Някои педиатри все още съветват майките да дават вода на бебето след хранене за изплакване на устичката от млякото. Те препоръчват тази процедура, за да не развие бебето гъбична инфекция, известна като “млечница”. Тази процедура е не само ненужна, но внася сериозно затруднение в грижите за бебето.
През първите месеци от живота си бебето обикновено заспива, когато се нахрани и най-логичното в тази ситуация е да оставим нежно в легълцето му заспалото малко човече. Изглежда нелепо да будим бебето в опита си да му дадем вода, за да изплакнем устичката му и след това да го дундуркаме отново, за да заспи… В практиката си обаче попадам на много майки, които правят именно това – не оставят заситилото се бебе да спи, а го разбуждат и после се налага отново да го приспиват в стремежа си да последват съветите на педиатъра и да се погрижат детето им да не развие гъбички в устата.
Човешката слюнка като дезинфектант
Първо, бебето няма нужда да почиства устата си с вода, тъй като водата сама по себе си не е дезинфектант и не би могла да свърши работата на такъв. Природата се е погрижила всеки от нас да притежава естествен дезинфектант и това е слюнката. Ако организмът на бебето е здрав, слюнката е достатъчна, за да се погрижи бактерии, вируси или гъбички да не се разпространяват в устната кухина, когато бебето приема само мляко и все още не е започнало да се храни с твърди храни. Когато захраним бебето с твърди храни, тогава освен слюнката за почистване на устната кухина, започваме да разчитаме и на четката за зъби за механично отстраняване на останалите между зъбите парченца храна.
Кърмата е стерилна
Вторият аргумент срещу нуждата от плакване на бебешката устичка след хранене е, че ако кърмите бебето, то майчината кърма е стерилна. Кърмата е такова гениално изобретение на природата, което Ви дава възможност да отгледате бебе и то да се превърне в здраво дете, дори да сте на пустинен остров и да нямате никакви приспособления за гледане на деца. Кърменето е не само най-полезната храна, но то не изисква шишета, биберони, стерилизатор, уред за затопляне, преваряване на вода. Освен това в кърмата се съдържат антитела, които предпазват бебето от болести, а също и успокояващи, противовъзпалителни и обезболяващи съставки, които помагат на бебето да се справи с болки, възпаления, стрес и всякакви неразположения. Така че нужда от дезинфекция след кърмене няма. Самата кърма е доказан дезинфектант. Освен това, водещите в световен мащаб специалисти в областта на храненето на бебето през първите месеци след раждането му препоръчват изключително кърмене – това ще рече бебето да не приема друго в стомаха си освен кърма – защото кърмата е стерилна и ако давате на бебето си само кърма, запазвате стерилна среда в стомаха му и намалявате риска от развитие на стомашно-чревни инфекции в ранна възраст.
Ако храните бебето с адаптирано мляко, също не е необходимо непременно да изплаквате устичката след хранене, тъй като, както стана дума по-горе, слюнката се грижи за дезинфекцията на устната кухина. Ако бебето заспи, докато го храните, недейте да го разбуждате, за да му давате водичка, а го оставете да спи. Ако бебето е будно след хранене, то можете да му предложите глътка вода, но не повече. За доброто храносмилане не е препоръчително пиенето на големи количества вода непосредствено след хранене.
Гъбички в устата – на какво се дължат и как се лекуват?
Има случаи, в които бебето развива гъбична инфекция в устната кухина, но това не се дължи на факта, че не му е плаквана устичката след хранене. Бебетата, които развиват подобна инфекция са бебета с много слабо функционираща имунна система, което може да се дължи на различни фактори, най-честият от които е употребата на антибиотици, противоалергични лекарства и други медикаменти, довели до отслабване на имунитета на бебето. Често това са бебета, на които устата им е плаквана с вода след кърмене, но въпреки това са развили гъбична инфекция. Сред другите чести фактори за слабо функционираща имунна система и появата на гъбички е стресът. Неспокойните и нервни бебета са по-податливи на болести, затова ако бебето Ви често проявва признаци на дискомфорт не чакайте да се появят гъбички ли нещо друго, за да вземете мерки. Ефективен и щадящ метод за укрепване на огранизма и на физическо и на емоционално и поведенческо ниво е класическата хомеопатия.
Добрата новина е, че гъбичките не са опасни и могат да бъдат излекувани. Ако бебето развие подобна инфекция, ще забележните бял налеп в устичката. Бебето обикновено е нервно и неспокойно. Стандартната медицина третира засегнатото място с противогъбични препарати, но това не решава проблема. Гъбичките ще изчезнат, след като мажете с противогъбични препарати, но помнете, че за да се появи гъбична инфекция, това е знак за сериозно отслабен имунитет и е нужно не просто да премахнем гъбичките, а да се погрижите имунната система на бебето да започне да функционира адекватно, за да няма следващи разболявания и прояви на дисбаланс. За трайно стабилизиране и излекуване не само на гъбичната инфекция, но и укрепване на имунната система на бебето и баланс на физическо и емоционално ниво добър метод е класическата хомеопатия. Тя по щадящ начин, без химически съставки, ще помогне на бебето да се избави от гъбичките и да укрепи цялостно огранизма си, така че да расте здраво и щастливо.
С радост ще бъда до Вас, когато е необходимо. На разположение съм за информация, консултация и подкрепа!