живота си. Неслучайно това се наблюдава при много бременни, тъй като в обществото ни все още битува схващането, че бременната жена трябва да се пази и много жени през бременността спират да живеят активно, да се забавляват и да бъдат дейни и приемат пасивната роля на “квачка”, чиято единствена работа е да мъти и няма други занимания и удоволствия в живота. Вероятно близките Ви от страх за вашето състояние Ви съветват да не предприемате пътувания, да не спортувате, да не танцувате, да не ходите на екскурзии и да не си доставяте удоволствията, с които сте свикнали да живеете и за които копнеете, но истината е, че умерената физическа активност без прекалени натоварвания не само, че не е опасна, но е особено необходима по време на бременността, за да подържате тялото и духа си на ниво и да предпазите себе си и бебето от развитието на анемия.
В статията са използвани материали от : puls.bg
Повече по темата можете да научите в Спомнилище за родители.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!