Храната освен да подържа живота ни има много важна роля в качеството ни на живот, тоест дали ще живеем живота си в здраве или в болест. Още от векове хората са прилагали лечение и превенция на заболявания чрез храна, а в последните десетилетия се провеждат множество изследвания в тази посока.
Това, което важно да има предвид всеки, който иска чрез храната да се погрижи за своето здраве е, че универсална рецепта няма и много индивидуални фактори влияят в определянето на оптималното меню на хранене.
Казано с прости думи, ако искате да се погрижите за здравето си е важно да не се насилвате да косумирате храни, само защото сте прочели, че са полезни, при положение, ако огранизмът Ви недвусмислено Ви дава сигнали, че не желае да ги приема, както и да следите как Ви се отразява един или друг модел на хранене, защото по-добре от всеки диетолог собственото Ви тяло ще се произнесе дали даден вид храна е добра за Вас или не.
Ако проявявате нежелание към дадена храна, по-добре я заменете с друга, не се насилвайте! Ако дадена храна предизвиква у вас симтпоми на физическо или емоционално ниво, най-добре се консултирайте със специалист по хранене или холистичен лекар (класически хомеопат), за да прецените тези симптоми дали са знак за това, че сте в ход на излекуване или са знак за влошаване на състоянието Ви.
Билките и подправките съдържат множество антиоксиданти, минерали и витамини, които спомагат за увеличаване на плътността на хранителните вещества във всяка храна. Всеки път, когато добавяте билки и подправки към вашето ястие, го подобрявате, без да добавяте дори една калория.
Всъщност, на базата на един грам, билките имат по-висока антиоксидантна активност, отколкото плодовете и зеленчуците, които са известни с високото си съдържание на антиоксиданти. Множество проучвания показват, че много подправки имат лечителни способности.
В подробно проучване, изследователи от три университета, проведоха експеримент, който оценява ползите от билки и подправки, давайки на хората количеството, което обикновено консумират, когато слагат подправки в храната си. Както отбелязва д-р Майкъл Грегър:
„Изследователите са могли да работят по лесен начин и просто да измерят промяната на нивото на антиоксидантите в нечия кръв, преди и след консумация на билки, но се допуска, че появата на антиоксидантна активност в кръвта, може да е слабост в бионаличността.
Може би се абсорбира повече отколкото си мислим, но не се появява на тестовете, защото се свързва с протеини или клетки. Така учените се опитаха да измерят физиологичните промени в кръвта.
Те се интересуваха от това, дали абсорбираните съединения ще могат да защитят белите кръвни телца от окислително или възпалително действие, и дали билките и подправките могат да защитят съставните части в нашето ДНК от разпадане, когато бъдат нападнати от свободни радикали“
ЧЕТИРИ ПОДПРАВКИ, КОИТО ИМАТ МОЩЕН ПРОТИВОВЪЗПАЛИТЕЛЕН ЕФЕКТ
За една седмица, 10-12 човека във всяка от 13-те групи, консумирали малко количество от определена подправка, всеки ден. Например тези в групата с риган, изяждали само половин чаена лъжичка дневно в продължение на 7 дни. Кръвните проби се взимали един час преди консумация и в самия край на експеримента.
След това, кръвта на участниците се е изследвала, за да се определи съдържанието на антиоксиданти. Изследователите, също така, анализирали доколко кръвта може да намали индуцирания възпалителен процес на белите кръвни клетки. Това е изследвано чрез поставяне на кръвта на участниците върху бели кръвни клетки, които са били увредени от окислен холестерол (често се среща в пържените храни). От дадените, дозирани количества, четири подправки били намерени за значително по-ефективни при потушаване на възпалителния процес:
- Карамфил
- Джинджифил
- Розмарин
- Куркума
Както се отбелязва в статията: „Резултатите представят това, което може да се случи, когато клетките на тялото ни са изложени на нива на подправки, които циркулират в кръвта ни след обикновена дневна консумация – а не предозирани в някое хапче. Само количеството, което прави нашия сос за спагети, тиквен пай или сос от къри, по-вкусни.“
ДРУГИ МОЩНИ ПРОТИВОВЪЗПАЛИТЕЛНИ ПОДПРАВКИ
По-ранно изследване, публикувано в списание “Journal of Medicinal Foods“, намери пряка връзка между съдържанието на антиоксиданта фенол в подправките и билковите екстракти, и способността им да потискат гликирането и спират образуването на възрастни съединения (крайни продукти на гликирането), което ги прави мощно средство за предотвратяване на сърдечни заболявания и преждевременно стареене.
Тук, карамфилът е класиран като най-мощната от общо 24 билки и подправки. Като цяло следващите се считат за 10-те най-мощни противовъзпалителни билки и подправки:
- Карамфил
- Канела
- Ямайски бахар
- Смес от подправки за ябълков пай
- Риган
- Смес от подправки за тиквен пай
- Майорана
- Градински чай
- Мащерка
- Италиански гурме подправки
ВЪЗПАЛЕНИЕТО Е В ОСНОВАТА НА ПОВЕЧЕТО ХРОНИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
Важно е да се разбере, че хроничното възпаление е източник на много, ако не и повечето болести, включително рак, затлъстяване и сърдечно-съдови заболявания, които са основната причина за смъртните случаи в САЩ.
Възпалението е напълно нормален и полезен процес, който се случва когато белите кръвни клетки и химикали във вашия организъм, Ви предпазват от чужди нашественици, като бактерии и вируси. Но води до неприятности, когато този процес излезе извън контрол. Вашият режим на хранене има много общо с тази верига от събития.
Макар, че билките и подправките са много мощни, те със сигурност не са единствените противовъзпалителни съставки. Редица храни са известни със своите противовъзпалителни свойства и уверявайки се, че ядете разнообразни видове от тях, може да предотвратите появата на хронично заболяване.
ТОП 7 ПРОТИВОВЪЗПАЛИТЕЛНИ ХРАНИ
Следващите храни и хранителни вещества, заслужават специално внимание, заради тяхната способност да потушават възпалителните реакции в тялото.
- Животински омега 3 мастни киселини. Животински омега 3 мастни киселини – съдържат се в мазните риби, като например Аляска сьомга или рибено масло или масло от крил – помагат в борбата с възпаленията в цялото тяло. Това е особено важно за здравето на мозъка. Проучване, публикувано в „Scandinavian” през 2012, потвърждава, че хранителните добавки с масло от крил ефективно намаляват възпалението и оксидативния стрес.
- Зеленолистни зеленчуци. Тъмни листни зеленчуци, като например къдраво зеле и спанак, съдържат мощни антиоксиданти и витамин С, като всички те помагат в защитата срещу увреждане на клетките. Трябва да се избират местно произведени, сезонни зеленчуци и да се яде задоволително количество от тях в суров вид. Изцеждането (джусингът) е отличен начин за набавяне на повече зеленчуци в режима на хранене.
- Боровинки. Боровинките са с много висок антиоксидантен капацитет, в сравнение с други плодове и зеленчуци. Те съдържат по-малко захар от другите плодове.
- Чай. Матча е най-богатият на хранителни вещества зелен чай и е под формата на прах. Най-добрият Матча чай идва от Япония и съдържа до 17 пъти повече антиоксиданти от дивите боровинки и 7 пъти повече от тъмния шоколад.Тулси е друг чай, който е зареден с противовъзпалителни антиоксиданти и други микроелементи, които поддържат функцията на имунната система и здравето на сърцето.
- Ферментирали зеленчуци и традиционно култивирани храни. Оптимизирането на чревната флора е важно за една добре функционираща имунна система и спомага за отблъскването на хроничните възпаления. В действителност, по-голямата част от възпалителните заболявания започват в червата. Ферментирали храни като кефир, комбуча, мисо, темпе, кисели краставички, кисело зеле, маслини и други, спомагат за засищането на червата с полезни вещества. Ферментиралите храни, също помагат на тялото да се отърве от вредните токсини, като тежки метали и пестициди, които подпомагат възпалението.
- Гъбите Шиитаке. Тези гъби съдържат силни съединения с естествената способност да предотвратяват възпаления. Те съдържат и редица уникални хранителни вещества, които много хора не получават в достатъчно количество от хранителния си режим. Един от тях е медта, който е от малкото метални елементи, придружени от аминокиселини и мастни киселини, които са важни за здравето на човека. Тъй като тялото не може да синтезира мед, вашият хранителен режим трябва да го предоставя редовно. Дефицитът на мед, може да бъде фактор за развитие на нарушение в кръвоснабдяването на сърцето.
- Чесън. От векове чесънът е ценен заради своите лечебни свойства. Също така, той е един от най-силно проучваните растителни храни. Над 170 проучвания показват ползите в повече от 150 различни състояния и заболявания. Чесънът проявява своите ползи на множество нива, като предлага анти-бактериални, анти-вирусни, анти-гъбични и антиоксидантни свойства. Смята се, че голяма част от терапевтичния ефект на чесъна, идва от неговите серни съединения, като например алицина. Изследвания показват, че когато алицинът се разгражда в тялото, се произвежда сулфенова киселина- съединение, което реагира по-бързо с опасните свободни радикали, в сравнение с всяко друго познато съединение.
ВАШАТА ДИЕТА Е ЕДИН ОТ НАЧИНИТЕ ДА НАМАЛИТЕ ХРОНИЧНИТЕ ВЪЗПАЛЕНИЯ
Често срещани проблеми, като затлъстяване, рак, диабет и сърдечно-съдови заболявания, са хронични възпаления. Ключът към намаляването им в тялото, започва от вашия хранителен режим и обилното използване на висококачествени билки и подправки, които повишават качеството на храната. Те са евтини „тайни оръжия“, от които всеки може да се възползва. Слагането на подправки в храната не е достатъчно, ако по-голямата част от хранителния Ви режим съдържа преработени храни.
Също така е важно да имате предвид, че ако промените само начина си на хранене, но продължите да живеете живота си по начин, който Ви кара да изпитвате стрес, неудовлетвореност, хронична преумора и нещастие, промяната в хрането макар да извърши промяна, няма да има цялостен и дълготраен ефект. За цялостно и дълготрайно здраве е нужно да поработите освен върху промяна в храненето, също и върху промяна в начина Ви на живот като цяло, в начина на възприемане и реакция на случващото се в живота Ви. Стресът влияе на хормоналния баланс в организма и начина, по който функционират органите и системите в тялото ни. За това освен добра храна е нужно и да преосмислим и начина, по който взаимодействаме с околните и по който реагираме на заобикалящата ни среда.
Важно е да се осъзнае, че хранителните съставки, могат или да предотвратят или да предизвикат възпаление, което се появява в тялото. Преработените храни правят второто, заради про-възпалителните съставки, като високо фруктозен царевичен сироп, соя, преработени растителни масла (транс мазнини) и други химически добавки, които се съдържат в тях. Освен добавянето на противовъзпалителни храни във Вашия хранителен режим, вие също трябва да избягвате следните виновници, съдържащи се в храната Ви, които водят до възпалителни процеси.
- Рафинирана захар, преработена фруктоза и зърна. Ако нивото на инсулина, на гладно, е три или повече, трябва да помислите за драстично намаляване или премахване на зърнените храни и захар, докато не се оптимизира нивото на инсулин, защото инсулиновата резистентност е основният двигател на хроничното заболяване. Като основен принцип се препоръчва ограничаване на общия прием на фруктоза до 25 грама на ден. Ако имате лептинова или инсулинова резистентност (имате високо кръвно налягане, висок холестерол, сърдечни заболявания или наднормено тегло), трябва да се помисли за намаляване на фруктозата до 15 грама на ден, докато инсулиновата/лептинова резистентност се нормализира.
- Окислен холестерол (холестерол, който е гранясал, като например този от твърде дълго готвени бъркани яйца).
- Храни, приготвени на висока температура, особено ако е приготвена с растително масло (фъстъчено, царевично, соево).
- Трансмазнини
Подмяната на преработените храни с пълнозърнести, в най-добрия случай органични храни, автоматично обхваща по-голямата част от тези фактори, особено ако ядете голяма част от храната си сурова. Също толкова важно е да се уверите, че редовно снабдявате червата си с полезни бактерии, както е споменато по-горе.
В статията са използвани материали от: zdravei.org
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!