Понякога мислим, че животът е несправедлив към нас. Копнеем за лекота, спокойстие и обич, а понякога получаваме насреща напрежение, изпитания, болка, огорчение и дори не разбираме, че причината за това, което изживяваме не е в съдбата, живота, другите… Причината е вътре в нас – в начина, по който възприемаме и живеем живота си… Задържаме в себе си толкова много неща, които причиняват стрес и болка. Вместо да се откажем от тях и да бъдем свободни и щастливи, ние съзнателно или несъзнателно продължаваме да се придържаме към тях и да ги подхранваме.
Ето главните причинители на стрес и болка в живота ни. Колкото повече от тях носим в себе си, толкова по-стресов, труден и мъчителен е животът ни. Ако желаем по-добър живот, пътят към него минава през освобождаването ни от това, което изпива вътрешните ни сили и ни лишава от енергия, лекота и щастие. Когато човек е млад всичко обикновено е по-лесно, защото тялото прелива от енергия и колкото и стресово да живее човек, все пак му остава енергия и за радости и за усещане за лекота. С годините обаче, ако не се избавим от нещата, които изпиват енергията ни, ще ни се струва, че животът става все по-стресов, неудовлетворителен и постепенно и тялото ни ще започне да страда от все повече болести, в следствие от стреса, който му причинява начина ни на живот.
Ето основните причинители на стрес и неудовлетворение в живота, от които ако се откажем, ще получим живота, за който копнеем:
1. Откажи се от нуждата винаги да бъдеш прав
Много хора не понасят идеята, че могат да грешат и искат винаги да бъдат прави. Това обаче създава риск от прекратяване на много добри взаимоотношения и често причинява стрес и болка за околните и нас. Не всяка ситуация е на живот и смърт и изисква да наложим задължително мнението си. Ще се изненадаш колко по-спокоен и удовлетворяващ може да бъде животът, когато човек се откаже от това винаги и на всяка цена да налага своята правда и остави всеки да живее според това, което сам прецени.
2. Откажи се от нуждата да контролираш всичко
Освободи се от желанието да контролираш всичко, което те заобикаля – ситуации, събития, хора и т.н. Независимо дали става въпрос за любимия, колега от работата или непознат, остави всеки да бъде такъв, какъвто е. Всяко нещо в живота се случва с причина дори и тя да ни е неизвестна. За това вместо да мъчиш себе си и да се товариш с непосилното бреме да налагаш контрол над неща, които не зависят от теб, дай най-доброто от себе си, а това, което не зависи от теб остави на мира и ще се изненадаш с колко много енергия ще се сдобиеш – енергия, която до сега си хабил в безуспешно контролиране.
3. Откажи се от това да обвиняваш другите
Не обвинявай други за нещата, които имаш или нямаш, за това, което чувстваш или не чувстваш. Престани да търсиш вината другаде и започни да поемаш отговорност за живота си. Другите безспорно оказват въздействие върху живота ни, но само малките деца са тези, които нямат възможност да определят до колко другите да им влияят. Ако не успяваш да поставиш ясни граници и да отстояваш себе си пред околните, то проблемът е не в тях, а в това, че си незрял и не си се научил как да отстояваш себе си и да отклоняваш ненасилствено чуждия натиск. Нужно да поработиш върху себе си и да се научиш да отстояваш себе си по неагресивен и уважителен начин, а не да обвиняваш другите за това, че ти пречат. Те просто живеят живота си. Ако искаш да бъдеш щастлив, научи се и ти да живееш своя живот.
4. Откажи от самоунищожителното влияние на мислите си
Прекалено много хора изпитват болка, поради отрицателни и самоунищожителни мисли. Не вярвай на всичко, което умът се опитва да ти каже, особено ако то е негативно и самоунищожително. Ти си много по-добър от това, което страховете ти се опитват да наложат. Помни, че всяка монета има две страни. Потърси и виж и другата страна, потърси възможности и положителни аспекти – такива съществеуват и в най-черната ситуация. Това дали живеем под стрес или не зависи не от това какъв живот живеем и какво ни се случва, а до колко умеем да откриваме градивното, дори в трудни ситуации. Има хора преживели концлагери, войни и трагедии, които се чувстват щастливи от живота си, както и има хора израсли в мир и любов, които вечно треперят и страдат и негодуват. Това какъв е животът ни зависи не от външни фактори, а от собственият ни ум. Не го оставяй да те води в безизходни посоки.
„Умът е невероятен инструмент, ако се използва правилно. Използван неправилно обаче, той може да има силно разрушително действие“
Екхарт Толе
5. Откажи се от ограничаващите вярвания
Престани да мислиш за това какво може или не може да се направи, кое е възможно или невъзможно. Не позволявай на ограничаващите вярвания да те отклоняват от това, за което копнееш. Щом нещо е способно да мине през ума ти и да породи копнеж в сърцето ти, то значи е по силите ти да го постигнеш. Вътрешното гласче, което ти нашепва “Не може”, “Не е редно”, “Няма да се справиш”, “Ами ако се провалиш” е просто страх. Нормално е да се страхуваш пред неизвестността, но е разумно освен страховете да слушаш и волята и мечтите си – със сигурност в теб има достатъчно смелост, за да преодолееш страховете си, стига да си дадеш правото да опиташ!
„Вярванията не са идеи, притежавани от ума, това са идеи, които задържат ума.“
Ели Розел
6. Престани да се оплакваш
Oткажи се от постоянната нужда да се оплакваш от всичко и всеки – хора, ситуации и събития, които те правят нещастен, тъжен и депресиран. Никой и нищо не може да те направи нещастен, ако ти не му позволиш. Не ситуацията предизвиква тези чувства в теб, а начина по който си избрал да гледаш на ситуацията. Винаги има друга гледна точка, която ще ти помогне да излезеш от трудната ситуация. Потърси я!
7. Откажи се от критиката
Престани да критикуваш неща, събития или хора, които са различни за теб. Ние всички сме различни и същевременно с това сме част от едно цяло. Всички искаме да сме щастливи, да обичаме, да ни обичат и да бъдем разбрани. Това, че някой е различен от теб и прави неща, които ти не смяташ за правилни, не означава, че той греши. Ако можеше да влезеш вътре в него и да погледнеш на живота през неговите очи, щеше да разбереш защо постъпва така и да осъзнаеш, че вероятно за него този път е верния, дори да е труден или мъчителен. Всеки има нужда от своите уроци, които да изградят воля и сила в човека. Това, което ще донесе мир в душата ти е дори да не разбираш другите, да не ги съдиш, а да ги оставиш да вървят по своя път и да обичаш близките си такива, каквито са.
8. Спри да се опитваш да впечатлиш останалите
Не се представяй за такъв, какъвто не си, само и само да впечатлиш хората около теб. В момента, в който спреш да се представяш за човека, който не си, всички фалшиви маски ще паднат. Това ще разкрие твоята истинска същност и ще се намерят хора, които да бъдат привлечени от тази същност, без да полагаш усилия. Само тогава ще се почувстваш истински обичан и заобиколен от истински приятели – защото хората ще виждат теб и ще обичат теб, а не имиджа, зад който се криеш.
9. Спри да се съпротивляваш срещу промяната
Промяната е нещо добро, тя ще ти помогне да подобриш живота си, а оттам и живота на хората около теб. Животът е динамика. Всяко нещо, което реши да спре ритъма на живота умира. Ако искаш да живееш, то приеми, че постоянно ти и животът ти ще се променят и това е за добро.
10. Откажи се от това да слагаш етикети
Спри да слагаш етикети на онези неща, хора или събития, които не разбираш и ти се струват странни или различни. Това дали нещо е “добро” или “лошо”, “грозно” или “красиво” зависи от гледната точка и ситуацията. Едно и също нещо може да създаде проблеми в една ситуация и да спаси живот в друга ситуация. Бъди гъвкав и преценявай кое е добро за теб в конкретната ситуация и остави другите да правят същото за себе си. Ти не си в тяхната ситуация, за да преценяваш дали това, което казват и правят е уместно или не. Опитвай се лека полека да отваряш съзнанието си. Умът ще ти носи ползи само когато е отворен.
„Най-висшата форма на невежество е, когато отхвърляме нещо, за което не знаем нищо.“
Уейн Дайър
11. Откажи се от страховете си
Страхът е само една илюзия, която съществува само в собственото ти съзнание. Всичко зависи от ума ти. От твоята смелост, находчивост, познания и умения зависи дали ще справиш или не, а страхът е само оправдание за тези, които не полагат усилия да развиват себе си.
„Единственото нещо, от което трябва да се страхуваме, е самият страх.“
Франклин Рузвелт
12. Откажи се от оправданията
Много пъти сами се ограничаваме, заради оправданията, които използваме. Вместо да израстваме и работим за това да станем по-добри хора, ние се самозалъгваме, използвайки всякакви видове оправдания. Можеш да постигнеш всичко, за което копнее душата ти. Ако нещо не е по силите ти, то дори не би ти хрумнало да го помислиш или пожелаеш. Щом го искаш, значи го можеш. А щом го можеш, всичко, което те спира да го направиш са просто оправдания, които можеш да пуснеш да си отидат и да заживееш живота, който заслужаваш.
13. Откажи се от миналото
Това е едно от най-трудните неща, особено когато миналото изглежда по-добро от настоящето, а бъдещето е толкова страшно. Настоящият момент е всичко, с което разполагаш. Миналото, за което толкова копнееш и мечтаеш е било пренебрегвано от теб, когато е било настояще. Спри да се самозалъгваш. Живей в настоящето и се радвай на живота си. В края на краищата животът е пътуване, а не дестинация. Разбира се добре е да се стремиш към нещо в бъдещето, но за да го достигнеш е нужно да живееш тук и сега, в настоящето.
14. Откажи се от привързаността
Много хора бъркат привързаността с любов и си мислят, че когато си пръврзан към някого или нещо, това означава, че силно го обичаш. Обаче е тъкмо обратното. В действителност чистата любов и привързаността са две несъвместими неща. Привързаността те кара да бъдеш придирчив, нетолерантен, изискващ и дори на моменти груб и агресивен към тези, които си мислиш, че обичаш. Привързаността е страхът, че ако това, към което си привързан пострада, ще пострадаш и ти заедно с него. Този страх те прави неотстъпчив, изисващ и нараняващ тези, които си мислиш, че обичаш, само и само да не пострадаш ти. Привързаността е егоистична. Ако се откажеш от нея и си да дадеш шанса сам да носиш отговорност за живота си, а не да приписваш тази отговорност на околните, едва тогава ще познаеш какво е истинска любов – най-висшето благо в живота.
15. Спри да живееш според очакванията на другите
Много хора волно или неволно не живеят собствения си живот. Те живеят живота си според това, което другите си мислят, че е най-добре за тях. По този начин ние пренебрегваме вътрешния си глас, който ни нашепва правилната посока. Отделяме толкова много време да се харесаме на всички, че накрая губим усет към живота си. Забравяме какво ни прави щастливи, какво искаме и от какво се нуждаем. В крайна сметка накрая забравяме, кои сме всъщност. Живей според вътрешните си усещания и не позволявай на чуждото мнение да те отклони от твоя път.
Източник: media.newage.bg
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!